از محرومیت تا قله افتخارات؛ ناگفته‌‌های زندگی بهترین بازیکن فوتبال ساحلی بانوان ایران

از محرومیت تا قله افتخارات؛ ناگفته‌‌های زندگی بهترین بازیکن فوتبال ساحلی بانوان ایران
شناسه خبـر : ۱۶۲۰۷ چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۴

سهیلا لرستانی بازیکن پلدختری عضو تیم شهرداری بندرعباس است که به‌‌عنوان بهترین بازیکن فوتبال ساحلی بانوان ایران انتخاب شده است.

به گزارش سفیر افلاک مراسم برترین‌های فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی ایران در فصل 96-97 با درخشش بازیکنانی از لرستان همراه بود و یک شب به‌یادماندنی را برای ورزش لرستان در سالن همایش‌های برج میلاد با حضور مسئولان رده بالای فوتبال کشور رقم زد.

 

در این شب به‌یادماندنی سهیلا لرستانی بازیکن پلدختری عضو تیم شهرداری بندرعباس به‌عنوان بهترین بازیکن فوتبال ساحلی بانوان ایران انتخاب شد تا یک اتفاق کم‌نظیر را برای ورزش این منطقه به‌نام خود ثبت کند.

 

سهیلا لرستانی که متولد سال 56 و عضو یک خانواده 10 نفره است، دو خواهر و پنج برادر دارد و تحصیلاتش را تا  کارشناسی ارشد مدیریت ورزش پیش برده است؛ این ورزشکار لرستانی 4سال است بازیکن تیم شهرداری بندرعباس بوده و 5 سالی است که به‌صورت تخصصی فوتبال ساحلی را بازی می‌کند. خبرگزاری تسنیم با بهترین بازیکن فوتبال ساحلی بانوان گفت‌وگویی را ترتیب داده که در ادامه می‌خوانید:

 

تسنیم: ورزش را در چه سالی شروع کردید؟

لرستانی:ورزش را در سال 73 با شرکت در مسابقات ورزشی مدارس و رشته والیبال شروع کردم، بعد از مدتی به رشته هندبال رفتم و به‌همراه تیم هندبال پلدختر به مسابقات استانی اعزام شدیم که بعد از آن به اردوی تیم ملی هندبال و 2 دور پیاپی نیز به اردوی تیم ملی هندبال دعوت شدم.

 

 

در مسابقات منطقه‌ای هندبال برای گرم‌کردن بدن بازیکنان حدود پنج دقیقه باید فوتبال بازی کنیم که آن زمان تمام ناظران از بازی‌ام انگشت‌به‌دهان ماندند و در همان مسابقه لقب آچار فرانسه لرستان را به من دادند. 2 نفر از مربیان به نام‌های صیادی و ساکی استعداد مرا در همان مسابقات کشف کردند و با 16 گل زده خانم‌گل آن دوره از مسابقات منطقه‌ای شدم. در آن زمان روزنامه‌ها تیتر زدند که آچار فرانسه لرستان به داد تیم استان رسید.

 

تسنیم:از سوی خانواده با ورزش شما مخالفتی نشد؟

لرستانی: خانواده‌ام نه تنها مخالفت نمی‌کنند، بلکه در تمام لحظات حامی‌ام بوده‌اند که از همه آنها تشکر می‌کنم، پدر و مادرم همیشه پیگیر مسابقات بودند. حالا که نیستند، جای خالی‌شان را احساس می‌کنم. پس از فوت آن‌ها برادرانم نیز پشتیبانی قوی برایم هستند که تا همیشه مدیونشان هستم. خانواده ما ورزشکار هستند. یکی از برادرانم کشتی‌گیر است و به تیم ملی کشتی هم دعوت شده، یکی دیگر از برادرانم هم فوتبالیست خوبی است، ولی آن‌ها ورزش قهرمانی را دنبال نمی‌کنند.

 

تسنیم: از مقام هایتان برایمان بگویید.

لرستانی: مقام قهرمانی فوتسال کشورهای اسلامی، دو نائب‌قهرمانی غرب آسیا در رشته فوتبال، مقام سوم دانشجویان جهان در کشور ایتالیا، چهار دوره قهرمانی با تیم شهرداری بندرعباس در لیگ برتر، یک دوره نائب قهرمانی با تیم شهرداری بندرعباس و بیش از 10بار به‌عنوان خانم گل، تکنیکی‌ترین و فنی‌ترین بازیکن کشور انتخاب شده‌ام.

 

 

تسنیم:چطور از منطقه محرومی مانند پلدختر به تیم ملی راه پیدا کردید؟

لرستانی: استان لرستان هیچ تیمی حتی در لیگ اول هم نداشت و فوتبال بازی کردن به صورت حرفه‌ای سخت بود، من به کمک خانواده و با علاقه و پشتکاری که به ورزش داشتم توانستم به تیم ملی راه پیدا کنم، من عضو تیم تجارتخانه جنوب بودم و به خاطر علاقه‌ای که به ورزش داشتم توانستم از منطقه محروم کوچکی مثل پلدختر موفقیت کسب کنم.

 

تسنیم: انتخاب شما به‌عنوان بهترین بازیکن فوتبال ساحلی بانوان ایران سبب افتخار لرستان است. از سابقه این مهم بگویید.

لرستانی:حدود 17سال است که فوتبال بازی می‌کنم، فوتبال و فوتسال را سال 80 شروع کردم. سال 82 به تیم ملی فوتسال دعوت شدم که حدود 2 سال آن در اردو بودم. سال 84 با نظر مربی برزیلی عضو تیم ملی شدم و در همان سال توانستیم قهرمان بازی‌های کشورهای اسلامی را کسب کنیم.

 

سال 85 عضو تیم باشگاهی تجارت‌خانه جنوب کیش شدم، همان سال تنها بازیکنی بودم که همزمان عضو تیم ملی فوتسال و فوتبال بودم. سال 86 با تیم ملی فوتبال برای بازی‌های غرب آسیا عازم اردن شدیم و مقام نایب‌قهرمانی را کسب کردیم. همان سال همراه تیم باشگاهی‌ام جهت شرکت در مسابقات باشگاه‌های غرب آسیا عازم اردو شدیم که در آن مسابقات چهارم شدیم.

 

 

تسنیم:چگونه از انتخاب خود به‌عنوان بهترین بازیکن ساحلی کشور آگاه شدید؟

لرستانی: در سال 96 – 97 بازی‌های لیگ که تمام شد به‌عنوان برترین بازیکن لیگ شناخته شده بودم، پس از آن رویداد از طریق آقای پاشایی اطلاع داده شد که به‌عنوان بهترین بازیکن لیگ برتر فوتبال ساحلی بانوان نیز انتخاب شده‌ام، اول حرف او را باور نکردم، چون تا آن زمان این عنوان در مقام‌هایم سابقه نداشت، اما خوشبختانه امسال با نظر تمام مربیان ساحلی و فدراسیون به‌عنوان بهترین بازیکن انتخاب شدم. سال 86 -87 به‌عنوان قهرمان قهرمانان از لرستان انتخاب شده بودم،عناوینی مثل خانم گل، مؤثرترین بازیکن، فنی‌ترین بازیکن و همچنین مفیدترین بازیکن را در مسابقات مختلف کسب کرده‌ام.

 

تسنیم: تاکنون چند گل در مسابقات ملی و باشگاهی

به ثمر رسانده‌اید؟

لرستانی: چندین دوره درمسابقات باشگاهی به عنوان تکنیکی‌ترین وفنی ترین بازیکن انتخاب شدم، بیش از هشت دوره خانم گل مسابقات دانشجویان منطقه‌ای شدم و بیش از 60 گل ملی دارم.

 

تسنیم:چرا با گلونی در مراسم معرفی برترین‌های فوتبال در برج میلاد شرکت کردید؟

لرستانی: گلونی پوشش زیبای مادران ما بوده و هست. این پوشش یکی از نمادهای لرستان است، من به لر و پلدختری بودنم افتخارمی‌کنم و به همین دلیل در مراسم با لباس محلی لری شرکت کردم. در ابتدا مسئولان برگزاری مراسم با این دلیل که لباس تمام بازیکنان باید یونیفورم باشد مخالفت کردند، اما با اصرار اجازه دادند گلونی را در زمان تحویل جایزه همراه خود داشته باشم که بیش از 100نفر در این مراسم با گلونی من عکس یادگاری گرفتند.

 

 

تسنیم: چرا جایزه خود را به شهدا تقدیم کردید؟

لرستانی: من هرچه دارم از شهدا، مردم ایران و شهرستان پلدختر دارم، باز هم تکرار می‌کنم این جام را به شهدای شهرم و مردم تقدیم می‌کنم، چون شایسته بهترین‌ها هستند.

 

تسنیم: مراسم استقبال از شما در لرستان چگونه برگزار شد؟

لرستانی: در پلدختر استقبال خیلی خوبی از طرف مسئولان و مردم انجام شد، اما در فرودگاه خرم‌آباد هیچ‌کس به استقبال نیامد و حتی پیام تبریکی از سوی مسئولان هم نرسید. بحث مالی مطرح نیست، توجه به بازیکنان و ایجاد انگیزه برای مسابقات برایم مهم است.

 

در فرودگاه خرم‌آباد سه نفر از ماموران فرودگاه که مرا شناختند به استقبال آمدند و با این صحنه دیگرانی نیز در استقبال حاضر شدند. هیچ خبری از مسئولان نبود، هیچ‌کدام آنها خبر نداشتند که به استان می‌آیم، حتی اداره کل ورزش و جوانان لرستان نیز در جریان نبود. درست است که من در تیم بندرعباس بازی می‌کنم، اما متولد لرستان هستم و همیشه به لربودن خودم افتخار می‌کنم.

 

تسنیم: میزان قرارداد شما چقدر است؟

لرستانی: قراردادهای ما بسیار پایین است که از مسئولان تقاضای اشتغال دارم. خیلی از ملی‌پوشان ایران هم دوره‌ای من که ملی‌پوش بودند، دارای شغل شدند. شش سال در اداره تربیت بدنی شاغل بودم، اما بعد از 6سال خیلی محترمانه مرا جواب کرده و استخدامم نکردند. چرا تمام هم دوره‌ای‌های من شاغل شدند، اما مسئولان هیچ‌کاری برای اشتغال من انجام نمی‌دهند؟ هیچ‌کدام از وعده‌های نمایندگان ادوار مختلف پلدختر تا حالا عملی نشده است.

 

 

تسنیم: به عنوان یک خانم فوتبال بازی کردن به سایر بخش‌های زندگی شما لطمه نزده است؟

لرستانی:اگر براساس اصول و برنامه‌ریزی همه کارها را انجام دهیم ضربه نمی‌بینیم. من ورزشم را  براساس برنامه‌ریزی انجام می‌‎دهم و از فوتبال خیلی چیزها نصیبم شده است. بدون کنکور وارد دانشگاه شدم و خیلی افتخارات در این رشته نصیبم شده است، اگر کسی می‌خواهد فوتبال بازی کند آن را براساس برنامه‌ریزی واصول انجام و در کنار ورزش حتما درس خواندن را نیز ادامه دهد.

 

تسنیم:مشکل اصلی ورزش بانوان در کشور چیست؟

لرستانی: مشکل اصلی ورزش بانوان مشکلات مالی و بی‌توجهی است، کاش نصف اندازه‌ای که به ورزش مردان توجه است، نصف آن را هم برای ورزش بانوان خرج می‌کردند. شاید باورتان نشود ولی ما ورزشکاری تا حالا نداشته‌ایم که قرارداد آن از 50میلیون بالاتر برود، اگر مشکلات مالی حل بشود، تمام مشکلات حل خواهد شد. ورزش زنان مورد بی‌مهری مسئولان کشور است.

 

 

تسنیم: شرایط ایران در فوتبال ساحلی به چه صورت است؟

لرستانی: ما تیم فوتبال ساحلی بانوان نداریم و همین سبب بی‌انگیزگی ورزشکاران این رشته شده و خیلی از وررشکاران این رشته به فوتبال و فوتسال تغیر رشته دادند. با اینکه فوتبال ساحلی نسبت به فوتبال و فوتسال قدمت کمتری دارد، ولی ورزشکاران این رشته موفقیت‌های بزرگی کسب کرده‌اند، اگر تیم ملی فوتبال ساحلی تشکیل شود، ما یکی از قطب‌های برتر آسیا خواهیم بود.

 

 

تسنیم: از بهترین و بدترین خاطرات ورزشی‌تان برایمان بگویید.

لرستانی:بدترین خاطره ورزشی من حذف در برخی مسابقات بود و اینکه در اردوی تیم ملی خبر فوت پدرم را به من دادند و بهترین خاطره ورزشی نیز شنیدن خبر اعلام برترین بازیکن ساحلی کشور بود.

 

تسنیم: آروزی غیرورزشی شما چیست؟

لرستانی: دیدار با مقام معظم رهبری آرزوی من است. وقتی سخنان مقام معظم رهبری را گوش می‌دهم، از صلابت ایشان به ایرانی بودنم افتخار می‌کنم. مقام معظم رهبری در زمان ریاست‌جمهوری به پلدختر آمده‌اند، آن زمان با اینکه کودک بودم، اما با ذوق و شوق به دیدارشان رفتم. آرزوی من دیدار با ایشان است. امیدوارم مسئولان این شرایط را فراهم کنند.

 

تسنیم: برنامه شما برای آینده چیست؟

لرستانی:اگر مسئولان همکاری کنند، آمادگی راه‌اندازی فوتبال ساحلی لرستان را دارم، چون لرستان ظرفیت این ورزش را دارد. متأسفانه مسئولان استان توجه نمی‌کنند. استان‌های هم‌جوار ما در فوتبال ساحلی پیشرفت‌های خوبی کرده‌اند، در شهرستان تیران اصفهان که منطقه‌ای کویری است، یک زمین ساحلی ایجاد شده و بازیکنان آنان در حال رقابت با تیم استان‌هایی است که دارای ساحل طبیعی هستند.

 

 

همچنین در استان کویری کرمان نیز این رشته فعال است، اگر در لرستان که با وجود رودخانه توانایی راه‌اندازی رشته فوتبال ساحلی را دارد، این رشته راه‌اندازی شود نسبت به استان‌های دیگر ظرفیت خوبی برای موفقیت در فوتبال ساحلی را دارد. اگر مسئولان همکاری کنند قصد دارم در کلاس مربیگری B آسیایی شرکت کرده و مدرسه فوتبال در شهرستان پلدختر نیز راه‌اندازی کنم، چون شهر پلدختر این ظرفیت را دارد.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: تسنیم

ارسال نظر

4 + 3 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران

  • احسان بساطی
  • ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۱
0
پاسخ شما

درود بر این خانم محترم.گلونی پوش افتخارش راکسب کرد .جامعه ماباید لرستانی راالگوقراردهد