پرسه مرگ در محور ونایی/احیای پروژه چهاربانده در آینده نزدیک

پرسه مرگ در محور ونایی/احیای پروژه چهاربانده در آینده نزدیک
شناسه خبـر : ۱۸۲۴۲ پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۰

محور ونایی بروجرد به طول 11 کیلومتر که از ابتدای خروجی شهر آغاز شده و تا روستای ونایی ادامه می‌یابد، با وجود عرض کم و پیچ‌های متعدد و خطرساز به تهدیدی برای مسافران مسیر به ویژه دانشجویان دانشگاه آزاد این شهرستان تبدیل شده است.

به گزارش سفیر افلاک چندین و چند سال است که موضوع حادثه‎‌خیز بودن محور ونایی از ابتدای خروجی شهر بروجرد تا منطقه ونایی که دانشگاه آزاد نیز در این محدوده قرار دارد، مطرح است.

 

جاده‌ای پر پیچ و خم و کم عرض که ابدا برای حجم بالای تردد دانشجویان و کارکنان دانشگاه و روستائیان روستاهای مسیر گردشگری ونایی مناسب نبوده و خیلی سال است که تماشاگر عزاداری کسانی است که عزیزانشان در این مسیر جانشان را بر اثر حوادث رانندگی از دست داده‌اند.

 

از طرفی آمارهای پلیس راه بروجرد از وقوع تصادفات مکرر منجر به فوت و جرح در این محور خبر داده و با این تفاسیر هر لحظه بیم آن می‌رود که حادثه‌ای دانشجویان  این واحد دانشگاهی و دیگر مسافران این مسیر را تهدید کند.

 

پس از سال‌ها بالاخره موضوع تعریض محور ونایی که فاز نخست آن از ابتدای خروجی شهر تا دانشگاه آزاد را شامل می‌شود، در دستور کار مسوولان قرار گرفته و با انتخاب پیمانکار و تجهیز کارگاه امیدها برای پایان تماشای حوادث دلخراش و گاه و بی‌گاه رانندگی در این مسیر قوت گرفت.

 

 اما چندی نگذشت که پس از شروع کار موضوع عملکرد ضعیف پیمانکار و البته عدم رفع معارضین مسیر موجب توقف پروژه شد، تا آنکه با پیگیری و اصرارهای مکرر و پی در پی دانشگاه امسال موضوع تعریض محور و تبدیل آن به چهاربانده مجدداً قوت گرفت.

 

امروز و در جلسه‌ای که به همین منظور در فرمانداری بروجرد تشکیل شد، دانشگاه آزاد با اشاره به تخصیص اعتبار میلیارد تومانی برای خرید اراضی از مالکان و رفع معارضین تعریض محور خبر داد.

 

راه و شهرسازی نیز از انتخاب پیمانکار جدید در آینده نزدیک خبر داده و اعلام آمادگی کرد که همزمان با رفع معارضان محور توسط دانشگاه آزاد، نسبت به تعریض جاده و تبدیل آن به چهاربانده اقدام کند.

 

شبانه‌روز نگران جان اساتید و دانشجویانم هستم

رئیس دانشگاه آزاد بروجرد گفت: جاده دانشگاه به مراتب حادثه‌خیزتر از برخی نقاط پر حادثه در بروجرد است که با توجه به عبور و مرور روزانه دانشجویان و کارکنان دانشگاه شبانه‌روز دغدغه تامین سلامت آنان را دارم.

 

داریوش جاوید با ابراز نگرانی در خصوص تامین سلامت دانشجویان بیان کرد: هفته‌ای نیست که در این محور تصادفی رخ نداده و منجر به مجروح یا گاه هم کشته شدن افرادی نشود.

 

وی با اشاره به اینکه موضوع تعریض محور ونایی از چندین سال پیش تاکنون مطرح است، اظهار کرد: اگر چه موضوع از سال ۸۹ قوت بیشتری گرفت، اما عملاً اقدام در خور توجهی در این زمینه انجام نشد.

 

رییس دانشگاه آزاد بروجرد عنوان کرد: از سال ۹۵ استارت کار و اجرای پروژه تعریض این محور زده شد، اما کار پیشرفت چندانی نداشت و خیلی زود متوقف شد.

 

جاوید خاطرنشان کرد: اردیبهشت ماه امسال و با توجه به حساسیت موضوع، دانشگاه آزاد با تخصیص اعتبار 1.5 میلیارد تومانی از محل منابع مالی این دانشگاه برای خرید زمین‌های معارض اجرای طرح اختصاص داد.

 

وی ادامه داد: جان دانشجویان اساتید و کارکنان دانشگاه آنقدر برایمان مهم است که حاضریم از منابع داخلی خود این اعتبار را برای کمک به تسریع در روند اجرای پروژه هزینه کنیم.

 

رییس دانشگاه آزاد بروجرد تاکید کرد: این در حالی است که جاده ونایی محوری گردشگری بوده و دانشگاه آ‌زاد وظیفه‌ای در قبال رفع معارض تعریض محور آن ندارد، اما به دلیل شدت نگرانی‌ها از احتمال وقوع تصادفات و به خطر افتادن سلامت دانشجویان حاضریم در این زمینه ایفای نقش کنیم.

 

جاوید تصریح کرد: البته در صورتیکه اعتبار یاد شده تا پایان امسال جذب نشود دیگر نمی‌توانیم آن را برای رفع معارض محور هزینه کنیم، بنابراین نیاز است در اسرع وقت اداره راه و شهرسازی با انتخاب پیمانکار جدید و راه‌اندازی دوباره کارگاه نسبت به اجرای پروژه اقدام کند.

 

پروژه چهاربانده محور دانشگاه 20درصد پیشرفت دارد

رئیس اداره راه و شهرسازی بروجرد گفت: تعریض محور ونایی از سال ۹۵ مطرح و در همان سال نیز منجر به انتخاب پیمانکار و تجهیز کارگاه شد.

 

احمد پارسا اظهار کرد: این پروژه به طول ۱۱ کیلومتر از ابتدای خروجی شهر به سمت محور ونایی قرار است در چند فاز اجرایی و تعریض شود که فاز نخست آن به طول سه کیلومتر تا دانشگاه آزاد اسلامی ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و یک کیلومتر مسیر زیرسازی و تعریض شده است.

 

وی از تغییر پیمانکار پروژه خبر و ادامه داد: مراحل انتخاب پیمانکار جدید در حال انجام است و در آینده‌ای نزدیک با انتخاب پیمانکار پروژه مجددا راه‌اندازی می‌شود.

 

رئیس اداره راه و شهرسازی بروجرد خاطرنشان کرد: بر اساس برآوردها برای تعریض فاز نخست این پروژه تا درب دانشگاه آزاد به اعتبار ۳ میلیارد تومانی به منظور تعریض جاده نیاز است.

 

پارسا تاکید کرد: همچنین بر اساس توافق صورت گرفته دانشگاه آزاد تقبل کرده است که نسبت به آزادسازی معارضین در طول مسیر اقدام کند و این مهم موجب تسریع در روند اجرای پروژه می‌شود.

 

پیمانکار جدید به زودی انتخاب می‌شود

در ادامه مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: پیمانکار قبلی که در این پروژه مشغول به فعالیت بود، به دلیل عملکرد ضعیف از کار کنار گذاشته شد و در حال حاضر پیمانکاری نداریم که کار را به جلو ببرد.

 

 رضا خالقی اظهار کرد: البته مناقصه تعیین پیمانکار در حال انجام بوده و در آینده نه چندان دور با روی کار آمدن پیمانکار جدید کار را با سرعت بیشتری شروع می‌کنیم.

 

وی بیان کرد: با همکاری دانشگاه آزاد ترتیبی اتخاذ می‌کنیم که به طور همزمان موضوع رفع معارض و تعریض محور انجام شده و پروژه در زمان معقولی به پایان برسد.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

8 + 3 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران