آنچه در شورای سلامت لرستان گذشت؛

خسارت «وی اچ اس» به شیلات لرستان/ پای فاضلاب و سموم در میان است

خسارت «وی اچ اس» به شیلات لرستان/ پای فاضلاب و سموم در میان است
شناسه خبـر : ۱۶۲۶۰ چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴

خسارت به مزارع پرورش ماهی به دلیل بیماری «وی اچ اس»، آلودگی رودخانه ها به فاضلاب، فلزات سنگین، سموم و ... در شورای سلامت لرستان بررسی شد.

به گزارش سفیر افلاک غلامرضا توکلی مدیرکل دامپزشکی لرستان در شورای سلامت لرستان در سخنانی با بیان اینکه لرستان یکی از استان های آبزی پرور است، اظهار داشت: میزان تولید ماهی قزل آلا در لرستان طی سال گذشته حدود ۲۴ هزار تن بوده است.

 

خسارت «وی اچ اس» به مزارع پرورش ماهی

وی با بیان اینکه لرستان حرف اول تولید ماهی قزل آلا را در سطح کشور می زند، گفت: در این رابطه تصمیم گرفتیم که در ارتباط با تولید ماهی بهسازی در سطح استان انجام دهیم.

 

توکلی با اشاره به شیوع بیماری «وی اچ اس» در برخی از مزارع پرورش ماهی لرستان، گفت: این امر موجب شد که ما مجبور شویم ماهی ها را معدوم سازی کرده و یا مزارع پرورش ماهی را خشک کنیم.

 

وی، تاکید کرد: ایجاد «چاهک ها» در حریم رودخانه ها و مزارع پرورش ماهی که از سوی استان چهار محال بختیاری نیز عملیاتی شده به صورت علمی و تجربی نتیجه بخش بوده و می تواند در لرستان نیز اجرایی شود.

 

نادر زکیان رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی لرستان نیز در این رابطه با بیان اینکه ۱۳ درصد ماهیان سردآبی کشور در لرستان تولید می شود، اظهار داشت: همچنین لرستان در بحث تولید ماهیان گرم آبی رتبه هفتم کشور را دارد.

 

آلودگی آب رودخانه و خسارت به مزارع پرورش ماهی

وی با بیان اینکه لرستان بزرگترین تولید کننده ماهی قزل آلا در کشور است، عنوان کرد: طی سالیان اخیر بیماری های ویروسی به خصوص بیماری هایی مانند «وی اچ اس» «آی اچ اس» خسارت اقتصادی زیادی به صنعت آبزی پروری وارد کرده است.

 

رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی لرستان با بیان اینکه دامپزشکی با توجه به وظایف ذاتی که دارد اقدام به کنترل این بیماری ها کرده است، گفت: همچنین با بحث خشکاندن مزارع پرورش ماهی به صورت مقطعی این بیماری را کنترل کرده ایم.

 

زکیان تصریح کرد: اما با توجه به اینکه ماهیان فراری و وحشی دوباره در رودخانه آلوده می شوند، بیماری دوباره به مزارع بر می گردد.

 

وی با بیان اینکه منابع آبی مزارع پرورش ماهی از طریق آب چشمه، چاه و یا رودخانه تامین می شوند، گفت: ما در رابطه با آب چشمه ها و چاهها مشکلی نداریم چرا که یک آب مطمئن بوده و آلوده نمی شوند و وارد مزارع پرورش ماهی می شوند.

 

رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی لرستان، بیان داشت: مشکل ما مربوط به مزارع پرورش ماهی بوده که آب آنها از طریق رودخانه ها تامین می شود.

 

ماهی همراه با «آنتی بیوتیک»

زکیان با بیان اینکه دلایل آلودگی منابع آبی رودخانه ای، ورود فاضلاب خام روستاهای مجاورت رودخانه و یا فاضلاب شهری، ذرات معلق و آلاینده های شیمیایی، فلزات سنگین، سموم و ... است که می توانند وارد مزارع پرورش ماهی شوند، گفت: حدود دو سوم پرورش ماهی های لرستان از آب رودخانه استفاده می کنند.

 

وی با اشاره به اینکه این امر در تولید ماهی سالم مشکل ایجاد می کند، گفت: این امر در برخی از محموله های صادراتی استان و برخی استان های دیگر به روسیه وجود داشته است.

 

رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی لرستان با بیان اینکه برخی از آلاینده ها مانند فلزات سنگین و ... از بالا دست رودخانه ها توسط  افراد، تاسیسات، فاضلاب روستایی و ... رها می شوند، گفت: بر اساس آزمایش های صورت گرفته ممکن بوده که این آلاینده ها موجب ایجاد خطر در سلامت ماهی شوند.

 

زکیان با تاکید بر اینکه پرورش دهنده به دلیل این آلودگی ها که داخل آب وجود دارد مجبور می شوند که به صورت مداوم از آنتی بیوتیک استفاده کنند، گفت: این امر نیز مخاطراتی نظیر باقی مانده آنتی بیوتیکی در محصول نهایی که همان ماهی بوده ایجاد می کند.

 

استمرار زیان دهی مزارع پرورش ماهی

وی با تاکید بر اینکه یکی از راه حل ها در این زمینه این بوده که از آب رودخانه با ایجاد «چاهک های حریمی» استفاده شود، ادامه داد: در این راستا مزارع ماهی حاشیه رودخانه ها، آب را از طریق زهکشی دریافت می کنند.

 

رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی لرستان با بیان اینکه این امر در کاهش استفاده از منابع آبی زیرزمینی تاثیر گذار خواهد بود، ادامه داد: این «چاهک ها» با نظر امور آب حفر می شوند.

 

زکیان با تاکید بر تصویب مصوبه ای برای ایجاد این «چاهک ها» در شورای سلامت لرستان، ادامه داد: این «چاهک ها» نقش یک فیلتر شنی را در حریم رودخانه ایجاد می کنند و موجب تصفیه آب ورودی و جلوگیری از آلودگی ناشی مزارع بالادستی، کاهش بیماری های ویروسی آبزیان، کاهش تلفات و ... می شوند.

 

وی با بیان اینکه پرورش مزارع پرورش ماهی که از آب رودخانه استفاده می کنند به دلیل زیان دیدن مداوم، خودشان علاقه مند هستند که این «چاهک ها» ایجاد شوند، گفت: این طرح در استان چهارمحال بختیاری اجرایی شده است.

 

مزارع پرورش ماهی که از چرخه فعالیت خارج شدند

نامدار صیادی معاون سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز در این رابطه با بیان اینکه بیماری «وی اچ اس» خسارت های زیادی را به مزارع پرورش ماهی لرستان وارد کرده است، گفت: این امر به گونه ای بوده که بخش قابل توجهی از پرورش ماهی های استان از چرخه فعالیت خارج شدوند.

 

وی، بیان داشت: در این راستا اگر به صورت عملیاتی از استان هایی که اقدام به ایجاد این «چاهک ها» کرده اند بازدید صورت گرفته و نتایج آن را مثبت ارزیابی شده، می توان اقدام به ایجاد این «چاهک ها» کرد.

 

معاون سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه با این وجود هزینه هایی برای صاحبان مزارع پرورش ماهی ایجاد این «چاهک ها» خواهند داشت، گفت: برای تامین این هزینه ها باید برنامه ریزی لازم صورت گیرد.

 

صیادی با تاکید بر اینکه ما به هر کاری که به سلامت و سفره مردم بر می گردد توجه ویژه داریم، گفت: در این راستا ما موافق هستیم که این طرح با هماهنگی با امور آب اجرایی شود.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: مهر

ارسال نظر

2 + 6 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران