سفیر افلاک گزارش می دهد؛

آوار در کمین بافت های فرسوده/زنگ خطری که شنیده نمی شود

آوار در کمین بافت های فرسوده/زنگ خطری که شنیده نمی شود
شناسه خبـر : ۱۵۷۳۲ چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۹

با گذشت سال های سال اما اقدامی در راستای بافت های فرسوده صورت نگرفته و زنگ خطر این مناطق و خطر آوار چندان جدی گرفته نمی شود.

به گزارش سفیر افلاک در بروجرد 261 هکتار بافت فرسوده وجود دارد که در این مناطق خانه های ناایمن وجود دارد و خانواده های زیادی در این خانه ها زندگی می کنند و خطر آوار در کمین است.

 

بارها گفته می شود علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد و تا اتفاقی تلخ رخ نداده اقداماتی صورت گیرد تا در صورت برو هر گونه حادثه شاهد کاهش خسارت ها و تلفات باشیم اما موضوع بافت های فرسوده سالهاست که با برگزاری جلسات ادامه دارد اما اتفاق خاصی رخ نداده و این قصه ادامه دارد.

 

ظهر امروز چهارشنبه جلسه ستاد بازآفرینی در فرمانداری بروجرد برگزار شد تا بار دیگر اجرای کار و مصوبات پیگیری شود.

 

ابتدا " رضا آریایی" فرماندار بروجرد گفت: یکهزار و 130 هکتار بافت فرسوده در استان لرستان وجود دارد که از این میزان 216 هکتار در شهرستان بروجرد است و 54 هزار نفر در این بافت ها زندگی می کنند که از یک سو تهدید و از یک سو فرصت است.

 

وی اضافه کرد: در صورت بروز هر گونه حادثه ای مانند زلزله به دلیل تحمل اندک سازه ها ممکن است اتفاقی رخ دهد و جان هزاران نفر به خطر بیفتد که ضروری است قبل از وقوع هر گونه حادثه اقدام شود.

 

Image result for ‫بافت فرسوده‬‎

 

آریایی اظهار داشت: از سوی دیگر نباید به صورت هیجانی وارد کار شد چرا که بدون برنامه کار کردن سبب می شود تا در آینده مشکلات جدی تر رخ دهد و رفع این مشکلات و بازآفرینی در صورتی میسر است که با برنامه ریزی کار پیش رود.

 

به گفته وی سالهاست که این جلسات برگزار می شود و هر بار این جلسات با نام جدیدی برگزار می شوند اما در نهایت اتفاق خاصی رخ نداده و معلوم نیست چه کنم ها تا کی ادامه دارد.

 

فرماندار بروجرد تصریح کرد: برای بافت های فرسوده قرار بود تسهیلاتی در اختیار متقاضیان قرار گیرد اما از آنجایی که این واحدها سند مالکیت ندارند بانک تسهیلاتی را پرداخت نمی کند که یکی از موانع است و همجوار شدن این بافت ها با بافت های تاریخی به دلیل شرایط سخت میراث فرهنگی سبب شده تا سرمایه گذار برای 9 متر ساخت وارد عمل نشود.

 

وی با اشاره به پیاده راه سازی سه راه جعفری بروجرد افزود: این منطقه با توجه به قرار گرفتن در بافت تاریخی می تواند به منطقه ای جذاب تبدیل شود اما اتفاق خاصی رخ نداده است.

 

Image result for ‫بافت فرسوده‬‎

 

به گفته وی با توجه به نیازهای مسکن مهر بروجرد نیاز است که همه دستگاه ها هر آنچه که در اختیار دارند برای ایجاد امکانات وارد عمل شوند.

 

"علی علیخانی" مدیر کل راه و شهرسازی لرستان گفت: طبق برنامه قرار شد که 30 درصد از اعتبارات ادارات مربوطه در محلات هدف هزینه شود و در این ستاد صحبتی از تخریب نیست بلکه بهسازی، بازسازی و ارتقای کیفی زندگی مهمترین هدف این ستاد است.

 

وی اضافه کرد: قیر رایگان باید در محله های بازآفرینی استفاده شود و استفاده از آن در دیگر محلات امکان پذیر نیست و همه دستگاه های دولتی موظف هستند زمین دولتی را در اختیار ستاد قرار دهند.

 

به گفته وی مسجدی در مسکن مهر در حال ساخت است که 200 میلیون تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شد و علاوه بر آن 200  میلیون تومان دیگر هم قرار است برای ساخت پرداخت شود و آمادگی داریم اعتبار بعدی را در اختیار سپاه قرار دهیم تا ادامه ساخت را انجام دهد.

 

"مجید سوری" فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بروجرد افزود: بخشی از آسیب های اجتماعی در این مناطق است اما شهرستان بروجرد در این راستا برنامه های بسیار خوبی را ارائه داده و به صورت پر رنگ اقداماتی را انجام داده است.

 

وی اضافه کرد: سپاه بروجرد این آمادگی را دارد در همه محلات هدف، زمینه را برای مشارکت مردم فراهم کند و در این راستا شورای محل تشکیل شده و مدیر این محلات مسائل و مشکلات را بهتر انعکاس داده و کار برای خدمت رسانی و رفع مشکلات آسان تر شده است.

 

به گفته وی سال گذشته 42 واحد مسکونی با مشارکت مردم و گروه های جهادی محله محور در بروجرد ساخته شده است.

سوری با اشاره به نبود مجتمع های فرهنگی و ورزشی و مسجد در مسکن مهر افزود: در مسکن مهر بروجرد 16 هزار نفر جمعیت زندگی می کنند که در این منطقه یک مسجد وجود ندارد و اقدامات فرهنگی و اجتماعی در این منطقه رها شده است.

 

وی بیان کرد: ما حاضر هستیم تا فضاهای فرهنگی و ورزشی در این منطقه ساخته شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

7 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران