مشق محرومیت در کلاس‌های فرسوده الیگودرز؛ تحصیل زیر سقف‌های ترک خورده+ تصاویر

مشق محرومیت در کلاس‌های فرسوده الیگودرز؛ تحصیل زیر سقف‌های ترک خورده+ تصاویر
شناسه خبـر : ۱۶۷۵۸ چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹

محرومیت برای بسیاری از دانش‌آموزان الیگودرزی که از حداقل امکانات آموزشی محروم‌اند رنگ و بویی دیگری دارد و آن‌ها باید از همان ابتدای تحصیل با بسیاری از نداشته‌ها و مشکل‌ها دسته و پنجه نرم کنند.

به گزارش سفیر افلاک،با شروع سال تحصیلی جدید در شهرستان الیگودرز بسیاری از دانش‌آموزان این شهرستان قدم در مدارس فرسوده‌ای گذاشته‌اند که سال‌های پیش باید تخریب و بازسازی می‌شد تا دانش‌آموزان بدون هیچ خطر و دغدغه‌ای درس و دانش را در سنگر علم مشق می‌کردند اما این چنین نشد و سقف‌ها همچنان بر سر دانش‌آموزان لرزان است و بیم آن می‌رود با وزش کوچکترین باد و بارانی فرو ریزند.

 

نبود و یا کمبود امکانات گرمایشی در برخی از این مدارس قدیمی و مدارس کانکسی در کنار وسایل آموزشی نامناسب شرایط را برای تحصیل این دانش‌آموزان که در منطقه سردسیر درس می‌خوانند سخت کرده اما وضعیت این مدارس حکایت تازه‌ای نیست و سال‌هاست که دانش‌آموزان دختر وپسر این مناطق در زیر این سقف‌ها و دیوارهای ترک خورده و سست گذر علم می‌کنند.

 

وجود 162 مدرسه تخریبی در الیگودرز

علی‌رغم فعالیت‌های اداره نوسازی مدارس و حضور سبز خیرانی که قدم در وادی مدرسه سازی نهاده‌اند تا لبخند گرمی بر لبان دانش‌آموزان بنشانند اما هنوز قریب به 162 مدرسه شهرستان الیگودرز نیازمند تخریب و بازسازی است و باز هم همت مسئولان و خیران را می‌طلبد.

 

برخی از این 162 مدرسه تخریبی که از سوی اداره نوسازی این شهرستان کد تخریبی گرفته‌اند و جان دانش‌اموزان را تهدید می‌کرد خالی از دانش‌آموز شده است و برخی دیگر به ناچار محل کسب علم و تحصیل دانش‌آموزان شده است.

 

برای چگونگی فضاهای آموزشی الیگودرز سراغ ذلقی رئیس آموزش و پرورش شهرستان الیگودرز رفتیم تا از وضعیت مدارس این شهرستان برایمان بگوید.

 

فیروزذلقی رئیس آموزش و پرورش الیگودرز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهارداشت: در سطح شهرستان الیگودرز حدود 500 مدرسه وجود دارد که از این تعداد 162 مدرسه نیاز به تخریب و بازسازی دارند که از اداره نوسازی مدارس کد تخریبی گرفته‌اند و باید تخریب شوند.

 

تحصیل دانش‌آموزان الیگودرزی در 32 مدرسه کانکسی

وی افزود: این مدارس فرسوده و تخریبی مربوط به شهر و روستاست اما تعداد مدارس تخریبی روستاها بیشتر است. در  بحث مدارس کانکسی و استیجاری نیز در سطح شهرستان حدود 32 مدرسه کانکسی و 9 مدرسه استیجاری وجود دارد.

 

رئیس آموزش و پرورش الیگودرز در رابطه با ساخت و ساز مدارس جدید در این شهرستان نیز عنوان کرد: قرار است امسال بنیاد برکت دو مدرسه شش کلاسه در این شهرستان ایجاد کند که یکی در داخل شهر و مدرسه دیگر در روستای ازنا مهلمک ساخته می‌شود.

 

وی بیان کرد: چند مدرسه در دست ساخت داریم که چند سال از شروع ساخت آنها می‌گذرد به طوری که هم اکنون یک مدرسه 240 نفره در حال اسخت است که 30 درصد پیشرفت دارد.

ذلقی از دیگر مدارس در دست ساخت را مدرسه شش کلاسه مشارکتی زنده یاد میلاد توکلی با حدود90 درصد پیشرفت فیزیکی دانست و گفت: یک مدرسه شش کلاسه با 50 درصد پیشرفت فیزیکی نیز در حال ساخت است و باید گفت امسال اعتبارات فقط برای تکمیل مدارس نیمه تمام هزینه می‌شود.

 

علی شمس رئیس نوسازی مدارس الیگودرز نیز در گفت وگو با خبرنگار تسنیم اظهارداشت: غالب فضاهای آموزشی باید از اعتبارات تخریب و بازسازی، تخریب و بازسازی شوند که متاسفانه به دلیل برخی موارد از جمله جا به جایی اعتبار عمرانی ( دو میلیارد دلار) توسط وزیر وقت آموزش و پرورش این امر میسر نشد چرا که اعتبارات نوسازی مدارس برای پرداخت معوقات فرهنگیان هزینه شد و دیگر جایگزین نشد.

 

افزایش هزینه‌ها و زیاد بودن مدارس تخریبی در الیگودرز

وی افزود: جا به جای این اعتبار سبب شد تا کار ساخت و ساز فضای آموزشی متوقف شود از طرفی چون اعتبارات عمرانی نیز به واسطه اعتبارات استانی و منابع تملک دارایی محدود بود با مشکلات خاص خود مواجه بود و آن نیز برای رفع مشکل فضاهای آموزشی چاره ساز نشد.

 

رئیس نوسازی مدارس الیگودرز عنوان کرد: ما در شهرستان الیگودرز مشارکت خیران را داشتیم  و علی‌رغم اینکه مشارکت خوبی بود اما به دلیل افزایش هزینه‌ها و زیاد بودن مدارس نیازمند تخریب و بازسازی باز همچنان مشکل فضای آموزشی به قوت خود باقی ماند.

 

وی بیان کرد: می‌طلبد دولت مانند گذشته عنایت خاصی نسبت به تامین اعتبار ویژه‌ای جهت تخریب و بازسازی مدارس فرسوده اختصاص دهد و هم اینکه امکانات خاصی را برای جذب خیران مانند معافیت مالیاتی در نظر گیرد تا بتوانیم مشکلات فضای آموزشی را کمتر و بهتر انجام دهیم.

 

دولت مردان باید به آموزش و پرورش به عنوان یک زیرساخت نگاه کنند و منتظر نباشند حادثه‌ای اتفاق بیفتد و جمع کثیری از دانش‌آموزان و آینده سازان زیر آوار مدارس مدفون شوند سپس دست به کار نوسازی شوند.

 

به راستی چه تعداد از این دانش‌آموزان محروم از فضا و امکانات آموزشی می‌توانند آینده ساز واقعی مملکت باشند؟!

انتهای پیام/

ارسال نظر

4 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران