میدان شاپورخواست خرم آباد به پلیس تغییر نام‌یافت / انتقال تندیس ریتون بزکوهی به میدان باستان

میدان شاپورخواست خرم آباد به پلیس تغییر نام‌یافت / انتقال تندیس ریتون بزکوهی به میدان باستان
شناسه خبـر : ۱۶۲۶۷ چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۳

سرانجام پس از پیگیری های فرماندهی انتظامی استان و با تصویب شورای شهر میدان شاپورخواست (ژاندارمری سابق) به میدان پلیس تغییر نام یافت.

به گزارش سفیر افلاک، وحید رشیدی؛ شهردار خرم آباد در گفت و گو با شهرداری نیوز با اشاره به موضوع فوق گفت: این میدان پیش از این نیز موسوم به اسمی نظامی (ژاندارمری) بود و بازگشت به هویت سابق آن از مطالبات برخی نهادها نسبت به شورای شهر و شهرداری بود. 

 

 وی افزود: البته وجود نماد باستانی ریتون بزکوهی در آن منطقه با نهادهای انتظامی، قضایی و درمانی اطراف آن قدری ناهمگون بوده و این موضوع ناهمگونی بارها از طرف افراد صاحب‌نظر به عنوان یک انتقاد نسبت به شهرداری مطرح می شد.

 

رشیدی با اشاره به ارزش نمادین مجسمه ریتون بزکوهی و ارتباط آن با تاریخ و تمدن کهن لرستان گفت: تصمیم گرفتیم با توجه به تاریخی و باستانی بودن این نماد باستانی آن را به میدان باستان در جنب شهر و در کنار بوستان تاریخ محور شاپوری در جنوب شهر انتقال دهیم.  

 

شهردار خرم آباد تاکید کرد: وجود نماد (تکوک) ریتون بز کوهی در میدان باستان و جنب پل شکسته و ماکت پل های تاریخی لرستان علاوه بر همگونی بیشتر می تواند مجموعه ای از عناصر باستانی و تاریخی لرستان را در این منطقه گردهم آورد و قطعا این موضوع می تواند جذابیت های بیشتری را فرا روی گردشگران قرار داده و به شناخت بهتر تاریخ و تمدن لرستان کمک کند.

 

گفتنی است در بوستان در حال ساخت شاپوری علاوه بر پل باستانی شاپوری، ماکت یا نمونه مشابه چندین پل تاریخی لرستان از جمله کشکان، پل گپ ، قلعه حاتم، گاومیشان (اگرچه با کوتاهی های صورت گرفته به نام ایلام ثبت شده است) و ... ساخته شده است که وجود نماد ریتون بز کوهی در کنار این مجموعه در نوع خود جالب توجه استریتون بز کوهی از اثار مکشوفه در غار کلماکره بود که به گفته عطا حسن پور این آثار بر خلاف باور عامه که آن را منتسب به هخامنشیان می دانند، ساخته یک حکومت محلی در لرستان با نام ساماتوره می باشند.

 

به عقیده صاحب نظران بوستان شاپوری با توجه به زیبایی و هویت تاریخی آن و وجود دو دریاچه مصنوعی و طبیعی می تواند به یکی از جذابیت های مهم گردشگری لرستان تبدیل شود.   

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

5 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران