خلا صنعت گردشگری در مهد تاریخ و طبیعت؛

ظرفیت‌های گردشگری لرستان مغفول مانده؛ توسعه گردشگری نیازمند توجه ویژه مسئولان

ظرفیت‌های گردشگری لرستان مغفول مانده؛ توسعه گردشگری نیازمند توجه ویژه مسئولان
شناسه خبـر : ۱۷۴۰۷ پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵

صنعت گردشگری از صنایع پردرآمد کشور است که می‌توان از این صنعت در جهت رفع مشکل اشتغال مردم این مرزوبوم و جذب توریسم استفاده کرد.

به گزارش سفیر افلاک، صنعت گردشگری به‌عنوان متنوع‌ترین و بزرگ‌ترین صنایع در جهان، مهم‌ترین منبع درآمد و ایجاد فرصت‌های شغلی برای بسیاری از کشورهای دنیا است که به‌عنوان موتور توسعه از آن نام‌برده می‌شود و به علت اهمیتی که ازنظر اقتصادی و اجتماعی دارد روزبه‌روز بیشتر موردتوجه قرارگرفته و دولت‌ها به آن اهمیت می‌دهند.

 

امروزه گردشگری یکی از پایه‌های اصلی و استوار اقتصاد جهان و ازجمله صنایع مهم با رشد سریع در توسعه اقتصادی است که با ایجاد بالاترین میزان ارزش‌افزوده به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌تواند سایر فعالیت‌های اقتصادی و فرهنگی را تحت تأثیر قرار دهد.

 

 

 

صنعت توریسم از دو جهت عمده حائز اهمیت است به طوری که موجبات آشنایی ملل با دیگر فرهنگ‌ها، نژادها، اقوام، سرزمین‌ها، گویش‌ها و...را فراهم می‌کند و ازنظر اقتصادی به‌عنوان یک منبع تأمین درآمد و ارز محسوب می‌شود.

 

گردشگری در حال تبدیل‌شدن به یکی از ارکان اصلی اقتصاد تجاری جهان است و بسیاری از برنامه ریزان و سیاست‌گذاران توسعه از صنعت گردشگری به‌عنوان رکن اصلی توسعه پایدار یاد می‌کنند و سرمایه‌گذاری در این صنعت در تمام کشورهای دارای جاذبه‌های جهانگردی روبه افزایش است.

 

گردشگری برای کشورهای دارای جاذبه‌های جهانگردی نظیر ایران می‌تواند به مهم‌ترین منبع کسب درآمد ارزی تبدیل شود مشروط بر اینکه برنامه‌ریزی صحیح و همه‌جانبه توأم با آینده‌نگری برای آن تنظیم و اجرا شود اما متأسفانه در کشور ایران صنعت توریسم چنان‌که شایسته بوده گسترش و توسعه‌نیافته است.

 

لرستان دارای ظرفیت‌های بی‌بدیلی در حوزه گردشگری است و بسیاری از کارشناسان نیز بر این عقیده‌اند که می‌توان با توسعه این صنعت زمینه را برای ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی در لرستان مهیا کرد؛ در حال حاضر گردشگری نقش بسیار ویژه‌ای در اقتصاد دنیا داشته و به‌عنوان یکی از پردرآمدترین بخش‌های اقتصاد به شمار می‌رود.

 

سعید تقوی گودرزی عضو هیئت‌ علمی گروه جغرافیا دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‌آباد در مراسم افتتاح شرکت پژوهشی، آموزشی و گردشگری کاسیت نشینان زاگرس اظهار داشت: بسیاری از زوایای پنهان گردشگری همچنان می‌تواند توسعه گردشگری را پایدار کند و علیرغم تلاش‌های بسیار همچنان نگهداری و بهره‌وری از مواهب الهی را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

 

گردشگری نیازمند نگرش علمی  

 

وی با اشاره به اینکه برای حل یک مسئله باید ابتدا آن را دقیقاً شناخت و تعریف صحیحی برای آن ارائه کرد افزود: به تعبیری دیگر باید تعیین کرد چه وضعیتی بر وجود مسئله دلالت دارد تا بر پایه آن هدف‌گذاری و تصمیم‌گیری درست اتخاذ شود، ازاین‌رو مقوله گردشگری به یک نگرش سیستماتیک یا نظامند و علمی نیازمند است.

 

تقوی گودرزی بیان کرد: به نظر می‌رسد اگر امروز متولیان امر و فعالان گردشگری از تفکر انتقادی به سمت تفکر واگرا و خلاقانه حرکت کنند، می‌توانند با ارائه ایده‌های خوب و برتر گامی مؤثر در راستای ساماندهی، نظم‌بخشی و ایجاد اشتغال بردارند.

 

وی عنوان کرد: لازمه توسعه گردشگری پایدار فرآیندی پویا، ایجاد بینش، اصلاح، ترکیب، تغییر و ایجاد است تا در کنار اصول و مبانی تکنیک‌ها و روش‌های مؤثر و کارآمد به آن‌ها دست‌ یابیم.

 

 

 

زینب حاجری، مدیرعامل شرکت پژوهشی، آموزشی و گردشگری کاسیت نشینان زاگرس نیز اظهار داشت: لرستان دارای بهترین ظرفیت‌های گردشگری از قبیل تنگه شیرز، دریاچه گهر، آبشارهای بیشه، نوژیان، وارک، آب سفید، افرینه و بسیاری دیگر از زیبایی‌های طبیعی ازجمله غارهای کلماکره، یافته، دوشه و .... است.

 

 ظرفیت‌های بکر گردشگری در لرستان

 

وی به نقش گردشگری از نگاه قرآن اشاره کرد و افزود: خداوند متعال در آیه 46 سوره حج سیر و سیاحت را سبب تعقل، اندیشه و بالا رفتن سطح آگاهی و بینش انسان دانسته، یعنی همان عنصری که بی‌تردید سنگ بنا و شالوده رشد و توسعه زندگی انسان در ابعاد گوناگون فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و... است.

 

مدیرعامل شرکت پژوهشی، آموزشی و گردشگری کاسیت نشینان زاگرس بیان کرد: یک جامعه بسته و بی‌خبر از دیگر ملت‌ها هیچ زمینه‌ رشد شایسته‌ای ندارد و از تجربیات و دستاوردهای علمی، فکری و اجتماعی دیگران محروم است.

 

لیدرتورها عاملی برای تخریب طبیعت

 

وی از عواملی که سبب تأسیس شرکت پژوهشی- آموزشی و گردشگری کاسیت نشینان زاگرس شد، ضعف در امور آموزشی به لیدرتورها در استان عنوان کرد و گفت: در این زمینه می‌توان به تخریب محیط‌زیست و حتی از بین رفتن پوشش گیاهی مناطق خاص و بکر استان توسط هجمه مسافران از طریق برنامه‌ریزی نامناسب لیدرتورها اشاره کرد چراکه لیدرتورها بیشتر به فکر درآمدزایی هستند.

 

حاجری تصریح کرد: لرستان پایتخت اکوتوریسم و ژئوتوریسم است، این شرکت سعی بر آن دارد تا درزمینهٔ صنعت گردشگری در لرستان و حتی فراتر از استان فعالیت خود را شروع کرده و گسترش دهد.

 

وی عدم بهره‌وری از ظرفیت گردشگری جهت ایجاد اشتغال، نبود برنامه منسجم ایجاد و افزایش منابع درآمدی حاصل از گردشگری، ضعف در تقویت ارتباطات فرهنگی در سطوح منطقه‌ای، ملی و بین‌الملل، آسیب‌های زیست‌محیطی حاصل از ضعف آموزش در حوزه گردشگری و ضعف در زیرساخت‌ها و روساخت‌های گردشگری از چالش‌های موجود درزمینهٔ گردشگری لرستان است.

 

 

مدیرعامل شرکت کاسیت نشینان زاگرس خاطرنشان کرد: در بخش پژوهش نیز اقدامات اولیه به جهت دریافت درجه مطالعاتی به‌عنوان شرکت مشاور در سازمان برنامه بودجه کل کشور اتخاذشده و طی ماه‌های آتی درجه مطالعاتی شرکت مشاور نیز دریافت خواهد شد.

 

مهدی رضایی‌نژاد، سرپرست سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری لرستان نیز با اعلام آمادگی این سازمان جهت حمایت از افراد و شرکت‌هایی که درزمینهٔ گردشگری فعالیت دارند اظهار داشت: سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری لرستان آمادگی دارد در راستای برون رفت از چالش‌های گردشگری لرستان با توجه به ظرفیت مراکز تحقیقاتی و خانه نخبگان این سازمان، راهکارهای عملیاتی ارائه دهد چراکه راه برون­ رفت از مشکلات و وضعیت فعلی اقتصادی کشور توجه به نخبگان است.

 

وی با اشاره به اینکه برای حل یک مسئله ابتدا بایستی آن را دقیقاً شناخت و تعریف صحیحی از آن ارائه کرد عنوان کرد: به تعبیری دیگر باید تعیین کرد چه وضعیتی بر وجود مسئله دلالت دارد تا بر پایه آن هدف‌گذاری و تصمیم‌گیری صحیح اتخاذ گردد، ازاین‌رو مقوله گردشگری به یک نگرش سیستماتیک(نظامند) و علمی نیازمند است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

6 + 1 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران