نماینده مردم خرم‌آباد و دوره چگنی:

رفع مشكلات مردم به مجلس محلی واگذار شود

رفع مشكلات مردم به مجلس محلی واگذار شود
شناسه خبـر : ۱۷۷۰۴ دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۸

نماینده مردم خرم‌آباد و دوره چگنی گفت: اگر رفع مشكلات مردم به مجلس محلی واگذار شود نمايندگان مجلس می‌توانند درزمینهٔ قانون‌گذاری بهتر عمل كنند.

محمدرضا ملکشاهی راد در گفت‌وگو با سفیر افلاک، پیرامون طرح استانی شدن انتخابات در مجلس اظهار داشت: از دوره هفتم به بعد نمایندگان هر دوره دنبال این موضوع بوده‌اند که انتخابات مجلس استانی شود و هر دوره هم به دلایلی این کار متوقف می‌شد شاید عمده دلیل آن این بوده که شورای نگهبان این‌گونه تشخیص داده که این طرح مغایرتی با قانون اساسی و شرع داشته باشد.

 

وی با اشاره به اینکه وقتی طرحی در مجلس فوریتش تصویب می‌شود در کمیسیون قرارگرفته و بعد از تأیید کمیسیون برای بررسی در صحن مجلس آماده می‌شود افزود: دو فوریت طرح استانی شدن انتخابات مجلس تصویب و در کمیسیون هم تأییدشده است و آماده ارائه در صحن مجلس است تا با بررسی و بحث مواد و اجزای آن مورد تأیید مجلس قرارگرفته و سپس در اختیار شورای نگهبان قرار بگیرد.

 

نماینده مردم خرم‌آباد و دوره چگنی در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در آیین‌نامه مجلس نوشته‌شده است چنانچه موضوع بودجه در صحن مجلس در حال بررسی باشد هیچ موضوع دیگری در صحن بررسی نمی‌شود به‌طوری‌که حتی نمایندگان هم نطق ندارند.

 

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه هم‌اکنون فصل بررسی بودجه است لذا برای اینکه بودجه در موعد مقرر تصویب و به دولت تقدیم شود درنتیجه فرصتی که برای این طرح استانی شدن انتخابات مجلس باقی‌مانده است تا قبل از بررسی بودجه در صحن مجلس است، چراکه اگر در سال آینده مطرح شود، زمان برگزاری انتخابات است.

 

ملکشاهی راد به 172رأی موافق نمایندگان در خصوص طرح پیشنهادی اشاره و بیان کرد: اکثریت نمایندگان مجلس بر امر استانی انتخابات مجلس مصر هستند، پیش‌بینی می‌شود طرح مذکور در مجلس تأیید شود و بحث تأیید شورای نگهبان می‌ماند که همه جوانب امر را بررسی کنند که قانون نوشته‌شده مغایرتی با قانون اساسی نداشته باشد.

 

وی با اشاره به نقاط ضعف و قوت طرح خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه قومیت‌ها در سطح یک شهر هستند در این طرح تعصبات طایفه‌ای و اختلافات قومی، محلی کمتر و کم‌رنگ می‌شود.

 

نماینده مردم خرم‌آباد و دوره چگنی در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز نمایندگان ما گرفتار رفع مطالبات و مشکلات فردی مردم هستند و فرصتی برای قانون‌گذاری ندارند لذا ما باید مجلسی را تشکیل دهیم که نمایندگان آن برای قانون‌گذاری انتخاب شوند و توانمندی‌های لازم را برای قانون‌گذاری داشته باشند.

 

وی افزود: نه طرفدار استانی شدن طرح هستم و نه طرفدار وضعیت فعلی؛ باید شرایطی را پیش آورد که منجر به انتخاب افراد توانمند و نخبه‌ای شود که تأثیرگذاری‌شان در قانون‌گذاری و نظارت بر قانون باشد.

 

ملکشاهی راد اظهار داشت: اگر می‌خواهیم نمایندگان مجلس در قانون‌گذاری توانمند وارد عمل شوند باید یک مجلس دیگری کار و مشکلات مردم را حل کند، در حال حاضر این‌طور نیست، امروز وقتی در مجلس هستیم بیشتر نمایندگان حواسشان به تلفن و پیگیری مطالبات و مشکلات فردی مردم است.

 

وی قطع ارتباط بین مردم و نمایندگان مجلس را یکی از ضعف‌های استانی شدن انتخابات مجلس دانست و عنوان کرد: مردم کسانی را می‌خواهند که منتخب مستقیم خودشان باشند و از طریق منتخبان خودشان پيگير مشكلاتشان باشند، چنانچه انتخابات مجلس استانی شده و رابطه مردم با نمایندگان قطع شود به‌نوعی اجحاف در حق مردم است.

 

نماینده مردم خرم‌آباد و دوره چگنی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با استانی شدن انتخابات و حفظ همان ارتباط، مردمِ تمام نقاط استان از نماینده منتخب مطالبه دارند و نماینده هم باید مطالبات مردم را پیگیری و پاسخگو باشد و قطعاً توان نماینده به دلیل اینکه مشغولیات او بیش‌تر شده است در دو زمینه رفع مشکلات مردم و قانون‌گذاری کمتر می‌شود.

 

وی بابیان اينكه بهترین راه‌حل تقویت مجلس محلی است گفت: اگر اختیارات شورای شهر و روستاها را بر اساس قانون اساسی تدوین و ضمن فراهم نمودن شرایط، تمام اختیارات در حوزه فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به شوراها محول شده و رفع مشكلات مردم به مجلس محلی واگذار شود، نمايندگان مجلس می‌توانند درزمینهٔ قانون‌گذاری بهتر عمل كنند.

 

ملکشاهی راد خاطرنشان کرد: در آیین‌نامه داخلی مجلس پیش‌بینی‌شده است که هر نماینده مجلس می‌تواند پنج مشاور داشته باشد، در حال حاضر این پنج مشاور بیش‌تر وقتشان در دفاتر و مشغول رفع مشکلات مردم هستند درصورتی‌که اگر شورای محلی جانشین نماینده مجلس در حل مشکلات مردم شود این پنج مشاور می‌توانند به‌طور ویژه درزمینهٔ قانون‌گذاری به‌کاررفته شوند.

 

وی اظهار داشت: پنج مشاور می‌توانند به‌عنوان اساتید توانمند دانشگاهی و مدیران زبده استانی با طراحی یک سیستم مطالعاتی دقیق و دستیابی به اطلاعات لازم درزمینهٔ هر قانونی که می‌خواهند بنویسند و به نماينده كمک کنند، استانی شدن انتخابات شرطش تقویت مجلس محلی است.

 

نماینده مردم خرم‌آباد و دوره چگنی در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه فعالیت‌های حل مشکلات مردم با گسترده شدن دامنه اختيارات به شوراهای محلی شهر و روستاها واگذار شود افزود: ما باید درزمینهٔ تقویت احزاب کارکنیم و احزاب بر اساس مرامنامه و اساس‌نامه‌هایی که دارند کارهایشان را انجام داده و افراد را معرفی کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: حسن عمده در استانی شدن انتخابات مجلس اين است كه زمینه حزبی شدن فراهم می‌شود چراكه اگر احزاب تقویت پیدا کرد آن موقع زمینه پارلمانی شدن نظام مدیریتی جمهوری اسلامی فراهم می‌شود، آنگاه نمایندگان مجلس رئیس‌جمهور را انتخاب می‌کنند و با روی كار آمدن دولت و مجلسی در یک حزب مردم مطالباتشان را از حزب می‌خواهند و حزب بايد پاسخگو باشد.

 

ملکشاهی راد بابیان اینکه ایراداتی که در سنوات گذشته در بحث استانی شدن انتخابات مجلس بیان‌شده است و مجلس درصدد رفع آن‌هاست بيان كرد: چند ماه قبل از بررسی بودجه در صحن مجلس بهترین فرصت برای بررسی این موضوع است چراكه در سال 98 با توجه به‌پیش رو بودن انتخابات ممکن است بررسی صورت نگیرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

5 + 1 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران