مدیرکل اوقاف لرستان مطرح کرد

احیاء دانشکده مستقل قرآنی لرستان در گرو احداث ساختمان جدید/ اوقاف با خرافه پرستی مقابله می‌کند

احیاء دانشکده مستقل قرآنی لرستان در گرو احداث ساختمان جدید/ اوقاف با خرافه پرستی مقابله می‌کند
شناسه خبـر : ۱۷۰۰۸ سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۰

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان گفت: هم اکنون دانشکده قرآنی لرستان با همدان ادغام شده و برای ایجاد دانشکده مستقل ابتدا باید ساختمان جدید احداث شود.

به گزارش سفیر افلاک حجت‌الاسلام سید محمد طباطبایی صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران بیان کرد: وقف بهترین نوع انفاق بوده چرا که یک انفاق ماندگار و مستمر است و در قرآن کریم و روایات متعدد سفارش‌های خیلی زیادی به این امر شده است.

 

وی ادامه داد: انسان می‌تواند یک بار قسمتی از مال خودش را به صورت مستمر ببخشد و این همان وقف است و باید این عمل را چشمه همیشه جاری دانست.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان عنوان کرد: در لرستان موقوفه‌ای وجود دارد که بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد و این موضوعات نشان دهنده جاری بودن همیشگی وقف است.

 

طباطبایی در ادامه با اشاره به اینکه احیا سنت وقف احیا یکی از سنت‌های الهی است، افزود: سنت اصیل و حسنه وقف برای حل مشکلات جامعه اسلامی بوده و وقف بهترین پشتوانه برای تحقق این امر است.

 

وی گفت: یکی از بهترین راه‌های اقتصاد مقاومتی تکیه‌بر وقف است و وقف این فرصت را می‌دهد تا با نگاه بر درون بسیاری از مشکلات جامعه را حل کنیم.

 

این مسوول در ادامه تصریح کرد: وقف برای راهگشایی جامعه است، موقوفه مشکل‌گشاست و کسانی که ملک موقوفه در دستشان بوده و حق‌وحقوق موقوفه را نمی‌دهند غاصب‌اند چرا که حق‌الناس است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان بیان داشت: در موقوفات باید برحسب نیت واقف عمل شود اگر حق‌وحقوق موقوفات توسط مردم رعایت شود قطعاً خیز و برکت مالشان بیشتر خواهد شد.

 

طباطبایی ادامه داد: وقف یک ظرفیت بسیار عظیمی است و اگر به آن‌ها به صورت دقیق بپردازیم نیازی به این همه تعداد مؤسسات خیریه نداشتیم و بی‌شک وقف وسیله‌ای برای اشتغال‌زایی خواهد بود.

 

وی در ادامه با اشاره به بیان کرد: اگر کسانی می‌خواهند کار خیر کنند بهترین راه مراجعه به ادارات اوقاف است و مطمئن باشند که اوقاف امین موقوفات است.

 

این مسوول در ادامه با اشاره به اینکه تمامی اجرای نیت استان در خود لرستان می‌ماند، افزود: افرادی که می‌توانند قسمتی از مال خود را وقف کنند بیایند آخرت خود را تضمین کنند.

 

مدیرکل اوقاف لرستان در ادامه با اشاره به اینکه در استان ۲ هزار و ۷۴۲ موقوفه داریم، افزود: ۷ هزار و ۲۳۵ رقبه در این استان وجود دارد که ۴ هزار و ۱۰۵ رقبه منفعتی و دارای درآمد است.

 

طباطبایی افزود: بیشترین تعداد موقوفات لرستان مربوط به شهرستان‌های بروجرد و خرم‌آباد است و از طرفی ۱۰۸ امامزاده در استان وجود دارد که برخی از آنها بقعه متبرکه ندارند.

 

وی اظهار داشت: از محل نیات واقفان و درصد فرهنگی امامزادگان اقدامات فرهنگی انجام می‌شود، با تلاش صورت گرفته امسال ۴۰ وقف جدید داشتیم که امیدواریم تا پایان سال این آمار افزایش یابند.

 

این مسوول در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت دانشکده علوم قرآنی لرستان بیان کرد: دانشکده علوم قرآنی لرستان منحل نشده اما با استان همدان ادغام‌شده است؛ منتها زمانی که خواسته شد دانشکده علوم قرآنی را بسازند مکانی برای احداث دیده نشد و در ادامه مشکل بوجود آمد.

 

وی ادامه داد:برای احداث دانشکده قرآنی ظاهراً دستگاه‌های دیگر قرار بود که مکانی را در اختیار اوقاف قرار دهند اما مکانی تهیه نشد با این وجود اگر مکان در اختیار قرار گرفته و ساختمانی احداث شود آن موقع می‌توان از اول برای ایجاد دانشکده قرآنی مستقل در لرستان رایزنی کرد.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان بیان کرد: باید زیرساخت‌های احداث دانشکده قرآنی باشد و اگر از ابتدا این رویه درست پیش می‌رفت اکنون با چالش کنونی مواجه نبودیم.

 

وی در ادامه به بحث ساماندهی حریم امام‌زاده زید ابن علی اشاره و عنوان کرد: این عرصه برای امامزاده است و در سال‌های بسیار دور شهرداری این مغازه‌ها را ساخته و واگذار کرده است و در قبال آنها چیزی از کسبه دریافت نشده در حالی که عرصه و اعیانش برای افراد نبوده است.

 

طباطبایی اظهار داشت: تا کنون با رأی دادگاه تعداد محدودی از مغازه‌ها تخلیه شده‌اند اما اگر قرار باشد آزادسازی با همین شرایط ادامه پیدا کند زمان‌بر است لذا جلساتی برگزار شده و پیشنهاد‌هایی نیز جهت رفع مشکل ارائه شده است.

 

وی در مورد نحوه تخلیه مغازه‌های حریم امام‌زاده زید ابن علی، یادآور شد: البته مبلغی به‌عنوان حق کسب و پیشه به ساکنین مغازه‌ها پرداخت می‌شود چراکه اوقاف دوست ندارد به مردم لطمه بخورد و به دنبال راهکارهایی هستیم که کمترین مشکل برای مردم به‌وجود آید.

 

این مسوول گفت: در مجموع ۱۱۰ مغازه در حریم امام‌زاده زیدابن علی وجود دارد که همه آنها باید تخلیه شوند.

 

وی در ارتباط با برنامه اوقاف برای ساماندهی بقاع متبرکه و جلوگیری از خرافه در برخی مکان‌ها بیان کرد: وظیفه اوقاف این است از امامزاده‌ای که وجود دارند حفاظت و حراست کند اما بنا ندارد امامزاده تولید کند و خرافه‌پرستی را رواج دهد.

 

مدیرکل اوقاف لرستان با بیان اینکه این نهاد سعی می‌کند با هرگونه خرافه پرستی جلوگیری کند، افزود: اوقاف امامزاده اضافه نمی‌کند اما بقاع امامزادگانی که ساختمانی نداشته و یا در شرایط مناسبی قرار ندارند آن‌ها را ساماندهی خواهد کرد.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

2 + 8 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران