نوروز از نگاه نان آورانِ کوچک/ سفره هفت سینی به وسعت همه آرزوها

نوروز از نگاه نان آورانِ کوچک/ سفره هفت سینی به وسعت همه آرزوها
شناسه خبـر : ۱۸۴۸۴ دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۹

در میان این همه شلوغی و هیاهو برای رسیدن نوروز و سفره هفت سین، کودکان کار رویای سفره هفت سین را در ذهنشان مرور می کنند، همان نان آوران کوچکی که به جای کودکی، بار سختی ها را به دوش می کشند.

به گزارش سفیر افلاک  آخرین روزهای اسفند ماه به سرعت در حال سپری شدن هستند، در این واپسین روزهای سال، زمستان هم در جای جای شهرها خودنمایی می کند و بار دیگر تور سفید برفی را روی زمین پهن کرده تا آخرین بارش های برف سال را شاهد باشیم.

 

در این روزهای پایانی سال هیاهوی رسیدن سالی جدید همه جا را فرا گرفته، از خانه تکانی گرفته تا خرید لباس نو، مواد غذایی و مهیا کردن سفره هفت سین، همه خود را برای رسیدن بهاری نو آماده می کنند تا در کنار خانواده سالی دیگر را آغاز کنند.

 

Image result for ‫کودکان کار‬‎

 

اما در میان این همه هیاهو، عید نوروز برای کودکان حال و هوای خاصی ندارد، کودکان کار همیشه پشت چراغ قرمز زندگی مشغول به کار بوده تا لقمه نانی را برای خانواده تهیه کنند.

 

این روزها در میان دست فروشانی که در شهر مشغول به کار هستند، کودکان زیادی ناخواسته به دنیای بزرگترها پا گذاشته اند تا پا به پای دیگران برای گذران زندگی بساطی را پهن کرده و آنها را بفروشند تا بتوانند خرجی خانه را تامین کنند.

 

بسیاری از کودکان در این روزهای نزدیک سال نو بسیار خوشحال هستند، لباس نو می خرند، کفش جدید به پا می کنند و بعد از خرید از بازار، تنگ قرمز ماهی را برای سفره هفت سین خریداری می کنند تا سفره ای را به وسعت آروزهای کودکیشان پهن کنند اما در همین نزدیکی ما کودکانی هستند که آنقدر مشکلاتشان زیاد است که سفره هف سین را فراموش کرده اند.

 

Related image

 

"محمد" یکی از کودکان کار است که در سه راه جعفری بروجرد هر روز بساطی  را پهن می کند، به سراغش می روم و از او می پرسم از رسیدن عید خوشحال هستی؟ با لبخند تلخی می گوید آنقدر مشکلات دارم که رسیدن عید هم من را خوشحال نمی کند.

 

محمد می گوید: تلاش دارم تا در کنار مادرم کمک خرجی را درآورم و اگر لبخند را به لبان مادر و خواهرم ببینم بیشتر از هر چیز خوشحال می شوم، از او می پرسم از فروش این اجناس راضی هست؟ می گوید خدا را شکر ولی این روزها صبح و عصر در خیابان هستم تا با فروش بیشتر بتوانم بخشی از مایحتاج خانواده را تامین کنم.

 

قامتشان برای این همه سختی و کشیدن بار زندگی بسیار کوچک است اما با کمی مهربانی می توان کمک کرد تا نوروز هم برای این کودکان کار زیبا شود.

 

Related image

 

کرم رضا پیردایه رئیس بهزیستی بروجرد در گفت و گو با سفیرافلاک اظهار داشت: امسال مرکز نگهداری کودکان کار در بروجرد راه اندازی شد و هم اکنون 110 کودک کار در این مرکز نگهداری می شوند.

 

وی اضافه کرد: برخی از این کودکان بدسرپرست و برخی هم به دلیل مشکلات مالی به کار روی آورده اند که در این مرکز نگهداری می شوند و برای 60 نفر از این کودکان مستمری در نظر گرفته شده و برای 50 نفر دیگر هم موردی حمایت هایی صورت می گرد.

 

به گفته وی برخی از این کودکان به دلیل شرایط کار از تحصیل بازمانده اند که شرایط لازم برای ادامه تحصیل این افراد فراهم شده و هم اکنون مشغول ادامه تحصیل هستند.

 

پیردایه اظهار داشت: خدمات آموزشی، تحصیلی و مالی به این کودکان کار در این مرکز ارائه می شود و همه این کودکان بومی شهرستان هستند که شناسایی شده و در این مرکز نگهداری می شوند.

 

اما یادمان نرود کودکان کار بزرگ مردان کوچکی هستند که به دلیل مشکلات  از روزگار و دنیا سختی ها را دیده و چشیده اند، پس اگر توان مالی داریم حتما این کودکان را به یاد داشته باشیم و در این روزهای بهاری لبخند را به انها هدیه دهیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

9 + 4 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران