رمزیابی لشگر 57 لرستان در عملیات کربلای 4 عظمت کربلای 5 را رقم زد

رمزیابی لشگر 57 لرستان در عملیات کربلای 4 عظمت کربلای 5 را رقم زد
شناسه خبـر : ۱۷۷۳۲ چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۰

فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد ضمن بررسی نقش آفرینی رزمندگان لرستانی در عملیات کربلای 5 گفت: رمزیابی لشگر 57 لرستان در عملیات کربلای 4 عظمت کربلای 5 را رقم زد.

سرهنگ ماشاالله بازگیر در گفت‌وگو با سفیر افلاک، در خصوص نقش‌آفرینی رزمندگان لشگر 57 حضرت ابوالفضل(ع)  لرستان در عملیات‌های مهمی چون کربلای 4 و 5 اظهار داشت: اگرچه عملیات کربلای 4 به دلیل لو رفتن نقشه عملیات خیلی موفقیت‌آمیزی نبود اما یکی از عواملی که موجب شروع کربلای 5 در همین منطقه شد موفقیت برخی یگان‌های خودی ازجمله لشگر 57 لرستان در پیدا کردن و کشف رمزی بود که از طریق آن می‌شد به‌راحتی تمام واحدهای ارتش عراق را دور زد.

 

وی با اشاره به اهم فعالیت رزمندگان لرستانی در مناطق کوهستانی و مناطق جنوبی کشور افزود: تا قبل از آغاز کربلای 4 رزمندگان لشگر 57 در مناطق دربندی خان جبهه پدافندی داشتند و آنجا مستقر بودند و آماده عملیات در منطقه نوسود بودند که به خاطر اهمیت کار در جنوب، نوسود لغو و راهی جنوب شدیم.

 

فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد عنوان کرد: محوری که به  لشگر 57 داده‌شده بود یکی از سخت‌ترین محورهای عملیاتی منطقه کربلای 4 بود با زبده‌ترین نیروهای عراقی و موانع بسیار سنگین، یگان‌هایی که در خط بودند با توجه به نوع رسته‌شان به کار گرفته می‌شدند و لشگر 57 لرستان یک لشگر پیاده کوهستانی با تجهیزات و آموزش‌های کوهستانی بود اما استعداد و جنس سخت و محکم نیروهای جنگی لرستان که عقب‌نشینی در کارشان نبود، آنان را از غرب به دل پنج‌ضلعی عراق کشاند.

 

وی با اشاره به یگان‌های زرهی و تجهیزات نظامی دشمن در کربلای 4 و 5 تصریح کرد: مؤلفه‌های آمادگی رزم دشمن ازجمله استعداد، تجهیزات و آموزش نیروی دشمن خیلی از ما بیش‌تر بود اما رزمندگان ما سلاحی داشتند که دکترین جنگی وبرترین قدرت‌های نظامی جهان را زمین‌گیر کرد و آن تفکر، پیروزی یا شهادت رزمندگان ما بود و باید گفت چه ابزار جنگی می‌تواند در مقابل این تفکر قد علم کند؟

 

بازگیر به توضیح فرماندهان لرستانی در خصوص نحوه تصرف محور و موقعیت خودپرداخت و بیان کرد: فرمانده گردان انبیاء(ولی ا.. میر هاشمی) در بین توضیحات چگونگی تصرف موقعیت خود به اخلاص و بصیرت رزمندگان اشاره داشت.

 

این رزمنده دوران دفاع مقدس در خصوص فاصله زمانی محدود بین کربلای 4 و 5 خاطرنشان کرد: بعد از یک عملیاتی که با شکست روبه رو می شود  شروع عملیات بعدی حداقل شش ماه طول می کشد چون خیلی از شناسایی ها و مولفه های رزم باید ازسرگرفته شود اما لشگر 57 لرستان کلید را در کربلای 4 زده بود و با توجه به این پیروزی برای همه روشن شده بود که طلسم شلمچه قابل شکستن است همانطوری که مردان رزم لرستان شکستند و این بود که بلافاصله با یک وقفه کوتاه عملیات در 19 دی 65 با رمز یا زهرا(س) شروع شد.

 

وی ضمن اشاره به نقش گردان های پیاده لشگر 57 لرستان در کربلای 5 گفت: درکربلای 4 فقط 85 گردان از نیروی زمینی سپاه به کار گرفته شد و در کربلای 5 ، 300 گردان تازه نفس و سرحال آماده میدان نبرد بودند ویگان هایی که در کربلای 4 حضور نداشتند خط شکن کربلای 5 شدند که لشگر 57 هم با هشت گردان پیاده در خرمشهر و حومه آن مستقر شدند وهفت گردان تخصصی هم در خط پدافندی پشتیبانی می‌کردند.

 

بازگیر در راستای تعداد و نام گردان های حاضر لشگر57 لرستان در کربلای 5 اظهار داشت: مواضع پدافندی توسط گردان های کمیل الشتر، محرم دورود، مالک الشتر ازنا، ابوذر الیگودرز، محبین کوهدشت و شهدا بود، برخلاف کربلای 4 که از جناح راست موفق شدند و در روبه رو موفق نشدند در کربلای 5 عملیات از روبه رو انجام شد.

 

وی در خصوص عوامل نظامی موثر در تصمیم سازی برای اجرای عملیات کربلای 5 افزود: یکی از این عوامل را می توان تبدیل عملیات کربلای 4 به عملیات رزم یابی، شناسایی و شکستن خطوط مستحکم دشمن توسط گردان هایی از لشگر 19 فجر فارس و لشگر 57 لرستان دانست.

 

فرمانده سپاه ناحیه خرم آباد با اشاره به نقش عملیاتی چون کربلای 5 در از کار انداختن ماشین جنگی دشمن یادآور شد: کربلای 5 باعث قطع امید همه حامیان عراق شد و در صدور قطعنامه های سازمان ملل نسبت به گذشته خیلی تاثیر گذار بود تا جایی که در تیرماه سال 66 قطعنامه 598 صادر و ایران در 27 تیر 67 قطعنامه را پذیرفت تا داغ پیروزی در این جنگ نابرابر را برای همیشه بر دل صدام و هم پیمانانش بگذارد.

 

وی عنوان کرد: جوانان امروز در جبهه های جنگ نرم باید بصیرت، ایستادگی و اخلاص جوانان پیروزعملیات کربلای 5 را برای عبورازاین پیچ سنگین دشمن که بینش، اعتقادات و در پس آن تغییر رفتارها را نشانه رفته است الگو قرار دهند.

 

بازگیر بیان کرد: اگرچه دشمن در جنگ نرم خود تجهیزات و تاکتیک های مدرن و تعریف شده برابر احساسات انسان مثل ماهواره، شبکه های اجتماعی و امثال این ها را به راه انداخته است اما بحمدالله جوانان دختر و پسر امروزی به عنوان بهترین فرماندهان ارشد جنگ نرم با بصیرت تمام وارد میدان نبرد با دشمن شده اند و موفق هم بوده‌اند.

 

گرامی می‌داریم یاد و خاطره شهدای عملیات کربلای 5 ازجمله شهیدان ترکاشوند فرمانده گردان توپخانه، شهید عبدالحسین کردی فرمانده اطلاعات عملیات لشگر، شهید ناصر فاضل شیرازی فرمانده طرح اطلاعات عملیات لشگر، شهید جواد میر شاکی فرمانده گردان شهدا، شهید رسول نادری جانشین گردان، شهید فیروز سرتیپ نیا فرمانده گردان پیاده، شهید محمد مراد گراوند مسئول دیدبانی لشگر که حماسه آفریدند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

4 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران