جای خالی نظارت و مدیریت در تامین موادغذایی سالم/ وقتی سلامت شهروندان بین مسوولان دست‌به‌دست می‌شود

جای خالی نظارت و مدیریت در تامین موادغذایی سالم/ وقتی سلامت شهروندان بین مسوولان دست‌به‌دست می‌شود
شناسه خبـر : ۱۵۷۲۸ چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۳

کارگروه سلامت و امنیت غذایی لرستان در حالی برگزار شد که برخی مسوولان معتقد به نبود شاخص‌های سلامتی در محصولات حال حاضر و برخی دیگر مخالف این نظر بودند.

به گزارش سفیر افلاک تامین مواد غذایی سالم از جمله حقوق شهروندان بوده که بایستی توسط مسؤولان و متولیان سلامت فراهم شود.

 

از آنجا که بسیاری از بیماری‌های غیر واگیری همچون سرطان ریشه در تغذیه نادرست و مصرف مواد غذایی دارای ریسک بالا دارد، لذا می‌طلبد اقدامات و راهکارهای لازم در خصوص پیش‌گیری از تولید و ورود محصولاتی که حاوی سموم باقی مانده هستند، صورت پذیرد.

 

عصر امروز کارگروه سلامت و امنیت مواد غذایی در سالن جلسات استانداری لرستان با حضور مسؤولان و متولیان تامین سلامت برگزار شد.

 

جلسه‌ای که در آن برخی مسؤولان معتقد بودند محصولات حال حاضر از شاخص‌های سلامتی بالایی برخوردار نبوده و تولیدات باکیفیت استان به دیگر استان‌ها صادر و درعوض محصولات بی‌کیفیت وارد می‌شود.

 

حال اینکه برخی دیگر این عقیده را باور نداشته و سخن از ضریب بالای امنیت غذایی در استان به میان آورده و تنها مشکل محصولات کشاورزی را نبود بسته‌بندی مناسب و البته نداشتن برند می‌دانستند.

 

 

*با سرمنشأهای فروشندگان دام زنده برخورد شود

در همین راستا معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری لرستان با بیان اینکه مردم بزرگترین ظرفیت برای تحقق آرمان‌ها و اهداف نظام هستند، اظهار کرد: اغلب مواد غذایی باکیفیت امروز به کشورهای خارجی صادر می‌شوند.

 

وی خاطرنشان کرد: مردمی که غذایشان سالم نباشد، فکر سالمی ندارند و این واقعیت را بایستی پذیرفت.

 

محمدتقی شاکرمی با بیان اینکه نمایندگان دولت بایستی نسبت به سلامت غذایی مردم حساس و وسواس باشند، افزود: بایستی بسترهایی در راستای جلوگیری از فقر به‌وجود آید، مردم فقیر تنها به فکر سیر کردن شکم بوده و اهمیتی نمی‌دهند که ماده غذایی که مصرف می‌کند سالم است یا خیر.

 

این مسوول ضمن تاکید بر رعایت بهداشت توسط عموم مردم، گفت: متاسفانه امروز حاشیه شهر خرم‌آباد بزرگتر از متن آن شده است، اینکه فروشندگان غیرمجاز در حاشیه شهرها را دستگیر و زندانی کرد چندان موثر نیست، بایستی بستر را برای فعالیت این افراد فراهم کرد.

 

شاکرمی حمایت از سلامت جسمی و روحی افراد را از جمله حقوق شهروندی افراد عنوان و تصریح کرد: در این راستا همه مسؤولان موظف هستند.

 

وی با بیان اینکه بایستی با سرمنشاء‌های فروشندگان دام زنده برخورد شود، افزود: اغلب مواد غذایی که در استان مصرف می‌شود وارداتی بوده و این در حالی است که محصولات باکیفیت استان صادر می‌شوند.

 

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری لرستان مدیریت و نظارت دو رکن اساسی بر انجام هر کار بوده، یادآور شد: قطعا این خواب که با دستگیری و زندانی فرد متخلف در حوزه سلامت مشکلات حل می‌شود تعبیر نداشته و بایستی اقدام موثری در حوزه پیش‌گیری های رشد مدار انجام شود.

 

وی با ابراز اینکه نظارت و مدیریت بیشتر از مجازات اثر دارد، خاطرنشان کرد: متولیان و مسؤولان سلامت بایستی وارد عمل شده و اقدام اساسی برای تامین سلامت افراد نمایند.

 

*حذف سموم پر خطر از سبد سموم کشور

در همین راستا مدیر حفظ نباتات جهادکشاورزی لرستان با بیان اینکه اقدامات خوبی در راستای تولید محصولات سالم در استان انجام گرفته، بیان داشت: در این زمینه می‌توان گفت استان پیشتاز است.

 

وی خاطرنشان کرد: هشت محصول کلیدی در استان که امکان ریسک بالایی در خصوص باقی‌ماندن سموم دارند شناسایی و بین گلخانه‌داران و زارعین تقسیم‌بندی شده‌اند.

 

مجید جوادی با بیان اینکه مبارزه با بیولوژیک در دستور کار جهادکشاورزی استان قرار دارد، افزود: در حال حاضر اغلب محصولاتی که در گلخانه کشت و صنعت لرستان تولید و به کشورهایی همچون روسیه صادر شده تحت پوشش برنامه مبارزه بیولوژیک قرار دارد.

 

این مسؤول ادامه داد: تامین اعتبار لازم برای تعیین باقی‌مانده سموم در محصولات کشاورزی از جمله دغدغه‌هایی بود که با مساعدت مسؤولان برنامه و بودجه سال گذشته 700 میلیون تومان به این امر اختصاص داده شد.

 

وی با تاکید بر زمینه‌سازی در خصوص اقدامات پیشگیرانه از ورود محصولات دارای ریسک بالا، یادآور شد: با برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته، مقرر شد که قبل از عرضه، محصولات کشاورزان غیربومی توسط خود بهره‌بردار آنالیز و مورد سنجش قرار گیرد.

 

جوادی ادامه داد: یکی از چالش‌های موجود در بحث محصولات کشاورزی نبود بسترهای مناسب برای بسته‌بندی است و در این خصوص تدابیری باید لحاظ شود.

 

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه سموم پرخطر از سبد سموم کشور حذف شده، گفت: بایستی در مقدار و روش‌های مصرف سموم و کودهای شیمیایی تجدیدنظر شود.

 

*روند سرطان در کشور رو به رشد است

در همین راستا رئیس مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی لرستان در گفت‌وگو با فارس گفت: متولیان سخن از انجام اصلاحات بر مواد غذایی دارند در ‌حالی که در واقع این‌گونه نیست.

 

وی خاطرنشان کرد: محصولات کشاورزی حال حاضر دارای حجمی چند برابر بوده و خارج از فصل و زمان مقرر در بازار عرضه می شوند که همه این موارد سبب تغییرات هورمونی در بدن افراد شده است.

 

ماندانا ساکی با بیان اینکه متولیان سلامت بایستی امنیت مواد غذایی را فراهم کنند، اظهار کرد: ضرورت دارد نظارت بر سلامت مواد غذایی از زمان تولید تا عرضه انجام شود.

 

رئیس مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به روند روبه رشد سرطان در کشور، افزود: بدون شک مواد غذایی ناسالم عاملی موثر در افزایش ابتلا به این بیماری هستند.

 

*با فروشندگان غیر مجاز دام و طیور برخورد می‌شود

در همین راستا مدیرکل دامپزشکی لرستان بر برخورد با فروشندگان غیرمجاز دام و طیور تاکید کرد و افزود: این اقدام در تامین سلامت افراد نقش موثری دارد.

 

وی خاطرنشان کرد: انتقال بسیاری از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام از طریق کشتارهای غیرمجاز فروشندگان دام و طیور اتفاق می‌افتد.

 

غلامرضا توکلی با بیان اینکه تاکنون 60 فروشنده خاطی به مراجع قضایی معرفی شده‌اند، گفت: البته اقدامی همه‌جانبه از سوی متولیان تامین مواد غذایی سالم بایستی انجام شود.

 

*ضرورت تضمین کامل سلامت مواد غذایی

در همین راستا معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان با بیان اینکه متولیان سلامت اظهار داشتند که 95 درصد سلامت مواد غذایی را تضمین می‌کنند، افزود: انتظار داریم این آمار به ایده‌آل خود یعنی 100 درصد برسد.

 

حبیب‌الله خجسته‌پور خاطرنشان کرد: ارزیابی و آنالیزهای کافی بایستی بر روی محصولات تولیدی انجام و سپس وارد بازار شود.

 

وی همچنین با اشاره به لزوم آنالیز محصولات ورودی به استان، یادآور شد: علاوه بر محصولات تولیدی، محصولات ورودی که مردم استان استفاده می‌کنند جهت آنالیز در دستور کار قرار گیرد.

 

*شناسایی 30 شهر محروم از مواد غذایی سالم در کشور

در همین راستا مشاور بهداشتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار کرد: محصولی که به دست مصرف‌کننده می‌رسد بایستی از سلامت لازم برخوردار باشد.

 

طهماسب نظری خاطرنشان کرد: در حال حاضر محصولات مصرفی مردم لرستان ورودی استان‌های دیگر است، ضمن اینکه محصولات سالم استان به کشورهای خارجی صادر می‌شود.

 

وی با بیان اینکه 30 شهر محروم کشور در زمینه نبود محصولات غذایی سالم شناسایی شده، گفت: یکی از این شهرها متعلق به لرستان بوده و لذا انتظار می‌رود تجهیزات لازم به سمت آزمایش محصولات مورد استفاده مردم به کار برده شود.

 

بنا بر این گزارش آنچه مسلم است، مواد غذایی سالم نقش موثری در کاهش بیماری‌هایی با آمار مرگ و میر بالا  از جمله سرطان و همچنین روند روبه رشد سلامت افراد ایفا می‌کنند.

 

به همین منظور متولیان امر سلامت استان می‌بایست ضمن بسترسازی لازم جهت تولید و عرضه محصولات غذایی سالم، با به‌کارگیری تجهیزات و امکانات از ورود محصولات دارای ریسک بالا توسط فعالان غیرمجاز خودداری نمایند.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

4 + 8 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران