عضو هیات علمی دانشگاه آیت‌الله بروجردی مطرح کرد؛

قرآن؛ کهن‌ترین سند مدون حقوق بشر

قرآن؛ کهن‌ترین سند مدون حقوق بشر
شناسه خبـر : ۱۵۲۳۰ سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱

عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه آیت‌الله بروجردی، با بیان این‌که در آیات و روایات اسلامی، حقوق بشر مورد توجه قرار گرفته است، اظهارکرد: قرآن‌کریم کهن‌ترین سند مدون حقوق بشر است.

به گزارش سفیر افلاک علی مدحی، عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه آیت‌الله العظمی بروجردی(ره)،در دومین همایش ملی «قرآن و حقوق» که به میزبانی دانشگاه آیت‌الله العظمی بروجردی(ره) شهرستان بروجرد برگزار شد، اظهارکرد: از دیدگاه حقوقی یک حق بر حیات و یک حق بر زیستن داریم، کمااینکه حق بر حیات حق اختصاصی بشر است. 

 

وی با بیان این‌که تنها موجودی که حق دارد بر مبنای کرامات الهی زندگی کند، انسان است، اضافه کرد: حق حیات یک حق اختصاصی است که از آن جمله می‌توان حفاظت از محیط زیست را نام برد. 

 

مدحی گفت: باید حقوق بشر به قرآن افتخار کند چهار دلیل وجود دارد که برخی از ماده‌های اعلامیه حقوق بشر به تاسی از قرآن است، کمااینکه در فرمایشات انبیا این قانون اساسی در نگاه حقوق بشری مورد توجه است.

 

بی‌حد و مرز بودن علم مشهود است

عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه آیت‌الله العظمی بروجردی، به دو سند بزرگ حقوق بشری اشاره و تصریح کرد: اسناد حقوق بشر شامل اعلامیه حقوق بشر و اعلامیه اسلامی حقوق بشر هستتد. 

 

وی با بیان این‌که اعلامیه جهانی ۳۰ ماده است و شامل چند دسته می‌شود و اعلامیه اسلامی حقوق بشر ۲۵ ماده دارد، گفت: امروزه برخی‌ها بر این باورند که نسل سوم حقوق بشر باید نگارش شود و ما باید اعلامیه نجات حقوق بشر از علمش را بنویسیم. 

 

عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه آیت‌الله العظمی بروجردی با اشاره به این‌که بی‌حد و مرز بودن علم مشهود است، اضافه کرد: اما باید مواظب باشیم برخی‌ها از علم سوءاستفاده می‌کنند و نهایتاً تکریم حقوق بشر به خطر می‌افتد. 

 

وی با اشاره به این‌‌که در اعلامیه جهانی حقوق بشر ۵ بند وجود دارد که برگرفته از قرآن‌کریم هستند، عنوان کرد: از آن جمله می‌توان حق بر حیات، آزادی، حق کرامت و حق بر آموزش را نام برد.

 

تقدم مصداق‌های حقوق بشر در قرآن از افتخارات اسلام است

مدحی در خصوص دلیل دوم تاسی اعلامیه جهانی حقوق بشر به قرآن، افزود: اعلامیه جهانی حقوق بشر هنوز شکل اعلامیه دارد و به صورت الزام در هیچ کشوری اجرا نشده است اما مصداق‌های حقوق بشر در قرآن‌کریم از این جهت که وعده‌هایی که عقوبت اخروی دارد جنبه الزام دارد. 

 

عضو هیئت علمی دانشگاه آیت‌الله العظمی بروجردی با اشاره به این‌که تقدم مصداق‌های حقوق بشر در قرآن از افتخارات اسلام است، تصریح کرد: اعلامیه جهانی حقوق بشر به تاسی از قرآن است. 

 

وی تصریح کرد: نسل چهارم اعلامیه جهانی حقوق بشر را طوری بنویسید تا از سوء‌استفاده کسانی‌که به طریق ناثواب از علم استفاده می‌کند جلوگیری شود. 

 

مدحی با بیان این‌که در اعلامیه جهانی حقوق بشر جنبه توصیه‌‌ای دارد، عنوان کرد: مصادیق قرآنی در مورد حقوق بشر جنبه جهان‌شمولی دارد.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: ایکنا

ارسال نظر

9 + 3 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران