سمنوپزان در بروجرد؛ آئینی به قدمت یک قرن

سمنوپزان در بروجرد؛ آئینی به قدمت یک قرن
شناسه خبـر : ۱۸۴۷۲ شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۴

پخت سمنو در بروجرد به بیش از یک قرن برمی گردد، سمنوی بروجرد بسیار متفاوت و ناب است به طوری که این سمنو به بسیاری از شهرهای کشور فرستاده می شود.

به گزارش سفیر افلاک صدای پای نوروز شنیده می شود، چهار روز تا رسیدن سالی نو باقیمانده و کم کم سین های سفره هفت سین برای کنار هم گذاشتن مهیا می شوند تا بار دیگر سفره ای به وسعت با هم بودن و مهربانی در خانواده ها گسترده شود.

 

این روز ها شهر حال و هوای دیگری دارد، هیاهو و شلوغی بازار نوید رسیدن نوروز را می دهند و هر یک از افراد در تلاش و تکاپو هستند تا قبل از سال نو خریدهای لازم را انجام دهند و سفره هفت سین نوروز را بار دیگر چیده و با دیدن هر یک از سین های سفره هفت سین که نمادی خاص هستند به استقبال بهار بروند.

 

Image result for ‫پخت سمنو‬‎

 

سمنو یکی از سین های سفره هفت سین است که نماد رویش دوباره گیاهان و سنبل برکت است که این ماده خوراکی از جوانه گندم و آرد تهیه می شود، سمنو در بسیاری از شهرهای کشور طبق آداب و رسوم خاصی برای نوروز آماده می شود و در شهرستان بروجرد نیز پخت سمنو به بیش از یک قرن برمی گردد.

 

انگار نام سمنو با نوروز عجین شده و تنها در ایام نوروز از سمنو به عنوان یکی از سین های نوروز استفاده می شود اما این ماده غذایی بسیار خوشمزه و مفید بوده و به دلیل این که از جوانه گندم تهیه می شود مصرف آن به بسیاری از افراد توصیه می شود.

 

سمنو

 

سمنو را از جوانه گندم تهیه می کنند، گندم هایی با کیفیت خوب از مدتها قبل شسته و خیسانده می شوند و بعد از جوانه زدن آنها را کوبیده یا چرخ می کنند و در دیگ های بزرگ می ریزند و ساعتها جوانه گندم و آرد را در دیگ هم می زنند تا یک سمنوی شکلاتی رنگ و شیرین تهیه شود.

 

اما پخت سمنو در بروجرد حال و هوای دیگری دارد، این روزها در بازار بروجرد دیگ هایی پر از سمنو روی چرخ دستی هایی برای خرید مردم وجود دارد تا شهروندان پس از خرید مایحتاج از بازار، سین دیگری را برای سفره هفت سین خریداری کنند.

 

هر چه به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم عطر و بوی سمنو در کوچه های قدیمی بروجرد بیشتر به مشام می رسد، گرچه در بسیاری از شهرها سمنو تهیه می شود اما سمنوی بروجرد ناب و متفاوت است و سمنوی بروجرد به بسیاری از شهرهای کشور فرستاده می شود.

 

در گذشته ها سمنو در منازل و توسط اعضای خانواده و فامیل تهیه می شد و علاوه بر استفاده سمنو در ایام نوروز، در بسیاری از مراسم های مذهبی به عنوان نذری درست می کردند اما امروزه سمنو در بسیاری از کارگاه ها و به مقدار قابل توجهی پخته می شود و در بیشتر ایام سال مصرف می شود.

 

سمنو

 

اعظم همتی، جامعه شناس در گفت و گو با سفیرافلاک اظهار داشت: قدمت پخت سمنو در شهرها متفاوت است و در بروجرد قدمت این آیین سنتی به بیش از یک قرن برمی گردد.

 

وی اضافه کرد: گندم نماد رویش است و سمنو نیز از جوانه گندم تهیه می شود و در گذشته های دور پخت سمنو توسط اعضای فامیل انجام می شد و امروز سمنو بیشتر در کارگاه ها تهیه می شود.

Related image

 

به گفته وی سمنو در گذشته بیشتر توسط بانوان و در مناسبت های مذهبی و نوروز تهیه می شد اما امروزه سمنو در کارگاه های مخصوص تولید سمنو تهیه و وارد بازار می شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

1 + 6 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران