گپ‌وگفتی با «محمود علی پناه» از رزمندگان لرستانی

در شرایط فعلی مسئولان صادقانه کار کنند/ حق لرستان پس از دفاع مقدس ادا نشده

در شرایط فعلی مسئولان صادقانه کار کنند/ حق لرستان پس از دفاع مقدس ادا نشده
شناسه خبـر : ۱۶۵۵۸ شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۷

محمود علی‌پناه از رزمندگان پیشکسوت لرستانی می‌گوید: با وجود نقشی که رزمندگان لرستانی در دفاع مقدس داشتند اما پس از پایان جنگ آن‌گونه که بایدوشاید حق مطلب در استان ادا نشده و گواه این ادعا آمار بالای بیکاری و مهاجرت جوانان برای یافتن شغل است.

به گزارش سفیر افلاک با گذشت سال‌های زیاد از دفاع مقدس اما آثار آن همچنان در جای‌جای کشور باقی‌مانده است؛ از جانبازان شیمیایی و قطع عضو گرفته تا پیکر شهدایی که سال‌ها پس از جنگ به کشور برگردانده می‌شوند.

 

لرستان نیز به‌عنوان یکی از استان‌هایی که پس از خوزستان بیشترین درگیری را در دفاع مقدس داشت بیش از شش هزار شهید تقدیم کرده است.

 

با سرهنگ محمود علی پناه که متولد 1337 خرم‌آباد بوده و از 19 سالگی در عرصه دفاع مقدس حضور داشته و برادر دو شهید نیز است، به مناسبت فرارسیدن هفته دفاع مقدس گپ‌وگفتی خودمانی داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 

از ورودتان به عرصه دفاع مقدس توضیح دهید؟

به‌واسطه ارتباطی که با حاج «محمد کریم محسنی» اولین فرمانده سپاه استان و شهید «نعمت‌الله سعیدی» فرمانده عملیات سپاه داشتیم ابتدای انقلاب وارد کمیته و سپاه به‌طور غیررسمی شدم البته می‌توانم بگویم قبل از شروع جنگ وارد عرصه سپاه شدیم و پایان آموزش‌ها مصادف با شروع جنگ بود. تقریباً 17 یا 18 روز قبل از اینکه جنگ به‌طور رسمی آغاز شود ما در کرمانشاه بودیم.

 

یادم هست یک تکاور کرمانشاهی 18 شهریور 59 در خرم‌آباد عنوان کرد که بر اساس اطلاعاتی که دارم عراق آماده جنگ با ایران است اما هرچه مکاتبه می‌کنیم جواب نمی‌دهند بر همین اساس حدود 700 نفر از لرستان را به‌منظور آموزش به کرمانشاه اعزام کرد که من نیز میان آن‌ها بودم پس از آموزش در نقاط مرزی تقسیم شدیم.

 

در کرمانشاه بودیم که عراق رسماً جنگ را آغاز کرد.  در این زمان عملیات چریکی انجام می‌دادیم. آن زمان سپاه به شکل نامنظم فعالیت می‌کرد و گردان خاصی نداشت.  مدتی در یگان پدافند هوایی ضد توپ بودیم تا عملیات فتح المبین که منجر به شکست حصر آبادان شد.

 

به مهم‌ترین عملیاتی که رزمندگان لرستانی در آن حضور داشتند اشاره می‌کنید؟

شاید اولین نیروهایی که قبل از جنگ وارد مناطق جنگی شدند نیروهای لرستانی بودند، مستند آن نیز حضور 700 نیروی داوطلب استان قبل از شروع جنگ بود؛ رزمندگان لرستانی در همه عملیات نقش‌آفرین بودند نمونه آن عملیات مرصاد بود که گردان‌های متعددی از استان حضور داشتند. 

 

به دلیل نزدیکی استان در این عملیات تعداد 4 یا 5 گردان در یک روز به منطقه اعزام شدند، هر عملیاتی که نام ببریم حتماً لرستانی در آن نقش داشت به دلیل اینکه استان تقریباً معین 5 استان خوزستان، کرمانشاه، ایلام، کردستان و آذربایجان غربی در راستای تأمین نیروی رزمی بود. 

 

تیپ امام حسن یا لشگر 7 ولیعصر عمده نیروهای آن را رزمندگان لرستانی تشکیل می‌داد. در عملیات کربلای چهار لشکر 57 بود که توانست خط را بشکند؛ در یک جمله می‌توانم بگویم نقش لرستان در عرصه دفاع مقدس نقشی بی‌بدیل و غیرقابل انکار بود.

 

به نظر شما آیا حق لرستان پس از جنگ ادا شده‌است؟

لرستان علاوه بر نیروهای انسانی که سرآمد بود از سوی دیگر تمام شهرهای آن از حملات موشکی دشمن در امان نبود و از این بابت متحمل خسارت‌های فراوانی نیز شد، ما از اولین نیروهایی بودیم که همیشه مدافع بودیم در جریان خلق عرب و کردستان نیز نیروهای لرستان پیش‌مرگ بودند. 

 

اما واقعیت این است که پس از پایان جنگ در استان حق مطلب ادا نشد و گواه این ادعا آمار بالای بیکاری و توسعه‌نیافتگی استان است.  استان ما شاهد بیشترین مهاجرت است علت آن نیز فراهم نبودن بستر پیشرفت و نبود اشتغال است. دولتمردان نسبت به استان بی‌توجهی کرده‌اند.

 

مهم‌ترین خصوصیت رزمندگان لرستانی را چه می‌دانید؟

رزمندگان لرستانی رزمندگان نام‌آوری بودند که هرکجا حضور داشتند مانند ستاره درخشیده‌اند؛ علاوه بر جان گذشتگی که در وجود همه رزمندگان بود اما نیروهای لرستانی به شرایط خاص جغرافیایی نیروهایی بسیار قوی و سخت‌کوش بودند، به‌طوری‌که در تمام عملیات‌ها قبل از زمان مقرر به هدف دست پیدا می‌کردند. 

 

رزمندگان لرستانی در شناسایی‌ها که کار بسیار سختی بود حضور چشمگیری و مؤثری داشتند زیرا شجاع و نترس بودند.  از چهره‌هایی که در عملیات شناسایی ماندگار بودند می‌توان به شهیدان «حسین منصوری»، «توکل مصطفی‌زاده»، «کریم پاپی زاده» اشاره‌کنم و «اسماعیل سپهوند» که در قید حیات بوده و مشغول جمع‌آوری خاطرات جنگ است.

 

از احساستان در دفاع مقدس بگویید؟

بسیاری از رزمندگان معتقد هستند بهترین زمانی که هدف داشتند و آرمانی زندگی کردند مربوط به دوران دفاع مقدس بود که با دست‌خالی مقابل دشمنی ایستادگی کردند که اگر مسلط می‌شد به هیچ‌چیز رحم نمی‌کرد.  در کنار هم بودن‌هایی که شاید تکرار نشود.

 

به نظر شما دفاع مقدس برای نسل جوان خوب معرفی شده‌است؟

تلاش‌های متعددی انجام‌شده اما آن‌گونه که بایدوشاید نتوانسته‌اند این کار را انجام دهند زیرا اگر ادا می‌شد در شرایط کنونی باید بیشتر از این جوانان در صحنه بودند، حالا یا کوتاهی از امثال ما بوده یا اینکه دشمن بیشتر تلاش کرده است.

 

آیا رسانه‌ها نقش خود را در معرفی آثار دفاع مقدس ایفا کرده‌اند؟

نمی‌شود بگوییم کار نشده اما شاید قالبش درست نبوده و آن‌طور که باید به مقوله دفاع مقدس پرداخته نشده است.  شما می‌بیند برخی کشورها که با جنگ‌هایی حتی کوچکی مواجه شدند صدها سریال ساخته‌اند در حالی که رشادت‌هایشان به‌پای رشادت رزمندگان کشور ما نمی‌رسد.  اما در کشور ما کسی نتوانسته دفاع مقدس را طوری مطرح و عنوان کند که نسل بعدی به‌راحتی بپذیرد و ارتباط برقرار کند.  جنگ با فیلم‌هایی که ساخته شده بسیار متفاوت است.

 

سخن آخر...

ما از آغاز انقلاب تاکنون در برهه‌های مختلف با تحریم ابرقدرت‌ها روبرو بوده‌ایم در بحث برجام دنیا دید که آمریکا یک‌طرفه عهدشکنی کرد زیرا نمی‌توانند ایران مقتدر و مستقل را بپذیرند. 

 

اما ما توانسته‌ایم پیشرفت‌های بسیار خوبی در بخش‌های مختلف داشته باشیم زیرا با هم بوده‌ایم.  در شرایط فعلی انتظار ما این است که دولتمردان و مسئولان همه صادقانه کار کنند هر چند تحریم سختی‌هایی دارد اما می‌شود از آن عبور کرد.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

8 + 3 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران