سبقت مرگ در جاده‌های لرستان؛ گردنه‌های پرپیچ‌وخم همچنان جان می‌گیرد

سبقت مرگ در جاده‌های لرستان؛ گردنه‌های پرپیچ‌وخم همچنان جان می‌گیرد
شناسه خبـر : ۱۷۷۳۵ چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۸

جاده‌های لرستان قتلگاه مردمشده و مرگ در گردنه‌های پرپیچ‌وخم استان همچنان در کمین مسافران است.

به گزارش سفیر افلاک، تصادف خونین، جاده مرگ و قتلگاه واژه‌های نام‌آشنا برای لرستانی‌هاست؛ جاده‌های پرپیچ‌وخمی که سال‌هاست مردم را به کام مرگ می‌کشاند و پرسه‌زنی مرگ در این جاده‌ها موضوع جدیدی نیست و تاکنون خانواده‌های بسیاری را داغدار کرده است.

 

با توجه به اینکه استان لرستان در مسیر شمال- جنوب قرار دارد یکی از محورهای پرتردد کشور به شمار می‌رود ولی متأسفانه جاده‌های این استان به دلیل نداشتن وضعیت مناسب، تصادف‌های وحشتناکی در آن رخ می‌دهد و هرروز اخبار تلخی از مرگ هم‌وطنانمان که به‌قصد سفر دل به جاده می‌زنند شنیده می‌شود.

 

 

سالانه شاهد تصادفات زیادی در جاده‌های خرم‌آباد- پلدختر، خرم‌آباد- کوهدشت، ازنا-شازند، بروجرد- خرم‌آباد و سایر جاده‌های برون‌شهری هستیم، جاده‌هایی که به دلیل عرض کم، نداشتن گارد ریل و خط‌کشی مناسب، پیچ‌های تند و کوهستانی، عدم روشنایی کافی و ... جان می‌گیرند و همواره خبر تصادفات ناگوار و واژگونی تریلرهای نفت کش و آلودگی محیط زیست در این جاده‌ها تیتر یک بسیاری از رسانه‌های استان است و باوجود وعده‌های مکرر مسئولان ولی هنوز چهار خطه کردن و تعریض جاده‌های استان عملیاتی نشده است و نبود اعتبار لازم سبب شده تا روند تعریض جاده‌ها لاک‌پشتی پیش برود و مرگ در این مسیرها همچنان سبقت بگیرد.

 

روند کند تعریض جاده‌های لرستان

 

سرهنگ مرتضی چغلوند رئیس پلیس‌راه استان لرستان در گفت‌وگو با سفیر افلاک اظهار داشت: استان لرستان به جهت اینکه کریدور شمال به جنوب و ترانزیت غرب به جنوب کشور از سمت بابا زید به پلدختر و خوزستان است و از طرفی کوهستانی بودن جاده‌ها، سفرهای عتبات و عالیات، اربعین و تردد زائران راهیان نور در محورهای لرستان، این استان را ازلحاظ ترافیکی به یکی از استان‌های بسیار استراتژیک تبدیل کرده بنابراین توجه به امنیت و ایمنی راه‌ها اجتناب‌ناپذیر است.

 

وی افزود: در استان لرستان 118نقطه حادثه‌خیز وجود دارد که 42 نقطه اولویت‌دار است که حدوداً 15 مورد آن حذف‌شده و مابقی در دست اقدام است اما با توجه به اینکه شناسایی این نقاط در سنوات گذشته انجام‌شده باید تاکنون این نقاط حذف می‌شد ولی متأسفانه این مهم انجام‌نشده است.

 

 

رئیس پلیس‌راه استان لرستان عنوان کرد: اکثر جاده‌های استان دوخطه است که می‌توان به محور خرم‌آباد- کوهدشت، پل سیمره به سمت پلدختر و حسینیه، جاده پلدختر- خرم‌آباد، ونایی به سمت دانشگاه آزاد بروجرد و بیرانشهر- سپیددشت اشاره کرد، همه این جاده‌ها دوخطه است و از پرحادثه‌ترین جاده‌های استان به شمار می‌روند.

 

شناسایی 118 نقطه حادثه خیر

 

وی بیان کرد: در این جاده‌ها خودروهای سبک و سنگین بسیاری تردد دارد و تصادفات رخ‌به‌رخ به وقوع می‌پیوندد؛ قوس‌های قائم، محدودیت دید و پرتگاه‌های متعددی وجود دارد که همین امر سبب شده کوچک‌ترین اشتباه باعث مرگ تمام سرنشینان شود.

 

چغلوند بابیان اینکه لازم است روند چهار خطه شدن و تعریض این مسیرها در دستور کار قرار گیرد تصریح کرد: انسان، راه و وسیله نقلیه سه عامل رخ دادن تصادفات است که عامل فرهنگی زمان‌بر است و سال‌ها طول می‌کشد اما نقص راه و ایمنی خودرو باید موردتوجه قرار گیرد، اگر دولت همت کند و ظرف چند سال تعریض جاده‌های استان تحقق یابد می‌توانیم بلافاصله کاهش تصادفات را داشته باشیم.

 

 

وی خاطرنشان کرد: محور گیلوران به سمت ورودی خرم‌آباد به طول 10 کیلومتر یکی از پرحادثه خیرترین جاده‌های استان است، جاده ونایی به سمت دانشگاه آزاد بروجرد و همچنین جاده ازنا - شازند نیز پرخطر بوده که چهار خطه کردن ازنا- شازند، گیلوران و جاده کوهدشت و پلدختر روند کندی دارد که باید تسریع شود چراکه در حد بسیار بالایی در کاهش حوادث ترافیکی تأثیرگذار است.

 

به‌روزرسانی تجهیزات الکترونیکی

 

رئیس پلیس‌راه استان لرستان گفت: حریم شهرها ازجمله بروجرد و خرم‌آباد به جهت تردد زیاد خودروها در مناطق مسکونی تا شعاع 30 کیلومتری همچنان نقاط پرخطر هستند که لازم است اقدامات اساسی در جهت ایمن‌سازی راه و امنیت عابران پیاده و همچنین الکترونیکی کردن تجهیزات و روشنایی انجام شود.

 

وی اظهار داشت: تنگ شبیخون به سمت الشتر نیز روشنایی وصل شده ولی هنوز راه‌اندازی نشده است که در این محور نیز به سبب وجود رستوران و تالارهای زیاد پرخطر است.

 

 

چغلوند افزود: استان لرستان به جهت اینکه سرازیری‌های تندی دارد مدیریت سرعت و تجهیزات الکترونیکی ضروری است، پلیس‌راه نقش آن‌چنانی در کنترل سرعت در سرازیری‌ها نمی‌تواند داشته باشد بنابراین تجهیزات الکترونیکی در سرازیری می‌تواند سرعت را مدیریت کند؛ استان لرستان ازلحاظ تجهیزات الکترونیکی در رده پایینی قرار دارد که لازم است به این مهم توجه شود و تجهیزات الکترونیکی به‌روزی داشته باشیم.

 

مرگ در کمین مسافران

 

وی عنوان کرد: گردنه رازان تا سه‌راهی چالان چولان و محور خرم‌آباد- بروجرد از 20 کیلومتری زالیان به سمت بروجرد به طول 15 کیلومتر باید گارد ریل زده شود، تاکنون شاهد تصادفات مرگ‌بار زیادی در این جاده بوده‌ایم؛ تیر برق‌هایی که در وسط جاده وجود دارد سبب مرگ تعداد زیادی از مسافران شده چراکه با کمترین انحراف خودروها به این تیر برق‌ها برخورد کرده و سرنشینان جان خود را از دست می‌دهند بنابراین این دونقطه با یک تیغه گارد ریل می‌تواند ایمن شود.

 

رئیس پلیس‌راه استان لرستان تصریح کرد: جاده ونایی که تردد دانشجویان دانشگاه آزاد بروجرد در آن انجام می‌شود نیز به دلیل عرض کم جاده، سرازیری تند و قوس‌های عرضی و قائم زیاد بسیار خطرناک است، همچنین ناوگان عمومی کهنه‌ای در این مسیر عبور می‌کند که تهدیدی برای جان دانشجویان است که امیدواریم با اصلاحات هندسی، تعریض جاده و خودروهای استاندارد ایمنی مسافران حفظ شود، با توجه به اینکه جاده ونایی گردشگری و پرتردد است اگر تعریض راه صورت نگیرد نگران آن هستیم که ماجرای دانشگاه آزاد تهران در استان لرستان نیز اتفاق بیفتد.

 

 

صحبت الله صفایی نژاد رئیس بودجه اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان با اشاره به تلفات تصادفات جاده‌ای استان اظهار داشت: سال گذشته مجموع کشته‌شدگان تصادفات برون‌شهری و روستایی لرستان ۲۶۹ نفر بوده که این تعداد امسال به ۲۶۵ نفر رسیده و ۱.۵ درصد کاهش داشته‌ایم.

 

اوج تصادفات فوتی در شهریورماه

 

وی افزود: سال گذشته در تصادفات درون‌شهری ۶۰ نفر و امسال ۴۷ نفر فوتی داشته‌ایم که ۲۱.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد، در تصادفات برون‌شهری نیز سال گذشته ۲۵۵ نفر فوت کرده‌اند و در سال ۹۷ به ۲۴۱ نفر فوتی رسیده که ۵.۵ درصد کاهش داشته‌ایم.

 

رئیس بودجه اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان عنوان کرد: سال گذشته در محورهای روستایی استان ۱۴ نفر فوت کرده‌اند که امسال تعداد فوتی تصادفات به ۲۴ نفر رسیده بر همین اساس ۷۱.۴ درصد افزایش فوتی داشته‌ایم.

 

 

وی بیان کرد: طی هشت‌ماهه امسال تعداد فوت‌شدگان حوادث ترافیکی در استان لرستان ۲۶۵نفر و حوادث غیر ترافیکی ۵۰ نفر بوده است؛ کمترین تصادفات در اردیبهشت‌ماه با ۱۷ نفر فوتی و بیشترین تصادفات در شهریورماه با  ۵۶ نفر فوتی بوده است.

 

صفایی نژاد تصریح کرد: در هشت‌ماهه امسال محور خرم‌آباد - بروجرد با ۲۰ نفر فوتی در رده نخست، خرم‌آباد- کوهدشت ۱۶ نفر فوتی، خرم‌آباد- پلدختر۱۵ نفر فوتی و همچنین آزاده راه خرم‌آباد- پلدختر ۹ نفر فوتی، خرم‌آباد- نورآباد ۹نفر فوتی، فرعی گراب شش نفر فوتی، نورآباد- نهاوند شش نفر فوتی، سه‌راهی نهاوند پنج نفر فوتی و الیگودرز- خمین با چهار نفر فوتی به ترتیب بیشترین تلفات جاده‌ای را داشته‌اند و در این محورها ۹۰ نفر فوت‌شده است.

 

رفع مشکل جاده‌های لرستان نیازمند اعتبار

 

وی خاطرنشان کرد: ۱۸ نقطه حادثه‌خیز استان ازجمله محور خرم‌آباد- کوهدشت در نقطه گیلوران شناسایی‌شده و متأسفانه امسال نیز هفت نفر در این نقطه کشته‌شده است؛ یکی دیگر از نقاط حادثه‌خیز و پر تلفات استان در کیلومتر2 ‌جاده خرم‌آباد- پلدختر روبه روی فرودگاه است به‌طوری‌که امسال دو نفر عابر پیاده ‌براثر تصادف در این جاده فوت کردند.

 

 

رئیس بودجه اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان گفت: اقدامات بلندمدت در این نقطه جهت کاهش تصادفات احداث پل عابر پیاده بااعتبار ۷۰۰میلیون تومان در نظر گرفته‌شده ولی به‌شرط اینکه به دلیل ارتفاع پل فرودگاه اجازه احداث پل بدهد، نقطه پرخطر دیگر در محور بروجرد- بیرانشهر است که راهکار بلندمدت برای کاهش تصادفات این نقطه احداث تقاطع غیر هم‌سطح بااعتبار بالغ‌بر شش میلیارد تومان است.

 

وی اظهار داشت: یکی دیگر از نقاط حادثه‌خیز استان تقاطع باباطاهر در محور بروجرد- اشترینان است و علاوه بر تقاطع مسیر کاملاً پرشیب است و سبب واژگونی وسایل نقلیه می‌شود به‌طوری‌که در این نقطه سه نفر فوتی داشته‌ایم، همچنین در محور دهریز - جعفرآباد حوادثی همچون خارج شدن وسایل نقلیه از محور، تصادفات رخ‌به‌رخ و واژگونی به وقوع پیوسته و در این حوادث پنج نفر فوت‌شده که بهترین راهکار احداث تقاطع غیر هم‌سطح بااعتبار چهار میلیارد تومان است.

 

صفایی نژاد افزود: پیچ گاو کش محور خرم‌آباد- نورآباد از دیگر نقاط حادثه‌خیز استان است که طرح هندسی راه مشکل دارد و نیازمند تعریض است، همچنین نقطه خمه سفلی در محور الیگودرز- خمین نیز حوادث واژگونی وسیله نقلیه و خارج شدن از جاده سبب تلفات در این نقطه می‌شود که نیازمند ایمن‌سازی محور و احداث تقاطع غیر هم‌سطح است. 

انتهای پیام/

نویسنده : فاطمه بیرانوند

ارسال نظر

9 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران