احداث دهکده گردشگری مخملکوه؛ گامی بلند برای تقویت صنعت نیمه جان توریسم در لرستان

احداث دهکده گردشگری مخملکوه؛ گامی بلند برای تقویت صنعت نیمه جان توریسم در لرستان
شناسه خبـر : ۱۶۸۶۷ سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۳

مجتمع گردشگری و سلامت مخملکوه از جمله پروژه‌های در دست‌ساخت است که در صورت راه‌اندازی تأثیر قابل‌توجهی در جذب گردشگر به منطقه خواهد داشت.

به گزارش سفیر افلاک امروزه صنعت گردشگری به‌عنوان یکی از صنعت‌های درآمدزا در دنیا مطرح است و همین امر سبب شده بسیاری از کشورها از همه توان خود برای توسعه این بخش استفاده کنند، این در حالی است که ظرفیت گردشگری در استان لرستان به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم از جمله اقامتگاه‌ها مغفول مانده است.

 

با وجود اهمیت زیرساخت‌های گردشگری اما بسیاری از پروژه‌های در حال ساخت این بخش  یا با تأخیر به بهره‌برداری می‌رسند و یا نیمه‌کاره رها می‌شوند.

 

مجتمع گردشگری و سلامت مخملکوه از جمله پروژه‌های در دست‌ساخت است که در صورت راه‌اندازی با توجه به موقعیت استراتژیک و قرار گرفتن در ورودی پارک جنگلی مخملکوه تأثیر قابل‌توجهی در جذب گردشگران داخلی و خارجی خواهد داشت.

 

شرح‌حال پروژه

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان در این درباره می‌گوید: پروژه دهکده گردشگری و سلامت مخملکوه توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی در ورودی پارک جنگلی مخملکوه با مساحت 18 هزار متر مربع در حال ساخت بوده و چند فاز در آن پیش‌بینی‌شده است.

 

«مهدی بهاروند» عنوان می‌کند: از جمله فازهای مجتمع گردشگری مخملکوه می‌توان به فاز اقامتی با 57 سوئیت و اتاق، بخش پذیرایی، سفره‌خانه سنتی و کافی‌شاپ اشاره کرد.

 

به گفته وی این پروژه در مجموع حدود 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ظرف یک ماه آینده سفره‌خانه سنتی و بخش پذیرایی آن راه‌اندازی و مابقی فازها نیز به‌مرور زمان تکمیل می‌شوند.

 

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی لرستان با اشاره به اینکه پروژه در سال 94 موافقت اصولی را دریافت کرده است، بیان می‌کند: پس از دریافت موافقت اصولی دیگر مجوزها مانند پروانه ساخت اخذ شد، همچنین بر اساس  گفته مشاور تاکنون حدود 10 تا 12 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای پروژه انجام و هزینه شده است.

 

بهاروند ادامه می‌دهد: اما در خصوص اعتبار مورد نیاز برای ادامه کار طبق پیش‌بینی سرمایه‌گذار به 50 تا 70 میلیارد تومان دیگر نیاز است.

 

وی می‌گوید: سرمایه‌گذار تاکنون با آورده شخصی کار را پیش برده اما سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز به‌منظور پیشرفت کار هرگونه حمایت لازم را انجام می‌دهد که از جمله آن‌ها معرفی سرمایه‌گذار برای دریافت تسهیلات است، اما اینکه بانک‌ها موافق کنند یا خیر به سیستم کاری بانک‌ها مربوط می‌شود.

 

مزایای تکمیل پروژه

این مسئول اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان به مزایای تکمیل پروژه نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: توجه به بخش سلامت پروژه یکی از مزایایی است که می‌توان مطرح کرد، زیرا مجتمع اولین مرکز گردشگری سلامت است که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در استان انجام می‌شود که در جای خود حرکت مثبتی است. همچنین با اجرای طرح بخشی از جوامع بومی و محلی مشغول به کار می‌شود.

 

بهاروند می‌افزاید: نکته دیگر اینکه پروژه در ورودی مخمل‌کوه که منطقه نمونه گردشگری است، جانمایی شده و با توجه به ورود گردشگران متعدد موضوع جاذبه‌های گردشگری، خدمات‌دهی به گردشگران و توسعه گردشگری و به‌تبع درآمدزایی منطقه قابل توجه است.

 

مشکلات مالی؛ چالش پروژه‌های گردشگری

وی در ادامه از مسائل مالی به عنوان عمده‌ترین چالش پیش روی پروژه‌های گردشگری در استان لرستان یاد و عنوان می‌کند: مشکلات مالی سبب می‌شود سرمایه‌گذاران تا وسط کار پیش می‌روند، اما به دلیل عدم تأمین منابع مالی پروژه را نیمه‌کاره رها می‌کنند که این خود تبعات منفی به دنبال دارد. بعضی مواقع سرمایه‌گذار تسهیلات دریافت می‌کند اما کار را رها کرده و چون اقساط بانک را پرداخت نمی‌کنند بانک پروژه را به تملک خود در می‌آورد.

 

معاون گردشگری ادار کل میراث فرهنگی لرستان در پایان صحبت‌هایش بیان می‌کند: طبق برنامه زمان‌بندی که سرمایه‌گذار اعلام کرده زمان تکمیل پروژه سه‌ساله است که فاز اول آن  به‌زودی راه‌اندازی می‌شود. در خصوص بهره‌برداری کامل باید منتظر ماند تا نتیجه مشخص شود، اما در مجموع پروژه نسبت به برنامه اعلام شده خوب پیش رفته‌است.

 

ضرورت توجه به زیرساخت‌های گردشگری

یک فعال گردشگری نیز معتقد است؛ یکی از زیرساخت‌های مورد نیاز در حوزه گردشگری ایجاد مجتمع‌های گردشگری است اما در این میان توجه به المان‌ها و سنت‌های هر منطقه در راستای جذب گردشگر بسیار حائز اهمیت است بنابراین متولیان گردشگری و مدیریت ارشد استان باید از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی حمایت‌های لازم را انجام دهند.

 

«میلاد یاراحمدی» می‌گوید: لرستان دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی است که در صورت فراهم کردن بسترهای مورد نیاز به توسعه صنعت گردشگری منجر می‌شود زیرا امروزه صنعت گردشگری به‌عنوان یکی از صنعت‌های درآمدزا در دنیا مورد توجه است.

 

وی عنوان می‌کند: لرستان با وجود ظرفیت‌های فراوان در حوزه گردشگری از جمله اماکن تاریخی، باستانی و طبیعت زیبا و بکر اما فاقد زیرساخت‌های لازم از جمله مراکز و مجتمع‌های گردشگری و اقامتی است بنابراین نیاز است متولیان گردشگری و مدیریت ارشد نسبت به ایجاد و توسعه اقامتگاه‌های گردشگری اقدام کنند.

 

به گفته یاراحمدی تکمیل دهکده گردشگری و سلامت مخملکوه می‌تواند رونق و توسعه گردشگری را در منطقه ایجاد کند، زیرا در مکان مناسبی احداث‌شده است.

 

توسعه گردشگری، هدف ساخت مجتمع

در ادامه مجری پروژه مجتمع گردشگری و سلامت مخملکوه می‌گوید: هدف از اجرای این پروژه توسعه گردشگری در استان لرستان بود، بنابراین از زمین‌های مستثنیات مخملکوه 30 هزار مترمربع را خریداری کرده و در زمان فعالیت استاندار سابق مجوز تأسیس دهکده گردشگری و سلامت را دریافت کردم. 

 

«سید فضل‌الله نجفی» عنوان می‌کند: این مجتمع یک مجموعه شامل سالن‌های چندمنظوره، سوئیت‌های اقامتی به سبک خانه‌های گلی، رستوران‌های سنتی و استخر ماهی است.

 

وی بیان می‌کند: به دنبال این هستم که در بخشی از پروژه یک روستا به سبک نیاکانمان احداث کنم که خانه‌های گلی و بازارچه داشته باشد، همچنین سالن‌های چندمنظوره به سبک سیاه‌چادر با سازه بتنی ایجاد کرده‌ایم.

 

مجری پروژه مجتمع گردشگری و سلامت مخملکوه با اشاره به اینکه این پروژه در سال 95 کلنگ زنی شده است، ادامه می‌دهد: یک سال پیگیر دریافت مجوزهای مورد نیاز بودیم اما عملاً زمستان 95 شروع به ساخت‌وساز کردیم، مجتمع در مجموع 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد اما در بخش‌هایی پیشرفت فیزیکی 90 درصد است.

 

به گفته نجفی در حال حاضر فاز اول مجتمع یعنی رستوران و اقامتی این پروژه آماده بهره‌برداری است که در این فاز برای یکصد نفر اشتغال‌زایی انجام می‌شود، همچنین در صورت حمایت مجتمع ظرف یک سال به بهره‌برداری می‌رسد.

 

میزان سرمایه‌گذاری لازم

وی با تاکید بر اینکه تا این جای کار یک ریال از منابع بانکی استفاده نکرده بلکه از آورده شخصی خود هزینه کرده‌ایم، می‌گوید: حجم سرمایه‌گذاری پروژه 130 میلیارد تومان است. تمام ماشین‌آلات و تجهیزات کارخانه‌ای را خریداری کرده و برای عملیات اجرایی و ساخت‌وساز در این خصوص با مشکل خاصی مواجه نیستیم.

 

مجری پروژه مجتمع گردشگری و سلامت مخملکوه می‌افزاید: یکی از کارهای مدنظر ما در این مجتمع تهیه غذای ارگانیک است، به‌عنوان نمونه برای تهیه غذا خبری از روغن نباتی یا مایع نیست بلکه از کره و روغن محلی استفاده می‌شود، در مجموع موادی که برای سلامت گردشگران مضر باشد مورداستفاده قرار نمی‌گیرد. نکته دیگر بحث ورزش است در نظر داشتیم پیست اسب‌سواری و جاده سلامت را در مجتمع راه‌اندازی کنیم.

 

نجفی تأکید می‌کند: تنها خواسته من حمایت دستگاه‌های اجرایی برای رفع مشکلات و موانع است، زیرا مجتمع گردشگری و سلامت مخملکوه پروژه‌ای بود که در صورت حمایت می‌توانست لرستان را به‌عنوان یک پایلوت در کشور معرفی کند.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

8 + 8 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران