صف‌های طویل و بیماران بی‌قرار/ درد کمبود پزشک متخصص در مراکز درمانی لرستان

صف‌های طویل و بیماران بی‌قرار/ درد کمبود پزشک متخصص در مراکز درمانی لرستان
شناسه خبـر : ۱۵۷۷۹ دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱

کمبود پزشکان متخصص در برخی از مراکز درمانی تامین اجتماعی گلایه‌مندی‌های برخی از شهروندان را به دنبال داشته است و در مقابل مسئولان نیز این مشکل را پذیرفته و از تلاش برای کاهش آن خبر می‌دهند.

به گزارش سفیر افلاک امروزه درمان به عنوان یکی از مهمترین و اساسی‌ترین نیازهای هر خانواده به شمار می‌رود که با نگاهی دقیق می‌توان دریافت بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های  تعداد زیادی از خانواده‌ها را نیز همین حوزه تشکیل می‌دهد.

 

در این راستا در تمامی دنیا شاهد پرداخت یارانه به این حوزه و حمایت‌های همه‌جانبه دولت‌ها هستیم در کشورمان نیز دقیقا چنین وضعیتی وجود دارد و دولت بخش قابل‌توجهی از هزینه‌ها را پرداخت می‌کند.

 

به هر حال جامعه کارگری نیز به عنوان بخش قابل‌توجهی از جمعیت کشور مورد توجه قرار دارد و در استان لرستان نیز شاهد انجام اقدامات مناسبی برای تامین امکانات مورد نیاز افراد تخت پوشش تامین اجتماعی در حوزه درمان هستیم.

 

با این وجود بسیاری از کارگران و افراد تحت پوشش تامین اجتماعی معتقدند با وجود امکانات مناسب پزشکی اما از نظر تامین پزشک متخصص اکنون کمبودهای زیادی درسطح استان وجود دارد.

 

با وجود اینکه مسئولان  تلاش زیادی برای تامین پزشکان متخصص در بیمارستان‌های تحت پوشش تامین اجتماعی انجام داده‌اند اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

 

البته کمبود پزشک متخصص تنها به تامین اجتماعی خلاصه نمی‌شود و حتی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی در برخی از شهرستان‌ها شاهد کمبودهایی هستیم و با وجود اقدامات انجام شده هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

 

به هر حال خود مسئولان تامین اجتماعی نیز کمبود پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تحت پوشش این سازمان را پذیرفته و معتقدند برای کاهش این معضل تاکنون پیگیری‌های زیادی انجام شده اما با توجه به ابنکه پزشکان باید توسط دانشگاه علوم پزشکی میان مراکز درمانی تقسیم شوند هنوز این معضل برطرف نشده است.

 

 

به هر حال انتظار افراد تحت پوشش تامین اجتماعی در لرستان وجود کادر پزشکی مجرب بوده چرا که به نظر می‌رسد مشکلی در زمینه تامین امکانات مورد نیاز وجود ندارد.

 

گلایه از کمبود پزشک متخصص در استان

در همین زمینه یکی ا ز شهروندان به خبرنگار فارس می‌گوید: اکنون تامین اجتماعی دارای امکانات پزشکی خوبی در سطح استان لرستان بوده اما به نظر می‌رسد از نظر کادر درمانی تا رسیدن به استانداردها فاصله زیادی داریم.

 

رضا امیدی ادامه می‌دهد: با توجه به گستردگی جامعه تحت پوشش تامین اجتماعی در لرستان انتظار می‌رود شاهد فعالیت پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این سازمان باشیم تا بخش عمده‌ای از نیازهایمان برطرف شود.

 

وی عنوان می‌کند: به هر حال اکنون  هنگام مراجعه به مراکز درمانی با کمبود پزشک متخصص و فوق تخصص روبرو هستیم که انتظار می‌رود این مشکل برطرف شود.

 

لزوم خدمات‌رسانی هر چه بیشتر به جامعه تحت پوشش تامین اجتماعی

یکی دیگر از شهروندان نیز در همین راستا بیان می‌کند: توسعه خدمات درمانی در بیمارستان‌ها به عنوان یکی از مهمترین خواسته‌های مردم لرستان بوده که با وجود اقدامات انجام شده هنوز مشکلاتی در این راستا وجود دارد و برطرف نشده‌اند.

 

محمد ابراهیمی در ادامه با اشاره به لزوم تامین کادر پزشکی مجرب در بیمارستان‌ها مختلف استان، می‌گوید: اکنون شاهد هستیم که مردم استان در برخی از مواقع به دلیل کمبود پزشکان متخصص   مجبور به مراجعه به سایر استان‌ها می‌شوند این در حالی است که اگر امکانات و کادر تخصصی لازم در استان وجود داشته باشد نیازی به رفتن به سایر مناطق کشور نیست.

 

وی عنوان می‌کند: اکنون شاهد گستردگی افراد تحت پوشش تامین اجتماعی هستیم و به تبع آن انتظار بر این است که امکانات پزشکی این سازمان در استان  نیز به همین منوال وجود داشته باشد اما به نظر می‌رسد کمبود پزشکان متخصص به عنوان چالشی اساسی در این حوزه محسوب شده که باید توسط مسئولان برطرف شود.

 

 

مدیر درمان تامین اجتماعی لرستان :کمبود پزشک متخصص را می‌پذیریم

در همین زمینه مدیر درمان تامین اجتماعی لرستان بیان کرد: در اواخر سال 92 حدود 6 دندانپزشک در مراکز درمانی تحت پوشش تامین اجتماعی لرستان مشغول به فعالیت بودند که در سال 30 هزار نفر را ویزیت کرده‌اند.

 

بهاروند ادامه داد:خوشبختانه با تلاش های انجام شده و پیگیری‌های صورت گرفته اکنون 24 دندانپزشک در استان فعال بوده و سالانه 200 هزار نفر را ویزیت می‌کنند و شاهد 4 تا 5 برابری خدمات‌رسانی در این حوزه هستیم.

 

وی عنوان کرد: با وجود افزایش سطح خدمات‌رسانی بازهم به دنبال افزایش تعداد دندانپزشکان در سطح استان بوده تا بتوان به افراد تحت پوشش  این سازمان در لرستان خدمات به مراتب بهتری را ارائه کرد.

 

این مسئول در ادامه با اشاره به اینکه یکی از مشکلات تامین اجتماعی در لرستان کمبود پزشک متخصص است، افزود: با وجود اینکه در چند سال گذشته شاهد افزایش  پزشکان متخصص در استان هستیم اما بازهم کمبود پزشکان متخصص به عنوان یکی از مهمترین چالش‌های این سازمان به شمار می‌رود.

 

تلاش برای کاهش مشکلات حوزه درمان تامین اجتماعی

مدیر درمان تامین اجتماعی لرستان در ادامه اظهار داشت: متاسفانه مشکل اصلی در این راستا این است که از میان فازغ التحصیلان در کشور هیچ سهمیه‌ای برای سازمان تامین اجتماعی در نظر گرفته نشده و تعیین تکلیف این پزشکان در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار دارد.

 

بهاروند در ادامه با اشاره به اینکه به دلایل اشاره شده تعداد پزشکان رسمی تامین اجتماعی در استان بسیار اندک هستند، افزود: از سوی دیگر سایر پزشکان متخصص این سازمان  نیز در ساعات اضافه خود مشغول به کار هستند که امیدواریم بتوان با برنامه‌ریزی صورت گرفته شاهد بهبود وضعیت کنونی بود.

 

وی گفت: البته هنوز هم تا رسیدن به استانداردهای لازم باید تلاش بیشتری انجام داد تا بتوان پزشکان متخصص مورد نیاز را برای ارائه خدمات به افراد تحت پوشش به کار گرفت.

 

این مسئول در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به خدمات ارائه شده توسط این سازمان به افراد تحت پوشش، افزود: در گذشته هیچگونه عمل جراحی مغز و اعصابی در مراکز درمانی تامین اجتماعی لرستان انجام نمی‌شد اما اکنون شاهد فعال شدن این حوزه هستیم از سوی دیگر در اتاق عمل مرکز درمانی تامین اجتماعی در خرم‌آباد سال گذشته بیش از 500 عمل انجام شد و این روند در سایر مراکز وجود دارد.

 

محدودیتی برای بکارگیری پزشکات متخصص نداریم

مدیر درمان تامین اجتماعی لرستان معتقد است: هیچگونه محدودیتی برای بکارگیری پزشکان متخصص نداریم و در صورت وجود و ارائه مجوز شاهد جذب آنها خواهیم بود.

 

بهاروند در ادامه با اشاره به اینکه تاکنون پیگیری های زیادی برای جذب پرشکان متخصص انجام شده است، افزود: تاکنون برای تامین بیشتر پزشکان متخصص رایزنی‌ها و مکاتبات زیادی با سئولان ارشد استان انجام شده که امیدواریم با همکاری علوم پزشکی بتوان شاهد بهبود وضعیت کنونی بود.

 

وی گفت: بازهم تاکید می‌شود مراکز درمانی تامین اجتماعی از نظر تجهیزات و امکانات در سطح بسیار مناسبی قرار داشته و تنها در زمینه تامین پزشکان متخصص با مشکلاتی مواجه هستیم که امیدواریم با پیگیری‌های انجام شده روند کنونی بهبود یابد.

 

به هر حال انتظار می‌رود مسئولان درمان استان زمینه را برای تامین پزشکان متخصص در تمامی مراکز درمانی مهیا کنند چرا که علاه بر تامین اجتماعی در برخی از شهرستان‌ها نیز شاهد کمبودهایی هستیم.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

6 + 8 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران