از بی‎برنامگی برخی مدیران متولی تا جای خالی فرهنگسازی در حوزه ازدواج

از بی‎برنامگی برخی مدیران متولی تا جای خالی فرهنگسازی در حوزه ازدواج
شناسه خبـر : ۱۶۳۰۲ دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۲

جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان بروجرد در حالی برگزار شد که برخی مدیران طبق روال جلسات دیگر بدون برنامه و راهکار عملی و اجرایی در جلسه حاضر شده بودند.

به گزارش سفیر افلاک در حالی مدیران در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان به تصمیم‎گیری برای ازدواج جوانان پرداختند که جای خالی نظرات قشر جوان از مهمترین نقاط ضعف این جلسه بود.

 

امروز در حالی مدیران ادارات بروجرد دور هم جمع شده و به دنبال تصمیم‎گیری برای ترغیب جوانان به ازدواج بودند که به شکاف نسلی بین خود و قشر جوان امروز و متفاوت بودن نیازها و خواسته‎هایشان از یکدیگر توجهی نکرده بودند.

 

موضوع دیگری که در این جلسه همچون بسیاری از جلسات دیگر به چشم خورد، اکتفای برخی  مدیران به بیان عملکرد دستگاه خود به جای ارائه راهکارهای افزایش ازدواج در بین جوانان و فرهنگسازی در این باره بود.

 

از دیگر نقاط ضعف جلسه امروز جای خالی کارشناسان امر ازدواج و بررسی راهکارهای احتمالی برای ترغیب قشر جوان به ازدواج توسط مدیران آن هم بدون حضور و نظر افراد متخصص و کاربلد بود.

 

نبود مرکز مشاوره تخصصی ازدواج، کم رنگ شدن ازدواج‎های فامیلی و طایفه‎ای و چرایی ریشه‎یابی آن، موانع موجود بر سر راه معلولان و ازدواج دومی‎ها از موضوعاتی بود که در جلسه امروز به آن پرداخت شد.

 

در این جلسه همچنین بر استفاده از ظرفیت رسانه‎ها و سازمان‎های مردم نهاد و برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه فرهنگسازی در امر ازدواج تاکید شد.

 

بروجرد مرکز مشاوره تخصصی ازدواج ندارد

رئیس خانه جوان بروجرد با اشاره به اینکه مشکل ما تبلیغ برای ازدواج نیست، گفت: مسائل و مشکلاتی در مسیر ازدواج جوانان وجود دارد که باید حل و فصل شوند.

 

حسین کردی با انتقاد از اینکه مرکز مشاوره تخصصی ازدواج در بروجرد وجود ندارد، اظهار کرد: این در حالی است که وجود مراکز مشاوره در دو مقوله ازدواج و طلاق آن هم با وجود مشاوران متخصص و کاربلد اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

وی با اشاره به کم رنگ شدن ازدواج‎های فامیلی و عشیره‎ای در بین جوانان بیان کرد: بر این اساس ترغیب جوانان به ازدواج‎های طایفه‎ای و فامیلی و رواج آن از اولویت‎ها است.

 

رئیس خانه جوان بروجرد ادامه داد: یکی از معضلات موجود در موضوع ازدواج در استان لرستان مربوط به ازدواج روستائیان و کاهش آمار آن است.

 

ازدواج معلولان فرهنگسازی می‎خواهد

کردی با تاکید بر ضرورت فرهنگسازی در مورد ازدواج معلولان خاطرنشان کرد: از طرفی باید ضعف فرهنگی موجود درباره ازدواج‎های دوم اصلاح و موانع موجود در این راه برداشته شود، بنابراین برگزاری همایش‎هایی با محوریت ازدواج دومی‎ها و فرهنگسازی در این باره اهمیت زیادی دارد.

 

وی تاکید کرد: تا چند سال اخیر چندین سازمان مردم نهاد و عمدتا خیریه در زمینه ازدواج فعالیت می‎کردند که به دلیل برخی مشکلات از ادامه باز ایستادند، بنابراین با آسیب‎شناسی و ریشه‌یابی چرایی توقف فعالیت این نهادها، بستر را برای بهره‎گیری از ظرفیت NGOها در زمینه ازدواج مهیا کرد.

 

رئیس خانه جوان بروجرد با اشاره به اینکه سال‎های گذشته طرح "مردان علوی، زنان فاطمی" در کشور برگزار و الگوهای ازدواج آسان معرفی می‎شدند، گفت: اجرای دوباره طرح‎های اینچنین در ترویج ازدواج درست و آسان موثر است.

 

با برگزاری جلسات نمی‎توان جوانان را ترغیب به ازدواج کرد

فرماندار بروجرد ازدواج را نه موضوعی ساده و پیش پا افتاده بلکه مقوله‎ای کلان دانست و گفت: ابعاد مختلفی در ازدواج جوانان سهیم و دخیل هستند و تنها با برگزاری جلسات در سیستم اداری نمی‎توان کسی را ترغیب به ازدواج کرد.

 

رضا آریایی اظهار کرد: اینکه چند جلسه در این باره برگزار و منجر به تصویب مصوبات و پر شدن رزمه کاری مدیران شود، نمی‎تواند به بالا بردن آمار ازدواج در جامعه منتهی شود.

 

وی با تاکید بر اینکه جوانان برای ازدواج پیش از هر چیزی به آموزش نیاز دارند، بیان کرد: برای فرهنگسازی در این زمینه باید ظرفیت رسانه‎ها به ویژه صدا و سیما به کار گرفته شود، البته برگزاری کلاس‎های آموزشی از سوی ادارات برای جوامع هدف آن‎ها تاثیر خوبی در آگاهی‎بخشی به آنان دارد.

 

فرماندار بروجرد یکی از دلایل افزایش آمار طلاق در جامعه را بالا بودن سطح توقع زوجین در زندگی مشترک دانست و افزود: بر این اساس باید با ارائه آموزش‎های لازم در جهت هم‌سطح کردن توقعات جوانان با واقعیات تلاش کرد.

 

آریایی با انتقاد از برخی فیلم‎های شبکه‎های تلویزیونی و تاثیر آن‎ها در بالا بردن سطح توقع جوانان از طرف مقابل و زندگی مشترک تاکید کرد: این در حالی است که یکی از وظایف رسانه زدودن ذهنیت‎های نادرست در بین جوانان است.

 

وی تصریح کرد: می‎توان با استفاده از طرق مختلف و ابزارهای در اختیار در جهت آگاهی‎بخشی و آموزش جوانان در خصوص هدف از ازدواج و سطح توقعات از زندگی مشترک تلاش و اقدام کرد.

 

اصول زندگی در کلاس‎های مهارتی به جوانان آموزش داده شود

فرماندار بروجرد با تاکید بر اینکه نحوه ازدواج در بین جوانان امروز متفاوت از گذشته است، افزود: می‎توان با برگزاری کلاس‎های مهارتی برای جوانان مهارت‎های لازم برای ازدواج و شروع زندگی مشترک را به آن‎ها یاد داد.

 

آریایی اظهار کرد: در این آموزش‎ها باید فرهنگ ساده زیستن، ساده گرفتن و قانع بودن به حداقل‎ها را به جوانان آموزش داد، از طرفی باید زندگی و ازدواج الگوهای بسیار مقدسی مانند حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س) را برای قشر جوان تشریح کرد.

 

وی سپس از مدیران دستگاه‎های اجرایی خواست که از ابزار قدرتمند رسانه برای آموزش مهارت‎های زندگی پایدار، ازدواج آسان و ترغیب جوانان به ازدواج‎های فامیلی در حد مطلوب استفاده کنند.

 

فرماندار بروجرد بیان کرد: از طرفی مدیران به این مسئله توجه داشته باشند که با توجه به تغییر بینش‎ها و تفکرات نسل جوان امروز در مقایسه با نسل‎های پیشین، باید در خصوص مسائل مربوط به آن‎ها از نقطه نظرات خودشان استفاده کرد.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

3 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران