آخرین وضع پارک شاپوری

وعده‌های بی‌ریشه‌ای که رشد نمی‌کند/ پارک شاپوری کماکان در بلاتکلیفی

وعده‌های بی‌ریشه‌ای که رشد نمی‌کند/ پارک شاپوری کماکان در بلاتکلیفی
شناسه خبـر : ۱۷۱۴۷ سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۱

 

پارک شاپوری یکی از پروژه‌های مهم عمرانی در شهر خرم‌آباد است که علیرغم وعده‌های مسوولان کماکان بلاتکلیف مانده و شهروندان از این موضوع گلایه دارند.

به گزارش سفیر افلاک عملیات اجرایی احداث پارک شاپوری سال 94 آغاز شد، اما با گذشت چهار سال این پروژه هنوز به بهره‌برداری نرسیده است و هر بار مسئولان وعده‌ای تازه برای تکمیل آن می‎دهند.

 

پارک مینیاتوری شاپوری در مجاورت پارک تاریخی شاپوری یا پل شکسته در دو فاز با مساحت حدود 30 هکتار در حال احداث است که علاوه بر ایجاد موازنه و تعادل در توزیع فضای تفرجگاهی شمال و جنوب شهر نقش مهمی در توسعه صنعت گردشگری خرم‌آ‌باد خواهد داشت.

 

این در حالی است که پروژه پارک شاپوری همانند دیگر پروژه‌های استان لرستان نه تنها در موعد مقرر به بهره‌برداری نرسید بلکه با حواشی متعددی نیز روبرو بود که می‌توان  به رشد جلبک‌ها در دریاچه، خشک شدن آب دریاچه، نبود روشنایی و درختان برای استراحت شهروندان اشاره کرد.

 

 

از سویی نه تنها اقدامی در خصوص فاز دوم پروژه که خارج از محدوده جغرافیایی شهر قرار دارد، صورت نگرفته بلکه تاکنون تملک آن نیز انجام نشده است و به نظر می‌رسد در شرایط فعلی که شهرداری با تنگناهای مالی دست و پنجه نرم می‌کند، طرح و برنامه‌ فاز دوم پارک شاپوری در اولویت قرار نداشته باشد.

 

چالشی که بسیاری از پروژه‌های عمرانی استان از جمله پارک شاپوری با آن مواجه هستند، جای خالی کار اقدامات کارشناسی پیش از اجرای آن‎ها است، اتفاقی که در بلندمدت نتیجه و پیامد مطلوبی به دنبال ندارد.

 

نکته‌ای که باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد این است که تکمیل پروژه‌هایی مانند پارک شاپوری که جاذبه‌های دست ساز در آن ایجاد شده است، نقش مهمی در تبدیل خرم‌آباد به مقصد گردشگری دارد.

 

علت تاخیر در تکمیل پروژه

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های لرستان می‎گوید: فاز اول پارک شاپوری در مساحت تقریبی یازده هکتار تقریبا نیمی از آن پارک و نیمی دریاچه است، حدود 90 درصد از مراحل ساخت پارک انجام شده و تنها بخش جزئی شامل کف‌سازی و روشنایی باقیمانده، اما دریاچه از پیشرفت 75 درصدی برخوردار است.

 

گودرز علیزاده می‌افزاید: در گزارش قبلی وعده اتمام پروژه را تا پایان شهریور 97 عنوان کردیم، اما به دلیل مشکلاتی مانند اعتصاب کامیون‌داران و گرانی مصالح این وعده محقق نشد.

 

 

وی ادامه می‌دهد: اگر با بارش‌های زودهنگام پاییز مواجه نمی‌شدیم، قطعا پروژه تاکنون به بهره‌برداری می‌رسید.

 

مدیر عامل سازمان همیاری شهرداری‌های لرستان در پاسخ به این سوالی در خصوص زمان تکمیل پروژه توضیح می‌دهد: بخش جدول کاری، پیست دوچرخه و زیرسازی به صورت کامل انجام شده و تنها نرده‌کشی و کف‌سازی دور دریاچه باقیمانده که دو ماه کاری زمان نیاز دارد.

میراث فرهنگی پاسخ نداد

علیزاده در خصوص رشد جلبک‌ها و اظهارنظرهایی درباره مشکلات فنی در دریاچه بیان می‎کند: بله مقداری جلبک در دریاچه رشد کرده که سال آینده برای رفع این مشکل برنامه داریم، در مورد روشنایی نیز باید موضوع سازه‌ای مورد توجه قرار بگیرد.

 

وی با اشاره به اینکه میراث فرهنگی معتقد است در محدوده پل شاپوری نباید درختان بلند ایجاد شود، عنوان می‌کند: در همین راستا بیش از سه ماه از مکاتبات ما با میراث می‌گذرد، اما تاکنون پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

 

 

معضل رشد جلبک در دریاچه پارک شاپوری

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر خرم‌آباد نیز در این باره می‌گوید: اینکه در کف دریاچه گیاه رشد کرده احتمال زیاد به شفته مرتبط است، زیرا در حال حاضر شفته توسط ماشین‎آلات حمل می‌شود و ممکن است خاک و آهن به خوبی فرآوری نشده یا اینکه از خاک مرغوب استفاده نشده باشد.

 

سجاد بابایی با اشاره به اینکه یک سال آب داخل دریاچه ریخته نشده اما باید فکری برای آن کرد، می‎افزاید: مدتی در نظر داشتیم عایق‌های نانو را به کار ببریم اما هزینه‎ها بالا است.

 

وی با تاکید بر اینکه پروژه پارک مینیاتوری شاپورخواست با مشکلاتی مانند روشنایی و پیاده‎رو مواجه بوده و موجب سردرگمی شهروندان شده بود، تاکید کرد: طرحی را مبنی بر جانمایی چراغ‌های پایه کوتاه و فضای پیاده محور ارائه کردیم که مورد توجه معاونت عمرانی قرار گرفت و به سازمان همیاری شهرداری ابلاغ شد.

 

ضرورت تکمیل پارک شاپوری

عضو شورای شهر خرم آباد بیان می‎کند: میراث فرهنگی در خصوص کاشت درخت و ایجاد روشنایی قوانینی دارد، از جمله اینکه نباید درختانی با ارتفاع بلند در حریم پل ایجاد شود چرا که چشم‌انداز پل با مشکل ایجاد می‌شود که در این زمینه جلساتی برگزار کرده‌ایم.

 

بابایی با تاکید بر اینکه یکی از سیاست‌های مدیریت شهری معطوف نکردن همه امکانات معطوف به نقطه خاصی نیست، ادامه می‎دهد: در همین راستا تکمیل پارک شاپوری از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که علاوه بر کاهش ترافیک شهر موجب توسعه منطقه می‌شود.

 

وی بیان می‌کند: با توجه به قرار گرفتن پل شاپوری در مسیر گردشگران، احداث پارک شاپوری می‌تواند به معرفی برای شهر خرم‌آباد تبدیل شود.

 

عضو شورای شهر خرم آباد با تاکید بر نقش پل‌های مینیاتوری در جذب گردشگران می‎گوید: پیشنهاد می‌کنم پارک کیوسک خرم‌آبادشناسی در پارک شاپوری ایجاد شود.

 

اعتباری برای تملک فاز دوم وجود ندارد

معاون عمرانی حمل و نقل و ترافیک شهرداری خرم‌آباد نیز با اشاره به اینکه بیشتر بخش‌های پروژه در دست سازمان همیاری شهرداری‌ها است، می‌گوید: بهار سال جاری اجرای شناژ دور دریاچه را آغاز کردیم، اما استانداری احداث پیاده‎رو و دیگر موارد دور دریاچه را در اختیار گرفت و اعتبار را از سیستم شهرداری خارج کرد.

 

 

خسرو اتابک می‌افزاید: فضای سبز، نرده‌های دریاچه و دیواره ساحلی توسط شهرداری انجام شد اما در خصوص عملیات اجرایی ضلع غربی شهرداری اعتباری برای تملک ندارد.

 

وی عنوان می‎کند: با توجه به اینکه سرانه فضای سبز جنوب شهر پایین است، وجود چنین پارک‌هایی به ویژه با وجود دریاچه ایجاد شده ضروری است.

 

پیشرفت فیزیکی پروژه پارک شاپوری

رئیس دفتر فنی استانداری لرستان نیز پیشرفت پروژه پارک شاپوری را 75 درصد خوانده و می‌گوید: تاکنون سه قرارداد با اعتبار 850 میلیون، دو میلیارد و صد میلیون و دو میلیارد و 22 میلیون تومان منعقد شده است.

 

فرشاد یوسفوند عنوان می‌کند: احداث پارک‌های تاریخی استان لرستان مانند پل صفوی، کشکان، پل شکسته، پل دختر، قلعه حاتم، گاومیشان و اماکن تاریخی مانند گرداب سنگی، سنگ نوشته و مناره آجری از جمله جاذبه‌های دست‌ساز پارک شاپوری است.

 

وی با تاکید بر اینکه استفاده از ظرفیت‌های گردشگری نقش قابل توجهی در توسعه گردشگری و به تبع توسعه اقتصادی خرم‌آباد دارد، می‎افزاید: بنابراین از همه توان خود برای بهره‌برداری کامل از پروژه پارک شاپوری استفاده خواهیم کرد.

 

رئیس دفتر فنی استانداری لرستان ادامه می‎دهد: از سویی احداث پارک مینیاتوری مصداقی از توزیع عادلانه امکانات در همه نقاط شهر خرم‎آباد بوده و با توجه به اندک بودن سرانه فضای سبز جنوب شهر احداث بوستان‌هایی از این قبیل ضروری است.

 

توضیح میراث فرهنگی

مدیر پایگاه پل‌های تاریخی لرستان نیز در خصوص برخی اظهار نظرها مبنی بر منع ایجاد درختان با ارتفاع بلند همچنین استفاده از چراغ‌های پایه کوتاه در محدوده پارک شاپوری می‌گوید: میراث فرهنگی از ایجاد جاذبه‌های گردشگری در استان حمایت می‌کند و آماده هر گونه همکاری است.

 

علی مصطفی‌نژاد عنوان می‌کند: متولیان پارک شاپوری موارد را به ما اعلام کنند، تا با برگزاری جلسات کارشناسی موارد را بررسی و بهترین نتیجه را ارائه کنیم.

 

به گفته وی تاکنون گزارشی از سوی متولیان احداث پارک شاپوری در مورد ایجاد درختان و روشنایی به میراث فرهنگی ارائه نشده است.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

9 + 2 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران