صدور دفترچه رایگان برای حاشیه‌نشینان؛ ۱۱۱۲ نفر از بیماران خاص از خدمات بیمه سلامت بهره‌مند می‌شوند

صدور دفترچه رایگان برای حاشیه‌نشینان؛ ۱۱۱۲ نفر از بیماران خاص از خدمات بیمه سلامت بهره‌مند می‌شوند
شناسه خبـر : ۱۶۸۶۱ دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۱

مدیرکل بیمه سلامت لرستان با بیان اینکه دفترچه رایگان برای افراد حاشیه‌نشین شهرها صادر می‌شود گفت: در استان هزار و ۱۱۲ نفر بیمار خاص وجود دارد که سال گذشته ۱۸ میلیارد تومان برای این بیماران هزینه شد.

به گزارش سفیر افلاک شاهدخت فتحی بیرانوند در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات بیمه سلامت برگزار شد با اشاره به سوم آبان ماه سالروز تصویب قانون بیمه همگانی و آغاز هفته بیمه سلامت اظهار داشت: با تصویب قانون بیمه همگانی یکی از بزرگ‌ترین اصلاحات نظام رفاه و تأمین اجتماعی کشور به عهده سازمان بیمه سلامت گذاشته شد تا زمینه تحقق اهدافی چون عدالت محوری، ارتقاء سطح کیفیت ارائه خدمات، کاهش پرداخت از جیب، رفع هم‌پوشانی بیمه‌شدگان و همچنین گسترش نظام پزشک خانواده و نظام ارجاع توسط این سازمان فراهم شود.

 

وی افزود: هفته بیمه سلامت از 27مهر شروع و تا سوم آبان ماه ادامه دارد، اولین روز هفته به نام توانمندسازی و ترویج فرهنگ عمومی نام‌گذاری شده و اگر بتوانیم توانمندسازی را در بیمه‌شدگان تقویت کنیم در مدیریت هزینه‌ها می‌تواند تأثیرگذار باشد.

 

مدیرکل بیمه سلامت لرستان به اطلاع‌رسانی و آگاهی، پاسخگویی مؤسسات ارائه‌دهنده خدمت، مشارکت، ظرفیت‌های مردم‌نهاد و همچنین توانمندسازی افرادی که تمکن مالی ندارند اشاره و عنوان کرد: شعار دومین روز سازمان الکترونیک وهوشمندسازی است که یکی از اهداف هوشمند سازی تسریع و تسهیل ارائه خدمات بهتر به مردم فارغ از زمان و مکان است.

 

وی بیان کرد: هدف از شعار پوشش بیمه همگانی و حفاظت مالی از بیمه‌شدگان، دسترسی همه افراد به طیف کاملی از خدمات موردنیاز است همچنین شعار حقوق شهروندی و مشتری مداری یکی از لازمه‌های حقوق شهروندی و تکریم ارباب‌رجوع است.

 

فتحی بیرانوند به استقرار سامانه الکترونیک اشاره و تصریح کرد: با ایجاد معاونت آمار و فناوری اطلاعات در ستاد سازمان بیمه سلامت و تبدیل معاونت مطالعات به مرکز ملی تحقیقات سلامت اقدامات بسیار خوبی در راستای توسعه سامانه الکترونیک در سازمان بیمه صورت گرفته است.

 

وی خاطرنشان کرد: ششمین روز از این هفته با شعار تجمیع منابع و خرید راهبردی نام‌گذاری شده است که بر همین اساس باید تخصیص منابعی که دولت مصوب کرده تضمین شود و همه منابعی که در وزارت بهداشت است در سازمان بیمه سلامت تجمیع و بیمه سلامت این منابع را با خرید راهبردی مدیریت کند.

 

مدیرکل بیمه سلامت استان لرستان گفت: بیمه سلامت برای خرید راهبردی باید از مؤسسه‌ای خرید کند که ویژگی‌های ارائه خدمت مطلوب را داشته باشند چراکه گاها در نسخه‌های پزشکان شاهد هستیم که بدون رعایت پروتکل درمانی و استاندارهای پزشکی اقدام به تجویز دارو کرده که این اقدامات سبب افزایش هزینه‌ها در حوزه سلامت می‌شود ومتاسفانه در کشور ما بدون رعایت راهنماهای بالینی و بدون رویه برای بیمار دارو و خدمات تصویربرداری تجویز می‌شود که سبب بالا رفتن هزینه‌های بی‌رویه می‌شود.

 

وی اظهار داشت: از طریق مشارکت و نظارت بر اجرا می‌توان به مدیریت هزینه‌ها و ارتقاء سطح سلامت کمک شود و این راهبرد باید جزء تولیت نظام سلامت باشد که بتوان به اهداف سازمان بیمه سلامت رسید.

 

فتحی بیرانوند افزود: خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته موفق شده‌ایم مطالبات داروخانه‌ها را در سال 96 پرداخت و در سال 97 نیز این مطالبات تا خردادماه و 60 درصد تیرماه نیز پرداخت‌شده است؛ با توجه به روند رسیدگی اسناد این پرداخت‌ها به‌روز شده است و همچنین در حوزه دارو و مطالبات پزشکان تا خردادماه امسال به‌صورت کامل و 60 درصد تیرماه پرداخت‌شده است که پس از رسیدگی اسناد 40درصد مابقی پرداخت خواهد شد.

 

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه سازمان بیمه سلامت بزرگ‌ترین سازمان دولتی است که اعتبارات خود را از سازمان برنامه‌وبودجه دریافت می‌کند و سیاست بر این است که بودجه هرسال در همان سال هزینه شود و زیان انباشته‌هایی که به دلیل عدم پیش‌بینی صحیح هزینه‌ها ایجادشده باید به‌مرور از منابع دیگری تأمین شود و مطالبات به‌روز شود.

 

مدیرکل بیمه سلامت لرستان با اشاره به تخصیص اعتبار جهت مطالبات مؤسسات طرف قرارداد این سازمان بیان کرد: تخصیص اعتبار استان لرستان هرماه جهت پرداخت مؤسسات طرف قرارداد چهار میلیارد و 100 میلیون تومان است که این مؤسسات شامل پزشکان، داروخانه، رادیولوژی بیمارستان‌های دولتی، غیردانشگاهی و بیمارستان‌های خصوصی است و هزینه‌های پیش‌بینی‌شده مراکز دولتی دانشگاهی در هرماه 13میلیارد و 900 میلیون تومان است که 70 درصد آن هرماه به دانشگاه پرداخت می‌شود و 30 درصد مابقی پس از رسیدگی اسناد پرداخت خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: به استناد قانون برنامه ششم توسعه کشور، هر سازمانی باید در سقف اعتبارات ابلاغی هزینه کند و اگر بیشتر از آن هزینه شود حکم دخل و تصرف در اموال عمومی محسوب می‌شود و سازمان بیمه سلامت نیز با توجه به اینکه یک سازمان دولتی است مشمول این قانون است ولی متأسفانه در سازمان بیمه سلامت در سنوات گذشته این قانون اجرایی نشده که با تغییر رویکرد مدیریتی بیمه سلامت به‌درستی اجرا و سبب شد که استان‌ها با توجه به بودجه‌ای که دارند هزینه کنند.

 

فتحی بیرانوند با اشاره به طرح استحقاق سنجی خاطرنشان کرد: از مهرماه امسال این موضوع به‌طور رسمی در بیمارستان‌های دولتی دانشگاهی در سطح کشور و استان لرستان اجرایی شده و بر همین اساس بیمه‌شدگانی که به مراکز دولتی دانشگاهی مراجعه می‌کنند کد ملی بیمه‌شده وارد سامانه استحقاق سنجی و کد اچ آی دی برای بیمار صادر می‌شود که بر اساس این کد پرونده الکترونیک تشکیل و اطلاعات بیمار در سامانه ثبت می‌شود که تاکنون حذف دفترچه درزمینهٔ بیماران بستری صورت گرفته است.

 

وی با اشاره به اجرای طرح هم‌پوشانی بیمه‌ای گفت: بر اساس آخرین آمار در استان لرستان دو هزار نفر شناسایی‌شده که هم‌پوشانی بیمه‌ای دارند که این هم‌پوشانی سبب می‌شود هزینه‌های بیمه‌ای بالا برود و بیشترین آمار هم‌پوشانی با بیمه تأمین اجتماعی است.

 

مدیرکل بیمه سلامت اظهار داشت: یکی اقدامات طرح تحول سلامت صدور دفترچه رایگان برای افراد حاشیه‌نشین شهرها و کسانی است که قبل از اجرای این طرح دفترچه درمانی نداشته‌اند؛ در استان لرستان از سال 93 تاکنون بین 250 تا270 هزار نفر دفترچه رایگان دریافت کرده‌اند.

 

وی با اشاره به تعداد مراکز درمانی تشخیصی روستایی افزود: در حال حاضر 113 مرکز بهداشتی درمانی کار رسیدگی و ارائه خدمات به 637هزار نفر از روستاییان تحت پوشش این سازمان و همچنین 177 نفر پزشک و 149 نفر ماما به بیمه‌شدگان روستایی خدمات ارائه می‌دهند.

 

فتحی بیرانوند با اشاره به حمایت از بیماران خاص عنوان کرد: با توجه به اینکه بیماران خاص پنج دسته دیالیزی، هموفیلی، تالاسمی، ام‌اس و پیوندی هستند کلیه خدمات به بیماران دیالیزی به‌صورت رایگان ارائه می‌شود و با توجه به اینکه در استان هزار و 112نفر بیمار خاص داریم سال گذشته 18میلیارد تومان برای این بیماران هزینه شده است.

انتهای پیام/

منبع خبر: تسنیم

ارسال نظر

3 + 1 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران