به بهانه روز جهانی سالمند؛

سالمندان گنجینه هایی ارزشمند/ روزهایی که با خاطرات گذشته سپری می شود

سالمندان گنجینه هایی ارزشمند/ روزهایی که با خاطرات گذشته سپری می شود
شناسه خبـر : ۱۶۶۶۳ دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۹

سالمندان دنیایی از تجربه و خاطرات را به همراه دارند، گنجینه هایی ارزشمند هستند که این روزها فقط خاطرات تلخ و شیرین گذشته را مرور می کنند.

به گزارش سفیر افلاک تقویم را ورق می زنم، امروز نهم مهر ماه است و به نام روز سالمند نامگذاری شده، نامگذاری این روز شاید به این بهانه است تا حداقل فرصتی بیشتر در کنار این گنجینه های ارزشمند باشیم و با بوسه بر دستان زحمت کش همه سالمندان بگوییم هیچگاه شما را فراموش نمی کنیم.

 

سالمندی دوره ای از زندگی است که انسان با گذر از مراحل نوزادی، کودکی، نوجوانی، جوانی، بزرگسالی به این مرحله می رسد، در این مرحله از زندگی سالمندان دل نازک می شوند، بیشتر از همیشه دلتنگ شده و نیاز به سرکشی و محبت دارند.

 

Image result for ‫سالمندان‬‎

 

آری سالمندان همان پدران و مادرانی هستند که عمر و جوانی خود را در زندگی گذاشته، برای راه رفتن کودک قدم به قدم راه رفتنه اند، با شنیدن هر کلمه از فرزند خود دنیایی خوشحال شده و امروز گرد پیری بر چهره آنان نشسته است.

 

شاید برخی از سالمندان عصا به دست گرفته اند و مشکلات جسمی آنها را آزار دهد اما اگر از هر سالمندی بپرسی که در این روزها چه چیزی بیشتر از همه خوشحالت می کند بدون شک می گوید فرزندانم بیشتر از ما احوالپرسی کنند.

 

حرمت و احترام به سالمندان آنقدر اهمیت دارد که دین مبین اسلام به آن تاکید زیادی دارد و در آیات و روایات زیادی از ائمه اطهار(ع) احترام به سالمندان و بزرگترها را سفارش کرده اند.

 

Image result for ‫سالمندان‬‎

 

هر یک از سالمندان دنیایی از تجربه و خاطرات را به همراه دارند، خاطراتی تلخ و شیرین که شاید بهترین خاطرات آنها مربوط به دوره ای است که فرزندان خود را بزرگ می کردند، لالایی شب ها، تفریح روزانه، بردن به مدرسه که هر کدام را با دنیایی از خوشحالی تعریف می کنند.

 

اگر سری به سرای سالمندان زده شود می بینیم پدران و مادرانی از صبح تا شب در چهار دیواری روزها را سپری می کنند، چشمشان به در خیره مانده تا شاید این هفته فرزند آنها به دیدارشان بیاید.

 

آنقدر دلشان نازک است و دلتنگ هستند که حتی با گفتن خاطرات و یا حرف زدن اشک از چشمانشان جاری می شود، بغض خود را در گلو فرو برده و ادامه درد دلهایشان را می گویند.

 

Image result for ‫سالمندان‬‎

 

کرم رضا پیردایه رئیس بهزیستی بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: بیش از 12 درصد جمعیت شهرستان بروجرد بالای 60 سال سن دارند که به عنوان سالمند بوده و حدود 42 هزار نفر هستند.

 

وی اضافه کرد: بهزیستی به سالمندان معلول و یا از کار افتاده خدمات مورد نیاز را ارائه می دهد البته بنیاد فرزانگان در بروجرد که زیر نظر بهزیستی است سال گذشته فعال شده و خدمات تفریحی، ورزشی، فرهنگی را به سالمندان ارائه می دهد.

 

به گفته وی 2 سرای سالمندان در بروجرد وجود دارد که در سرای سالمندان امام علی(ع) 20 نفر از مردان سالمند و در سرای سالمندان حضرت فاطمه(س) 30 نفر از زنان سالمند نگهداری می شوند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

6 + 1 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران