امیدی به شهرداری‌ها نیست

شباهت مهریه و سهم کتابخانه‌ها؛ حق نیم درصد را «کی داده کی گرفته»!

شباهت مهریه و سهم کتابخانه‌ها؛ حق نیم درصد را «کی داده کی گرفته»!
شناسه خبـر : ۱۶۵۲۸ دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۱

حق نیم درصد کتابخانه‌ها از محل درآمد شهرداری‌ها شبیه «مهریه» شده است؛ تا ضرب‌المثل «کی داده کی گرفته» در مورد آن مصداق پیدا کند.

به گزارش سفیر افلاک سهم نیم درصدی نهاد کتابخانه های عمومی از محل درآمدهای شهرداری همچون همیشه، موضوع اصلی جلسه انجمن کتابخانه های لرستان به ریاست حبیب الله خجسته پور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان بود؛ نیم درصدی که تاکنون کسی نه آن را داده و نه کسی آن را گرفته است.

 

شاید اختصاص نیم درصد از درآمدهای شهرداری به عنوان ارگانی که وظیفه خدمات رسانی در سطح شهرها را در حوزه های مختلف فرهنگی، عمرانی، اجتماعی و ... دارد؛ سهمی ناچیز به نظر برسد اما همین سهم ناچیز نیز درگیر فرآیندی شده که عملا اختصاص آن را با مشکل مواجه ساخته است.

 

 

از یک سو شهرداری ها خود با مشکلات اعتباری دست و پنجه نرم می کنند و در پرداخت حقوق پرسنل خود نیز وا مانده اند و از سوی دیگر موضوع کتاب و کتابخوانی به عنوان یک اصل بنیانی در تقویت فرهنگ جامعه در همه ابعاد درگیر کمبود منابع و اعتبارات است.

 

پروژه های احداث کتابخانه در شهرهای مختلف از جمله شهرهای لرستان در نبود اعتبار کافی، سال هاست نیمه تمام مانده اند؛ در عین حال اعتبار کافی برای اجرای طرح های کوچک حوزه کتاب و کتابخوانی نیز وجود ندارد؛ در چنین شرایطی نباید چندان امیدوار بود که مردم تمایلی برای روی آوردن به سمت کتاب داشته باشند.

 

کمبود زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری شرایط را به گونه ای رقم زد که «کتاب» همچنان مهجور واقع شود.

 

درآمد کتابخانه ها منحصر به حق عضویت ناچیز اعضا است

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی لرستان در سخنانی با اشاره به اینکه دغدغه اصلی ما بحث نیم درصد سهم کتابخانه ها از محل درآمدهای شهرداری ها است، اظهار داشت: نهاد کتابخانه ها منبع درآمد ندارد و درآمدش منحصر به حق عضویتی است که افراد سالانه ۵ هزار تومان پرداخت می کنند.

 

شهرداری خرم آباد در سال جاری تنها ۲۰ میلیون تومان اعتبار را به کتابخانه ها اختصاص داده است

فرشته طهماسبی با بیان اینکه اصل درآمدهای نهاد بحث نیم درصد شهرداری ها است که متاسفانه درصد خیلی کمی از آن را اختصاص می دهند و سالانه شاهد نزول این میزان نیز هستیم، تصریح کرد: شهرداری خرم آباد در سال جاری تنها ۲۰ میلیون تومان از این اعتبار را اختصاص داده است.

 

وی با تاکید بر اینکه اگر از طریق قانونی اقدام کنیم، دستگاه های مرجع می توانند سهم نیم درصد را از سرفصل مالیات بر ارزش افزوده شهرداری ها کم کنند و به ما بدهند، افزود: اما ما می خواهیم صورت تعامل بین ادارات را حفظ کنیم.

 

 

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی لرستان با اشاره به اینکه در کل استان شهرداری ها ۸۰ میلیون تومان به کتابخانه ها پرداخت کرده اند، ادامه داد: در جلسه گذشته انجمن کتابخانه ها تصمیم بر این شد که تا پایان امسال شهرداری ها ۵۰۰ میلیون تومان به کتابخانه ها پرداخت کنند و بنا بر این بود که در شش ماهه نخست۳۰۰ میلیون از این مبلغ پرداخت شود؛ اما تاکنون ۸۰ میلیون تومان آن پرداخت شده است.

 

طهماسبی با بیان اینکه این اعتبار عددی نیست که شهرداری ها نتوانند پرداخت کنند، تصریح کرد: در شهرداری ها خیلی جاها هزینه هایی می شود که در اولویت نیست؛ نیاز است که با رویکرد فرهنگی به دنبال توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشیم.

 

هیچ امیدی به شهرداری ها نیست

اسد عبداللهی فرماندار خرم آباد نیز با اشاره به اینکه هیچ امیدی به شهرداری ها نداشته باشید، اظهار داشت: نگاه ما به کتاب سلیقه ای است؛ یک زمانی برای احداث یک خیابان دو کتابخانه را در خرم آباد تخریب کردند.

 

وی با بیان اینکه امروز ما با جامعه ای مواجه هستیم که تشنه کتاب نیست و فقط می خواهد پرستیژ اجتماعی کتابخوانی را بگیرد،  تصریح کرد: دو کتابخانه خرم آباد را آواره کرده اند.

 

به سمت استفاده از ظرفیت خیرین برویم

فرماندار خرم آباد با تاکید بر اینکه از سوی دیگر کتاب هایی چاپ می شود که اصلا خواننده ای ندارد، وقتی کتابِ خوب نیست در نهایت کسی هم تشنه کتاب خواندن نیست، افزود: برای احداث کتابخانه و ترویج فرهنگ کتابخوانی یک راه است و آن هم اینکه به سمت استفاده از ظرفیت خیرین برویم؛ با این روندی که داریم به جایی نمی رسیم.

 

 

حبیب الله خجسته پور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان نیز در سخنانی با اشاره به اینکه کتاب مهجور و غریبه افتاده است، اظهار داشت: امروزه فقط شاید کتاب های درسی در بورس مطالعه باشد که آن هم از سر احساس نیاز است.

 

وی با بیان اینکه شهرداری خرم آباد قرار بود با احداث ساختمان مورد نیاز خود، یک طبقه از آن را نیز به کتابخانه اختصاص دهد که هنوز اقدامی در این رابطه نکرده است؛ تصریح کرد: در مورد کتابخانه ۱۷ شهریور خرم آباد قول دادند مسیر جدیدی تعبیه شود تا مردم بتوانند از آن استفاده کنند که هنوز اقدامی نشده است.

 

مایل نیستیم به آن سمت حرکت کنیم که از راه های دیگر برای تحقق حق نیم درصد کتابخانه ها اقدام کنیم

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان با تاکید بر اینکه مایل نیستیم به آن سمت حرکت کنیم که از راه های دیگر برای تحقق حق نیم درصد کتابخانه ها اقدام کنیم، افزود: حق و حقوق کتابخانه ها بالاتر از ۵۰۰ میلیون است؛ بنا بود تا پایان شهریور ۳۰۰ میلیون پرداخت کنند که هنوز محقق نشده است.

 

خجسته پور یادآور شد: امیدواریم شهرداری ها در اجرای این وعده کوشا باشند.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: مهر

ارسال نظر

5 + 2 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران