رئیس کل دادگستری لرستان:

زمین‌خواری در اراضی لرستان/ سازمان بازرسی تخلفات را گزارش دهد

زمین‌خواری در اراضی لرستان/ سازمان بازرسی تخلفات را گزارش دهد
شناسه خبـر : ۱۶۸۲۷ پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۶

رئیس کل دادگستری لرستان با اشاره به زمین‌خواری و تغییر کاربری در اراضی این استان، گفت: سازمان بازرسی تخلفات دستگاه‌ها در این زمینه را گزارش دهد.

به گزارش سفیر افلاک جعفر بدری بعدازظهر چهارشنبه در جلسه حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی که در سالن جلسات دادگستری استان برگزار شد ضمن تاکید بر استمرار برگزاری این جلسات، گفت: سازمان بازرسی باید در رابطه با مسامحه دستگاه ها با تغییر کاربری اراضی مختلف گزارش خود را اعلام کند تا به این ترتیب دست مسئولین نا لایق را از فساد های مدیریتی کوتاه کرد.

 

لزوم جلوگیری از تغییر کاربری‌ها در همان مراحل اولیه

وی در ادامه با اشاره به اینکه پدیده زمین خواری و تغییر کاربری اراضی استان نسبت به استان های دیگر کشور کمتر است، گفت: صاحبان اراضی تغییر کاربری یافته باید مورد پیگیری به موقع و قاطع قرار گیرند.

 

رئیس کل دادگستری لرستان در ادامه افزود: نباید به تغییراتی که در روستا برای رفع نیاز های روستاییان و جلوگیری از مهاجرت آنها است، سخت گرفت.

 

بدری با اشاره به اینکه در تغییر کاربری های غیر مجاز مهمترین مسئله بر هم خوردن برنامه ریزی های شهری و همچنین بافت های شهر و روستا است، گفت: تمامی تغییر کاربری هایی که از مجاری قانونی انجام می شود باید با برنامه ریزی دقیق و حساب شده باشد تا به محیط زیست و فضای زندگی جامعه صدمه نزند.

 

وی در ادامه به ساخت و ساز ها در مناطق گردشگری اشاره کرد و گفت: در مناطق گردشگری مانند آبشار ها و دره ها باید ساخت و ساز ها از ساخت مکان های توریستی با برنامه و مجوز های قومی و استفاده سود جویان جلوگیری شود.

 

رئیس کل دادگستری لرستان ضمن این نکته که باید در همان مراحل اولیه از تغییر کاربری جلوگیری کرد، افزود: باید جلسه ای با حضور بخشداران و دهیاران برگزار شود و تمام مسائل در این رابطه به آنها یادآوری کرد و همچنین عواقب کم کاری و عدم گزارش تغییر غیر مجاز کاربری اراضی را به آنها گوشزد کرد.

 

امتیازات آب، برق و گاز نباید در اختیار ساخت و ساز های غیر مجاز قرار گیرد

بدری با تاکید بر افزایش نظارت ها، افزود: منبع اطلاعاتی باید در اختیار دستگاه های نظارتی بوده و راهکاری اتخاذ شود تا اطلاعات این دستگاه ها بروز باشد.

 

وی با اشاره به اینکه امتیازات آب، برق و گاز نباید در اختیار ساخت و ساز های غیر مجاز قرار گیرد، گفت: باید با مدیرانی که اینگونه تخلف ها را انجام می دهند برخورد قاطع شود.

 

رئیس کل دادگستری لرستان در ادامه به نقش رسانه ها در فرهنگ سازی اشاره کرد و گفت: امروز باید فرهنگ سازی در دستور کار همه دستگاه های رسانه ای و فرهنگی به خصوص صدا و سیما باشد تا مردم با خطرات نابودی محیط زیست و نابودی جنگل ها، اراضی ملی و بافت شهری آشنا شوند.

 

بدری ضمن تاکید بر اینکه صدا و سیما باید پیگیر شفافیت عملکرد دستگاه های اجرایی باشد تا این مسایل به مطالبه عمومی تبدیل شود، گفت: زمین هایی که برای ساخت و اماکن مختلف در شهر ها به اشخاص یا شرکت ها واگذار شده است و هدف طرح برآورده نشده، باید قرارداد آنها فسخ و هر چه زودتر تعیین تکلیف شوند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

7 + 2 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران