شورای پنجم؛ گامی رو به جلو / مخاطراتی که پیش روی مدیریت جدید شهر نورآباد قرار دارد

شورای پنجم؛ گامی رو به جلو / مخاطراتی که پیش روی مدیریت جدید شهر نورآباد قرار دارد
شناسه خبـر : ۱۵۱۰۴ یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۹

تأمین درآمد پایدار برای شهرداری، مسئله‌ی دانه‌درشت‌هایی که بدهی خود را به شهرداری پرداخت نمی‌کنند، معضل آرامستان نورآباد،رودخانه سطح شهر، بدهی۳۰ میلیارد تومانی،زمین‌های فاز ۴ و اقدامات فرهنگی و اجتماعی زیربنایی که در مدیریت شهری مغفول واقع شده، از چالش‌های پیش روی شورا و شهرداری است.

به گزارش سفیر افلاک یکی از رخدادهای مهمّ دلفان در سال ۹۶، روی کار آمدن شورای شهر پنجم در انتخابات ۲۹ اردیبهشت بود.

 

نارضایتی عمومی از شورای شهر چهارم کار را به جایی رساند که از ۹ عضو شورای قبلی، تنها نام یک نفر(سیّدعبدالله موسوی) آن هم به واسطه پایگاه رأی ثابت و سنتی خود از صندوق‌های رأی بیرون آمد.

 

سیدحرمت‌الله‌مشعشعی،حسن کورانی، افشین صفری، علی رضائیان، مولا علی‌نژاد و محمود میرزایی اعضای جدیدی بودند که شورای اسلامی‌شهر نورآباد به خود می‌دید.

 

شورای جدید، کار خود را با انتخاب شهردار آغاز کرد. اگرچه انتخاب شهردار، مثل سایر ادوار گذشته، جنجال‌آفرین و حاشیه ساز شد، اما این حواشی خیلی زود خوابید و علی‌نجات نورعلی کار خود را آغاز کرد.

 

بررسی عملکرد مدیریت جدید شهری(شورا و شهرداری) در مدت سکان‌داری امور، نقاط مثبت و درخشانی را پیش رو قرار می‌دهد.

 

کم‌رنگ بودن اختلاف و دودستگی در بین اعضای شورا، یکی از نقاط مثبت است. می‌توان گفت همدلی نسبتاً خوبی در بین اعضاء وجود دارد.

 

اگر چه از همان ابتدا، نوعی دسته‌بندی سیاسی در داخل شورا به وجود آمد، امّا این دسته‌بندی، خیلی نمود بیرونی نداشته و بیشتر معطوف به درون شورا بوده است.

 

نکته بعد، به ارتباط شورا و شهردار برمی‌گردد که می‌توان گفت ارتباط سازنده و خوبی بین دو طرف وجود دارد. اینکه اعضای شورا به اتفاق، خواهان موفقیت «نورعلی» هستند، واقعیت محسوسی است.

 

عملکرد نورعلی در مدت سکان‌داری شهرداری نورآباد نیز حاکی از یک ساماندهی اولیه و مناسب به اوضاع شهر است.

 

این ساماندهی هم در ارتباط با ظاهر و اقدامات روبنایی است، هم امور زیربنایی و اساسی که نمونه آن را می‌توان در تعدیل ۱۰۰ نفر از نیروهای مازاد شهرداری و فعال کردن کارخانه‌های سنگ‌شکن و آسفالت مشاهده کرد.

 

پرداخت بخش قابل توجهی از معوقات نیروهای شهرداری که از معضلات لاینحل شهرداری محسوب می‌شد، اقدام ارزنده دیگر دوران مدیریت نورعلی است.   

 

ارتباط مستمر برخی اعضای شورا با افکار عمومی و ارائه گزارش‌های گاه به گاه، از دیگر نقاط مثبت شورای کنونی است.

 

ما آنچه گفته شد، همه‌ی واقعیت‌های مربوط به شورا و شهرداری نیست. این لیوان، نیمه‌ی دیگری هم دارد.

 

اکتفا کردن به اقدامات انجام شده، از جمله پرداخت معوقات- که بسیار مورد استناد اعضای شورا قرار می‌گیرد- خود می‌تواندمانعی برای حرکت روبه جلوی شورا وشهرداری باشد.

 

همچنین چالش‌های فراوانی پیش روی شورا وشهرداری قرار دارد که چاره‌اندیشی لازم رامی‌طلبد.

 

تأمین درآمد پایدار برای شهرداری، مسئله‌ی دانه‌درشت‌هایی که بدهی خود را به شهرداری پرداخت نمی‌کنند، معضل آرامستان نورآباد،رودخانه سطح شهر، بدهی۳۰ میلیارد تومانی،زمین‌های فاز ۴ و اقدامات فرهنگی و اجتماعی زیربنایی که در مدیریت شهری مغفول واقع شده، از چالش‌های پیش روی شورا و شهرداری است.

 

عدم شفاف‌سازی و دوری جستن از رسانه‌ها، یکی دیگر از مخاطرات است. ارائه گزارش و ارتباط با افکار عمومی تنها از سوی یک عضو شورا، کافی نیست و سایر اعضای شورا و خود شهردار نیز باید خود را در اتاق شیشه‌ای قرار دهند. از دیگر آسیب‌ها، تصمیمات و اقداماتی است که ممکن است به وجهه شورا و شهرداری لطمه وارد کند.

 

نمونه آن را در ماجرای بنرهای غیرمتعارف خوشامدگویی به مهمانان نوروزی با تصویر شهردار و اعضای شورا می‌توان دید.

 

بنرهایی که همه اعضای شورا نسبت به آن اظهار بی اطلاعی کردند اما معلوم نشد چطور سر از داربست‌های سطح شهر درآورد! مروری بر اظهارنظر اعضای محترم شورا در ماجرای بنرها، نکات جالبی به دست می‌دهد.

 

نکته جالب دیگر، به بنرهای تقدیر و تشکر از شهردار مربوط می‌شود. تقدیر و تشکری که شورای شهر آن را طی نامه‌ای رسمی به شهردار تسلیم می‌کند اما با نام شورا، سر از بیلبورها در می‌آورد!

 

اعضای محترم شورا درحالی به اتفاق، از بنرهای تقدیر از شهردار حمایت کردند که از خود نپرسیدند که آیا به صلاح است شهرداری از بودجه عمومی که در اختیار دارد،از عملکرد خود تقدیر و تشکر کند؟! بی‌شک عملکرد نورعلی همانطور که گفته شد درخور ستایش است،اما راه آن، بیلبوردهای نیست که با بودجه بیت‌المال تهیه شده‌اند.

 

مخاطره‌ی دیگر،به تضعیف هر کدام از دو نهاد شورا یا شهرداری،و تبدیل آنها به جایگاهی‌ فرمایشی، برمی‌گردد. لایحه عوارض شهری سال ۹۷ که در آن، شورا نتوانست نقش خود را به خوبی ایفا کند، نمونه خوبی برای این مورد می‌تواند باشد.

 

در مجموع اگر شورای پنجم را با شورای ایده‌آل مقایسه کنیم، فاصله‌ی زیادی راپیش روی خود خواهیم دید،اما در نسبت با شورای گذشته و شوراهای پیش از آن،می‌توان گفت شورای پنجم گامی روبه جلو محسوب می‌شود.

 

باید دید شورا و شهرداری با چالش‌های پیش رو چه خواهندکرد و چگونه ازدستاوردهای کنونی مراقبت خواهند کرد.  

 

انتهای پیام/

نویسنده : احد شیرزاد

ارسال نظر

1 + 3 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران