در نشست استانداران غرب کشور به میزبانی لرستان مطرح شد؛

تأمین اعتبار برای پروژه‌های مشترک استان‌ها در بودجه ۹۸

تأمین اعتبار برای پروژه‌های مشترک استان‌ها در بودجه ۹۸
شناسه خبـر : ۱۶۴۹۵ پنجشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۵

استاندار لرستان گفت: در بودجه ۹۸ تأمین اعتبار برای پروژه‌های مشترک استان‌ها تدوین شود.

به گزارش سفیر افلاک دومین نشست استانداران منطقه 4 کشور امروز به میزبانی استان لرستان با حضور سید پرویز فتاح رئیس کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) کشور در محل اتاق بازرگانی خرم آباد در حال برگزاری است.

 

استانداران استانهای ایلام، خوزستان، کرمانشاه، لرستان، مرکزی و همدان در این نشست به طرح مسائل و مشکلات استان خود می پردازند و پیشنهاداتی برای رفع موانع توسعه در این استانها ارائه می شود.

 نشست استانداران غرب کشور

 

سید موسی خادمی در دومین نشست استانداران منطقه ۴ کشور با اشاره به موقعیت مناسب جغرافیایی در غرب و جنوب غربی و وجود عضوهای بزرگ کشاورزی و صنعتی، استقرار در مسیر کریدور جاده‌ای و ریلی شمالی، جنوبی و شرقی، غربی کشور، گفت: داشتن مرز زمینی طولانی با کشور عراق و مرز دریایی با کشورهای عربی و قرارگیری در مسیر ترانزیت بین‌المللی، وجود مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و بازارچه‌های مرزی، امکان ایجاد و تقویت ارتباطات مناطق شمالی با جنوبی و غربی با مرکزی از جمله قابلیت‌های این منطقه است.

 

 وی با بیان این که این منطقه در مسیر کریدور حمل و نقل بین‌المللی از جمله خط ریلی بغداد خانقین تا مرز خسروی و امکان اتصال به شبکه ریلی کشور جهت افزایش مبادلات تجاری با عراق است،اظهار داشت: بهره‌مندی از موقعیت مرزهای رسمی مناسب جهت گسترش مبادلات تجاری و زیارتی، دسترسی به بازارهای بین‌المللی از طریق خوزستان، کرمانشاه، ایلام و کشور عراق و سایر کشورهای عربی، وجود بازارهای مصرفی متنوع و امکان مبادلات تجاری با عراق، قرارگیری در مسیر زیارتی عتبات عالیات از دیگر مزیت های این منطقه است.

 

استاندار لرستان با اشاره به این شرایط توپوگرافی مناسب و حجم بالای نزولات آسمانی ، بیان کرد:این منطقه بخش عمده‌ای از روان آب‌های کشور، آبهای زیرزمینی و رودخانه‌های دائمی را در اختیار دارد به طوری که تنها استان لرستان از ۱۳.۸ میلیارد مترمکعب منابع آب سطحی برخوردار است.

 

به گفته وی وجود 2هزار و 500 کیلومتر رودخانه‌های بزرگ و منابع فراوان آب زیرزمینی، تولیدات کشاورزی و فعالیت‌های دامی از جمله دیگر پتانسیل‌های استان‌های منطقه4 است.

 

خادمی بهره‌مندی زمینه‌های گسترش گردشگری طبیعی از جمله ویژگی‌های ممتاز آب و هوایی، چهار فصل بودن اقلیم و داشتن تاریخ کهن از جمله وجود آثار و جاذبه‌های تاریخی و پیشینه باستانی منطقه و وجود صنایع متنوع با قابلیت را از دیگر مزیت‌های منطقه عنوان کرد و افزود: فرهنگ غنی، مشترکات قومی، فرهنگی و فراملی، نیروهای کار جوان فراوان و برخورداری از امنیت بسیار بالا، وجود اشتراکات قومی، تاریخی، فرهنگی و مذهبی استان‌های منطقه با کشورهای عراق و سوریه، امکان استفاده از نیروهای جوان جهت توسعه بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدمات به ویژه گردشگری در بازاریابی منطقه و برخورداری از سطح مناسب امنیت به طوری که این استان‌ها از مناطق بسیار امن کشور محسوب می‌شوند.

 

وی گفت: این منطقه ظرفیت‌های بسیار خوبی برای تولید انرژی‌های فسیلی و گسترش صنایع پایین دستی آن، تولید انرژی برق‌آبی و صادرات آن، منابع قابل ملاحظه نفت و گاز و امکان بهره‌برداری از آنها را دارد و زمینه توسعه صنایع مرتبط برخورداری از شبکه‌های انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی از جمله قرارگیری در مسیر خط انتقال گاز اتان/اتیلن از عسلویه به زاگرس فراهم است.

 نشست استانداران غرب کشور0

 

استاندار لرستان برخورداری از قابلیت تولید انرژی برق‌آبی و زمینه تولید و صادرات برق، برخورداری از شبکه انتقال، تبدیل و توزیع برق شامل خطوط فشار قوی و پست‌های مربوط نیز از پتانسیل‌های منطقه محسوب می‌شوند.

 

وی گفت: باید در راستای تقسیم کار استانی در منطقه بر اساس فعالیت‌های مختلف بررسی‌های کاملی به عمل آید و هر فعالیت از طریق استان تهیه شده در پهنه کل استان‌های منطقه ۴ مهیا شود.

 

خادمی بیان کرد: همچنین پیشنهادات واسطه، تعریف پروژه‌های مشترک و همچنین تدوین دستورالعمل اجرایی آنها توسط استان‌ها ارائه شود به طور مثال بخش معدن در استانمرکزی، صنعت همدان، خدمات با تاکید بر گردشگری کرمانشاه، انرژی خوزستان، کشاورزی لرستان و آب ایلام باشد.

 

وی گفت: همچنین تدوین برنامه اقدام مشترک مقابله با ریزگردها و جذب منابع جبران کننده خسارت‌های ناشی از آن، تدوین برنامه مشترک اقدام مقابله با بیماری‌های جنگل‌های بلوط، تشکیل هلدینگ مشترک سرمایه گذاری و مشارکت اتاق بازرگانی‌های استان‌های عضو و جلب مشارکت موسساتی سازمان‌های توسعه‌ای و جذب سرمایه خارجی با توجه به مغایرت تقسیم بندی استان‌ها به مناطق توسط وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه کشور پیشنهاد می‌شود.

 

استاندار لرستان تصریح کرد: همچنین پیگیری لازم برای یکسان‌سازی مناطق انجام و نامه‌های مشترک برای تامین اعتبار پروژه‌های مشترک حداقل بین دو استان در بودجه ۹۸ تدوین شود.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

2 + 6 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران