سقاخانه های بروجرد، تجلی گاه عشق و ارادت به سیدالشهدا(ع)

سقاخانه های بروجرد، تجلی گاه عشق و ارادت به سیدالشهدا(ع)
شناسه خبـر : ۱۶۴۸۰ چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۵

سقاخانه های بروجرد یکی از آیین های سنتی این شهر است که ثبت میراث معنوی کشور شده و در ایام محرم بسیاری از بانوان در این سقاخانه هاعزاداری می کنند.

به گزارش سفیر افلاک ماه، ماه محرم است، ماه عزاداری سید الشهدا(ع)، ماهی که امام حسین(ع) و یاران باوفایش در واقعه کربلا به شهادت رسیدند.

 

محرم که از راه می رسد شور و حالی عجیب وجود همه را در بر می گیرد، فقیر و غنی نمی شناسد، کودک و بزرگ ندارد، همه و همه لباس سیاه و عزای حسین بر تن می کنند و در این ایام بر سر و سینه می زنند.

 

 سقاخانه

 

در هر گوشه شهر صدای نوحه خوانی به گوش می رسد، کودکانی که عشق حسین در سینه آنها نهفته، بی تاب خریدن طبل و سنج هستند تا در این شب های عزا در هیات ها حاضر شوند و اینگونه عشق و ارادت خود را به امام حسین(ع) نشان دهند.

 

در این شبها و روزهای غم و اندوه هر کسی تلاش دارد تا به گونه ای ارادت و عشق خود را به امام حسین(ع) نشان دهد.

 

 سقاخانه

 

اما هر جای این کشور آیین ها و مراسم هایی در ایام محرم برگزار می شود، در شهرستان بروجرد آیین سقاخانه های بروجرد قدمت دیرینه ای دارد به طوری که از ابتدای محرم برخی از افراد بهترین اتاق منزل خود را کاملا سیاهپوش کرده و در شب های محرم میزبان عزاداران حسینی هستند.

 

صاحبان این منازل بر سر درب خانه ها یک پرچم نصب کرده و نشان می دهند که در این منزل سقاخانه برپا شده است، در داخل سقاخانه بر روی دیوارها پرچم هایی نصب شده و در گوشه ای از سقاخانه یک منبر پلکانی کوچک قرار دارد و بر روی این منبر تعدادی چراغ روشن است.

 

 رزمایش

 

برخی از عزادارانی که وارد سقاخانه می شوند به نیت برآورده شدن حاجت و با اجازه از صاحب خانه یک چراغ را می برند و در صورتی که حاجت روا شدند سال بعد یک چراغ به این سقاخانه اضافه می کنند.

 

در سقاخانه های بوی اسفند، گلاب و صدای نوحه خوانی و روضه خوانی حال و هوایی خاص دارد، عزاداران حسینی در سقاخانه ها با چای و خرما پذیرایی می شوند و در شب های محرم بسیاری از بانوان بروجردی با حضور در سقاخانه ها ارادت و عشق خود را به امام حسین(ع) نشان می دهند.

 

 سقاخانه

 

"حجت اله یارمحمدی" رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجردگفت: یکی از آیین های قدیمی ایام محرم در بروجرد سقاخانه ها است که این آیین در سال 91 در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شد.

 

وی اضافه کرد: برپایی سقاخانه ها مربوط به محله خاصی نیست بلکه در ایام محرم در جای جای این شهر شاهد برپایی سقاخانه هایی هستیم که بانوان با حضور در این سقاخانه ها به عزاداری می پردازند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

6 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران