گزارش سفیرافلاک از قیمت های نجومی بازار شب عید؛

مشکلات معیشتی ماحصل اقتصاد برجامی/ "گرانی" دستپخت ناهماهنگی دولتی ها برای مردم

مشکلات معیشتی ماحصل اقتصاد برجامی/ "گرانی" دستپخت ناهماهنگی دولتی ها برای مردم
شناسه خبـر : ۱۸۲۶۶ چهارشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۶

در این روزهای پایانی سال قیمت اجناس و کالاها بسیار افزایش یافته و شاهد رکورد قیمتها در بازار هستیم که نشان می دهد بی نظارتی ها بیداد می کند.

به گزارش سفیر افلاک اسفند که از راه می رسد، جنب و جوش خاصی همه جا را فرا می گیرد، بازار مملو از جمعیت می شود و همه چیز رسیدن فصل بهار، سالی نو و جدید را نوید می دهند.

 

ویترین های مغازه ها و فروشگاه ها با اجناس جدید نونوار شده، اما بسیاری از مردم با نگاهی به قیمت های سرسام آور و نجومی از خرید پشیمان می شوند.

 

گرانی اجناس تنها مربوط به مواد غذایی و خوراکی نیست بلکه این گرانی به بازار پوشاک، کیف و کفش هم سرایت کرده و همه اجناس طی چند ماه گذشته چند برابر شده البته این روند روزانه نیز تغییر می کند و همچنان بر قیمت اجناس اضافه می شود.

 

Image result for ‫گرانی در بازار لباس‬‎

 

از سوی دیگر این شرایط بازار و گرانی های اجناس نشان از بی نظارتی هایی دارد به طوری با گذر از چند مغازه و قیمت کردن یک کالا مشخص می شود هر فروشنده به دلخواه کالا و اجناس را می فروشد و تنور نظارت در این روزها سردِ سرد است.

 

با کمی قدم زدن در بازار می بینیم که فقط تعداد اندکی از مردم قدرت خرید دارند و مابقی با نگاهی به ویترین ها و قیمت ها از خرید منصرف می شوند.

 

اختلاف قیمت ها در بازار نتیجه بی نظارتی مسئولان است

یکی از شهروندان لرستانی در گفت وگو با سفیرافلاک اظهار داشت: هر ساله قیمت اجناس در ایام پایانی سال افزایش می یابد اما امسال قیمت ها چند برابر شده و بسیاری از مردم که برای خرید به بازار می آیند قدرت خرید ندارند.

 

وی افزود: امروز به همراه خانواده برای خرید لباس به بازار آمده ام ولی توان خرید حتی یک دست لباس هم ندارم و قیمت مغازه ها بسیار متفاوت است که باید مسئولین در این روزها نظارت بیشتری بر بازار داشته باشند.

 

Image result for ‫گرانی در بازار لباس‬‎

 

این شهروند لرستانی تصریح کرد: آیا مسئولین از این آشفته بازار خبر ندارند که بر بازار نظارت نمی کنند؟ با آمارسازی و جلسات و کنفرانس ها بازار کنترل نخواهد شد بلکه مسئولین باید به صورت جدی وارد عمل شوند و با متخلفان و سودجویان برخورد کنند.

 

قدرت خرید مردم کاهش یافته

محمدی یکی از فروشندگان لرستانی نیز در این راستا گفت: بازار در این روزها شلوغ است اما درصد اندکی از مردم می توانند خرید اجناس و مایحتاج عید را انجام دهند و قدرت خرید بسیار کاهش یافته است.

 

وی افزود: هر روز مشتری های زیادی می آیند، قیمت می کنند اما با دیدن قیمت ها و دو دو تا چهارتا کردن نمی توانند خرید کنند و می روند البته ما هم که اجناس را خریداری می کنیم هر سری با چند برابر قیمت می خریم و چاره ای نداریم جز این که با قیمت بیشتری بفروشیم.

 

Image result for ‫گرانی در بازار‬‎

 

البته این یک طرف ماجراست ولی گویا مسئولین چندان رغبتی برای نظارت بر بازار ندارند به طوری که هر ساله از ابتدای اسفند ماه طرح های ویژه بازرسی در شهرها اجرا می شد که امسال قرار است این طرح از 20 اسفند اجرا شود، یعنی نوشدارو بعد از مرگ سهراب.

 

توزیع ناعادلانه اقلام پر مصرف

اما توزیع ناعادلانه مایحتاج و اقلام ضروری از دیگر مشکلاتی است که این روزها مردم از آن گلایه دارند، طی ماه های اخیر قیمت گوشت آنچنان در مسیر سرعت حرکت می کند که چیزی نمانده به قیمت طلا برسد، چند روز پیش گوشت به 115 هزار تومان هم رسید.

 

این در حالیست که متاسفانه هنوز برنامه ریزی جدی از سوی مسئولین اجرانشده که بتواند قیمت گوشت و مرغ را در بازار کنترل کنند و مانند قیمت طلا و دلار هر روز قیمت گوشت هم بالا می رود.

 

Image result for ‫توزیع گوشت قرمز‬‎

 

 

توزیع ناعادلانه گوشت یکی دیگر از مشکلاتی است که این روزها فراوان دیده می شود چرا که علیرغم این همه آمار و ارقام از واردات گوشت و توزیع، اما تاثیری نداشته و بسیاری از مردم هم دستشان به این گوشت های منجمد و گرم وارداتی با نرخ دولتی نرسیده است.

 

براستی این گوشت ها چگونه توزیع می شوند که بسیاری از مردم حتی رنگ آن را هم ندیده اند؟ مگر این گوشت ها برای تنظیم بازار نبوده تا بتواند در راستای کنترل بازار موثر باشد؟

 

حالا به سراغ مسئولین می رویم تا ببینیم در ایام برای کنترل بازار چه می کنند.

 

فعاليت 150 اكيپ بازرسي براي نظارت بر بازار

فريبرزحسامي در گفت و گو با سفیر افلاک در رابطه با طرح نظارتي ويژه نوروز 98 در سطح بازارهاي لرستان اظهار داشت: در آستانه سال جديد بر فروش كالاهاي مورد تقاضاي مردم من جمله البسه، کیف و کفش، مواد خوراكي همانند آجیل، اقلام پروتئیني و خدمات پایانه هاي مسافربري، حمل و نقل، خشکشویی، قالیشویی، هتل ها، رستوران ها و ... به طور ويژه نظارت مي شود.

 

معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت لرستان با اشاره به نظارت مستمر بر كالاهاي هدف در اين ايام خاطرنشان كرد: ۱۵۰ اکیپ بازرسي متشکل از بازرسان این اداره ، اصناف، تعزیرات حکومتی و اماکن نیروی انتظامی و بسيج مجموعه سپاه لرستان برای نظارت بر ارائه خدمات و کالاهای پرتقاضا مردم در بازار مستقر هستند.

 

وي با ابراز اميدواري از همكاري بسيج در امر نظارت بر بازارعنوان داشت: با مشارکت، همكاري و حضور سازمان دهی شده مجموعه فراگیر و مخلص بسیج سپاه حضرت ابوالفضل (ع) استان، نظارت بر بازار را نه تنها در ايام عيد بلكه در بازه زماني بلند مدت به صورت مستمر ادامه مي دهيم.

 

حسامی از گستردگي و حجم بالاي مأموريت ها در رابطه با نظارت ها خبر داد و تصريح كرد: ان شاالله با اين تعداد از نيروها، در اختيار داشتن امکانات و از طرفي تشديد مأموريت هاي نظارتي  با همراهی و حمایت مجموعه بسیج سپاه لرستان، زمينه رضایت نسبی مردم را فراهم كنيم.

 

معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت لرستان ضمن درخواست همكاري از مردم براي مقابله با گراني هاي موجود در بازار بیان داشت: موفقیت در این امر مهم مستلزم مشارکت مردمی است؛ با گزارش تخلفات به شماره تلفن ۱۲۴ سازمان صنعت معدن تجارت ،بازرسی نیز در اسرع وقت به تخلفات گزارش شده رسیدگی می کند.

 

 

عدم درج قیمت بیشترین تخلف در بازار

علی شاهرودی رئیس اداره صمت بروجرد به خبرنگار سفیرافلاک گفت: در حال حاضر 2 اکیب  2 نفره در بازار بروجرد مشغول نظارت بر بازار هستند و بیشترین مشکل مربوط به عدم درج قیمت کالاها و اجناس است که فروشندگان برای عدم قیمت گذای می گویند هر هفته که از تهران کالا و اجناس می خریم قیمت ها بسیار بالا رفته و نمی توانیم هر هفته قیمت ها را تغییر دهیم و به همین دلیل درج قیمت نمی زنیم.

 

Image result for ‫عدم درج قیمت‬‎

 

وی اضافه کرد: طی یک هفته اخیر قیمت شکر افزایش یافته و در همین راستا 20 تن شکر با قیمت 3400 تومان توزیع می شود اما برای توزیع برنج، گوشت و مرغ منجمد هنوز چیزی اعلام نشده است.

 

شاهرودی اظهار داشت: از 15 تا 25 اسفند ماه نیز در سایت نمایشگاهی تروکا نمایشگاه بهاره در بروجرد برپا می شود که این اجناس در غرفه های مختلف عرضه می شود.

 

172 تن میوه برای بازار شب عید

عزت اله نباتی رئیس اداره جهاد کشاورزی بروجرد گفت: برای میوه شب عید 130 تن پرتقال و 42 تن سیب خریداری شده و بعد از تصمیم گیری در مورد قیمت، میوه ها در هفته پایانی سال در چند نقطه از شهر توزیع می شود.

 

Image result for ‫میوه شب عید‬‎

 

وی در خصوص قیمت مرغ در بازار اضافه کرد: قیمت مرغ از 14500 تومان به 14180 تومان کاهش یافته است.

 

جباری،رئیس دامپزشکی بروجرد با اشاره به قیمت گوشت قرمز افزود: با بالا رفتن قیمت گوشت قرمز، تصمیم گرفته شد که دام زنده از شهرستان خارج نشود در حالی که تاکنون برخی از چوبداران دام های پروار خود را به استان های دیگر می بردند اما یک هفته است که از خروج دام جلوگیری شده است.

 

انگار باب شده که یک کالایی یک شبه چند برابر شود و بعد از کلی مانور در بازار هر هفته و یا هر ماه مثلا 500 یا 1000 تومان از قیمت آن کاسته شود و مسئولین ژستی بگیرند و بگویند فلان کالا ارزان شده است.

 

Image result for ‫گرانی در بازار‬‎

 

در حال حاضر قیمت آجیل هر کیلو 100 هزار تومان، شیرینی خشک بین 15 تا 20 هزار تومان، هر کیلو سیب 7000 و پرتقال 6000 تومان است.

 

براستی اگر نظارت ها آنچنان که باید اجرا شود این روزها شاهد این همه آشفتگی در بازار نبودیم، انتظار می رود در این روزهای پایانی سال مسئولین و متولیان نظارت را بر بازار افزایش دهند و مشکل اختلاف قیمت های سرسام آور را حل کنند.

 

بی شک مشکلات معیشتی مردم در آستانه شب عید ماحصل اقتصاد برجامی است که ثمره تفکر، اقدامات، اختلافات و ناهماهنگی های دولتی هایی است که با اعتماد به چاه برجام  کام مردم را تلخ کردند و برای فرار از پاسخگویی با مظلوم نمایی و استعفاهای صوری زندگی مردم را بازیچه قرار داده اند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

3 + 2 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران