نماینده لرستان در اتاق اصناف کشور در گفت وگو با سفیرافلاک؛

گشت های نظارتی تا شب عید ادامه دارد/ دولت برای تنظیم بازار کوپن الکترونیکی ایجاد کند

 گشت های نظارتی تا شب عید ادامه دارد/ دولت  برای تنظیم بازار کوپن الکترونیکی ایجاد کند
شناسه خبـر : ۱۸۳۲۲ شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۷

نماینده لرستان در اتاق اصناف کشور با انتقاد از این که شیوه کنونی توزیع اقلام تاثیرگذاری چندانی بر تنظیم بازار ندارد،گفت: دولت باید در مناطق محروم عرضه اقلام تنظیم بازار را افزایش دهد، کوپن الکترونیکی پیشنهاد ما برای دولت است.

ناصر ناصری صبح امروز در گفت وگو با سفیرافلاک با بیان این که مطابق قانون تعزیرات رعایت قیمت ها ضروری است، اظهارداشت: معمولا قیمت روی کالاها درج شده و از طرفی ملاک قانونی بازرسان برای تشخیص گرانفروشی محاسبه نرخ سود قانونی بر اساس فاکتور خرید معتبر است.

 

تاوان عدم نظارت و بازرسی را مردم و کسبه می دهند

وی با اشاره به این که در برخی موارد قیمت محصولات از سوی کارخانه‌ها گرانتر از روی جلد محصول به مغازه دار فروخته می شود،گفت: وقتی کارخانه‌ها گران‌تر از نرخ درج شده، کالا را به واحدهای صنفی می‌فروشند مغازه‌داران نیز مجبورند آن‌ را با احتساب سود قانونی به قیمت روز بفروشند که این کار تخلف محسوب نمی‌شود اما موجب آشفتگی بازار و تعدد قیمت یک محصول در بازار می شود.

 

 نماینده لرستان در اتاق اصناف کشور با انتقاد از نظارت ناکافی بر کارخانه ها بیان کرد: تاوان عدم نظارت و بازرسی را مردم و کسبه می دهند، با افزایش قیمتها قدرت خرید مردم کاهش  یافته و مدتهاست رکود تورمی کسبه را آزار می دهد واقعا گرانی هست و این به معنی گرانفروشی نیست.

 

ناصری با تأکید بر این که مقوله گرانی با گرانفروشی فرق دارد، گفت: گرانی ها از مبدا تولید کالا و مبادی وارداتی کالا به کشور صورت می‌گیرد و اصناف آخرین حلقه توزیع کالا هستند که نقش چندانی در گرانی و افزایش قیمت ها ندارند.

 

 مدیران در گشتها حضور می یابند

 به گفته وی برای کنترل قیمتها در شهرستان علاوه بر نظارت مستمر در بازار  به رغم نیروی اندک بازرس در دو شیفت صبح و عصر گشت های نظارتی تا شب عید ادامه دارد.

 

وی افزود: با مصوبه ستاد تنظیم بازار شهرستان و دستور اکید فرماندار، مدیران دستگاه های عضو ستاد هم بصورت نوبه ای در گشت های نظارتی حضور دارند.

 

کمبود نیروی بازرس 

 رئیس اتاق اصناف شهرستان دلفان،کمبود نیروی بازرس در دلفان  را بزرگترین دغدغه دانست و تصریح کرد: ما فقط دو نیروی بازرس داریم متاسفانه اداره صنعت معدن تجارت شهرستان که سالهای گذشته سه نیروی بازرس داشته الان فقط یک نیرو دارد که چند روز در دلفان مابقی روزها در سلسله است که می طلبد در این ایام سازمان صنعت معدن تجارت استان فکری برای این موضوع بکند.

 

 ناصری با انتقاد از کمبود امکانات سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان  در شهرستان دلفان خاطرنشان کرد: این سازمان با دست خالی چه دفاعی از حقوق مردم می توانند انجام دهد این در حالی است که توانمند سازی این نهاد مردمی می تواند کمبود نیروی بازرس را جبران کند. 

 

 بگفته وی با تفاهم نامه ای که بین سازمان صنعت معدن تجارت استان و سپاه حضرت ابوالفضل لرستان منعقدشده، بازرسان افتخاری بسیجی از ۱۵ اسفند پس از آموزش لازم برای نظارت نامحسوس به کمک ما می آیند.

 

نمایشگاه بهاره جهت تنظیم بازار موثر است 

 وی برگزاری نمایشگاه بهاره را به شرط حضورپررنگ تولید کنندگان در کنترل قیمتها موثر دانست و گفت: توزیع اقلام بصورت متمرکز در فضای نمایشگاه اقدام مهمی جهت تنظیم بازار است.

 

نماینده لرستان در اتاق اصناف کشور با تأکید بر این که بازار اصلی ویترین شهر ماست،بیان کرد: مسئولان تلاش کنند به جای بسته شدن بازار اصلی دست فروشان را به خیابان دیگری منتقل کنند اگر خدای نخواسته طی این روزها اتفاقی در پاساژ ها بیفتد آتش نشانی و اورژانس راه دسترسی به محل را ندارند لذا امیدوارم امسال چاره ای اندیشیده شود.

 

شیوه توزیع اقلام تنظیم بازار قابل قبول نیست

ناصری توزیع گوشت قرمز وارداتی را نامناسب دانست و تصریح کرد:هر نوبتی که گوشت وارد می شود تمام تلاش ما معطوف توزیع درست است اما چون شیوه توزیع  مناسب نیست انعکاس خوبی ندارد.

 

وی با انتقاد از این که شیوه کنونی توزیع اقلام تاثیرگذاری چندانی بر تنظیم بازار ندارد، تصریح کرد: دولت باید در مناطق محروم عرضه اقلام تنظیم بازار را افزایش دهد، کوپن الکترونیکی پیشنهاد ما برای دولت است

 

رئیس اتاق اصناف دلفان با بیان این که اصناف و بازاریان امین مردم هستند،گفت: کسبه با مردم مدارا می کنند در این شرایط اقتصادی کسبه مطمئنا توجه بیشتری به مشتریان دارند همه می دانند که قدرت خرید مردم پایین است و مدارای کسبه با مردم حس این روزهای بازار است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

7 + 8 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران