نقش صنایع تبدیلی در توسعه اقتصادی/ کمبود صنایع تبدیلی کشاورزان را رنج می دهد

نقش صنایع تبدیلی در توسعه اقتصادی/ کمبود صنایع تبدیلی کشاورزان را رنج می دهد
شناسه خبـر : ۱۵۱۱۷ دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۴

در بروجرد به دلیل آب و هوای مناسب سالانه به میزان قابل توجهی محصولات کشاورزی تولید می شود اما کمبود صنایع تبدیلی سبب شده تا بسیاری از این محصولات خام و با سود بسیار اندک به فروش برسد.

به گزارش سفیر افلاک در شهرستان بروجرد به دلیل داشتن آب و هوایی مناسب سالانه بالغ بر 82 هزار تن انواع محصولات باغی تولید می شود که هر کدام از این محصولات دارای کیفیت عالی بوده به طوری که بروجرد به عنوان قطب تولید سیب معرفی شده است.

 

وجود باغات مختلف در گلدشت و روستاهای اطراف بروجرد در کنار رودها هر ساله محصولاتی را تولید می کنند که بخشی از آنها صادر و یا به استان های دیگر فرستاده می شود اما متاسفانه با توجه به ظرفیت و پتانسیل بالای تولید محصولات کشاورزی، کمبود صنایع تبدیلی یکی از مهمترین مشکلات بخش کشاورزی در بروجرد است.

 

وجود صنایع تبدیلی در کاهش ضایعات کشاورزی اثر گذار است تا جایی که همین سیب تولیدی بروجرد سال گذشته که حدود 50 درصد افزایش تولید داشت به دلیل کمبود صنایع تبدیلی بخش زیادی از آن تبدیل به ضایعات شد و کشاورزان مجبور بودند دسترنج خود را به قیمتی بسیار اندک بفروشند.

 

Related image

 

صنایع تبدیلی در ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی نقشی مهم دارد ولی در شهرستان بروجرد تنها 28 واحد صنایع تبدیلی فعال هستند که کمبود این صنایع در شهرستان بروجرد چشمگیر است.

 

گودرزی یکی از باغداران بروجردی در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: کشاورزان در فصل برداشت محصولات خود انتظار دارند که نتیجه یک سال زحمت خود را ببینند اما متاسفانه گاهی به دلایل مختلف و نبود برنامه ریزی برخی از محصولات کشاورزی روی دست کشاورز می ماند و کشاورز ضرر می کند.

 

وی اضافه کرد: زحمت نگهداری و پرورش برای تولید محصولات واقعا سخت است ولی گاهی محصول کشاورزی ما آنقدر ارزان است که ترجیح می دهیم اصلا نفروشیم.

 

Image result for ‫صنایع تبدیلی‬‎

 

به گفته وی سال گذشته سیب تولیدی را حتی تا قیمت هر کیلو 200 تومان فروختیم در صورتی که اگر صنایع تبدیلی به میزان کافی وجود داشت همین محصولات را می توان به دیگر محصولات تبدیل و به قیمت مناسب وارد بازار کرد.

 

"رضا امینی" مدیر جهاد کشاورزی بروجرد در این راستا افزود: سالانه 560 هزار تن انواع محصولات کشاورزی تولید می شود که ارزش این تولیدات یکهزار میلیارد تومان است.

 

وی اضافه کرد: در بروجرد 28 واحد صنایع تبدیلی فعالیت دارند و هر ساله بیش از 93 هزار تن محصول تولید می کنند اما با توجه به ظرفیت های شهرستان نیاز است که تعداد صنایع تبدیلی در بروجرد افزایش یابد چرا که این صنایع نقش مهمی در ایجاد اشتغال، درآمد و توسعه اقتصادی دارند.

 

Related image

 

وی با اشاره به این که وجود صنایع تبدیلی در کاهش ضایعات کشاورزی موثر است افزود: صنایع تبدیلی بین 20 تا 30 درصد در کاهش این ضایعات موثر هستند و می توان از این راه کمک کرد تا کشاورز هم متضرر نشود.

 

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد تصریح کرد: صنایع تبدیلی در بروجرد برای ترشیجات و شوریجات به میزان کافی وجود دارد اما کمبود صنایع تبدیلی برای محصولات باغی وجود دارد.

 

به هر ترتیب ضروری است تا در شهرستان بروجرد برنامه ریزی شود و سرمایه گذاری برای ایجاد صنایع تبدیلی صورت گیرد تا بخشی از مشکلات این بخش حل شود.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: بازتاب بروجرد

ارسال نظر

5 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران