شاهکار بیکاری در دلفان؛

بانوان هم به کارگران میدانی پیوستند + تصاویر

بانوان هم به کارگران میدانی پیوستند + تصاویر
شناسه خبـر : ۱۴۹۵ پنجشنبه ۳ تیر ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۲

تجمع زنان در قسمتی از میدان شهر برای پیدا کردن کار، چیزی نیست که هر وجدان بیداری به سادگی بتواند از کنار آن عبور کند.

به گزارش سفیر افلاک به نقل از دلفان امروز، پیش از این، هر گاه سخن از کارگر به میان می آمد، اولین تصویری که در ذهن تجسم می شد، تصویر مردانی بود که در میدان اصلی شهر نورآباد به ردیف ایستاده یا نشسته بودند تا شاید صاحب کاری از راه برسد و آنها را با خود ببرد و دست به کار کند، بلکه نانی درآورند و شرمنده خانواده نشوند.

کارگران نورآباد-دلفان

تصویر دیگری که به ذهن مجسم می شد، اتوبوس هایی بود که هر شب به مقصد تهران راه می افتادند و عمده مسافر آنها هم بیکاران شهر بودند.

اما این روزها، تصویر دردناک تری از کارگر و بیکار در ذهن نقش می بندد؛ تصویری که بیش از هر چیز دیگری، قوه غیرت را تحریک می کند و می آزارد.

تجمع زنان در قسمتی از میدان شهر برای پیدا کردن کار، چیزی نیست که هر وجدان بیداری به سادگی بتواند از کنار آن عبور کند.

دیگر علاوه بر برادران و پدران و شوهران، باید شاهد مادرانی باشیم که به دنبال کار می گردند.

عکس زنان کارگر دلفان-نورآباد

میدانی که حتی نمی تواند نوید بخش کار مطمئنی برای مردان باشد اینک به محل تجمع زنان کار تبدیل شده است ، به امید اینکه  با انجام دادن آن ، لقمه نانی را برای خود و فرزندانشان دست و پا کنند . کاری که هیچ گاه  برای استخوان بندی و ظرافت ساختاری یک زن خلق نشده است ، اما بین مرگ و زندگی مجبورند برای زنده ماندن مشقت و سختی آن را تحمل کنند .   

مادری که بهشت زیر پای اوست و باید گرمابخش کانون خانواده، مظهر ظرافت و جمال منزل و تأمین کننده عاطفه اهل خانه باشد، باید در میدان اصلی شهر به انتظار کار صف بکشد.

و سوزناک تر اینکه بیشتر این زنان برای کار در مزارع و گاهأ کار در منازل راهی شهرستان های مجاور می شوند.

می گویند از روی ابزار کار و وسایل تولیدی گذشتگان می توان به درجه ی تمدن و فرهنگ آنان پی برد ؛ زیرا ابزار تولید در علوم اجتماعی ، همان نقشی را ایفاء می کنند که سنگواره ها و فسیل ها در علوم طبیعی انجام می دهند ، و به کمک این آثار می توان روابط سیاسی، اجتماعی ، و طرز تفکر آن جامعه را دریافت کرد . به راستی اگر نقش و نگار زنانی را که این روزها به حکم فقر و محرومیت ، از بازیگری  در نقش مادرانه خود ، به بازیگری در نقش یک پدر سخت کوش ، روی آورده اند ؛ مانند گذشتگان بر روی دیوار یک غار حک شود و یا در کتابی به تصویر کشیده شود ، آیندگان در مورد روابط اجتماعی و سیاسی ، و نوع نگاه آن جامعه به  زنانشان، چگونه قضاوت خواهند کرد؟!

عکس زنان کارگر دلفان-نورآباد

 آیا نخواهند گفت که مراودات اجتماعی جامعه ای که زنانشان از سر ضعف و ناچاری برای قاپیدن لقمه نانی وظیفه ی زنانگی و مادرانه خود را رها کرده و به کارگری روی آورده اند ، محصول اقتصاد ، سیاست و فرهنگ بهره کشی از زنان بوده است ؟!

 اخیراً یکی از مدیران ارشد دولتی  با انتقاد از برخی رسانه ها فرموده است : « عده ای طوری صحبت می کنند که گویی گرد مرگ بر سر واحدهای تولیدی پاشیده شده و تولید و کار در کشور رو به موت است ... .»

 در پاسخ به این عزیز باید گفت : که در این شهر نه تنها تولید و کار رو به موت است ، بلکه بسیاری از خانواده ها به دلیل نداشتن منبع درآمد و کار، در حال احتضارند و بین حیات و ممات دست و پا می زنند،  درست مانند غریقی که گاهی زیر آب رود و گاه دستش را به علامت کمک و زنده بودن تکان دهد، اگراین واقعیت تلخ قابل انکار است ، حضور و تجمع عده ای از بانوان و مادران برای اجیر شدن به هر قیمتی ، روایتگر احتضار اقتصادی خانواده ها  و وخیم بودن حال عمومی آنها نیست؟!!

عکس زنان کارگر دلفان-نورآباد

 در روزهایی که خبر حقوق های چند صد میلیونی برخی از مدیران ارشد دولتی ، عواطف و احساسات مردم  را سخت خراش می دهد و شاهد بالا کشیدن دامن دامن پول بیت المال توسط مرفهان بی درد هستند ، مرفهانی  که آب آسایش و بی دردی و لذت و فراغت و رفاه در زیر پوست آنها دویده شده است ، سخن گفتن از بهشت بی دردی و رفاه و کاهش تورم ، برای کسانی که زنده ماندن را به جای زندگی برگزیده اند ، به تعبیر حضرت مولانا چیزی جز نوشاندن جهنم بحران ها و حادثه ها  به آنان نمی باشد .

می دانیم  از یک طرف هنر کسانی را که به نحوی مسئول رسیدگی به این پدیده ی شوم اجتماعی هستند ، در این است که به جای رسیدگی یه مشکلات مردم و چاره اندیشی برای کاهش ابتلائات آنان ،  یا برای کسانی که به نمایندگی از مردمی که دستشان به جایی بند نیست فریاد بر می آورند و خطاهای اجتماعی را برملا می کنند ، تقاضای اشد مجازات می کنند ، و یا مانع حضور دوباره زنان در میعادگاه کار می شوند و به این ترتیب  ساده ترین راه ممکن را برای  پاک نمودن صورت مسأله و فرار از پاسخگویی انتخاب می کنند.

اما از طرف دیگر اینگونه پدیده ها زخم هایی هستند  که بر پیکره ی  نظام اجتماعی  این شهر نقش بسته است ، و موجب خدشه دار شدن جایگاه والای زن و به تبع آن جایگاه و شخصیت اجتماعی این منطقه نیز می شود ، اما وظیفه ی کسانی که به نحوی به رسیدگی به این امور گره خورده است ، چیزی جز ترمیم و پانسمان این زخم ها نیست ، و اگر به دنبال ارتقای جایگاه  و شخصیت اجتماعی  شهرمان هستیم ، راهی جز ارتقای شخصیت زنان نیست .

عکس زنان کارگر دلفان-نورآباد

و بی تفاوتی  در برابر این موضوع ، در واقع  کمک به زوال و نابودی شأن اجتماعی خودمان خواهد بود.

حال چه باید کرد؟ و به راستی نظر مسئولان ما در خصوص این تصاویر چیست؟

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

3 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران

 • تحصیلکرده بیکار
 • ۰۳:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
0
پاسخ شما

علت فقروبیکاری قطب دامداری وکشاورزی کردن لرستان بودکه کارخانه وکارگاه احداث نشدونبودامکانات مانندجاده ریلی وراه های هوایی وآزادراه که سرمایه گذاری سمت لرستان نیامدمسبب فقروبیکاری بی مدیریتی دولتمردانست که جوابشان با خدا

 • حاتمی
 • ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
1
پاسخ شما

من موندم چرا این خبر اینقدر خفن شده و برای برخی ناراحت کننده است؟ این خانم ها هم مثل دختران امروزی دنبال کار می گردند منتها دختران امروزی دنیال کارهای پشت میز نشینی و بعضا کاذب مثل منشی گری و این خانم های محترم هم دنبال کار هستند ک ممکنه برخی هم کاذب باشه ، کسی نیست بپرسه مگه همه دخترها از بی پولی سراغ کار میرن که این خانم های محترم دنبال کار نگردن

 • به بهشت نمی روم؛ اگر مادرم آنجا نباشد
 • ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۴
0
پاسخ شما

همه روح، خسته مادر همه دل شکسته مادر/ همه تن تکیده مادر همه رگ گسسته مادر...

 • محمد
 • ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۴
0
پاسخ شما

سلام. عین واقعیته .این افراد یا سرپرست خانوار یا ازافراد بد سرپرست هستند . فصل وجین و برداشت محصولات تشریف ببریددور میدان امام ره و.... البته ساعات اولیه ی صبح ، این نان آوران باشرف خانه را خواهید دید . اینان به دلیل احتیاج و اینکه دنبال لقمه ی حلال هستند به این کار روی اورده اندو به روستاهای دور و نزدیک یا حتی الشتر و....میروند . کارفرمایان محترم هم چون خانم هستند خیلی کمترار مردها به آنان پول میدهند و خیلی بیشتر هم از انان معمولا کار میکشند . کو رگ های غیرت کو آن کوههای استوار مردی و مردانگی . . و صد البته بانوان دیگر هم داریم که اکثریت جوان و تحصیلکرده هستند اما چون برایشان کار نیست در مغازه های گوناگون و..... با کمترین دست مزد کار میکنند و بیمه هم معمولا نیستند و از کارفرماهایشان به دلبل احتیاج خود و ترس از بیکاری و تهمت و توهین های احتمالی حاضر به شکایت از آنها و بیان حقایق نیستند . اداره کار هم کمی تا قسمتی کارشناسان و بازرسانشان کم توجه هستند و حرف کارفرما را بیشترمیخوانند و تلاش میکنند کمترین ضرر را به کارفرما بزنند حتی زمانی که همه جوره حق با کارگرهاست . ( در خیلی از موارد و البته قطعا جاهایی هم اینگونه نیست ) . ممنون از همه و باز هم ابراز تاسف میکنم بخاطر این بانوان باشرف وباغیرت که مردانه زحمت میکشند تا به خانواده مددی برسانند

 • شهروند
 • ۰۱:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۴
0
پاسخ شما

برخی دارن حقوق های چند صد میلیونی و نجومی میگرن و در جای دیگری برخی به دنبال تهیه نان حلال هستند

 • تیا
 • ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۴
0
پاسخ شما

تلفظ مادر به دهان شما کمی سنگین است/مادران غیور و شیرزنان لر را همچون مامی خود مپندار/ زنان لر پا به پای شوهرانشان کار می کنند و در پی لقمه نانی حلال برای فرزندانشان هستند و تن به خود فروشی و ذلت نمیدهند/لرستان همواره استانی محروم با مردمانی غیور و سلحه شور بوده است و بارها امتحان خود را در ادوار گذشته با سربلندی پس داده است/جناب ساسانی تو بی گمان از نسل چنگیزی که فرهنگ غنی و کهن لر را نمیدانی/بی فرهنگی شما در ادبیاتتان موج می زند پس بی گمان شما لر نیستید؛دروغ شنیده اید که لر هستید شما را به تحقیق درباره ریشه ی خود دعوت میکنم/یاحق.

 • محسن
 • ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۴
0
پاسخ شما

اینها مادران غیرتمندی هستند که برای کسب روزی حلال زحمت میکشن این حرفهای شما را باید به مسئولینی گفت که اونها رو تحت پوشش قرار نمیدن و بهشون کمک نمیکنم در تمام کشور اینجور مشکلاتی وجود داره ربطی هم به فرهنگ اون استان یا شهر نداره .آفرین بر تمام شیرزنان لرستانی

 • زهرا
 • ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۴
0
پاسخ شما

جای تاسف داره تا کجا این مسیولین میخوان اینقدر بی تفاوت باشن...

 • امیر ساسانی
 • ۰۶:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۳
6
پاسخ شما

این مادران حقشآن بیشتر از این نیست چون فرهنگ مردم ما بیشتر از این نیست

 • میثاق
  ۰۶:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۴

  آقای ساسانی میشه بگید تلاش عده ای از بانوان این سرزمین برای کسب روزی حلال چه ربطی به مسئله فرهنگ داره؟ بنظر شما فقط فرهنگ مشکل ساز این قضیه شده! یه کمی نباید به مسئولان ایراد گرفت آیا؟

 • همشهری
  ۰۵:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۴

  کجای فرهنگ لرستان را مطالعه کرده اید که چنین نظری می دهید؟ تا آنجا که سینه به سینه به ما منتقل شده فرهنگ لرستان بسیار غنی ست. اینکه به علت عدم مدیریت دولتمردان اوضاع اقتصادی لرستان به وضع کنونی رسیده چه ربطی به فرهنگ مردم دارد.

 • جواد...
  ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۴

  سلام دوست عزیز....انگار شما یا با کلمه مادر آشنایی نداری...یا اینکه اینکه اصلا نمی دونه فرهنگ یعنی چی؟! این شیرزنان دلفانی آنقدر غیرت دارند که برای لقمه ای نان حلال در صف کارگری بایستند و منت نامرد نکشند اما غیرت مسوولان فیش نجومی کجا رفته؟! البته با وجود افرادی مثل شما که اهمیتی برای نقش مادر قائل نیستید...باید شاهد اینطور صحنه هایی در سطح شهر های استان باشیم.

 • حسین
  ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۴

  شما نباید اینجور دیدگاهی داشته باشید.اگر واقعا ناراحت هستید راهکار بدید وبگید این مادران عزیز برای کسب روزی حلال چکار بکنن نه اینکه فرهنگ مردم لر را اینقدر پایین بیارید