ماه رمضان فرصت ویژه برای تقرب الهی

ماه رمضان فرصت ویژه برای تقرب الهی
شناسه خبـر : ۱۵۴۲۱ پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۸

ماه مبارک رمضان هديه‎اي الهي است که درآن به انسان‎ها فرصت ويژه براي نزديکي به خدا، آمرزش گناهان و رسيدن به سعادت دنيوي و اخروي داده مي‎شود و روح ايمان و تقوا را در روزه‎داران تقويت مي‎کند.

 

به گزارش سفیر افلاک ماه رمضان، نهمین ماه از ماه‌های قمری و تنها ماهی است که نام آن در قرآن ذکرشده است. از مهم‌ترین فضایل ماه رمضان این است که کتاب‌های آسمانی تورات، انجیل، زبور و قرآن در این ماه نازل شده است.

 

ماه رمضان ماه میهمانی خداوند است که خداوند بزرگ در این ماه نهایت مهربانی و رحمت را در حق میهمانان خود انجام می‌دهد.

 

هر سال رمضان که می‌آید در حقیقت خداوند یکبار دیگر لطفش را در حق بنده‌اش تمام می‌کند و فرصتی دوباره برای بخشش و آمرزش به او می‌دهد، فرصتی که ارزش آن را فقط کسانی که از آن محروم هستند در می‌یابند.

 

«رمضان» از «رمضاء» به معنای شدت حرارت گرفته شده و به معنای سوزانیدن می‌باشد. در ماه مبارک رمضان، گناهان انسان بخشیده می‌شود و به همین خاطر این نام را به خود گرفته است.

 

روزه از بزرگترین عبادات اسلامی و به فرموده‌ی معصومین(ع) یکی از پنج چیزی است که اسلام بر آن بنا شده است و البته این عبادت مخصوص امت اسلامی نیست و امت‌های پیش از اسلام نیز در روزهای معینی از سال به اشکال گوناگون روزه می‌گرفتند.

 

فلسفه ماه مبارک رمضان، رسيدن به تقواي الهي است و معنويت و فضاي روح بخش ماه مبارک رمضان به گونه‎اي است كه همگان با شوق در صدد اندوختن توشه معنوي و ذخيره آخرت خود هستند.

 

يکي از برکات معنوي اين ماه مبارک، رعايت بيش از پيش عفاف و پوشش و دوري از ناهنجاري‎ها است، لذا انتظار مي رود همگان ضمن رعايت فضاي معنوي حاکم بر جامعه، اخلاق و پوشش اسلامي را مراعات کرده و در اين امر مهم نيروي انتظامي را ياري کنند.

 

ماه مبارک رمضان هديه‎اي الهي است که درآن به انسان‎ها فرصت ويژه براي نزديکي به خدا، آمرزش گناهان و رسيدن به سعادت دنيوي و اخروي داده مي‎شود و روح ايمان و تقوا را در روزه‎داران تقويت مي‎کند.

 

هدف مومنان از انجام هرکاري کسب رضايت خداوند منان است و اگر روزه نيز با نيت خالص و قصد قربت گرفته شود بدون شک رضايت پروردگار را به دنبال خواهد داشت.

 

روزه فوايد جسمي و روحي فراواني براي انسان در بردارد و روزه داري، توان‏بخش جان انسان است.

 

حقيقت روزه همان بندگي کامل نسبت به خداوند متعال و مجموعه ‏اي از مراقبت‏ ها و مواظبت ‏هاي فردي و اجتماعي که روح ايمان و تقوا را در فرد روزه دار تقويت مي‎کند، مي‎باشد.

 

خداوند متعال با قرار دادن ماه مبارک رمضان فرصتي طلايي در اختيار مسلمانان قرار داده تا با استغفار و طلب آمرزش، مشمول رحمت الهي شده و گناهانشان آمرزيده شود.

 

انجام اعمال نيک و صالح، قرض دادن و کمک به برادر ديني، اقرار و اعتراف به گناه در محضر خداوند منان، هجرت و جهاد در راه خدا و افطاري دادن به روزه داران از جمله کارهايي است که باعث بخشش گناهان خواهد شد.

 

در آیه 185 سوره‌ی بقره آمده است:

«شَهْرُ رَمَضانَ الَّذي أُنْزِلَ فيهِ الْقُرْآنُ هُديً لِلنَّاسِ وَ بَيِّناتٍ مِنَ الْهُدي‏ وَ الْفُرْقانِ فَمَنْ شَهِدَ مِنْکُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ وَ مَنْ کانَ مَريضاً أَوْ عَلي‏ سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَيَّامٍ أُخَرَ يُريدُ اللَّهُ بِکُمُ الْيُسْرَ وَ لا يُريدُ بِکُمُ الْعُسْرَ وَ لِتُکْمِلُوا الْعِدَّةَ وَ لِتُکَبِّرُوا اللَّهَ عَلي‏ ما هَداکُمْ وَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ»

 

ترجمه آیه چنین است: «ماه رمضان ماهی است که قرآن در آن فرو فرستاده شده که راهنمای مردم و دلایلی روشن از هدایت و جدایی (بین حق و باطل) است. پس کسی که در این ماه حاضر باشد (در وطن باشد) باید آن را روزه بدارد، و کسی که بیمار یا در سفر باشد، تعدادی از روزهای دیگر (را به مقدار آنچه فوت شده روزه بدارد). خداوند برای شما آسانی می‌خواهد و برای شما دشواری نمی‌خواهد، و (می‌خواهد) تا شماره معین (سی روز) را تمام کنید و خدا را به پاس آنکه شما را هدایت نموده تکبیر گویید و بزرگ شمارید، و شاید سپاس گزارید.»

 

نقل شده است که پیامبرخدا(ص) در آخرین جمعه‌ی ماه شعبان یکی از سال‌ها به منظور آماده کردن اصحاب خود برای استقبال از ماه رمضان خطبه‌ای خواندند و اهمیت این ماه را چنین بیان کردند: «ای مردم! ماه خدا همرا با برکت، آمرزش و رحمت به سوی شما روی آورده. این ماه نزد خدا بهترین ماه هاست. روزهای آن، بهترین روزها و شب‌های آن بهترین شب‌هاست و ساعات این ماه بهترین ساعات است. ماهی است که به میهمانی خدا دعوت شده‌اید و از کسانی هستید که مورد اکرام خدا هستید. نفس‌های شما در این ماه ثواب تسبیح حق دارد و خوابتان ثواب عبادت. اعمالتان در آن مقبول و دعاهایتان مستجاب است. بدبخت کسی است که از آمرزش الهی در این ماه بزرگ محروم گردد.

 

 

در آیات و روایات فضیلت‌های بسیاری برای این ماه پربرکت ذکر شده که ما در زیر به برخی از این روایات اشاره می کنیم.

 

امام باقر(ع) می‌فرمایند: به راستی که خداوند فرشتگانی را بر روزه‌داران گماشته است. آنها در هر روز تا آخرین روز ماه رمضان برای روزه‌داران طلب آمرزش می‌نمایند و هر شب هنگام افطار به روزه‌داران ندا می‌دهند: مژده باد بر شما، ای بندگان نیک خدا! اندکی گرسنگی کشیدید؛ اما به زودی سیر خواهید شد. مبارک باشد و مبارک گردانید. تا اینکه آخرین شب ماه رمضان فرا رسد به آنان ندا می‌دهند: مژده باد بر شما ای بندگان خدا! زیرا خداوند گناهان‌تان را آمرزید و توبه‌تان را پذیرفت. پس بنگرید در اعمالی که از سر می‌گیرید؛ که چگونه خواهید بود؟

 

پیامبر خدا(ص) می‌فرمایند: ماه رمضان ماهی عظیم است خداوند اعمال نیک را در این ماه چند برابر می‌سازد و گناهان را محو می‌کند و درجه‌های بهشتی را فراتر می‌برد. هر کس در این ماه صدقه‌ای دهد خداوند او را می آمرزد و هر کس در این ماه به برده‌اش احسان کند خداوند او را می‌آمرزد و هر کس در این ماه خوش اخلاق باشد خداوند او را در این ماه می‌آمرزد و هر کس در این ماه خشم خود را فرو برد خداوند او را می‌آمرزد و هر کس در این ماه صله ارحام کند خداوند او را می‌آمرزد.

 

سپس می‌فرمایند: این ماه مانند ماه‌های دیگر نیست؛ هنگامی که این ماه روی می‌آورد با برکت و رحمت روی می‌آورد و هنگامی که به شما پشت می‌کند با آمرزش گناهان پشت می‌کند. این ماهی است که در آن حسنات چند برابر می‌شود و اعمال خیر در این ماه پذیرفته می‌گردد. هر کدام از شما در این ماه دو رکعت نماز مستحبی برای خدا بخواند، خداوند او را می‌آمرزد.

 

سپس فرمودند: بدبخت‌ترین بدبخت کسی است که از این ماه بیرون رود در حالی که گناهانش آمرزیده نشده است پس در این هنگام زیان می‌بیند؛ در زمانی که نیکوکاران با جایزه‌های پروردگار کریم رستگار می‌شوند.

 

امام صادق(ع) می‌فرمایند: خداوند در هر شب ماه رمضان، آزادشدگانی از آتش دارد جز کسی که با مسکری افطار کند؛ پس هنگامی که آخرین شب ماه رمضان فرا رسد خداوند در آن شب به تعداد افرادی که در تمام شب‌های این ماه آزاد کرده بود، آزاد می‌سازد.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

3 + 6 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران