انبوه مشکلات در روستای داخل شهر «پشته حسین‌آباد»/ 12 هزار خانوار چشم انتظار توجه مسوولان

انبوه مشکلات در روستای داخل شهر «پشته حسین‌آباد»/ 12 هزار خانوار چشم انتظار توجه مسوولان
شناسه خبـر : ۱۶۷۱۸ شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۴

پشته حسین‌آباد محله‌ای در جنوب شرق خرم‌آباد بوده که ساکنانش از محرومیت و کمبود امکانات رنج می‌برند، محله‌ای که با 12 هزار خانوار یکی از پرجمعیت‌ترین محله‌های شهر خرم‌آباد است و اهالی آن با مشکلات متعددی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

به گزارش سفیر افلاک دیدن خانه‌های کوچک با ظاهری نامناسب، کوچه‌ها و معابری با عرض کوچک که راه رفتن در آن‌ها بسیار دشوار است و خانه‌هایی که تا دل کوه رفته‌اند یک موضوع را در ذهن رهگذران تداعی می‌کند و آن فقر و محرومیت است.

 

کمبودها در پشته حسین‌آباد نمایان است؛ از وضع آسفالت گرفته تا پیاده‌روها و جداول مملو از زباله از نبود فضاهای ورزشی و فرهنگی تا نبود فضای سبز و دیگر مشکلات، ساکنان این محله اما به لحاظ معیشتی نیز در مضیقه هستند.

 

وجود خرده‌فروشان مواد مخدر نیز از دیگر مواردی است که می‌توان مطرح کرد. با وجود بی‌مهری مسئولان اما ساکنان محله هرگاه نیاز بوده وارد میدان شده و علاقه خود را به‌نظام و کشور نشان داده‌اند، از حضور در جبهه‌های جنگ تحمیلی تا کارزارهای انتخاباتی و حضور در نماز جمعه و راهپیمایی‌ها؛ بنابراین مسئولان در ارگان‌های مختلف باید به رفع مشکلات محله‌های حاشیه‌نشین مانند پشته حسین‌آباد توجه بیشتری داشته باشند. البته سپاه در محله پشته حسین‌آباد اقداماتی انجام داده که حائز اهمیت است.

 

محله مشکلات اساسی دارد

«علی تارخ» از ساکنان پشته حسین‌آباد است که به مشکلات محله اشاره می‌کند و می‌گوید: پشته حسین‌آباد که خیابان طیب به عنوان معبر اصلی آن مشکلات اساسی دارد در حالی که یک خیابان سراسری است اما چیزی به نام میدان ندارد یعنی زمانی که ماشین بخواهد دور بزند باید تا آخر پشته و قسمت قبرستان‌ها برود.

 

او با اشاره به پارک صخره‌ای محله نیز عنوان می‌کند: پارک صخره‌ای که در انتهای خیابان طیب جانمایی شده نیمه‌کاره رها شده است، روشنایی معابر نیز اندک است به‌عنوان نمونه کوچه 23 که از روشنایی اندکی برخوردار است و در شب ممکن است برای افراد سالخورده مشکل ایجاد کند.

 

تارخ ادامه می‌دهد: بیشتر ساختمان‌های محله نیز وضع مناسبی ندارند؛ تا کوچه پاکمهر 16 نبش بانک ملی تمام خانه‌ها فرسوده و 50 متری و 60 متری هستند که نشان از فقر اهالی دارد، بیشتر معابر نیز کم عرض و در حد عبور موتورسواران هستند که معضلی جدی است.

 

بی‌توجهی مسئولان به محله

یکی دیگر از ساکنان محله نیز معتقد است؛ هیچ توجهی به پشته حسین‌آباد نشده در حالی که یکی از قدیمی‌ترین محله‌های شهر خرم‌آباد محسوب می‌شود؛ برای نمونه آسفالت خیابان‌ها مربوط به گذشته است همچنین کوچه و خیابان‌ها پر از چاله‌چوله و دست‌انداز است.

 

«نصیر رضوانی» می‌گوید: با وجود بافت فرسوده محله اما برای دریافت تسهیلات باید از هفت‌خوان رستم عبور کرد، این درحالی است که فرسوده بودن خانه‌ها باعث شده خانه‌ها به نرخ زمین هم خریداری نشوند. وجود برخی موادفروش و معتادان که از مناطق دیگر آمده‌اند نیز یک معضل جدی در پشته حسین‌آباد است.

 

گلایه از فراموش کردن پشته حسین‌آباد

«ماشاالله الماسی» دیگر ساکن محله می‌گوید: هنگام انتخابات محله پشته حسین‌آباد مملو از نامزدهایی است که برای جمع‌کردن آرای مردم مراجعه می‌کنند اما همین که کارشان راه افتاد دیگر پشته و مردمش را فراموش می‌کنند. از سوی دیگر دستگاه‌ها مالیات و عوارض را از خانوارهای ساکن پشته حسین‌آباد دریافت می‌کنند اما هیچ‌گونه خدماتی ارائه نمی‌شود. وجود صنوف آلاینده نیز نشان از بی‌انضباطی در این محله است.

 

 

«احسان رحمتی» از دیگر ساکنان محله است که از وضع موجود گلایه دارد. او می‌گوید: پشته که جزو خرم‌آباد محسوب نمی‌شود بلکه یک روستایی است که نه‌تنها شهرداری بلکه دیگر ارگان‌ها نیز به آن توجهی نمی‌کنند نه پیاده‌رو درست‌وحسابی نه خیابان منظمی دارد .جداول نیز لایروبی نمی‌شود و بوی تعفن محله را در بر می‌گیرد.

 

 او می‌افزاید: هنگام رأی‌گیری پشته بهترین جای دنیا است زیرا آمار رأی‌دهندگان آن بالا است اما پس از تمام شدن رأی‌گیری دیگر پشته جزو آمارگیری به‌حساب نمی‌آید چون مردم آن به لحاظ اقتصادی و معیشتی ضعیف هستند.

 

به گفته وی در این محله سطل‌های زباله شستشو نمی‌شوند بعضی کوچه‌ها هنوز آسفالت نشده‌است.

 

این ساکن محله بیان می‌کند: بیکاری در محله بیداد می‌کند بیشتر جمعیت پشته نیز یا راننده یا مغازه‌دار و یا کارگر هستند که زندگیشان به‌سختی می‌چرخد.

 

او در پایان عنوان می‌کند: قرار بود خیابان رنگین‌کمان گلدشت به خیابان طیب وصل شود و میدانی احداث شود اما تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

 

ضرورت برخورد قاطع با خرده‌فروشان مواد مخدر

«علی رشنو» که فعال فرهنگی است معتقد است؛ ریشه همه مشکلات در یک جمله وعده‌های دروغ مسئولان است وگرنه نمایندگان و مسئولان مشکلات پشته حسین‌آباد را بارها از نزدیک دیده‌اند اما گامی برای رفع آن‌ها برداشته نشده‌است. باندبازی‌ها موجب شده تنها چند محله توسعه پیدا کند زیرا امکانات و خدمات عادلانه توزیع نشده است.

 

وی تأکید می‌کند: جمع‌آوری خرده‌فروشان مواد مخدر پشته حسین‌آباد نیازمند برخورد قاطع است موضوعی که باید مورد توجه متولیان قرار بگیرد.

 

 

نبود پارک برای گذراندن اوقات فراغت سالمندان

«محمد هاشمی» که از قدیمی‌های پشته است، نیز می‌گوید: کل مشکلات در پشته هست کسی توجهی نمی‌کند چون حاشیه شهر است مردم به دلیل فقر به‌سختی زندگی می‌کنند. در صورتی که بسیاری از رزمندگان از ساکنان پشته حسین‌آباد هستند به‌عنوان نمونه «حاج رضا رستمی مقدم» شهید مدافع مردم نیز از اهالی پشته بود.

 

این ساکن محله عنوان می‌کند: خیابان اصلی پشته که 8 متر است از میدان امام حسین نیز که بن‌بست است، محله پارکی ندارد بنابراین افراد سالخورده ناچار هستند جلوی مغازه‌ها اوقات فراغت خود را بگذرانند. معضل دیگر وجود معتادانی است که در بالای کوه اقدام به استعمال مواد مخدر می‌کنند.

 

کم‌آبی در برخی کوچه‌ها

«نصرت قائد رحمتی» نیز مهم‌ترین مشکل را کم‌آبی عنوان می‌کند و می‌گوید: خانه‌هایی که در پایه کوه ساخته شده‌اند در طول روز کمتر از دو ساعت آب دارند؛ بارها به شرکت آب و فاضلاب مراجعه کرده‌ایم اما پاسخی نداده‌اند، اینجا جای زندگی نیست. رفت‌وآمد در کوچه‌های با شیب تند بسیار سخت است قرار بود از آخر پشته به سمت قاضی‌آباد جاده‌ای احداث شود که خبری نیست.

 

 

پاسخ مسئول

«مسعود ارمغان» شهردار منطقه نیز در پاسخ به انتقادات اهالی پشته حسین‌آباد توضیح می‌دهد: همه تلاش خود را در راستای حل مشکلات محله‌ها و مناطق محروم و حاشیه‌نشین انجام می‌دهیم زیرا در اولویت ما قرار دارند. در همین راستا ادامه پارک صخره‌ای را پیگیری کردیم.

 

 وی عنوان می‌کند: بخشی از زیرسازی آسفالت انجام‌شده و سنگ‌فرش پیاده‌روها را نیز در دستور کار داریم. بحث لایروبی جداول و شستشوی مخازن زباله را نیز قبل از بارندگی انجام می‌دهیم.

 

روند ساخت پارک محله‌ای

«اسماعیل رضایی» رئیس کمیسیون حقوقی و املاک شورای اسلامی شهر خرم‌آباد نیز با بیان این مطلب که اینطور نیست که کاری در پشته صورت نگرفته است و یک شبه نمی‌شود همه مشکلات را رفع کرد، می‌گوید: پارک صخره‌ای در حال تکمیل است در حال حاضر خاکریزی انجام‌شده یک سری سنگ‌فرش و کاشت چمن باقی‌مانده که انجام می‌شود بحث بهسازی پیاده‌روها نیز قرار است از چهارراه طیب به سمت پشته شروع شود.

 

این عضو شورای شهر می‌افزاید: همچنین در صورت موافقت و ارائه مجوز قرار است پارک محله‌ای در اطراف پاسگاه احداث شود در این راستا با منابع طبیعی شهرداری و شورای شهر جلسه‌ای برگزار کرده‌ایم.

 

رضایی عنوان می‌کند: اما در زمینه احداث جاده بالای بیست‌متری که به قاضی آباد وصل می‌شود باید گفت چند معارض دارد علاوه بر این قبل از آسفالت باید برای دفع آب‌های سطحی جدول‌بندی کرد که امیدواریم مشکلات رفع شود. این جاده از آخر پشته یعنی قبرستان سراب یاس شروع می‌شود.

 

وی ادامه می‌دهد: در مورد آسفالت نیز باید بگویم شهرداری بخشی از آسفالت محله را شروع کرد مانند بحث خیابان ده متری و چند خیابان دیگر اما به یک‌باره قیر گران شد و نهضت آسفالت متوقف شد البته در حال رایزنی هستیم تا قیر مورد نیاز را تهیه کنیم.

 

 

عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد در بخش دیگری از صحبت‌هایش به طرح احداث میدان در خیابان طیب نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: چند واحد مسکونی در خیابان رنگین‌کمان قرار دارند که جزو طرح هستند؛ حدود ده تا دوازده واحد که صحبت‌هایی برای تملک آن‌ها انجام‌شده اما قطعی نیست به‌شدت پیگیر احداث میدان هستیم زیرا با این اقدام پشته از بن‌بست خارج می‌شود.

 

اقدامات سپاه در رفع محرومیت‌زدایی

فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد نیز با اشاره به اینکه پشته حسین‌آباد بیش از سی هزار نفر جمعیت دارد، به خبرگزاری فارس می‌گوید: بر همین اساس مورد توجه سپاه قرار گرفت چند سال پیش که بررسی کردیم متوجه شدیم که محله فاقد فضای ورزشی است بنابراین با کمک شهردار سالن ورزشی فوتسال و والیبال را احداث کردیم. البته این بهانه‌ای بود تا پای شرکت‌های خدماتی را باز کنیم.

 

سرهنگ «ماشاالله بازگیر» عنوان می‌کند: پیگیر تکمیل پارک صخره‌ای نیز شدیم این پارک که در زمان شهردار نصیری کلنگ آن بر زمین زده شد با ورود شهرداری مرکزی و شهردار منطقه سه ادامه پیدا کرد که امیدواریم هرچه سریع‌تر تکمیل شود ایجاد کمربند سبز و حضور بسیجیان در کاشت درختان از دیگر کارهایی است که می‌توان بیان کرد.

 

 

وی ادامه می‌دهد: موضوع دیگر اینکه دادستان را به مناطق استعمال مواد مخدر برده و با دستور وی قرار است یک ساختمان هزار متری که پشت بانک ملی قرار دارد یا مالکش آن را صاف کند یا دستور قضایی داده شود تا شهرداری تخریب کند.

استفاده از ظرفیت بسیج

سرهنگ بازگیر می‌گوید: همچنین زیر جاده از طرف میدان امام حسین به سمت پشته در خیابان چمران آموزش‌وپرورش دو ساختمان دارد که رها شده و به محل کارتن‌خواب‌ها تبدیل شده است با ورود دادستان آموزش‌وپرورش قول داده ساختمانی ایجاد کند اما درصورتی که انجام ندهد سپاه آمادگی دارد آن را به فضای آموزشی تبدیل کند.

 

وی بیان می‌کند: نکته دیگر اینکه با استفاده از ظرفیت بسیج آمار افراد ضعیف محله را پیدا و کمک‌های نقدی و غیر نقدی به آن‌ها انجام شد همچنین 15 خانه پشت بانک ملی را ترمیم و بازسازی کردیم. اقدام دیگر تشکیل صندوق‌های قرض‌الحسنه با مدیریت مردم برای اشتغال‌زایی بود.

 

فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد در بخش دیگری از صحبت‌هایش می‌گوید: در هفته‌های آتی با قولی که از فرماندار خرم‌آباد و مسئولان گرفته‌ایم قرار است میز خدمت را به مساجد محله ببریم هفته‌ای یک محله که مطالبات مردم را بشنویم و با کمک ارگان‌های مختلف خدماتی ارائه دهیم.

 

برخورد با معضل خرده‌فروشان

سرهنگ بازگیر اما در بحث موادفروشان مواد مخدر می‌گوید: در این راستا اطلاعات دقیقی داریم و چندین گام را در دستور کار خود قرار داده‌ایم اولین گام شناسایی معتادان و موادفروشان، دوم بسترسازی است یعنی معابر بسته را باز می‌کنیم و از کمک مردم استفاده می‌کنیم نکته دیگر بازسازی محله است زیرا زمانی که زیرساخت‌های عمرانی و فرهنگی ایجاد شوند معضل اعتیاد نیز برچیده می‌شود.

 

وی ادامه می‌دهد بیان آسیب‌ها نیز از دیگر مواردی است که انجام شد در همین راستا نمایشگاه‌های احداث می‌کنیم تا مردم را از پیامدهای مواد مخدر به‌ویژه مواد صنعتی آگاه کنیم. گام دیگر اقدام قاطع است که دادستان ورود جدی داشته و در این راستا بحث تخریب، دستگیری و ارشاد را صادر کرده است. نکته دیگر استفاده از ظرفیت مراکز ترک اعتیاد تجربی که جواب داده است.

 

فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد در پایان می‌گوید: صیانت گام دیگری است که انجام‌شده در این راستا معتادانی که موفق به ترک شده‌اند برای دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی به بانک‌ها معرفی می‌شوند.

 

مشکل قطعی آب کلی نیست

«مهدی بابایی» مدیر روابط عمومی شرکت آبفا لرستان نیز در خصوص انتقاد برخی اهالی پشته مبنی بر کمبود آب اظهار می‌کند: این مشکل در پشته حسین‌آباد کلی نیست و تنها شامل چند کوچه می‌شود خانه‌هایی که در انتهای کوچه قرار دارند به دلیل ارتفاع در مقاطعی با قطعی آب مواجه می‌شوند اما همکاران ما پیگیر هستند و ظرف چند روز آینده این مشکل مرتفع می‌شود.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

4 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران