سرودهای حماسی ضداستکبار و عدالت‌خواه است؛ ماندگاری سرودهای انقلابی

سرودهای حماسی ضداستکبار و عدالت‌خواه است؛ ماندگاری سرودهای انقلابی
شناسه خبـر : ۱۷۸۱۵ سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان گفت: سرودهای حماسی ضد ظلم، ضد استکبار، عدالت‌خواه و اسلام‌خواه است و سبب نشاط مردم می‌شود.

به گزارش سفیر افلاک، آیت‌الله سید احمد میرعمادی صبح امروز در آئین افتتاح چهارمین جشنواره ملی سرودهای حماسی و آواهای انقلابی که در لرستان برگزار شد اظهار داشت: از بسیج هنرمندان و سپاه حضرت ابوالفضل(ع) استان لرستان که امسال این کار ارزشمند و انقلابی سرودهای حماسی و آواهای انقلابی را برگزار کردند صمیمانه قدردانی می‌کنم.

 

وی بابیان اینکه جشنواره ملی سرودهای حماسی و آواهای انقلابی کاری بسیار ارزشمند است عنوان کرد: در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی نگاهی به آنچه به‌عنوان محتوای حرکت و انگیزه انقلاب اسلامی ما بوده است یک امر بسیار ضروری است.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان بیان کرد: اگر نگاهی به سال 56 و 57 داشته باشیم می‌بینیم عواملی در پیروزی انقلاب اسلامی ایران نقش داشتند، از رهبری امام بزرگوار گرفته تا مردمی که فداکاری و ایثار کردند، همچنین آئین‌ها، محرم و عاشورا که زمان‌های مناسبی برای شتاب بخشیدن به انقلاب اسلامی ایران بودند.

 

وی تصریح کرد: یکی از عواملی که بسیار نقش اساسی در پیروزی انقلاب اسلامی داشته سرودهای انقلابی و حماسی بوده است؛ هرگز از یاد نمی‌بریم تظاهرات سال 56 و 57 که آمیخته با همین سرودها بود و این سرودها انگیزه ایجاد کرده و مردم را به وجد می‌آورد و به‌اندازه‌ای جذاب بود که همه مردم آن را به‌صورت جمعی می‌خواندند.

 

آیت‌الله میرعمادی خاطرنشان کرد: خوشحال شدم از اینکه برخی هنرمندانی که آن سرودها را می‌خواندند امروز در این جشنواره  حضور دارند؛ نقش این نوع سرودها در ایجاد انگیزه، تشویق و حرکت مردم به سمت مبارزه و پیشبرد مبارزه بر کسی پوشیده نیست، نقش سرودهای حماسی و انقلابی در پیروزی  انقلاب و بعد از پیروزی انقلاب سرودهایی که در دوران دفاع  مقدس خوانده شد بر کسی پوشیده نیست که این سرودها بسیار جذاب و تأثیرگذار بودند.

 

وی افزود: مردم از این سرودها استقبال می‌کردند و علت جذابیت و تأثیرگذاری سرودهای حماسی این بوده است که سرایندگان و خوانندگان آن اخلاص داشتند، کسانی که این سرودها را می‌سرودند و می‌خواندند برای خدا بود و چون خلوص نیت وجود داشت بسیار تأثیرگذار بود.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان گفت: هر کاری که برای خدا و قرب الهی صورت بگیرد جذاب و تأثیرگذار است، اگر امروز هم سرودهای حماسی و انقلابی وجود داشته باشد قطعاً این سرودها تأثیرگذار است و امروز نیز به این سرودها نیازمند هستیم.

 

وی اظهار داشت: شاید روزی که این سرودها را می‌خواندند هیچ توجهی نداشتند که این سرود مورد توجه قرار می‌گیرد یا نه بلکه برای خدا می‌گفتند و هیچ‌چیزی در نظر نداشتند؛ اگر این سرودها امروز در تاریخ انقلاب اسلامی ایران ماندگار شد به خاطر اخلاص بوده است.

 

آیت‌الله میرعمادی عنوان کرد: سرودهای حماسی و انقلابی همخوانی و هماهنگی با آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی بوده است و چیزی جز در این مسیر نبوده است؛ سرودهای حماسی دارای اهداف بلند و متعالی بوده و هماهنگ با آرمان‌های انقلاب بوده است.

 

وی بیان کرد: سرودهای حماسی ضد ظلم، ضد استکبار، عدالت‌خواه و اسلام‌خواه بودند و این خیلی مهم است که یک هنر در خدمت مردم و تعالی دین باشد، سرودهای انقلابی مطابق باارزش‌های دینی و مطابق بافرهنگ مردم بود؛ امروز برخی  اشعار و چیزهایی که در قالب هنر، شعر و ترانه خوانده می‌شود ارزشی ندارند، بی‌محتوا است و پیامی ندارد درحالی‌که سرودهای انقلابی دارای پیام بودند، هدف داشتند و هدفشان ارزشمند بود.

 

آیت‌الله میرعمادی افزود: این سرودها اهداف متعالی را دنبال می‌کردند ویکی دیگر از ویژگی‌های سرودهای حماسی و انقلابی دوری از لهو و لعب بود و چون بر خواسته از فطرت بود و در دل می‌نشست.

 

وی خاطرنشان کرد: امروز ابزار موسیقی بر موسیقی غلبه دارد که ارزشی ندارد لذا این سرودهای انقلابی و حماسی از ابزار موسیقی و آلات لهو و لعب به‌طورکلی به دور بوده است و ماهیت سرودهای حماسی و انقلابی به آلات موسیقی بستگی نداشت.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان تصریح کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های سرودهای انقلابی و حماسی این است که بیان‌کننده احساسات، عواطف و غرور یک ملت بوده است، احساسات و غرور یک ملت را برمی‌انگیخت و افتخارات یک ملت را بیان می‌کرد همچنین دعوت‌کننده به وحدت، اسلام، مقاومت، ایثار، فداکاری و دوری از دل‌بستگی به دنیا بود.

 

وی خاطرنشان کرد: خیلی از سرودهای انقلابی و حماسی جنبه عرفانی داشت لذا ماندگار شد و این‌ یک بعد بسیار مهم است که خیلی مورد استقبال قرار می‌گرفت به‌طوری‌که 40 سال گذشت اما آن سرودهای انقلابی هنوز در گوش ملت بزرگ ایران اسلامی طنین‌انداز است و هنوز آن سرودها وقتی خوانده می‌شود اشک مردم جاری می‌شود.

 

آیت‌الله میرعمادی گفت: خیلی مهم است 40 سال از یک اثر هنری بگذرد اما امروز تازه باشد، طراوت و نشاط داشته باشد که این امر بیانگر ریشه‌دار بودن سرودهای حماسی و انقلابی است؛ سرودهای انقلابی و حماسی محتوای عمیقی داشت، ازنظر محتوا برگرفته از آیات قرآن و احادیث معصومین و کلام امام خمینی(ره) در دوران دفاع مقدس بوده است.

 

وی اظهار داشت: امروز نیز برخی از سرودها و آواهای انقلابی برگرفته از کلام مقام معظم رهبری است و این‌ها ماندگار می‌شود چون دارای محتوای عمیق است؛ خلاقیت و نوآوری وجود داشت و سرودهای انقلابی و حماسی موجب نشاط مردم می‌شد.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان عنوان کرد: بعضی‌ها نشاط مردم را در معصیت خدا می‌بینند درحالی‌که ما نشاط را در رضای خدا می‌بینیم؛ عده‌ای به‌دروغ می‌گویند به دنبال نشاط هستند درصورتی‌که به دنبال معصیت‌اند، جلسات و جشنواره‌هایی که برگزار می‌کنند معصیت وجود دارد.

 

وی افزود: آیا تکیه‌بر مسائل شهوانی و فساد اسمش نشاط است؟ نشاطی که با معصیت خدا صورت بگیرد آیا نشاط است یا ذلت؟ نشاط واقعی در رضایت خدا و در سرود حماسی انقلابی بوده است؛ مردم را به سمت مبارزه با ظلم، فساد و تبعیض می‌کشاند و آن نشاط جامعه است.

 

آیت‌الله میرعمادی بیان کرد: سرودهای انقلابی و حماسی مانند آب زلالی بودند که مردم را سیراب می‌کردند، بانشاط‌ترین مردم نیز مردمی هستند که در راهپیمایی شرکت می‌کنند، مردمی که در راهپیمایی یوم‌الله 22 بهمن شرکت می‌کنند انگیزه خدایی دارند.

 

وی تصریح کرد: مردمی که در روز 22 بهمن وضو می‌گیرند، قرآن می‌خوانند و دست‌زن و کودک خردسال خود را می‌گیرند و در راهپیمایی شرکت می‌کنند بانشاط هستند و رضای خدا در این است.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان خاطرنشان کرد: عده‌ای به‌دروغ می‌گویند دنبال نشاط مردم هستند ولی دنبال فساد هستند، کسی که مسائل شهوانی و شهوت را ترویج می‌کند می‌خواهد ذلت ایجاد کند لذا این جشنواره برای ما بسیار مهم است و نشاط واقعی در میان مردم به وجود می‌آورند که امیدواریم از این مراسم بهره‌مند شویم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

2 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران