نگاهی به اقتصاد ایران از انقلاب تاکنون

از زد و بندهای مجلسی‌ها برای سرپوش گذاشتن بر ضعف‌های اقتصادی تا دولتی که روز به روز اشرافی‌تر شده است

از زد و بندهای مجلسی‌ها برای سرپوش گذاشتن بر ضعف‌های اقتصادی تا دولتی که روز به روز اشرافی‌تر شده است
شناسه خبـر : ۱۶۲۳۵ یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۶

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه لرستان با تاکید بر خلاء نظارتی مجلس بر عملکرد اجرایی مسوولان، اظهار داشت: مشکلات به وجود آمده نشان از وجود مجلسی ضعیف و زد و بند شده دارد.

به گزارش سفیر افلاک محمد علیزاده به تشریح اقتصاد از ابتدای انقلاب تاکنون پرداخت و اظهار کرد: در ابتدای انقلاب به دلیل تثبیت نشدن پایه‌های انقلاب و همچنین ورود به جنگ تحمیلی شاهد اجرای اقتصاد کوپنی در کشور بودیم.

 

وی خاطرنشان کرد: این نوع از اقتصاد به دلیل روحیه صداقت، راستی و ایثار مردم و همین‌طور مدیریت جهادی و به دور از اشرافی‌گری مدیران به‌خوبی جوابگوی نیازهای جامعه بود.

 

عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه لرستان بالاترین نرخ تورم را برای دوران سازندگی عنوان و تصریح کرد: پس از جنگ تحمیلی می‌بایست خرابی‌های ناشی از آن ترمیم می‌شد، بنابراین به دلیل صرف هزینه‌های بالا جهت عمران و آبادانی کشور بالاترین نرخ تورم در این دوران احساس شد که البته منطقی نیز بود.

 

وی افزود: با وجود اقدامات زیربنایی بسیار خوبی که در این دوران صورت گرفت متأسفانه شاهد بروز روحیه اشرافی‌گری در این دوران بودیم.

 

علیزاده بیان داشت: در دوران اصلاحات  شاهد رشد اقتصادی 6 درصدی و موفقیت‌های این‌چنینی بودیم   اما متأسفانه آهنگ حرکت اقتصاد پس از این دوران مسیر خودش را طی نکرد.

 

وی به شکل گرفتن مجلس ضعیف از برخی دوره‌ها و ادامه یافتن آن تاکنون اشاره کرد و افزود: برنامه‌های توسعه‌ای بسیاری نوشته شد اما نهادهای همانند مجلس به دلیل ضعیف بودن، نظارت کافی بر روند عملکردی مدیران ارشد نداشت و لذا دولت‌های ضعیف را پایه‌گذاری کرد.

 

عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه لرستان ادامه داد: از سال 84 تا سال 92 شاهد تشدید فسادها در دولت بودیم، ضمن اینکه ظهور فساد در مؤسسات مالی و بانکی نیز نشأت گرفته از این دوران است.

 

علیزاده یارانه دادن به تمامی ایرانیان را خطایی محض دانست و گفت: اگر این مهم با کار کارشناسی تنها به اقشار نیازمند داده می‌شد، منابع باقی‌مانده می‌توانست شکوفایی اقتصاد را رقم بزند که متأسفانه این چنین نشد.

 

وی با ابراز اینکه عدم توجه به تخصص‌گرایی و کار کارشناسی در این مقطع بیش از پیش شدت گرفت، بیان داشت: سازمان مدیریت کشور در این زمان منحل شد و برخی وزارت‌خانه‌ها که امروز دغدغه جداسازی آن را داریم در آن زمان ادغام شده بودند.

 

عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه لرستان با تأکید بر روند ادامه یافتن مجلس ضعیف از گذشته تا به امروز و خلأ نظارتی این نهاد بر عملکرد اجرایی مسوولان، اظهار داشت: مشکلات به وجود آمده نشان از وجود مجلسی ضعیف و زد و بند شده دارد، نمایندگانی که گاهی با رأی خریداری شدند و در رأس تصمیم‌گیری‌های حیاتی برای آینده کشور و ملت قرار گرفتند.

 

علیزاده افزود: در دولت اخیر نیز متأسفانه به‌جای توجه به توان داخلی و نیروهای جوان کشور بیشتر تمرکز بر مسائل خارجی گذاشته شد.

 

وی حفظ دستاوردهای انقلاب و تولید محصولات داخلی را کمتر از برجام ندانست و یادآور شد: دولت می‌توانست با تکیه‌بر توان داخلی و تقویت مالیات، وابستگی را به نفت کاهش دهد که این‌گونه نبود و از این‌رو امروز اقتصاد به مشکلی اساسی برخورد کرده است.

 

عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه لرستان کوچک‌سازی دولت را از الزامات حرکت روبه‌جلوی اقتصاد برشمرد و گفت: اقتصاد در دولت مستقر به‌صورت واقعی به مردم واگذار نشد، این در حالی است که واگذاری اقتصاد به مردم و کوچک‌سازی آن از ملزومات حرکت توسعه‌ای این مهم عنوان‌شده است.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر اخلاقیات که از زیربناهای مهم هر اقتصادی است کاهش‌یافته و دروغ بلای جان اقتصاد شده، امروز مردم از مسوولان دروغ‌های بسیار و آمارسازی‌های غیرواقعی شنیده و دیده‌اند و لذا اعتمادشان را به دولت از دست داده‌اند.

 

علیزاده با ذکر این نکته که قانون ضعیف اجرای ضعیف‌تری نیز به دنبال دارد، گفت: به‌طور مثال سال گذشته قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان تصویب شد، چرا بایستی امسال اصلاحیه بخورد مگر نباید در قانون‌گذاری تمام جوانب در نظر گرفته شود.

 

عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه لرستان خاطرنشان کرد: اگر همین یک قانون به‌درستی در کشور انجام گیرد و شاهد ورود نیروهای جوان به کابینه دولت و مسؤولیت‌های اجرایی شویم بدون شک بخش اعظمی از مشکلات مرتفع خواهند شد، چراکه جوان با خود ایده نو و خلاقیتی شکوفا به همراه داشته و مدیریت جهادی را به‌خوبی بلد شده‌اند.

 

وی با بیان اینکه در کشور برنامه و سند کم نداریم و امروز نیازمند مدیریتی جهادی و به دور از اشرافی‌گری برای اجرا هستیم، افزود: مدیریت جهادی دوران دفاع مقدس حلقه مفقوده شرایط فعلی جامعه است و به‌شدت نیاز به آن احساس می‌شود.

 

علیزاده خاطرنشان کرد: مبارزه جدی با مفسدان اقتصادی از هر باند و جناح و دسته از الزامات ادامه مسیر انقلاب اسلامی خواهد بود.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

7 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران