نگین گردشگری مذهبی خرم‌آباد در حصار مغازه‌ها/طرح ساماندهی در محاق

نگین گردشگری مذهبی خرم‌آباد در حصار مغازه‌ها/طرح ساماندهی در محاق
شناسه خبـر : ۱۵۳۷۳ شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰

درحالی‌که طرح ساماندهی اطراف امامزاده زید بن علی(ع) خرم‌آباد در محاق است، نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری بر لزوم آزادسازی حریم امامزاده و ادامه نیافتن وضع کنونی تأکید کرد.

به گزارش سفیر افلاک موضوع آزادسازی حریم امامزاده زید بن علی(ع) خرم‌آباد سال‌هاست به‌عنوان یکی از مطالبات مردم مرکز لرستان مطرح‌شده است، موضوعی که به نظر می‌رسد با توجه به وجود بناهای تجاری و اتصال به بازار شهر نیازمند برنامه‌ریزی میان‌مدت است.

این امامزاده در مرکز بازار قدیمی شهر خرم‌آباد قرار دارد و انتظار اینکه کار آزادسازی آن در کوتاه‌مدت عملیاتی شود چندان امیدوارانه نیست اما در صورت برنامه‌ریزی میان‌مدت و همچنین تعامل و همکاری مردم می‌توان این مطالبه چندین ساله را محقق کرد.

واکنش آیت‌الله مبلغی به وضعیت نا به سامان حریم امامزاده زید بن علی(ع) خرم‌آباد

اجرای طرح ساماندهی اطراف امامزاده زید بن علی(ع) خرم‌آباد در طی این سال‌ها کم‌وبیش موردتوجه قرارگرفته اما عدم جدیت مسئولان امر و همکاری مردم و کسبه منطقه باعث شده تا این طرح در محاق بماند و همچنان این ظرفیت گردشگری مذهبی مجال بروز و ظهور نیابد.

استمرار وضعیت نا به سامان حریم امامزاده زید بن علی(ع) خرم‌آباد، واکنش نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری را نیز در پی داشت تا آیت‌الله مبلغی در سخنانی بر لزوم ادامه نیافتن وضعیت کنونی تأکید کند.

روا نیست امامزاده و اطراف آن، عمران و آبادانی نداشته باشد

آیت‌الله احمد مبلغی نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری در سخنانی در جمع مردم خرم‌آباد با اشاره به اینکه امامزاده زید بن علی(ع) با قدمت بسیار و محل توجه همه مردم قرار دارد و در مرکز شهر خرم‌آباد چون ستاره‌ای می‌درخشد، اظهار داشت: روا نیست این امامزاده و اطراف آن، عمران و آبادانی نداشته باشد و یک مساحت فراخ، زمین باز و امکانی برای زیارت و گردشگری مذهبی فراهم نشود.

وی بابیان اینکه اولیای امر، اداره کل اوقاف و امور خیریه و استاندار باید با یک برنامه‌ریزی تدریجی اما نه طولانی، اطراف امامزاده زید بن علی(ع) را باز کنند و یک فضای پرجاذبه در کنار آن برای مردم شهر خرم‌آباد فراهم کنند، تصریح کرد: اما باید توجه شود ظلمی هم به مردمان منطقه نشود و حق آنان پرداخت شود.

باید اقدامی شود که نه کسبه محل متضرر شوند و نه این وضع ادامه یابد

نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه سخت گرفتن بر آدمیان و تنگ کردن زندگی بر عده‌ای درست نیست، افزود: موضوع آزاد شدن اطراف امامزاده زید بن علی(ع) باید در اولویت قرار گیرد و ماهم پیگیری لازم را خواهیم کرد، باید اقدامی شود که نه کسبه محل متضرر شوند و نه این وضع ادامه یابد.

آیت‌الله مبلغی خاطرنشان کرد: ساماندهی اطراف امامزاده زید بن علی(ع)، در کنار قلعه فلک الافلاک می‌تواند یک نقطه بسیار خوب برای گردشگری باشد و این عمران شهر است.

آزادسازی حریم امامزاده زید بن علی(ع)،  داستان مثنوی هفتاد من است

حجت‌الاسلام مرتضی خاک‌باز مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان نیز پیش‌ازاین در سخنانی با اشاره به اینکه موضوع آزادسازی حریم امامزاده زید بن علی(ع) خرم‌آباد، داستان مثنوی هفتاد من است، اظهار داشت: از زمان دولت نهم و دهم موضوع آزادسازی حریم این امامزاده آغاز شد.

وی خاطرنشان کرد: در آن زمان طرحی برای آزادسازی حریم این امامزاده تصویب شد که امروز عملاً هیچ‌یک از افرادی که آن طرح را امضاء و تصویب کردند در رأس کار نیستند.

انتظار می‌رفت همان‌طور که به موضوع آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک توجه شد، به طرح آزادسازی حریم امامزاده زید بن علی(ع) خرم‌آباد نیز توجه می‌شد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان با اشاره به اینکه انتظار می‌رفت همان‌طور که به موضوع آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک توجه شد، به طرح آزادسازی حریم امامزاده زید بن علی(ع) خرم‌آباد نیز توجه می‌شد، افزود: متأسفانه این توجه نشد و تا به امروز همچنان بی‌توجهی‌ها ادامه دارد و هنوز هیچ دستگاهی جز اداره کل اوقاف برای آزادسازی حریم این امامزاده هزینه‌ای نکرده است.

حجت‌الاسلام خاک‌باز بابیان اینکه طرح اولیه آزادسازی حریم امامزاده زید بن علی(ع) خرم‌آباد را تقلیل دادیم و تخلیه ۱۰۷ مغازه اطراف امامزاده را که وقفی هستند در دستور کار قرار داده‌ایم، تصریح کرد: چندین جلسه را با رئیس‌کل دادگستری لرستان و دادستان خرم‌آباد داشتیم و خوشبختانه همکاری بسیار خوبی را با ما داشتند.

وی با تأکید بر اینکه تاکنون ۳۰ رأی تخلیه مغازه اطراف امامزاده را گرفته‌ایم، افزود: به‌هیچ‌وجه راضی به ورود موضوع به محاکم قضایی نبودیم اما جلسات متعددی که با متولیان امر و مردم داشتیم نتیجه‌بخش نبود و مجبور به ورود به محاکم قضایی شدیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان یادآور شد: ۱۰ مغازه در حریم امامزاده را نیز تخریب کرده‌ایم.

مقبره‌ زید بن علی(ع) در محله‌ای به همین نام، در غرب مسجد جامع خرم‌آباد و در مرکز بازار روز این شهر واقع‌شده است.

حریم مقبره شش هزار مترمربع وسعت دارد که درگذشته گورستان بوده است. در میان این زمین، ‌ مقبره‌ای وجود دارد که آیات و کلمات مقدس را با خط نسخ و به‌طور برجسته بر آن نقش کرده‌اند. روی لبهٔ‌ شرقی مقبره، نام استادکار نجار و تاریخ احداث آن آمده است.

بنای کنونی مقبره به سال ۱۳۰۷ هجری قمری مربوط می‌شود. بر اساس سنگ‌نبشتهٔ بنا که به خط کوفی است، این مقبره در سال ۴۰۴ هجری قمری به‌فرمان بدر بن حسنویه ساخته‌شده و به زید بن علی بن حسین بن علی بن طالب(ع) تعلق دارد.

بنای مقبره، هشت‌ضلعی است که چهار ضلع اصلی دارد و هر یک از این اضلاع نیز به ضلع‌های کوچک‌تری تقسیم‌شده‌اند.

تمام بنای امامزاده زید بن علی خرم‌آباد از آجر ساخته‌شده است. صندوقی چوبی و قهوه‌ای‌رنگ با نقوش زیبای کنده‌کاری‌شده، روی قبر جای گرفته است. در هر دو گلدستهٔ مقبره نیز پله‌هایی برای رفتن به پشت‌بام کار گذاشته‌شده‌اند.

مقبره دارای دو گلدسته مدور آجری در دو طرف بوده که با کاشی‌های زیبایی که کلماتی مقدس بر آن نوشته‌شده مزین شده است. درب اصلی حرم از چوبی مخصوص و به شکل زیبایی ساخته‌شده و آیات و کلمات مقدس با خط نسخ و به‌طور برجسته بر آن نقش شده است.

در حال حاضر به دلیل قرارگیری این امامزاده در مرکز بازار شهر خرم‌آباد حریم این بقعه به‌وسیله مغازه‌هایی احاطه‌شده که برای توسعه گردشگری مذهبی در خرم‌آباد نیاز به آزادسازی حریم این بنا است.

 

منبع: مهر لرستان

انتهای پیام/

ارسال نظر

3 + 8 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران