میزبانی بد قواره از مهمانان بهاری در خیابان فردوسی/ مسوولان وعده زیبا سازی دادند

میزبانی بد قواره از مهمانان بهاری در خیابان فردوسی/ مسوولان وعده زیبا سازی دادند
شناسه خبـر : ۱۸۲۸۴ سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱

این روزها به دلیل عملیات پیاده راه‌سازی و ایجاد کانال‌های زیربنایی توسط دستگاه‌های خدمات‌رسان،خیابان فردوسی خرم‌آباد دچار تغییراتی شده و در آستانه ایام نوروز چهره نامناسبی را به شهر بخشیده است.

به گزارش سفیر افلاک،با نزدیک شدن به ایام عید تکاپوها برای پذیرایی هر چه بهتر از گردشگران نوروزی دوچندان می‌شود، به‌گونه‌ای که اغلب دستگاه‌های خدمات‌رسان و متولی امور شهری با ایجاد تغییراتی هر چند کوچک جلوه زیبایی را به شهر بخشیده و آماده حضور مهمانان می‌شوند.

 

انجام این اقدامات اگرچه اغلب هزینه بالایی را در برندارد اما زمینه حضور مسافران بسیاری را فراهم می‌سازد، امکانی که رونق اقتصادی را برای جامعه میزبان به وجود می‌آورد و زمینه‌های شغلی هر چند فصلی را برای برخی افراد مهیا می‌سازد.

 

خرم‌آباد، این شهر چشمه‌های جوشان سرشار از مواهب طبیعی و خدادادی است که با کوچکترین تغییر جلوه زیباتری یافته و نگاه‌های بسیاری را خیره می‌سازد، اما هر از چندگاهی این ظرفیت‌ها مورد غفلت متولیان قرار می‌گیرد، به‌گونه‌ای که با برخی سوءمدیریت‌ها و البته ناهماهنگی‌ها چهره شهر رو به زشتی می‌گراید.

 

از جمله این ظرفیت‌ها می‌توان به بافت تاریخی و البته سنتی به نام خیابان فردوسی موسوم به راسته بروجردی‌ها اشاره کرد، محوری که روبه‌روی اثر فاخر «قلعه فلک‌الافلاک» و در مجاورت بناهایی تاریخی همچون «حمام گپ» قرار گرفته و در جذب گردشگر بسیار مؤثر است.

 

 

متأسفانه این روزها به دلیل عملیات پیاده راه‌سازی و ایجاد کانال‌های زیربنایی برای دستگاه‌های خدمات‌رسان، این خیابان دچار تغییراتی شده است، اگرچه در بلندمدت این اقدامات نتایج مثبتی را در بر دارد اما بدون شک زمان‌شناسی، مکان و موقعیت‌شناسی از اصول اولیه هر دستخوش مثبت به ویژه به‌منظور جذب گردشگر است.

 

به‌طور مثال اجرای این عملیات‌ها می‌توانست در فصول مناسب سال همچون بهار و تابستان که شرایط جوی مناسب و همچنین ترددها در حداقل ممکن بوده صورت پذیرد تا به ایام عید تداخل نیافته و مشکلی را برای گردشگران ایجاد نکند.

 

 

 اجرای آب‌نما در خیابان فردوسی

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر خرم‌آباد با اشاره به اجرای آب‌نما در خیابان فردوسی اظهار داشت: خرم‌آباد معروف به شهر چشمه‌ها است و ما با انجام طرح آب‌نما به‌دنبال تحقق این شعار هستیم.

 

سجاد بابایی با بیان اینکه چشمه‌ای از آب گلستان را با فواره‌های زیبا به خیابان فردوسی انتقال خواهیم داد، گفت: با توجه به پیاده محور بودن خیابان، انجام این کار چشم‌انداز زیبایی را در مقابل قلعه فلک‌الافلاک ایجاد می‌‌کند.

 

وی با اشاره به افزایش جذب گردشگر به خرم‌آباد در صورت تکمیل آب‌نمای خیابان فردوسی افزود: اگرچه در ابتدا میراث‌فرهنگی مخالف انتقال آب بود اما با پیگیری مدیریت ارشد استان این کشمکش به پایان رسید.

 

انتقاد به جذب نکردن منابع بازآفرینی خیابان فردوسی

بابایی با انتقاد به عملکرد راه و شهرسازی لرستان مبنی بر جذب نکردن منابع مورنیاز بازآفرینی خیابان فردوسی گفت: اگرچه در ابتدا قرار بر جذب اعتبار بود اما به دلایلی این مهم به تأخیر افتاد و مشکلاتی از جمله آماده نشدن خیابان برای ایام عید را به‌وجود آورد.

 

رئیس کمیسیون عمران عمران شورای شهر خرم‌آباد از ارائه نقشه نهایی جانمایی آب توسط مشاور پروژه تا هفته آینده خبر و ادامه داد: زیرسازی و کانال‌گذاری خیابان به شیوه کشورهای اروپایی انجام شده و پس از روسازی جداره و آب‌نما احداث خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه با شهرداری توافقاتی برای آماده‌سازی خیابان تا قبل از عید در جهت کاهش مشکلات تردد گردشگران صورت گرفته است، افزود: تمام تلاش خود را برای آماده کردن خیابان فردوسی تا قبل از عید خواهیم کرد.

 

 

 

تکمیل و سنگ‌فرش خیابان فردوسی در ایام نوروز بعید است

معاون عمرانی استاندار لرستان با بیان اینکه پیاده راه‌سازی خیابان فردوسی در قالب طرح بازآفرینی شهری انجام می‌شود، افزود: منابع اعتباری فاز نخست شامل کف‌سازی و سنگ‌فرش بر عهده راه و شهرسازی استان است.

 

احمد مرادپور اظهار داشت: هم‌اکنون پیمانکار در حال انجام کارهای زیرساختی بوده و تنها مراحل روبنایی کار مانده است.

 

وی از حذف رمپ‌های خیابان و احیای پله‌های قدیمی این بافت سنتی خبر و ادامه داد: خیابان از حالت سواره‌رو به طور کامل به پیاده‌ راه و محلی برای گذر عموم تبدیل می‌شود.

 

مرادپور در خصوص تأخیر در انجام پروژه با وجود توریستی بودن خیابان فردوسی بیان داشت: متأسفانه طی مدت زمان تعیین‌شده وزارت‌خانه تخصیص لازم را انجام نداد، هم‌اکنون با پیگیری‌های انجام شده منابع اعتباری جابه‌جا و به‌زودی واریز خواهد شد.

 

معاون عمرانی استاندار لرستان تکمیل و سنگ‌فرش خیابان فردوسی در ایام نوروز را بعید دانست و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها بتن‌ریزی خیابان برای رفع مشکل تردد شهروندان و گردشگران تا قبل از عید انجام  و سنگ‌فرش آن به بعد از عید موکول می‌شود.

 

 

 

ایجاد کانال زیربنایی برای تأسیسات دستگاه‌های خدمات‌رسان

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان با اشاره به اجرای طرح پیاده‌ راه‌سازی در خیابان فردوسی اظهار کرد: در حال حاضر پیمانکار مجموعه در حال انجام کار است.

 

رضا خالقی بیان داشت: یکی از اقدامات خوبی که در این خیابان صورت گرفته اما متأسفانه به چشم نمی‌آید ایجاد کانال زیربنایی برای تأسیسات دستگاه‌های خدمات‌رسان همچون برق و فاضلاب است، کانال‌هایی بتنی که علی‌رغم هزینه‌بر بودن اما ظرفیت مناسبی را برای دستگاه‌ها فراهم می‌سازد.

 

وی با بیان اینکه برای دفن آب‌های سطحی نیز کانال‌هایی تعبیه شده است، افزود: طی روزهای گذشته فاز نخست کف‌سازی خیابان شامل استفاده از لایه بتنی میک برای خروج از وضعیت گِل و خاک شروع شده است.

 

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان ادامه داد: چنانچه شرایط جوی اجازه دهد تا شب عید کل مسیر را بتن ریخته و پس از عید فاز سنگ‌فرش خیابان فردوسی را آغاز خواهیم کرد.

 

اختلاف نظر بین شهرداری و میراث‌فرهنگی عامل تأخیر در انجام کار

خالقی، اختلاف نظر بین شهرداری و میراث‌فرهنگی جهت استفاده از عنصر آب را موجب از دست دادن فصل کاری خوب برای شروع پیاده راه‌سازی خیابان فردسی عنوان کرد و از ورود مدیریت ارشد استان برای پایان بخشیدن به این اختلاف خبر داد.

 

وی در خصوص برخی انتقادها به جذب‌نکردن اعتبارات بند «ز» حوزه کارآفرینی توسط راه و شهرسازی استان گفت: سازمان برنامه و بودجه کشور موافقت‌نامه‌های بند «ز» را دیرهنگام اعلام کرد و بنابراین هیچ کدام از دستگاه‌ها قادر به جذب این اعتبار نشدند‌.

 

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان ادامه داد: با این وجود کار را در استان ادامه و آن را به شرکت عمران بهسازی شهری واگذار کردیم، متأسفانه به دلیل دیر اقدام کردن سازمان برنامه و بودجه تاکنون اعتباری جذب نشده است.

 

خالقی اظهار داشت: با وجود کمبود اعتبار پیمانکار کار را متوقف نکرده و پیشرفت فیزیکی خوبی را در خیابان فردوسی شاهد هستیم، چنانچه اعتبارات در زمان مناسب تخصیص یابد پایان بهار سال آینده فاز سنگ‌فرش پروژه به اتمام خواهد رسید.

 

 

تغییر نقشه در اجرای پیاده راه‌سازی

رئیس اداره عمران و بهسازی راه و شهرسازی لرستان تغییر نقشه در اجرای پیاده راه‌سازی را عامل وقفه کوتاه در انجام پروژه خیابان فردوسی عنوان و اظهار کرد: برای ایجاد کانال‌های زیربنایی برای دستگاه‌های خدمات‌رسان تغییراتی در نقشه به‌وجود آمد و همین امر سبب تأخیر در اجرای پروژه پیاده راه‌سازی خیابان فردوسی شد.

 

برزو بردی‌نشین با بیان اینکه هم‌اکنون پیمانکار در حال انجام کار است، افزود: از ردیف‌های ملی یک‌میلیارد و 200 میلیون تومان برای فاز نخست پروژه پیش‌بینی شده که هنوز تخصیص پیدا نکرده است.

 

هیچ‌گونه کوتاهی از سوی راه و شهرسازی استان صورت نگرفته است

وی ادامه داد: تا تیرماه 98 که پایان سال مالی است فرصت جذب اعتبار بند «ز» بازآفرینی وجود دارد و در این خصوص هیچ‌گونه کوتاهی از سوی راه و شهرسازی استان صورت نگرفته است.

 

بردی‌نشین هدف از اجرای پیاده راه‌سازی خیابان فردوسی را تبدیل حالت سواره این خیابان به محوری تاریخی و سنتی بیان کرد و گفت: علاوه بر این پله‌های سابق احیاء و به جای آسفالت، خیابان سنگ‌فرش خواهد شد.

 

رئیس اداره عمران و بهسازی راه و شهرسازی لرستان ایجاد کانال زیرزمینی در خیابان فردوسی را نخستین پروژه این‌چنینی در استان برشمرد و افزود: پس از سنگ‌فرش فاز دوم مجموعه شامل جلوه‌سازی پیاده راه انجام می‌گیرد تا به‌طور کامل به راسته‌ای گردشگری در خرم‌‌آباد تبدیل شود.

 

وی با بیان اینکه تا قبل از عید بتن‌ریزی خیابان انجام می‌گیرد، اظهار داشت: البته این مهم بسته به سرعت کار پیمانکار و تامین منابع مالی دارد، تأخیر در انجام هر یک از موارد گفته شده موجب می‌شود کف‌سازی پس از عید تکمیل گردد.

 

بردی نشین با اشاره به مشکلات تاخیر در انجام پیاده راه‌سازی خیابان فردوسی خاطرنشان کرد: با پیمانکار از تیرماه امسال قرارداد کار بسته شد اما به دلیل اینکه شهرداری به دلیل مشکلات ترافیکی خیابان را دیر بست و همچنین به طول انجامیدن پروسه اداری و وقفه دو هفته‌ای تغییر نقشه موجب تاخیر در انجام این مهم شد.

 

 

با توجه به شروع خریدهای نوروزی و شلوغ شدن این منطقه از شهر و همچنین در آستانه سفرهای نوروزی، چهره فعلی خیابان فردوسی خاطره‌ای نه چندان خوب را در ذهن شهروندان و مهمانان تداعی می‌کند، بنابراین انتظار می‌رود مسؤولان مربوطه در تسریع انجام عملیات این خیابان مهم تلاش نمایند.

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

4 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران