بعد از گذشت 6 سال؛

در خانه تاریخی بیرجندی به روی اولین موزه ورشو ایران در بروجرد باز نشد/ورشو در حسرت موزه!

در خانه تاریخی بیرجندی به روی اولین موزه ورشو ایران در بروجرد باز نشد/ورشو در حسرت موزه!
شناسه خبـر : ۱۷۱۳۹ سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱

موزه صنعت ورشو سازی بروجرد پشت در بسته خانه تاریخی بیرجندی ماند و بعد از گذشت 6 سال در این خانه به روی ورشو باز نشد.

به گزارش سفیر افلاک ورشو یکی از مهمترین و اصلی ترین هنر دست مردمان این شهر است، هنری که یادگار گذشتگان است و از دیرباز تا کنون مردم این دیار نقش و نگارهایی بسیار زیبا روی این فلز حک کرده و زینت بخش منازل شده اند.

 

قدمت ورشو سازی در این شهر به بیش از 200 سال برمی گردد و امروزه یکی از بهترین و مهمترین سوغات و صنایع دستی بروجرد ورشو است و صنعت ورشو در بروجرد سبقه زیادی دارد و صنایع دستی بروجرد با نام  ورشو عجین شده و صنعت ورشو به عنوان یک شاخص است که می تواند در ثبت این شهر به عنوان شهر جهانی ورشو موثر باشد  تا جایی که قرار است بروجرد به عنوان شهر جهانی ورشو ثبت شود.

Image result for ‫موزه صنعت ورشو سازی‬‎

از همین رو در سال 91 قرار بود برای نخستین بار در کشور خانه تاریخی بیرجندی که یکی از خانه های تاریخی و بسیار زیبای این شهر است به عنوان موزه صنعت ورشو در نظر گرفته شود و برای حفظ و نگهداری و نمایش این صنایع دستی و هنر قدیمی موزه ورشو راه شود تا در ایام مختلف سال گردشگران و مسافران از این خانه تاریخی و موزه ورشو بازدید کنند.

 

اما سال به سال گذشت و خبری از راه اندازی این موزه نشد تا اینکه در اواخر سال 95  تابلوی موزه صنعت ورشوسازی بروجرد بر روی دیوار خانه تاریخی نصب شد و امیدها را برای راه اندازی سریعتر این موزه زنده کرد.

Related image

با نصب این تابلو انتظار می رفت که به زودی موزه صنعت ورشو راه اندازی شود البته در طول این سالها مسئولین و متولیانی از میراث فرهنگی کشور از این خانه تاریخی و راه اندازی صنعت ورشو بازدید کردند.

 

تا اینکه چند روز پیش رئیس میراث فرهنگی بروجرد اعلام کرد که موزه اسناد و نسخ خطی در خانه تاریخی بیرجندی راه اندازی می شود و طبق نظر مشاوران و کارشناسان خانه بیرجندی محل مناسبی برای موزه صنعت ورشو نیست.

 

این که خانه تاریخی موزه ورشوسازی باشد یا موزه اسناد فرقی نمی کند اما چرا با توجه به این که بروجرد را به عنوان دیار خانه های تاریخی می شناسند و خانه هایی بسیار زیبا در آن قرار دارد، چند سالی است خانه بیرجندی در میان وعده ها برای موزه صنعت ورشو قرار گرفت و موزه ورشو در عمارتی تاریخی واقعا دیدنی بود اما در نهایت این وعده عملی نشد.

Image result for ‫خانه بیرجندی بروجرد مهر‬‎

نقاشی های بسیار زیبا بر روی دیوارهای خانه بیرجندی آنقدر زیبا و دیدنی است که باید از هر فرصت استفاده کرد تا در معرض دید علاقمندان قرار گیرد و سالهاست در این خانه بسته شده و حالا که مرمت هایی در آن انجام شده و انتظار بود به زودی موزه ورشو را در این خانه ببینیم، این خانه موزه ورشو نمی تواند باشد.

 

"حجت اله یارمحمدی" رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: در سال 91 قرار بود خانه تاریخی بیرجندی به عنوان موزه صنعت ورشوسازی در کشور باشد اما در بازرسی و بررسی های به عمل آمده از سوی اداره کل موزه ها، مشخص شد که خانه بیرجندی مکان مناسبی برای موزه ورشوسازی نیست.

 

وی اضافه کرد: در همین راستا خانه بیرجندی که از مدتها قبل کار مرمت در آن آغاز شده بود بهترین مکان برای موزه اسناد و نسخ خطی بود که اقدامات لازم برای این موزه صورت گرفت و بخش هایی از آزمایشگاه و تجهیزات آماده شده است.

Image result for ‫موزه صنعت ورشو سازی‬‎

یارمحمدی اظهار داشت: تلاش می شود تا موزه اسناد و نسخ تا پایان سال به بهره برداری برسد.

 

به گفته وی پیگیری های لازم و بررسی هایی در حال انجام است تا مکان مناسبی برای موزه صنعت ورشوسازی در نظر گرفته شود.

 

سوال اینجاست آیا در طول این 6 سال بررسی و یا بازرسی هایی صورت نگرفته تا مشخص شود که این خانه مکان مناسبی برای موزه صنعت ورشو سازی نیست تا از همان ابتدا مکان بهتری برای این موزه در نظر گرفته می شد؟

 

این که 2 سال تابلوی صنعت ورشو سازی روی دیوار این خانه نقش بسته و حالا بعد از چند سال این تابلو برداشته شده و قرار است به موزه دیگری دیگری تبدیل شود، واقعا تعجب است.

 

به هر حال موزه اسناد و نسخ هم بسیار مهم و دیدنی در این شهر است اما ورشو مهمترین هنر و یادگار گذشتگان این شهر است و ضروری است تا در کنار این موزه ها، موزه ورشوسازی نیز راه اندازی شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

8 + 5 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران