حکایت دنباله‌دار روان آب‌ها در خرم‌آباد

معضل روان آب‌ها و پاسکاری مسوولان/ شهری که زیر آب می‌رود

معضل روان آب‌ها و پاسکاری مسوولان/ شهری که زیر آب می‌رود
شناسه خبـر : ۱۶۹۹۹ دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۹

با شروع بارندگی‌ها دغدغه شهروندان خرم‌آبادی آغاز می‌شود، کافی است بارندگی کوچکی رخ دهد تا آنگاه آبگرفتگی در برخی مناطق ایجاد مشکل کند.

به گزارش سفیر افلاک آب‌گرفتگی هنگام بارش باران در نقاطی از شهر به شکلی است که عبور و مرور شهروندان و خودروها مختل می‌شود و این به خود به یکی از چالش‌های پیش روی مدیریت شهری تبدیل شده است.

 

به عنوان نمونه در مناطقی مانند سه راه گلدشت، خیابان کریم خان و شصت متری آبگرفتگی به حدی زیاد است که شهروندان برای تردد باید شلوار خود را بالا بزنند تا خیس نشوند، با این تفاسیر به نظر می‌رسد مردم علاوه بر پوشیدن چکمه‌های بلند باید قایق‌هایی برای جابجایی بسازند.

 

 

از طرفی ترس از تکرار تراژدی مرگ دختر دانشجویی که در سیلاب آبان ماه 95 رخ داد و حاشیه‌های فراوانی  که به دنبال داشت، موجب نگرانی خانواده‌ها شده به طوریکه با وقوع بارندگی آرامش آن‌ها را بر هم می‌زند.

 

با وجود هشدارهای کارشناسان اما تاکنون نه تنها راهکار اساسی برای رفع این معضل اندیشیده نشده بلکه برخی پروژه‌های غیر کارشناسی مانند زیرگذر بهارستان هم به آن دامن زده است.

 

با وجودیکه شهرداری و دیگر دستگاه‌‌های مسئول مانند مدیریت بحران هر ساله با فرا رسیدن فصل بارندگی از ساماندهی آب‌های سطحی سخن گفته و جلسات مکرری برای این منظور برگزار می‌کنند، اما در عمل شاهد اقدام قابل توجهی نیستیم و با پایان بارندگی‌ها نیز موضوع به فراموشی سپرده می‌شود.

 

 

نکته جالب در این میان انداختن توپ به زمین دیگری است، از یک طرف شهرداری مشکل را انجام ندادن عملیات آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری عنوان می‌کند و از سوی دیگر این اداره اجرای عملیات آبخیز شهری را جزو وظایف ذاتی خود نمی‌داند.

 

 

اینگونه است که موضوع آب‌های سطحی به چالشی بزرگ و البته لاینحل تبدیل شده است که گویی دستی برای باز کردن گره کور آن وجود ندارد.

 

شناسایی نقاط حادثه‌خیز

معاون عمرانی شهرداری خرم‌آباد با بیان اینکه ظرف چند ماه اخیر با کمک آتش‌نشانی نقاط حادثه‌خیز تجمع آب‌های سطحی را شناسایی کرده‌ایم، می‌گوید: حدود 22 نقطه شناسایی از جمله سه راه گلدشت در محدوده نزدیک زیرگذر، شصت متری، میدان 22 بهمن یا زیر پل صفوی ساحل غربی و شرقی، خیابان شورا و کریم خان شناسایی شده است.

 

خسرو اتابک عنوان می‌کند: در سه راه گلدشت متاسفانه به دلیل بافت کوهستانی شهری آب‌های برون شهری خارج از محدوده قانونی شهر تجمع می‌کنند، به طوریکه حدود 40 درصد از روان آب‌های گلدشت مربوط به محدوده خارج از شهر است که به دلیل انجام نشدن عملیات آبخیزداری وارد شهر می‌شوند.

 

وی ادامه می‌دهد: جلساتی در این زمینه برگزار شده و استاندار بر تهیه طرحی برای این منظور تاکید کرده است، ما به مشاور گفته‌ایم طرح تهیه کند، اما اجرا با منابع طبیعی باشد.

 

معاون عمرانی شهرداری خرم‌آباد اضافه می‎کند: ضلع شرقی شهر خرم‌آباد مانند محلات قاضی‌آباد، کوی فلسطین و پاگر نیازمند عملیات آبخیزداری هستند.

 

به گفته اتابک بی‎توجهی به زیر ساخت‌ها، عدم طراحی درست جداول و کانال‌های نهری و انجام ندادن لایروبی جداول از مواردی است که دفع آب‌های سطحی را با مشکل مواجه کرده است.

 

 

 

عملیات اجرایی دفع آب‌های سطحی گلدشت در دو فاز

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره مشکل آب‌های سطحی سه راه گلدشت توضیح می‌دهد: دو برنامه کوتاه و بلندمدت داریم، برنامه کوتاه مدت بخاطر بهره‌برداری از زیرگذر بهارستان است که بنا داریم ظرف یک تا دو ماه آینده فاز اول را تکمیل و یک سوم آب‌های سطحی گلدشت را به خارج از شهر هدایت کنیم.

 

وی می‌افزاید: در برآورد طرح بزرگ برای ساماندهی روان آب‌های گلدشت بدون تملک زمین به 15میلیارد تومان اعتبار نیاز است، اما برای خروج یک سوم آب‌های سطحی گلدشت 500 میلیون لوله خریداری و مبلغ سه میلیارد و 900 میلیون تومان با پیمانکار قرارداد منعقد شده است.

 

معاون عمرانی شهرداری خرم‌آباد می‌گوید: به دلیل حجم بالای آب‌های سطحی سه راه گلدشت برای مهار این معضل دو راه وجود دارد، یا باید این آب‌ها از خیابان حکمت در اراضی کشاورزی رها کنیم که در این صورت موضوع تملک اراضی در میان است، یا از سمت ماسور باید عبور کند.

 

اتابک معتقد است؛ ساماندهی آب‌های سطحی خرم‌آباد با شرایط موجود به 30 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که استانداری باید نسبت به تامین این اعتبار اقدام کند.

 

وی در پایان با اشاره به ضرورت ساماندهی آب‌های سطحی بیان می‌کند: ایجاد و اصلاح جداول نهری، لایروبی جداول و رودخانه و همچنین خرید پمپ سیار برای تخلیه آب مناطقی که نزدیک رودخانه قرار دارند، از مواردی است که می‌توان مطرح کرد.

 

بی‌توجهی به حوزه آبخیزداری

رئیس اداره آبخیزداری و حفاظت خاک اداره کل منابع طبیعی لرستان نیز در این راستا با اشاره به اینکه ساماندهی آب‌های سطحی جزو وظایف منابع طبیعی نیست، می‌گوید: کنترل سیلاب آبخیزهای شهری به مدیریت استانی برمی‌گردد.

 

 

 

هوشنگ محمدیان عنوان می‌کند: در کلان شهرها موضوع آبخیزداری آنقدر مهم است که  شهرداری‌ها دارای مشاور و معاونت آبخیزداری هستند، اما در لرستان به این مقوله توجه چندانی نشده است.

 

وی خاطرنشان می‎کند: اگر قرار باشد عملیات آبخیزداری در حوزه شهری انجام شود، باید اعتبار لازم برای مطالعه و عملیات اجرایی در اختیار منابع طبیعی قرار داده شود.

 

رئیس اداره آبخیزداری و حفاظت خاک اداره کل منابع طبیعی لرستان تاکید می‌کند: در شهر خرم‌آباد پس از سیلاب 95 شهرداری متوجه اهمیت آبخیزداری شد و به فکر افتاد تا کاری انجام دهد.

 

محمدیان یادآور می‌شود: ما هم اعلام آمادگی کردیم که به شرط تامین اعتبار پروژه دفع آب‌های سطحی شهر خرم‌آباد را جزو پروژه‌های اولویت‌دار قرار می‌دهیم، حتی طراحی‌هایی نیز انجام دادیم.

 

کوتاهی استانداری لرستان در حوزه آبخیزداری

وی بیان می‌کند: استانداری به عنوان متولی اصلی این کار باید طرح و برنامه داشته باشد، البته شهرداری نیز با توجه به اینکه نهادی درآمدزا است می‎تواند به این مقوله ورود کند، اما منابع طبیعی به دلیل اندک بودن اعتبارش اندک نمی‌تواند درباره این موضوع اقدام کند.

 

این مسئول معتقد است؛ استانداری در تخصیص اعتبار دستش می‎لرزد و فرصت می‌دهد تا بحران ایجاد شود، بعد در سایه می‌ایستد و مشکل را گردن دیگر نهادها می‌اندازند که نمونه‌اش حادثه مرگ دختر دانشجو در خیابان شورا است. 

 

محمدیان با انتقاد از رها شدن حوزه‌های آبخیز شهری در خرم‌آباد اظهار می‎کند: در حالیکه این معضل ملی نبوده بلکه منطقه‌ای است، با این حال در شهری مانند خرم‌آباد که در مسیر رودخانه قرار دارد، باید مسائل آبخیزداری در نظر گرفته شده و اعتبارات مورد نیاز نیز تامین شود.

 

وی با اشاره به اینکه بخشی از آب‌های سطحی مربوط به خارج از شهر است، می‌گوید: ما در گذشته که مشکل اعتباری نداشتیم، بیکار ننشسته و کارهای بزرگی مانند احداث سد خاکی در شمال خرم‎آباد و اقداماتی را در مناطق ریمله و بسطام انجام داده‌یم.

 

رئیس اداره آبخیزداری و حفاظت خاک اداره کل منابع طبیعی لرستان ادامه می‌دهد: در شرایط کنونی و با توجه به نبود اعتبار توانایی این اداره نسبت به ده سال گذشته به شدت کاهش یافته نمی‌توان کاری انجام داد.

 

محمدیان بیان می‎کند: از طرفی استانداری نیز به شدت در موضوع کلان آبخیزداری کوتاهی می‌کند و این به نفع استان نیست، همانگونه سال‌های سال است که هشدار می‌دهیم.

 

وی تاکید می‌کند: وجود بحران آب نتیجه بی‌توجهی به حوزه آبخیزداری است که همه در این میان متضرر شده‌اند.

 

این مسئول در پایان با اشاره به اینکه عمدتأ ضلع‌های شرقی و جنوب شرقی شهر خرم‎آباد نیازمند عملیات آبخیزداری هستند، می‌گوید: گلایه ما از شهرداری این است که فرافکنی کرده و مسئولیت را متوجه منابع طبیعی می‌کند، در حالی که ما حتی بدون هیچ چشم‌داشتی طرح‌هایی را در اختیار این نهاد قرار داده‌ایم.

 

 

مشکل اصلی در جنوب شهر است

عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد نیز در این راستا می‌گوید: شورای شهر اعتباری را بابت رفع مقطعی مشکل آب‌های سطحی سه راه گلدشت مصوب کرده و در حال حاضر نیز عملیات اجرایی در حال انجام است که طبق اظهارنظر اهل فن تا 15 سال جواب می‌دهد.

 

علی محمد صالحی‌نسب می‌افزاید: اما طرح اساسی برای ساماندهی آب‌های سطحی زیر گذر نیازمند اعتبار بیست میلیارد تومانی است.

 

وی با اشاره به اینکه موضوع دفع آب‌های سطحی خیابان کریم خان متفاوت است، می‌افزاید: این آب‌ها ‌باید از بلوار 75 متری که به مخابرات برخورد می‌کند، عبور کند حال آنکه شرکت مخابرات همکاری لازم را ندارد.

 

عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد با بهتر خواندن وضعیت در شمال خرم‌آباد آن هم به واسطه برخورداری این منطقه از شیب کمتر عنوان می‎کند: به این ترتیب روان آب‌ها داخل رودخانه ریخته می‌شوند، اما به دلیل قرار گرفتن در پائین‌ترین نقطه شهر آب‌های سطحی جمع می‌شوند و با ایجاد زیر گذر خطر اصلی مربوط به این محدوده است.

 

صالحی معتقد است؛ برای ساماندهی اساسی آب‌های سطحی خرم آباد ابتدا باید مشاور انتخاب  شود و به نظر می‌رسد برای این امر اعتبار کلانی نیاز است.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

3 + 3 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران