مرثیه ای برای تالاب بیشه دالان بروجرد/ تالابی که اول خشک شد و بعد در آتش سوخت

مرثیه ای برای تالاب بیشه دالان بروجرد/ تالابی که اول خشک شد و بعد در آتش سوخت
شناسه خبـر : ۱۶۵۸۶ دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۱

نفس تالاب بیشه دالان بروجرد بند آمد و بعد از خشک شدن این تالاب نیمی از آن در آتش سوخت.

به گزارش سفیر افلاک  تالاب بیشه دالان بروجرد یکی از تالاب های استان لرستان است که در طول سال ها مساحت آن از 900 هکتار به 300 هکتار کاهش یافت، تصرفات غیر قانونی، تغییر کاربری و برداشت های بی رویه روز به روز  وضعیت این تالاب را بحرانی تر کرد.

 

تالابی که در فصل های مختلف سال زیستگاه بسیاری از پرندگان بومی و مهاجر بود اما به دلیل بی توجهی ها، تغییر کاربری، ورود فاضلاب، برداشت های غیر مجاز سرانجام در تابستان امسال خشک شد.

 

Image result for ‫تالاب بیشه دالان بروجرد‬‎

 

هر ساله در فصل تابستان به دلیل برداشت های غیر مجاز به هر شیوه ای خصوصا برای کاشت برنج از تالاب برداشت هایی صورت می گرفت اما امسال با توجه به کمبود آب برداشت ها با پمپ و یا کانال کشی شدت بیشتری یافت تا اینکه بالاخره نفس تالاب بند آمد.

 

اما این همه داستان پر غصه تالاب بیشه دالان بروجرد نیست، شب گذشته آتش سوزی گسترده ای در زمین این تالاب رخ داد که متاسفانه حدود 150 هکتار از این تالاب در آتش سوخت.

 

Image result for ‫تالاب بیشه دالان بروجرد‬‎

 

"مصطفی مصطفی وند" رئیس محیط زیست بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: از کل مساحت تالاب تنها 300 هکتار آن باقیمانده اما برخی از دستگاه هایی که به همراه محیط زیست در نگهداری از این تالاب نقش دارند، همکاری لازم را ندارند.

 

وی اضافه کرد: تلاش های زیادی برای احیای تالاب و خلع ید آن انجام شد اما متاسفانه بی توجهی برخی از دستگاه ها سبب شد تا روز به روز کشت و کار در اطراف این تالاب بیشتر شود و همه آب تالاب بلیعده شود.

 

Image result for ‫تالاب خشک شد‬‎

 

به گفته وی متاسفانه شب گذشته 150 هکتار از زمین این تالاب را به صورت عمدی آتش زده اند که هدف از این کارتغییر کاربری بوده است.

 

مصطفی وند اظهار داشت: ضروری است تا حقابه این تالاب رعایت شود و همچنین از ورود فاضلاب به تالاب جلوگیری شود و زمین هایی که در طول این سالها به صورت غیر قانونی تصرف شده اند، خلع ید شوند.

 

برنج

 

وی بیان کرد: ادامه روند تالاب سبب می شود که این تالاب یکی از مکان های ایجاد ریزگردها شود و ضروری است تا برای احیای دوباره تالاب و با همکاری دستگاه های مربوطه اقدامات لازم صورت گیرد.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

8 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران