انتقاد از جذاب نبودن برنامه‌های فرهنگی

متولیان فرهنگ در معرفی الگوهای ارزشی به جوانان ناچیز عمل کردند/ دشمن در پی سیطره و آقایی فرهنگی است

متولیان فرهنگ در معرفی الگوهای ارزشی به جوانان ناچیز عمل کردند/ دشمن در پی سیطره و آقایی فرهنگی است
شناسه خبـر : ۱۶۲۸۶ شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۵

معاون فرهنگی دانشگاه لرستان جنگ نرم دشمن را خبیثانه و نه بهداشتی بیان کرد و گفت: دشمن با دروغ و خباثت در جنگ نرم به‌دنبال سیطره و آقایی فرهنگی است که بایستی مانع از انجام آن شد.

به گزارش سفیر افلاک حسین فلاحی اصل، داشتن چشم‌انداز برای انجام اقدامات فرهنگی ضرورت خواند و اظهار کرد: در این صورت است که کار فرهنگی از غیرفرهنگی تمییز داده می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم معنای مصداقی، مفهومی و جامعی از فرهنگ داشته باشیم بایستی آن را در امور درونی انسان جست‌وجو نماییم.

 

معاون فرهنگی دانشگاه لرستان عقیده، اخلاق و مطالبات مبتنی بر عقاید و اخلاق را از ساحت‌های مهم درون انسان برشمرد و افزود: کار فرهنگی کاری است که یا امور درونی را شرح تفسیر و یا در وجود انسان نسبت به این سه ساحت تغییر و تاکید ایجاد می‌کند.

 

فلاحی اصل بیان داشت: بشر به‌دنبال جاذبه است و لازمه کار فرهنگی داشتن جاذبه است، در کار فرهنگی وقتی می‌خواهیم تغییر اعتقادی، اخلاقی و یا مطالبه‌گری ایجاد نماییم بایستی آن را با جاذبه‌های خاص خود همراه کرد.

 

وی جاذبه هر محیط را وابسته به خرده فرهنگ‌های حاکم بر آن عنوان و اظهار کرد: گاهی با یک شعر و پوستر و گاهی با یک موعظه می‌توان امر انگیزشی ایجاد کرد، از تفاوت افراد باید بهره جست و با ابزارهای مناسب به ترویج، انتقال، ارتقاء، تشدید و تاکید و تغییر فرهنگ پرداخت.

 

این مسوول فرهنگ را امری کیفی دانست و ارزیابی آن با عدد و رقم را امری اشتباه خواند و افزود: متاسفانه جامعه امروز می‌خواهد با آماردهی و نمودار تاثیرگذاری فرهنگی در جامعه را نشان دهد حال اینکه امور کمی میلی به کمیت ندارند.

 

فلاحی اصل یادآور شد: بخشی از تاثیرگذاری فرهنگی به عهده نهادهای مسوول است، بخش دیگر به فضای تبلیغاتی دشمنان برمی‌گردد.

 

وی با بیان اینکه ما از جنگ نرم استقبال می‌کنیم، گفت: جنگ نرم بایستی بهداشتی باشد یعنی اندیشه‌های متعددد و متفاوت در کنار یکدیگر قرار گرفته و با مباحثه برترین اندیشه انتخاب شود، و لذا ما از جنگ نرمی که بهداشتی بوده استقبال می‌کنیم.

 

معاون فرهنگی دانشگاه لرستان جنگ نرم دشمن را خبیثانه و نه بهداشتی بیان و اظهار کرد: دشمن با دروغ و خباثت در جنگ نرم به‌دنبال سیطره و آقایی فرهنگی است که ضرورت دارد با منابع غنی خود به مقابله با این نوع از جنگ نرم رفت و پرچ‌دار جنگ نرم بهداشتی بود.

 

فلاحی اصل ادامه داد: گاهی دشمن با انگیزه‌های باطل حرف درستی را بیان می‌کند، حرف حقی را می‌زند اگرچه اراده فاسد و نادرستی دارد، بنابراین منطق‌های نفوذ دشمن می‌بایست توسط نهادهای فرهنگی در سطح کلان مورد بررسی قراررگیرد.

 

وی با تاکید بر اینکه جاذبه کار فرهنگی ما باید از دشمن بیشتر باشد، افزود: آیا به‌راستی فیلم‌های مذهبی، موسیقی‌های محلی و برنامه‌های فرهنگی ما از آن جاذبیت لازم برخوردارند؟

 

معاون فرهنگی دانشگاه لرستان تصریح کرد: متاسفانه نهادهای فرهنگی مسوول در زمینه معرفی الگوهای ارزشی ناچیز عمل کردند و این در حالی است که ضرورت داشته فرهنگی را که اهل بیت علیهم‌السلام و قرآن پرچم‌دار آن بودند را ترویج دهیم.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

6 + 8 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران