شادی چهارشنبه سوری را عزا نکنیم/ خطر مواد منفجره در کمین سلامتی

شادی چهارشنبه سوری را عزا نکنیم/ خطر مواد منفجره در کمین سلامتی
شناسه خبـر : ۱۸۴۹۲ سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۷

امشب آخرین چهارشنبه سال است، شب چهارشنبه سوری که گاهی استفاده از مواد خطرناک منفجره و محترقه سلامتی را تهدید و ریشه شادی را می خشکاند.

به گزارش سفیر افلاک  بهار پشت در است، تا 2 روز دیگر سالی جدید از راه می رسد و یک سال دیگر با همه خوبی ها و بدی هایش کوله بار خود را بسته و می رود، این روزها هیجان، شور و نشاط خاصی در بین همه مردم دیده می شود که خود را برای رسیدن سالی جدید آماده می کنند.

 

با فرا رسیدن نوروز هر شهر و دیاری آداب و رسوم خاصی دارد که مردم همان شهر این مراسم را انجام می دهند اما یکی از رسومی که در بین همه ایرانیان از گذشته تا کنون بوده، برگزاری مراسم چهارشنبه سوری در آخرین چهارشنبه سال است.

 

در گذشته ها در آخرین چهارشنبه سال خانواده ها کنار هم جمع می شدند و آتشی برپا می شد و در نهایت هر یک از آنها از روی آتش می پریدند، آن زمان نه خبری از ترقه بود و نه بمب های دست ساز و یک شب را با شادی سپری می کردند و به استقبال بهار می رفتند.

 

Related image

 

اما متاسفانه طی سال های اخیر این سنت قدیمی جای خود را به شبی پر از خطر و نگرانی داده، از عصر چهارشنبه سوری صداهایی مهیب به گوش می رسد که نه تنها لرزه به تن انسان می اندازد که ساختمان هم با صدای هر یک از این بمب های دست ساز و ترقه ها تکان می خورد.

 

انگار هر چه صدای این مواد منفجره بیشتر باشد، هیجان و شادی هم بیشتر می شود و این در حالیست که گاها شاهدیم در این شب نوجوانان و جوانان زیادی به خاطر یک لحظه شادی و یک صدای مهیب، سلامتی خود را به خطر انداخته و یا جان خود را از دست می دهند.

 

در آخرین چهارشنبه سال بوی دود و باروت همه جا را فرا می گیرد، صداهای مهیبی که از مواد منفجره بلند می شود اجازه نمی دهد صدا به صدا برسد و والدین نگران و مضطرب هستند تا این شب به خیر سپری شود چرا که متاسفانه خانواده هایی در این ایام نوروز و در چهارشنبه سوری به دلیل استفاده از مواد منفجره عزیز خود را از دست داده اند.

 

Image result for ‫چهارشنبه سوری‬‎

 

آمارها نشان می دهد که بیشترین حوادث چهارشنبه سوری در انتظار کودکان و نوجوانان است و به جای دور هم جمع شدن و شادی گاهی حسرت و غم را جایگرین می کند.

 

از روزها قبل بساط ترقه فروشان در کنار خیابان دیده می شد، انواعی از مواد محترقه در شکل و شمایل عجیب که فروشنده بی خطر بودن آنها را فریاد می زند اما حادثه خبر نمی دهد، گاهی یک لحظه شادی یک عمر پشیمانی را به دنبال دارد.

 

با کمی مراقبت و دست رد زدن به مواد محترقه و منفجره می توان این شب را سپری و به استقبال نوروز رفت.

 

محمد کاکاوند رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد در گفت و گو با سفیرافلاک اظهار داشت: در چهارشنبه سوری خانواده ها بیشتر از همیشه مراقب فرزندان خود باشند و آنها را از خطرات استفاده از مواد محترقه آگاه کنند.

 

نتیجه تصویری برای چهارشنبه سوری

 

وی اضافه کرد: با آگاهی دادن به فرزندان و در کنار آنها بودن می توان از خطرات و حوادث این شب کاست.

 

به گفته وی در چهارشنبه سوری سال گذشته 10 نفر در بروجرد دچار مصدومیت شدند که این آمار نسبت به سال های قبل کاهش یافته بود و اما امسال یک کمیته ای در همین راستا در شبکه بهداشت تشکیل شده است.

 

همچنین محمد غفاری مدیر عامل آتش نشانی بروجرد گفت: برای امشب تمهیداتی در نظر گرفته شده و در چهار نقطه شهر که احتمال خطر و حادثه وجود دارد خودروهای آتش نشانی مستقر می شوند و چهار گشت سیار با موتور و با تجهیزات و کپسول های اطفای حریق در سطح شهر حضور دارند.

 

به هر حال با یک جشن ساده کنار اعضای فامیل و با سلامتی کامل می توان به استقبال بهار رفت، پس امشب مواد محترقه و منفجره را کنار بگذاریم و لذت بیشتر را در یک جشن ساده تجربه کنیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

9 + 8 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران