لرستان در مسیر پیری/ چالش جمعیتی با رشد منفی زاد و ولد

لرستان در مسیر پیری/ چالش جمعیتی با رشد منفی زاد و ولد
شناسه خبـر : ۱۵۸۸۷ سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۰

رشد منفی جمعیت یک چالش اساسی برای استان لرستان محسوب می‌شود و این در حالی است که از جمعیت جوان فعلی استان نیز به‌درستی استفاده نشده و این موضوع به جای ظرفیت به یک تهدید تبدیل شده است.

به گزارش سفیر افلاک هر کشور بر اساس منابع و امکاناتی که در اختیار داشته دارای یک سیاست جمعیتی مشخصی است، مسئله سیاست جمعیتی در جهان به دو دیدگاه  افزایش جمعیت و کنترل جمعیت تقسیم می‌شود.

 

اجرای سیاست‌های جمعیتی بعد از انقلاب اسلامی از سال 1366 با شعار دو فرزند برای هر خانواده کافی بوده آغاز شد و نتیجه این سیاست رساندن نرخ باروری از 6 فرزند به ازای هر خانواده در سال 1366 به 1.8 فرزند در هر خانواده در سال 1385 است.

 

 ادامه روند کاهش رشد جمعیت در کشور زنگ خطر را برای مسئولان کشور به صدا درآورد و در همین راستا مقام معظم رهبری در 30 اردیبهشت‌ماه سال 1393 سیاست‌های جدید جمعیتی کشور را در راستای افزایش رشد جمعیت ابلاغ کردند.

 

استان لرستان نیز مانند سایر نقاط کشور با مسئله کاهش رشد جمعیت مواجه بوده و متأسفانه با روال فعلی در آینده‌ای نزدیک رشد جمعیتی استان به زیر صفر خواهد رسید.

 

برای بررسی روند فعلی جمعیتی استان بعد از ابلاغ سیاست‌های جدید جمعیتی که از سوی مقام معظم رهبری صورت گرفت گزارشی در این زمینه تهیه کرده‌ایم به امید اینکه جهت برنامه‌ریزی مناسب مورد توجه مسئولان مربوطه قرار گیرد.

 

 

رشد منفی جمعیتی در لرستان

در این زمینه مدیرکل سازمان ثبت و احوال لرستان در گفتگو با خبرنگار فارس بیان کرد: استان لرستان با 11 شهرستان، 29 بخش، 24 منطقه شهری و 85 دهستان دارای وسعت بیش از 28 هزار و 308 کیلومترمربع بوده و در این سرزمین طبق آخرین سرشماری صورت گرفته بیش از یک میلیون و 760 هزار نفر جمعیت دارد.

 

وی افزود: طبق آمارهای سازمان ثبت و احوال لرستان در سال 1396 بیش از 34 هزار و 749 فقره تولد ثبت شده که از این تعداد 18 هزار و 116 نفر با جنسیت مرد و 16 هزار و 633 نفر دختر بوده‌اند.

 

مصطفی امانی‌پور اظهار کرد: بر اساس این آمار میانگین سن مادران 29 سال بوده و پدران نیز 30 ساله بوده‌اند با این وجود به ازای هر 109 پسر 100 دختر در سال 96 متولد شده و بیش از 99 درصد متولدین در زمان قانونی 15 روزه در سامانه ثبت‌احوال استان ثبت شده‌اند.

 

مدیرکل سازمان ثبت و احوال لرستان بیان کرد: سال گذشته شاهد 516 تولد دوقلو زایی و 14 فقره سه‌قولو زایی در استان بوده‌ایم.

 

وی افزود: سال 96 در لرستان شاهد 8 هزار و 740 فوتی بوده‌ایم که از این تعداد پنج هزار و 320 نفر مرد و سه هزار و 420 نفر نیز خانم بوده‌اند.

 

امانی‌پور عنوان کرد: در سال 1395 شاهد تولد بیش از 36 هزار و 585 نفر در استان بوده‌ایم که این آمار نشان‌دهنده رشد منفی جمعیتی در استان بوده چنانکه این میزان کمترین نرخ تولد در 10  ساله اخیر بوده است.

 

 

بحران پیری در راه است

در همین راستا مدرس دانشگاه در تشریح وضعیت فعلی جمعیت کشور در گفتگو با خبرنگار فارس بیان کرد: نیروی جمعیت جوان برای خیلی از کشورها در شرایط امروز جهانی یک آرزو بوده و کشوری که دارای جمعیت جوان بوده نقاط قوت زیادی برای پیشرفت صنعتی دارد.

 

وی افزود: کشورهای پیشرفته صنعتی نیز با مشکل پیر شدن جمعیت دست و گریبان بوده اما آن‌ها برای رفع این معضل اقدام به جذب مهاجرین از کشورهای دیگر دنیا کرده‌اند.

 

رضا سپهوند اظهار کرد: متأسفانه سیاست جمعیتی اشتباهی که در گذشته در کشور آغاز شد باعث کاهش رشد جمعیتی در کشورمان شده و در آینده باعث روبرو شدن ایران با بحران پیری جمعیتی شده و کشوری که نیروهای آن پیر شوند با هزینه‌های فراوانی روبرو خواهد شد.

 

این مدرس دانشگاه به بیان راهکار برای برون رفت از وضعیت فعلی پرداخت و بیان کرد: برای مقابله با این آسیب اجتماعی باید از دو راه مسائل اقتصادی و فرهنگی مسئولان کشوری وارد شده و با تبیین برنامه مناسب برای رفع مشکلات اقتصادی و ایجاد فرهنگ فرزندآوری این معضل را حل کرده در غیر این صورت در آینده‌ای نزدیک مجبور به جذب نیروی انسانی از سایر کشورها هستیم.

 

سپهوند افزود: با پیر شدن جامعه شاهد مشکلاتی مانند بحران بهداشت، بحران نگهداری از سالمندان، ورشکست شدن صندوق‌های بازنشستگی و مشکلات امنیتی را پیش رو خواهیم داشت.

 

 

فرصت پنجره جمعیتی لرستان به تهدید تبدیل شده است

بهنام فروتن‌نیا کارشناس ارشد علوم اجتماعی نیز در این زمینه در گفتگو با خبرنگار فارس گفت: تعداد جمعیت و ساختار سنی، جنسیتی جامعه تأثیر بسزایی بر وضعیت اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی هر جامعه دارد.

 

 وی با بیان اینکه مهم‌ترین پیامد جمعیتی را باید در وضعیت اقتصادی و پیامدهای اجتماعی آن جستجو کرد،افزود: وضعیت ریخت‌شناسی در دوره حاضر استان لرستان نشان‌دهنده وضعیت بینابینی جمعیت جوان و سالخورده است.

 

فروتن تصریح کرد: با نگاهی به آخرین سرشماری عمومی سال 95 به این آمار می‌رسیم؛ جمعیت 14-0 ساله لرستان 9.11 درصد، جمعیت 29-15 ساله جوان 8.12 درصد، جمعیت 30 تا 64 سال میان‌سال 7.21 و جمعیت 65 سال و بالاتر 3 درصد است.

 

وی ادامه داد: آمار نشان می‌دهد آهنگ رشد جمعیت از سال 90 تا 95 با کاهش مواجه بوده و متوسط نرخ رشد جمعیت 7 درصد است.

 

 این کارشناس ارشد علوم اجتماعی مطرح کرد: پنجره جمعیتی جوان و فعال کنونی فرصت مناسبی بوده که در راستای توسعه لرستان آنان تا به امروز  استفاده نشده از جمعیت کنونی لرستان باید به‌عنوان فرصتی طلایی نام برد که می‌تواند تأثیر بسزایی در توسعه استان داشته باشد.

 

 

وی با بیان اینکه نداشتن برنامه‌ریزی مناسب و نبود برنامه مفید بر اساس پارامترهای جمعیتی در گذشته سبب شده فعالیت اقتصادی نامناسب در استان شکل گیرد،خاطرنشان کرد: تناسب شغل و درآمد به‌عنوان اولین آسیب هرم جمعیتی فعال استان پدیدار شده که ثمره این نابسامانی در استان با موج مخرب  جوان نمایان است.

 

به اعتقاد وی پنجره مناسب جمعیتی که می‌توانست فرصت باشد امروز یک تهدید جدی به شمار می‌رود.

 

 فروتن گفت: از طرفی با توجه به آهنگ سن جمعیت فعال در 10 الی 20 سال آینده باید منتظر جمعیت سالخورده در استان باشیم جمعیتی که به علت نداشتن شغل و آتیه بازنشستگی مشکلات غیرقابل جبران به‌جا می‌گذارد.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: رسیدگی به امور سرمایه‌گذاری اقتصادی و برنامه‌ریزی مدون برای اشتغال جوانان از یکسو و ایجاد فرصت‌های ازدواج از سوی دیگر می‌تواند گامی مهمی در بهره‌وری مناسب از فرصت جمعیتی استان باشد.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

2 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران