اخبار ویژه روزنامه‌های 21 مرداد؛

تذکر ویژه به مدیران درباره اتراق خانوادگی در مامورسراها/ پاداش روحانی به 100 روز وقت‌کشی اروپا!/ پسران و دختر وزیر ارشاد کجا هستند؟

تذکر ویژه به مدیران درباره اتراق خانوادگی در مامورسراها/ پاداش روحانی به 100 روز وقت‌کشی اروپا!/ پسران و دختر وزیر ارشاد کجا هستند؟
شناسه خبـر : ۱۶۲۹۳ یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۱

یک مقام مسئول اجرایی با اشاره به شرایط و ضوابط استفاده کارکنان از مامورسراهای دولتی، متذکر شده است با توجه به ماهیت و ساختار این مراکز، امکان استفاده از آن ها برای خانواده کارکنان میسر نبوده است.

به گزارش سفیر افلاک  روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

*********

 

کیهان

 

وقتی فیلمنامه‌نویس بی‌سواد وکیل مدافع مفسدان اقتصادی می‌شود

  یک فیلم‌نامه‌نویس از تیترهای کیهان درباره لزوم اعدام مفسدان اقتصادی و تهدید انصارالله یمن به مقابله به مثل با آل‌سعود و رژیم امارات ابراز ناخرسندی کرد.

  محراب قاسم‌خانی با اشاره به دو تیتر کیهان «انتظار مردم از برخورد با مفسدان اقتصادی؛ دو صد گفته چون نیم اعدام نیست» و «سخنگوی انصارالله خطاب به شرکت‌های بین‌المللی؛ موشک‌ها در راه است- دبی، ابوظبی و ریاض را تخلیه کنید»، در اینستاگرام نوشت: این میزان قلب‌های رئوف و بی‌کینه، این همه ذهن‌های آرام و مملو از عشق و انسانیت، این مقدار روح‌های بخشنده و آکنده از صلح، اونم توی تحریریه یک نشریه، واقعا رشک برانگیزه خوش به حال دوستان و خانواده‌ها و فرزندان این عزیزان که میتونن این حجم از مهربانی و عطوفت رو از نزدیک لمس کنن.

  گل کردن عواطف این فیلم‌نامه‌نویس درباره مفسدان اقتصادی و قاتلان مردم بی‌گناه یمن، این سؤال را به ذهن متبادر می‌کند که امثال وی، طرف ملت‌ها هستند یا مفسدان زالوصفت و جنایتکاران جنگی؟!

  به نظر می‌رسد آقای قاسم‌خانی و نظایر وی که درباره هر موضوع- فارغ از سواد و دانش- اظهارنظر می‌کنند، به جای پرداختن به آن، ابتدا باید یک عذرخواهی بزرگ از مردم به خاطر تبدیل شدن به بازیچه‌های ستادهای انتخاباتی انجام دهند؛ آنها یا تشخیص نداشتند و مردم را فریب دادند و یا با علم، این فریب را مرتکب شدند که اکنون مردم باید با دلار 10-11  هزار تومانی و سکه 4 میلیون تومانی و تورم‌های چند ده درصدی دست به گریبان باشند. اگر هم واقعا چیزی سرشان نمی‌شود، دیگر در مسائلی که قدرت تشخیص ندارند، اظهار فضل نکنند.

    پاداش روحانی به 100 روز وقت‌کشی اروپا!

  اظهارات روحانی مبنی بر اینکه «اروپا از نظر سیاسی نسبت به برجام سنگ تمام گذاشت، منتظر اقدامات عملی هستیم»، آن هم پس از سپری شدن قریب به ۱۰۰ روز از برجام اروپایی، در حقیقت وقت کشی برای ایران است.

  به گزارش مشرق، آقای روحانی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی در اظهارنظری قابل‌تأمل گفت: «اروپا از نظر سیاسی نسبت به برجام سنگ تمام گذاشت، منتظر اقدامات عملی هستیم».

  «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت از برجام خارج شد و اکنون قریب به ۱۰۰ روز از برجام بدون آمریکا سپری شده است.

   ۱۹ اردیبهشت ۹۷، سران سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان در واکنش به خروج آمریکا از برجام، بیانیه‌ای صادر کرده و تأکید کردند: «از ایران می‌خواهیم در مقابل تصمیم آمریکا خویشتن‌داری کند (!) و به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند باشد درحالی‌که برجام باید حفظ بشود، ایران بایستی در مقابل سایر مسائل مهم موردنظرمان پاسخگو باشد. ایران باید به‌گونه‌ای معنادار نگرانی ما درباره مسائل منطقه مخصوصاً در سوریه و عراق و یمن را رفع کند! و درخصوص برنامه موشک‌های بالستیک خود نیز پاسخگو باشد. همچنین درباره برخی از مقررات برجام که پس از سال ۲۰۲۵ خاتمه می‌یابد بایستی یک چارچوب طولانی‌مدت تعریف شود.»

  -۲۲ اردیبهشت ۹۷، «فدریکا موگرینی» گفت: از «حسن روحانی» تضمین گرفته شده که علیرغم تصمیم «دونالد ترامپ» برای خروج از برجام و وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران، همچنان در توافق می‌ماند.

  - ۲۶ اردیبهشت ۹۷، «فدریکا موگرینی» در پاسخ به سؤالی درخصوص ارائه تضمین از سوی اروپا برای اجرای تعهدات برجامی گفت: تضمین نمی‌دهیم!

  - ۲۸ اردیبهشت ۹۷، رئیس‌جمهور فرانسه گفت: اولاً، به خاطر مسئله ایران، علیه شرکت‌های آمریکایی جنگ تجاری یا راهبردی راه نخواهیم انداخت. این کار منطقی نیست. ثانیاً، شرکت‌های فرانسوی را به ماندن در ایران مجبور نخواهیم کرد.  - ۲۸ اردیبهشت ۹۷، نخست‌وزیر انگلیس، صدراعظم آلمان و رئیس‌جمهور فرانسه با صدور بیانیه‌ای مشترک خواستار حفظ برجام و در عین حال مقابله با برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران شدند.  - ۱۵ تیر ۹۷، اتحادیه اروپا پس از پایان نشست مشترک کمیسیون برجام، بیانیه‌ای ۱۰ بندی منتشر کرد. با مرور بندهای ۱۰ گانه بیانیه اتحادیه اروپا می‌بینیم که این بیانیه از فقدان تضمین برای حفظ برجام در مقابل عهد شکنی و کارشکنی آمریکا رنج می‌برد. با یک مرور کوتاه به راحتی پی می‌بریم که دولت‌های اروپایی دقیقاً مشابه رفتار خود در پسابرجام، ظرف سه ماه اخیر نیز سر سوزنی در مقابل کارشکنی‌های آمریکا و محروم شدن ایران از حقوق برجامی خود واکنشی از خود نشان ندادند. به عبارت دیگر، اروپایی‌ها با کلی گویی و بکارگیری ادبیات شعارزده، از مشخص کردن راهکار و مکانیسم‌های اجرایی و تضمین عینی، خودداری کردند.

  نگاهی به آمارهای سرمایه‌گذاری خارجی که توسط آنکتاد (کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل) که مرجع رسمی آمار جذب سرمایه خارجی می‌باشد منتشر می‌شود، نشان می‌دهد در سال ۹۵ (اولین سال پسابرجام) فقط یک میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب شده که نسبت به سال قبل آن (یک‌سال قبل از اجرای برجام) که رقمی بیش از دو میلیارد دلار بوده، نصف شده است!

  کاهش ۵۱ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در سال نخست پسابرجام نشان می‌دهد برجام، نه تنها بهبودی در سرمایه‌گذاری خارجی ایجاد نکرده؛ بلکه در این شاخص مهم پسرفت قابل ملاحظه‌ای هم داشته‌ایم!  گفتنی است رهبر معظم انقلاب- ۱۹ اردیبهشت ۹۷- در اجتماع اساتید و دانشجویان دانشگاه فرهنگیان فرمودند: «من به این سه کشور (انگلیس و فرانسه و آلمان) هم اعتماد ندارم و می‌گویم به اینها هم اعتماد نکنید. اگر می‌خواهید قراردادی ببندید، تضمین واقعی و عملی بگیرید و الا فردا اینها هم همان کار امروز آمریکا را به شیوه دیگری خواهند کرد...اگر توانستید تضمین قطعی و قابل اعتماد بگیرید که البته بسیار بعید است،‌اشکالی ندارد و حرکت را ادامه دهید و گرنه نمی‌شود به این شکل حرکت را ادامه داد».

  همچنین رهبر معظم انقلاب- ۲ خرداد ۹۷- در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام، 6 شرط برای اروپا برشمردند  متأسفانه اظهارات آقای روحانی مبنی بر اینکه «اروپا از نظر سیاسی نسبت به برجام سنگ تمام گذاشت، منتظر اقدامات عملی هستیم»، آن هم پس از سپری شدن قریب به ۱۰۰ روز از برجام اروپایی، در حقیقت ارسال پالس به‌طرف مقابل برای وقت‌کشی و فرصت سوزی است. مقامات ارشد دولت می‌بایست روند خسارت‌بار معطل ماندن برای بسته خالی اروپایی‌ها را متوقف کرده و آستین همت بالا زده و با استفاده از ظرفیت‌های فوق‌العاده داخلی، برای حل مشکلات وارد میدان شوند.

    وقتی وزارت خارجه نقض قطعنامه 2231 را پیگیری نمی‌کند

  معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل از اظهارنظر درباره نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت که برجام را تضمین می‌کند، طفره رفت.

  سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد از اظهارنظر درباره نقض قطعنامه 2231 بودن تحریم‌های آمریکا علیه ایران خودداری کرد و گفت: اعضای شورای امنیت باید در این زمینه اظهارنظر کنند(!)

  فرحان حق‌ در نشست خبری خود در پاسخ به این سوال از نظر دبیرکل سازمان ملل متحد، خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها نقض قطعنامه شورای امنیت است یا خیر، از موضع صریح امتناع کرد.

  وی ادامه داد: همچنان که بارها گفته‌ایم، دبیرکل از برجام حمایت کرده و خواستار تداوم اجرای آن از سوی سایر طرف‌ها شده است.

  یادآور می‌شود انفعال و تعلل وزارت خارجه به موجب عدم پیگیری برای پیشنهاد قطعنامه محکومیت آمریکا به خاطر نقض قطعنامه 2231 شده است؛ حال آن‌که انتظار می‌رفت وزارت خارجه این موضوع روشن را از 5 عضو دیگر برجام (به ویژه دولت‌های اروپایی) مطالبه کند.

  سکوت و انفعال سازمان ملل - به دنبال تعلل و انفعال وزارت خارجه - درحالی است که اگر متقابلا قرار بود ایران به قطعنامه مذکور بی‌اعتنایی کند، قطعا دولت‌های غربی و رژیم آمریکا، به طور فعال خواستار محکومیت و مجازات ایران ازسوی شورای امنیت می‌شدند و دبیرکل سازمان ملل نیز موضع سرسختانه‌ای می‌گرفت.

    آدرس غلط ندهید آقای مطهری ترامپ را شماها گستاخ کردید

  در پی انتشار خبر ویژه‌ای به تاریخ 18مرداد 97 به نقل از روزنامه وطن‌امروز، علی مطهری توضیحی ارائه کرد.

  در توضیح علی مطهری آمده است: به نقل از روزنامه وطن امروز آورده‌اید: «علی مطهری در اظهارنظری مقصر وضعیت کنونی ریال را سپاه‌پاسداران (به جرم موشک‌پراکنی به سمت داعش) و سایر دلواپسان و منتقدان برجام معرفی کرده است.» و آنگاه پاسخ آن روزنامه نیز ذکر شده است.

  جهت اطلاع خوانندگان محترم کیهان به عرض می‌رساند نویسنده یادداشت وطن امروز برای آنکه بتواند به سخن اینجانب پاسخ بدهد، ابتدا آن را تحریف و مطابق میل خود کرده، آنگاه به پاسخ پرداخته است که طبعا این پاسخ ربطی به نظر من ندارد. در اظهارنظر من عبارت «موشک‌پراکنی به سمت داعش» وجود نداشت، ضمن این که کلمه «دلواپسان» نیز توسط خبرنگار اضافه شده بود و در ادبیات من نیست.

  مضمون سخن من در آن مصاحبه در پاسخ به سوال خبرنگار که پرسید مسئول وضع فعلی  کشور کیست، این بود که مسئول وضع فعلی فقط دولت نیست، ضمن این که سوءمدیریت دولت را هم قبول دارم. گفتم بخشی از حکومت از ابتدا مخالف اجرای برجام بود و کارشکنی کرد و به هدفش هم رسید. اگر دو بخش موجود  در حکومت از ابتدا در موضوع برجام متحد بودندامروز به میزان قابل توجهی از سوی اروپا و شرکتهای آمریکایی در ایران سرمایه‌گذاری شده بود  و ترامپ هم به آسانی نمی‌توانست از برجام خارج شود. مسئول وضع فعلی علاوه بر دولت، کسانی هستند که موشک هوا کردند، و مقصودم موشکی بود که چند روز بعد از امضای برجام با آن جمله معروف عبری و احتمالا با هدف اجرا نشدن برجام بی‌موقع پرتاب شد، نه موشکهایی که چندین ماه بعد به سوی داعش شلیک شد که آن، کار درستی بود.

  کیهان: آقای مطهری تجاهل‌العارف می‌فرمایند. آمریکایی‌ها قبل از برجام و همان زمان که توافق موقت ژنو را امضا کردند، به فاصله یک ساعت، همان توافق را توسط جان کری زیرپا گذاشتند؛ در حالی که سال 92، نه موشکی شلیک شده و نه به عبری جمله‌ای روی موشک نوشته شده بود.

  قبل از ترامپ، دولت اوباما بارها و به شکل سیستماتیک، برجام را زیر پا گذاشت، تحریم‌های مختلف مالی و بانکی وضع یا اجرا کرد که به اذعان وزارت خارجه نقض برجام بود و طرف‌های خارجی همکاری با ایران را مورد ارعاب قرار می‌داد.

  بنابراین همداستانی آقای مطهری با هراس‌افکنی آمریکا و اروپا و اسرائیل علیه توانمندی موشکی ایران، نوعی تحرک ناکام برای سلب مسئولیت از خود (در حمایت از تصویب 20 دقیقه‌ای و بی‌ملاحظه برجام) و نوعی همنوایی با منطق‌ سست‌ دشمن است. ضمن اینکه باید پرسید آیا در برجام تعهد داده بودند که دیگر ایران آزمایش و شلیک موشکی انجام دهد؟ آقای مطهری از چنین وعده خیانت‌آمیزی خبر داشت و ماجرا را پنهان می‌کرد؟!  اگر چنین تعهدی نبوده، چرا آقای مطهری آب به آسیاب خشک استدلال‌های رژیم بی‌منطق آمریکا می‌ریزد؟!

  آقای مطهری خود بهتر از هر کسی می‌داند که علت خروج آمریکا از برجام چیست اما آدرس غلط می‌دهد. این حاصل کوتاهی در تصویب برجام و عدم نظارت در اجرای یکطرفه آن است که امثال آقای مطهری متهم ردیف اول هستند.   وقتی برخی دولتمردان و نمایندگان مجلس بارها گفتند حتی اگر آمریکا از برجام خارج شود ما در برجام می‌مانیم، در واقع این اطمینان را دادند که دولت ایران تعهدات یکطرفه پرخسارت را به هر قیمت اجرا می‌کند و بنابراین آمریکا برای خروج از برجام و عدم اجرای تعهدات اقتصادی، تحریمی متقابل خود نباید کمترین دغدغه و نگرانی داشته باشد! ترامپ و تیم او، از این پالس قوت قلب گرفتند آقای مطهری!

   

  عارف: عملکرد دولت نباید بی‌انگیزگی را به جامعه القا کند

  رئیس فراکسیون امید گفت عملکرد دولتمردان نباید بی‌انگیزگی را به جامعه القاء کند.

  محمدرضا عارف گفته است: همه دلسوزان نظام به‌خصوص اصلاح‌طلبان وظیفه سنگینی برعهده دارند و باید برای عبور از شرایط فعلی کشور، مردم و مسئولین در کنار هم باشند چراکه تجربه ثابت کرده است هرگاه به مردم اعتماد کردیم می‌توانیم از سخت‌ترین گردنه‌ها هم عبور کنیم.

  وی با بیان اینکه شرط همراهی مردم با مسئولین صادق بودن با مردم است، تصریح کرد: نباید به مردم وعده‌هایی داد که امکان تحقق آن حداقل در کوتاه‌مدت وجود ندارد، اگر با مردم صادق باشیم همانند دوران دفاع مقدس همراهی مردم را خواهیم داشت و از این سرمایه اجتماعی لایزال می‌توانیم حداکثر بهره را ببریم.

  رئیس فراکسیون امید مجلس گفت: عملکرد دولتمردان نباید به‌گونه‌ای باشد که بی‌انگیزگی را به جامعه القاء کند. وی افزود: اصلاح‌طلبان در روی کار آمدن دولت آقای روحانی سهیم بودند و نقش اساسی داشتند و برای موفقیت دولت تلاش می‌کنند. هر چند گلایه‌های جدی از نادیده گرفتن مدیران برجسته اصلاح‌طلب در استان‌ها وجود دارد.

  عارف همچنین با اشاره به شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، گفت: مایه تاسف است که عده‌ای در داخل جبهه اصلاحات با برخی اظهارنظرها تنها مسیر متلاشی کردن انسجام را دنبال می‌کنند.   

  دولت به آبلوموفیسم دچار شده است

  همکار سابق نشریات اصلاح‌طلب می‌گوید دولت ائتلافی اصلاح‌طلبان دچار آبلوموفیسم شده است.

  داریوش سجادی که تا مدت‌ها با کروبی همکاری و همفکری داشت و در برخی نشریات اصلاح‌طلب یادداشت می‌نوشت، در تحلیلی خاطرنشان کرد: روحانی و دولتش بشکل قابل فهم و بی‌موقع گرفتار ابلوموفیسم شده‌اند. ایوان گنجاروف در رمان ارزشمندش «ابلوموف» را در قامت نمادی از کرختی و ابتلای به یک زندگی توأم با ملال و خستگی و بی رمقی و بی‌توجهی و بی‌انگیزگی در زندگی، تصویرسازی کرد.

  نمادی که اکنون به وضوح ترسیم‌گر «حسن روحانی» است که در عمق بحران اقتصادی مبتلا به کشور «مفقود شده» و کمتر حضور یا بروز تأثیرگذاری از وی نمی‌توان مشاهده کرد.

  هر چند ملالت روحانی را (ولو با خوش‌بینی) می‌توان درک کرد و اساساً چنین روحیه‌ای محصول پیوستگی و دلبستگی بیش از حد و نالازم و غیر واقع ایشان به برجام بود که در «فردای ناکامی» ایشان را بشکلی قابل فهم گرفتار خمودگی ناشی از سرخوردگی سیاسی کرده اما قدر مسلم مقدرات کشور را در چنین موقعیت نامناسبی نمی‌توان معطل خلجان‌های روحی- روانی رئیس جمهور نگه داشت.

  شایسته‌تر آن است تا در صورت ناتوانی روحانی در فائق آمدن بر بی‌رمقی سیاسی‌اش تدبیری جهت انتقال قدرت یا تشکیل ستاد بحران و تفویض اختیار به آن اندیشیده شود تا اقتصاد کشور زمینگیر خرناسه‌های بی‌موقع دولتمردان خوابزده نگردد.

 

 

 

خراسان

 

تغییر بی سر و صدای ساعت کاری برخی ادارات تهران

  در حالی که بر اساس اطلاعیه روزهای اخیر استانداری تهران، به علت گرمای هوا و کاهش مصرف انرژی شروع ساعت کاری ادارات شهر تهران تا پایان مرداد از ساعت ۶:۳۰ خواهد بود برخی دستگاه های دولتی مستقر در پایتخت با ارسال ابلاغیه ای جدید برای مدیران خود، اعلام کرده اند از روز 20 مرداد، ساعت کار شاغلان در واحدهای تابعه و وابسته مستقر در شهر تهران همچون روال قبلی و از ساعت 8 صبح تا 16 خواهد بود.

 

  تذکر ویژه به مدیران درباره اتراق خانوادگی در مامورسراها

  یک مقام مسئول اجرایی با ارسال بخشنامه ای برای تعدادی از ادارات و موسسات، با اشاره به شرایط و ضوابط استفاده کارکنان از مامورسراهای دولتی، متذکر شده است با توجه به ماهیت و ساختار این مراکز، امکان استفاده از آن ها برای خانواده کارکنان میسر نبوده و ضمن آن که پذیرش در این مامورسراها صرفا از طریق مکاتبات اداری و اخذ موافقت های مربوط انجام می شود، به افراد مستقر در اماکن مذکور اعلام شود که از آوردن هرگونه همراه یا همکار فاقد مجوز، خودداری کنند.

 

 

ایران

 

 

العبادی به تهران می‌آید؟

خبر اول اینکه،  در حالی که موضع اخیر نخست وزیر عراق درباره پایبندی دولت بغداد به تحریم‌های ضد ایرانی امریکا، موجی از اعتراض‌ها در این کشور را به دنبال داشته، یک رسانه عربی اعلام کرده که او هفته جاری به تهران سفر می‌کند. به گزارش ایسنا، خبرگزاری اسکای پرس نوشته که العبادی به دعوت ایران به تهران سفر می‌کند. موضع العبادی البته یک جدال توئیتی بین دو نماینده مجالس دو کشور را سبب شده است. محمود صادقی، نماینده تهران در توئیتی نوشت: «دولت عراق مطابق ماده ۶ قطعنامه ۵۹۸ ، هزار و 100 میلیارد دلار بابت غرامت خسارات مستقیم جنگ تحمیلی به ایران بدهکار است؛ دولت ایران با لحاظ تنگناهای مردم عراق در مطالبه این غرامت تعلل کرده است؛ اکنون نخست‌وزیر عراق به‌جای جبران، با تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران همراهی می‌کند!» در آن‌سو اما فائق الشیخ علی، نماینده مجلس عراق و رهبر «حزب مردمی اصلاح» نوشت: «به نام خانواده قربانیان ترور از شما و دولت شما می‌خواهم ‍۱۱ میلیارد دلار امریکا به عنوان غرامت کشته شدن یک میلیون عراقی از زمانی که القاعده را به بهانه جنگ با امریکا از سال ۲۰۰۳ وارد کشور ما کردید، بپردازید.»  وزارت خارجه کشورمان البته دیروز از سفر العبادی به تهران اظهار بی اطلاعی کرده که این به معنای منتفی بودن آن حداقل در آینده نزدیک است.

 

انتصاب فرستاده ویژه ترامپ در امور ایران

خبر دیگر اینکه،  یکی از مشاوران ارشد وزارت خارجه امریکا که با دیدگاه‌های فعلی دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا درخصوص ایران مخالف است، قرار است به عنوان فرستاده ویژه امور ایران معرفی شود. به گزارش تابناک، دیلی وایر به نقل از یک منبع آشنا با این موضوع گزارش داده قرار است «برایان هوک» که مشاور ارشد وزیر خارجه امریکا و مدیر برنامه‌ریزی سیاسی است، بزودی به عنوان فرستاده ویژه امور ایران معرفی شود. بر اساس این خبر، هوک که در زمان «رکس تیلرسون» وزیر خارجه پیشین امریکا به وزارت خارجه آورده شده، با خروج امریکا از برجام مخالف و بر این باور بوده که باید توافق هسته‌ای غرب با ایران را کمی تغییر داد که به نظر می‌رسد سیاست‌های او نسبت به سیاست‌های ترامپ درخصوص ایران کمی ملایم‌تر باشد.

 

سفر خانوادگی ۲۳ نماینده مجلس به مشهد

شنیدیم  که،   در چند روز گذشته، 23 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به همراه اعضای خانواده خود برای بررسی طرح بانکداری اسلامی سفری به مشهد داشتند. در همین راستا زهرا سعیدی سخنگوی این کمیسیون در گفت‌وگو با تسنیم، ضمن تأیید این سفر گفته که اعضای کمیسیون در این سفر میهمان حجت‌الاسلام حسین‌زاده بحرینی، نماینده مشهد بودند. وی با بیان اینکه نمایندگان در این سفر در هتل «پردیسان» وابسته به دانشگاه فردوسی مستقر شده بودند، افزود: تنها 50 درصد از هزینه‌های هتل در مدت سه روز اقامت اعضای کمیسیون پرداخت شد. به گفته وی، نمایندگان در این سه روز حضور در مشهد مقدس هر روز 12 ساعت روی طرح مذکور بحث و تبادل نظر داشتند و سفر مذکور کاری بوده است. سعیدی با اعلام اینکه نمایندگان اعضای خانواده خود را هم به این سفر برده‌اند ولی هزینه رفت‌ و برگشت به مشهد را خودشان متقبل شدند، گفت: ریخت‌ و ‌پاش آنچنانی در این سفر صورت نگرفته است.

 

محاکمه پریسا رفیعی در دادگاه انقلاب

باخبر شدیم که ،  وکیل مدافع پریسا رفیعی یکی از دانشجویان بازداشتی از رسیدگی به پرونده موکلش در روز دوشنبه ۲۲ مردادماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده خبر داد. سعید خلیلی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: اواخر سال گذشته بود که خانم رفیعی دستگیر و ۲۳ روز بازداشت شد. او سرانجام با پیگیری‌های فراوان خانواده و دوستان در آخرین روز سال ۹۶ با وثیقه آزاد شد. از جمله اتهامات او، تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، فعالیت‌های صنفی دانشجویی و لیدری حرکت‌های دانشجویی است.

 

«تتلو» تهدید به افشاگری کرد  

دست آخر اینکه، امیر مقصودلو که با نام هنری «تتلو» مشهور است، در ویدئویی سید ابراهیم رئیسی را تهدید به افشاگری کرده است. به گزارش «ایران»،  این خواننده زیرزمینی در ایام انتخابات ریاست جمهوری و در آخرین روزهای تبلیغات طی دیداری با رئیسی به کمپین انتخاباتی او پیوست که البته بسیار هم بحث برانگیز شد. تتلو که حالا در خارج از کشور بسر می‌برد ادعا کرده که رئیسی و تیمش در حق وی جفا کرده‌اند و بزودی حقایقی را در این باره خواهد گفت.

 

 

آرمان

 

مراکش هم ایران را تحریم کرد

 

دولت مراکش به منظور همراهی با تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران تمام معاملات بانکی خود با ایران را به حالت تعلیق در آورد و واردات فرش و مواد اولیه از ایران را ممنوع اعلام کرد. بر اساس این گزارش، روزنامه‌های مراکشی اعلام کردند که وزارت خارجه این کشور پس از دریافت یادداشتی از سفارت واشنگتن در رباط در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، نامه‌ای در رابطه با این مساله به بخش بانکی ارسال کرده است.

 

 

خوشحالی ترامپ از فشار اقتصادی بر ترکیه

 

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در صفحه توئیتر خود نوشت: خوشحالی ترامپ از تحمیل فشار اقتصادی بر ترکیه، متحد او در ناتو، شرم‌آور است. آمریکا باید دست از عادت خود برای تحریم و تهدید بکشد وگرنه جهان - فراتر از محکومیت‌های کلامی– متحد خواهد شد تا این کشور را ملزم به این کار کند. ما پیش از این در کنار همسایگان‌مان ایستاده بودیم و اکنون نیز دوباره ایستاده‌ایم. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با اشاره به دو برابر شدن تعرفه آلومینیوم برای ترکیه از کاهش ارزش پول این کشور ابراز رضایتمندی کرده بود.

 

 

پاسخ نماینده عراق به محمود صادقی

 

یک نماینده مجلس عراق به توئیت محمود صادقی نماینده مجلس ایران که خواستار پرداخت غرامت جنگ ایران وعراق شده بود پاسخ داد. فائق الشیخ علی، نماینده مجلس عراق و رهبر «حزب مردمی اصلاح» در حساب توئیتر شخصی خود مدعی شد: به نام خانواده قربانیان ترور از شما و دولت شما می‌خواهم ‍۱۱ میلیارد دلار آمریکا به عنوان غرامت کشته شدن یک میلیون عراقی از زمانی که القاعده را به بهانه جنگ با آمریکا از سال ۲۰۰۳ وارد کشور ما کردید، بپردازید. حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرده بود این کشور باوجود مخالفت کلی با استراتژی وضع تحریم‌ها، از تحریم‌ها علیه ایران پیروی خواهد کرد.

 

 

درخواست حزب خرازی از دادستان

 

حزب ندای ایرانیان که توسط صادق خرازی مدیریت می‌شود، در نامه‌ای از دادستان کل کشور تا صحت‌و سقم ادعاهای مطرح شده در جلسه استیضاح علی ربیعی را بررسی نموده و نتیجه را اعلام کرد. در این نامه آمده است: اعضای حزب ندای ایرانیان با قلبی رنجیده از وقایع و مکالمه‌های رخ‌داده در چهارشنبه سیاه مجلس بر خود وظیفه می‌دانند به‌عنوان نماینده‌ی بخشی از مردم شریف ایران اسلامی، در خصوص بررسی عملکرد کارگزاران نظام، از آن مقام محترم بر مبنای قانون اساسی در خصوص بررسی حرمت رشا و ارتشا درخواست پیگیری نماید.

 

 

پسران و دختر وزیر ارشاد کجا هستند ؟

 

سید عباس صالحی در حساب توئیتری خود نوشت: دو پسر و یک دختر دارم. پسر اول فوق لیسانس دانشگاه تهران است. در تهران زندگی می‌کند. شغل ثابت ندارد. با برخی از موسسات در حوزه‌های پژوهشی به صورت پروژه‌ای همکاری می‌کند. پسر دوم خرداد امسال کارشناسی‌اش را از دانشگاه اصفهان گرفته است. دخترم کلاس چهارم را گذرانده است. همچنین وزیر ارشاد در توئیتی دیگر به سوال یک کاربر دیگر پاسخ داد و نوشت: دخترم در دبستان دولتی تحصیل می‌کند.

 

 

انهدام یک تیم مجهز تروریستی

 

روابط عمومی قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) نیروی زمینی سپاه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: یک تیم مجهز تروریستی وابسته به استکبار جهانی و سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه که قصد نفوذ به کشور از منطقه مرزی اشنویه برای ایجاد ناامنی و انجام اقدامات خرابکارانه را داشت، در کمین رزمندگان غیور و شجاع قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) نیروی زمینی سپاه گرفتار و طی درگیری سنگین حداقل ۱۰ تن از تروریست‌ها به هلاکت رسیده و تعداد دیگری نیز زخمی شدند. این اطلاعیه افزوده است: با انهدام این تیم تروریستی مقادیر قابل توجهی سلاح، مهمات و تجهیزات ارتباطی ضبط و به دست رزمندگان اسلام افتاده است.

 

 

ادعای جدید آمریکا درمورد رزمایش دریایی ایران

 

سه مقام آمریکایی به شبکه خبری فاکس نیوز گفتند که ایران برای نخستین بار طی سال گذشته یک موشک بالستیک شلیک کرد. بر اساس این گزارش، در رزمایش دریایی گسترده اخیر سپاه در خلیج فارس، ایران موشک کوتاه‌برد فاتح‌ــ‌110 را آزمایش کرد. در حالی که ارتش آمریکا آشکارا رزمایش دریایی ایران را اعلام کرده است اما اقدام سپاه پاسداران در شلیک موشک از بندر جاسک گزارش نشده بود. پرتاب این موشک توسط ماهواره‌های جاسوسی آمریکا ردیابی شده است. بر اساس اعلام مقامات آمریکایی، موشک ضدکشتی فاتح110 بردی بیش از 100مایل داشته و موشکی ساحل به ساحل است. مقام آمریکایی اضافه کرد که در زمان پرتاب موشک هیچ کشتی آمریکایی در نزدیکی قرار نداشته تا آنکه در خطر قرار بگیرد.

 

 

تمهیدات جدید برای ورود زنان به ورزشگاه

 

مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور تاکید کرد: مسیر جدا برای ورود بانوان به ورزشگاه آزادی پیش بینی شده است تا اگر روزی مجوز ورود داده شد این جداسازی در کمتر از دو ماه اجرایی شود. کریمی در خصوص پیش بینی زیرساخت های مناسب مجموعه آزادی جهت میزبانی از خانواده‌ها گفت: با تمهیداتی که در نظر گرفته شده در حداقل زمان این کار انجام می شود. اقدامات لازم در خصوص تصحیح سیستم بلیت فروشی، گیت‌های ورودی، سیستم امنیتی و چهره نگاری در حال انجام است. مسیر جدا نیز برای ورود بانوان به ورزشگاه پیش‌بینی شده است تا اگر روزی مجوز ورود داده شد این جداسازی در کمتر از دو ماه اجرایی شود.

 

 

امروز باید به مردم امید داد

 

معاون اول رئیس جمهور در جلسه هیات امنای سازمان اسناد و کتابخانه ملی که عصر دیروز برگزار شد، با تاکید بر توسعه برنامه‌های فرهنگی در مقطع کنونی کشور، گفت: نخبگان و اهل فرهنگ در این مقطع مسئولیت سنگینی بر عهده دارند و سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز می تواند در این زمینه نقشی اثرگذار ایفا کند. اسحاق جهانگیری با اشاره به شرایط حساس کنونی، افزود: در این مقطع بیش از هر زمان دیگر باید امید و اعتماد مردم تقویت شود و در این راستا انتظارها و توقعات از بخش فرهنگ بیش از سایر بخش ها است. وی با اشاره به گزارش ارائه شده درخصوص عملکرد یکساله سازمان اسناد و کتابخانه ملی، اقدامات صورت گرفته را مثبت ارزیابی کرد و اظهارکرد: کتابخانه ملی از نظر دریافت اعتبار و منابع مالی همواره مظلوم بوده است که باید به‌صورت ویژه به این سازمان توجه شود. در این جلسه که وزرای علوم و آموزش و پرورش نیز حضور داشتند،‌ رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ضمن ارایه گزارش عملکرد سال 96 این سازمان، اقدامات انجام شده و برنامه‌های در دست اجرا را تشریح کرد.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: دانا

ارسال نظر

3 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران