آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) بروجرد در بن‎بست پاس‎کاری‎ها/ متولیان تولی‌گری نمی‌کنند

آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) بروجرد در بن‎بست پاس‎کاری‎ها/ متولیان تولی‌گری نمی‌کنند
شناسه خبـر : ۱۵۴۱۴ چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۹

اجرای طرح آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) بروجرد با وجود گذشت بیش از 13 سال همچنان در بن‎بست پاس‎کاری‎ها نیمه کاره مانده است.

به گزارش سفیر افلاک آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) با هدف اجرای طرح نهایی دیده شده برای آن از چندین سال پیش کلید خورده و همچنان نیمه کاره مانده و به عبارت بهتر رها شده است.

 

در سال‎های گذشته شهرداری بروجرد 5 هزار و 936 متر مربع از مجموع 28 هزار و800 متر مربع از املاک حریم امامزاده را تملک کرد، اما ادامه کار متوقف شد.

 

تخریب ساختمان‎های تملک شده نه تنها چهره نازیبایی را برای حریم این امامزاده واجب‌التعظیم به وجود آورده، بلکه آن را به محلی برای پرسه زدن افراد معتاد و ولگرد تبدیل کرده است.

 

با وجود گلایه‎های بسیار ساکنان اطراف حریم امامزاده جعفر(ع) ادامه کار تملک اراضی همچنان بلاتکلیف باقی ماند، تا اینکه سال گذشته جلسه‎ای برگزار و در آن مقرر شد که شهرداری به اتفاق دو اداره اوقاف و میراث فرهنگی هر کدام یک سوم از املاک باقی مانده را تملک کنند، تا آزادسازی به طور کامل انجام و بستر برای اجرای طرح اصلی مهیا شود.

 

 

اینک اما شهرداری سهیم بودن در ادامه تملک را با وجود آزادسازی بخش قابل توجهی از املاک اجحاف در حق خود دانسته و از طرفی با وجود شرایط بد درآمدی این نهاد، امکانی برای همکاری در این باره نمی‎بیند.

 

اداره میراث فرهنگی نیز با استناد به اینکه اعتباری برای هزینه‎کرد در این حوزه ندارد و از طرفی پروژه‎های کاری اولویت‎دار زیادی برای اجرا دارد، حضور در بین سه اداره متولی امر آزادسازی را غیر کارشناسی می‎داند.

 

ضلع سوم اجرای طرح آزادسازی یعنی اداره اوقاف هم مدعی است که سر فصل اعتباری برای این منظور در اختیار ندارد و منتظر موافقت با درخواست تسهیلات برای آزادسازی املاک سهم یک سومی خود است که البته تاکنون تخصیصی صورت نگرفته است.

 

با این وجود به نظر می‎رسد که آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) بروجرد و اجرای طرح دیده شده برای آن به زمان نامعلومی موکول می‎شود و این قصه همچنان سر دراز دارد.

 

*اعتباری برای آزادسازی حریم امامزاده نداریم

رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد گفت: سال گذشته جلسه‎ای برگزار و تقسیم املاک تملک نشده در حریم امامزاده جعفر(ع) بروجرد بین شهرداری و ادارات اوقاف و میراث فرهنگی از طرف مدیرکل اداره اوقاف لرستان پیشنهاد و مطرح شد.

 

حجت‎اله یارمحمدی اظهار کرد: شاید این پیشنهاد بدون توجه به نقش ادارات در این زمینه و کار کارشناسی مطرح و پس از آن در قالب یک مصوبه گنجانده شد.

 

وی عنوان کرد: در آن جلسه موضوع تقسیم تملک اراضی تملک نشده بین شهرداری و ادارات اوقاف و میراث فرهنگی به عنوان یک پیشنهاد مطرح و اعضای حاضر در جلسه درباره آن بحث نکردند.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد بیان کرد: در جلسه بعدی نیز مطرح کردم که تملک یک سوم املاک باقی مانده توسط اداره میراث فرهنگی نه در اختیار بنده بوده و نه این موضوع به عنوان یک اولویت اصلی برای ما مطرح است.

 

یارمحمدی اجرای طرح آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) را کار بسیار در خور توجهی دانست و افزود: اما نباید فراموش کرد که در شرایط موجود کارهایی با ضرورت بسیار بیشتر برای میراث فرهنگی وجود دارد که حفظ خانه‎های تاریخی و جلوگیری از تخریب آن‎ها از این جمله است.

 

وی بیان کرد: از سویی اعتبارات ما آنقدر متمرکز نیست که بنا به تشخیص هزینه کنیم، از طرفی این اداره منابع درآمدی در اختیار ندارد که از آن محل نسبت به صرف اعتبارات اقدام کند.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد تاکید کرد: به این ترتیب ما نه اعتبار شناوری داریم که بنا به تشخیص هزینه کنیم، از طرفی اگر قرار باشد اعتباری هم تخصیص یابد، پروژه‎های اولویت‌دارتری برای صرف اعتبارات داریم.

 

یارمحمدی تصریح کرد: نکته دیگر این است که تملک املاک حریم امامزاده جعفر(ع) برای شهرداری و اداره اوقاف در حکم یک سرمایه‎گذاری است، چرا که پس از اجرای طرح نهایی به میزان تملک اراضی می‎توانند، فضاهایی را در اختیار داشته باشند که از آن‎ها بهره‎برداری کنند، در صورتیکه این اتفاق برای اداره میراث فرهنگی رخ نمی‎دهد.

 

وی ادامه داد: به این ترتیب نگاه اداره میراث فرهنگی به امامزاده جعفر(ع) نگاه به عنوان یک اثر تاریخی است، در حالیکه نگاه شهرداری و اداره اوقاف نگاه سرمایه‎گذاری است.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد اظهار کرد: از طرفی با توجه به محدود بودن اعتبارات استانی در صورتیکه مجموع این اعتبارات هم برای این منظور هزینه شود، میزان قابل توجهی نیست که بتوان با آن کاری انجام داد، اگر چه همانگونه که گفته شد در بروجرد پروژه‎های اولویت‌دار دیگری وجود دارد.

 

یارمحمدی عنوان کرد: با همه آنچه که گفته شد، اگر چه آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) و اجرای طرح پیش‎بینی شده برای آن کار بسیار خوبی است، اداره میراث فرهنگی بنا به دلایل یاد شده نمی‎تواند سهم یک سومی در تملک و آزادسازی اراضی حریم امامزاده داشته باشد.

 

 

 

*برای تملک املاک درخواست تسهیلات کرده‎ایم

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بروجرد در این باره گفت: سپس از تعیین سهم یک سومی برای آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) نه تنها اداره اوقاف که دو اداره دیگر نیز تاکنون تملکی را انجام نداده‎اند.

 

حجت‎الاسلام علی ارکبان اظهار کرد: در وهله اول باید مشخص شود که سهم یک سومی هر یک از ادارات از مجموع املاک تملک نشده در کدام قسمت از این آزادسازی قرار دارد که شهرداری تاکنون در این باره اقدامی نکرده است.

 

وی عنوان کرد: باید پس از تعیین محدوده یک سومی تملک اراضی توسط اداره اوقاف، میزان اعتبار مورد نیاز برای آزادسازی آن مشخص شود که پس از آن بتوان بازه زمانی برای انجام کار تعیین کرد.

 

این مسوول بیان کرد: از طرفی باید شهرداری و اداره میراث فرهنگی هر یک مانند اداره اوقاف طرح‎های خود را آماده کنند، تا آنگاه طرح نهایی به صورت تلفیقی از آن‎ها آماده و نهایی شود که دیدگاه هر سه اداره در آن مشخص شده و خروجی اجرایی شود.

 

ارکبان تاکید کرد: پس از آزادسازی کامل املاک باقی مانده در حریم امامزاده جعفر(ع) می‎توان طرح اصلی را اجرا و پیاده‎سازی کرد.

 

وی با اشاره به اینکه سرفصل اعتباری در خصوص آزادسازی حریم بقاع متبرکه وجود ندارد، افزود: بنابراین آزادسازی باید از محل یکی درآمد نذورات صورت گیرد که درآمد نذورات امامزاده جعفر (ع) جوابگوی آزادسازی حریم آن نیست.

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بروجرد تصریح کرد: بر این اساس و با توجه به اینکه بقاع و امامزادگان در تخصیص اعتبارات تملک دارایی نمی‌گنجند،به منظور تملک سهم یک سومی این اداره از صندوق راسخون که وابسته به سازمان اوقاف است، تقاضای دریافت وام کرده‎ایم که البته تاکنون تخصیصی داده نشده است.

 

ارکبان اظهار کرد: با همه این تفاسیر باید نقدینگی وجود داشته باشد که بر مبنای آن پس از تعیین محدوده سهم اداره اوقاف نسبت به تملک و آزادسازی اراضی اقدام شود.

 

 

*آزادسازی نیمی از اراضی حریم امامزاده توسط شهرداری

شهردار بافت تاریخی بروجرد گفت: بر اساس آخرین طرح مصوب باید 28 هزار و 800 متر مربع از املاک حریم امامزاده آزاد شود که یکهزار و 460 متر مربع از این مجموع را حریم درجه یک و محوطه امامزاده  تشکیل می‎دهد که نیازی به آزادسازی ندارد.

 

شهاب ممدوحی اظهار کرد: طی سال‎های گذشته شهرداری بروجرد 5 هزار و 936 متر مربع از املاک تجاری و مسکونی حریم امامزاده را تملک کرده است، از طرفی با احتساب این املاک تملک شده، حریم درجه یک، کوچه‎ها و شبکه معابر می‎توان گفت که شهرداری قریب به 14 هزار متر مربع یعنی حدود نیمی از مجموع املاک را آزادسازی کرده است.

 

وی با اشاره به اینکه این حجم از تملک اراضی در شرایط بد اقتصادی شهرداری بروجرد و با وجود همه مشکلات و چالش‎های مالی این نهاد صورت گرفته است، تاکید کرد: به این ترتیب معتقدیم که شهرداری سهم خود را در این زمینه انجام داده است.

 

شهردار بافت تاریخی بروجرد ادامه داد: از طرفی با وجودیکه دو اداره دیگر اوقاف و میراث فرهنگی تاکنون هیچگونه اقدامی در این زمینه انجام نداده و املاکی را تملک نکرده‎اند، با محول شدن سهم یک سومی از تملک املاک باقی مانده توسط شهرداری مخالف بوده و آن را اجحافی در حق این نهاد می‎دانیم.

 

 

 

*اوقاف و میراث فرهنگی به تعهداتشان عمل کنند

‎ممدوحی تاکید کرد: بنابراین می‎طلبد که ادارات اوقاف و میراث فرهنگی با عمل به تعهدات خود املاک باقی مانده حریم امامزاده را تملک کنند، تا زمینه برای اجرای طرح نهایی فراهم شده و این مهم بیش از این به تعویق نیفتد.

 

وی خاطر نشان کرد: نقاط تملک شده بر روی نقشه و طرح موجود برای آزادسازی حریم امامزاده جعفر (ع) مشخص است و به این ترتیب مانعی بر سر راه تملک اراضی توسط دو اداره دیگر  از نظر طرح و نقشه وجود ندارد.

 

شهردار بافت تاریخی بروجرد گفت: شهرداری آماده است که نقشه طرح آزادسازی را که در آن املاک تملک شده و باقی مانده موجود است، در اختیار دو اداره متولی در این زمینه قرار دهد.

 

ممدوحی با اشاره به اینکه طی سال‎های اخیر چند طرح در این خصوص تهیه شده است، تاکید کرد: در حال حاضر طرح موضوع اولویت‎دار نیست، اجرای کار و اتمام کار آزادسازی حریم امامزاده به عنوان اولویت مطرح است.

 

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا طرح حریم امامزاده نهایی شده است؟ بیان کرد: در جریان بازدید معاون وزیر راه و شهرسازی قرار شده است که با نظر به طرح تهیه شده توسط شهرداری، طرح جامع‎تری توسط کارشناسان این وزارتخانه تهیه شده و ملاک عمل قرار گیرد که البته تاکنون وزارتخانه طرح نهایی را ارائه نکرده است.

 

 

 

*طرحی با هدف تقویت صنعت گردشگری در بروجرد

شهردار بافت تاریخی بروجرد در خصوص ماهیت این طرح و اهداف تعریف شده برای آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) عنوان کرد: بروجرد از قابلیت‎ها و ظرفیت‎های عدیده‎ای در حوزه گردشگری برخوردار است که البته تا به حال کار قابل توجهی در این زمینه انجام نشده است.

 

ممدوحی ادامه داد: بروجرد با وجود اقلیم مناسب و معتدل، وجود جاذبه‎های عدیده گردشگری و طبیعی و پیشینه غنی فرهنگی و مذهبی این ظرفیت را دارد که در غرب کشور به عنوان یک قطب گردشگری مطرح باشد.

 

وی اظهار کرد: از طرفی بقاع متبرکه بزرگانی با شجره نامه و منتسب به امامان معصوم در بروجرد وجود دارد که می‎توان از این ظرفیت به نحو مطلوب بهره برد.

 

شهردار بافت تاریخی بروجرد تاکید کرد: با همه آنچه که گفته شد، هدف از اجرای این طرح در وهله اول برجسته‎سازی هر چه بیشتر امامزاده جعفر(ع) و بقعه‎ای است که در نوع خودش در کشور اگر بی‎نظیر نباشد، کم نظیر است.

 

ممدوحی تصریح کرد: در وهله دوم هدف این است که از این ظرفیت در جهت شناساندن دیگر ظرفیت‎های بروجرد در حوزه گردشگری استفاده شود و با توجه به اینکه در حوزه گردشگری فاکتورهای مختلف فرهنگی، سیاحتی، زیارتی، خدماتی و برخی پارامترهای دیگر وجود داشته و نیاز است، ایجاد یک مجموعه در حریم امامزاده که همه این فاکتورها در آن دیده شده باشد، مدنظر است.

 

وی ادامه داد: با اجرای این طرح می‎توان علاوه بر جذب گردشگر مذهبی، امکانات رفاهی، خدماتی و فضاهای فرهنگی را برای زائران و گردشگران فراهم آورد و در کنار آن‎ها با ایجاد غرفه‎های صنایع دستی نسبت به معرفی صنایع دستی بروجرد اقدام کرد و اهتمام ورزید.

 

شهردار بافت تاریخی بروجرد عنوان کرد: به منظور تحقق این مهم می‏‌طلبد که شهرداری و دیگر دستگاه‎های تمولی مانند ادارات اوقاف و میراث فرهنگی با تمرکز بر روی کار و انجام تعهدات خود بستر را برای ایجاد نتایج مثمر ثمر فراهم کنند.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

9 + 5 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران