لرستان،سرزمین آبشارهای شگفت‌انگیز

لرستان،سرزمین آبشارهای شگفت‌انگیز
شناسه خبـر : ۱۴۷۱۹ شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷

استان لرستان با حدود 50 آبشار فصلی و دائمی در مناطق مختلف خود، به عنوان سرزمین آبشارهای شگفت‌انگیز و خروشان شناخته می‌شود.

به گزارش سفیر افلاک در ایران، بیش از ۱۸۰ آبشار ثبت‌شده وجود دارد که شمار زیادی از این آبشارهای جذاب، در استان‌های لرستان و مازندران وجود دارد و معمولاً مقصدهای گردشگری که از وضعیت آب خوبی برخوردار باشند و این استان‌ها همواره در طول سال با استقبال گردشگران داخلی و بین‌المللی روبه‌رو است به‌ویژه طبیعت گردها که گاهی سختی برخی راه‌ها را برای دیدن زیباترین و بکرترین مکان‌های طبیعی به جان می‌خرند.

 

برای طبیعت گردها، همان اندازه که گردش در دنیای زیرزمینی یا غارها جذابیت دارد،‌ اکوسیستم روی زمین نیز موردتوجه بوده که یکی از آن‌ها،‌ آبشارها و چشمه‌های خروشان و جوشان بوده است که خوشبختانه در سراسر ایران پراکنده هستند و لرستان نیز از منابع این اکوسیستم به شمار می‌رود.

 

لرستان جایی با آب‌وهوای معتدل و کوهستانی در کوه‌های زاگرس با فضایی دل‌فریب همیشه گردشگران را به سمت خود مجذوب می‌کند، طبیعت بکر لرستان و آب‌وهوای منحصر به‌فرد این اقلیم چشم‌نواز است که این تنوع اقلیمی از شمال به جنوب و از شرق به غرب استان کاملاً مشهود است.

 

 

 وجود حدود 50 آبشار زیبا در بهشت گردشگران

بیش از 50 آبشار بزرگ و کوچک در پهنه استان لرستان وجود دارد که بخش عمده‌ای از این آبشارها در مسیر رودخانه‌های این استان قرارگرفته که می‌توان به آبشارهای بسیار زیبا و دیدنی ازجمله بیشه، آب سفید، چکان، وارک، افرینه و نوژیان اشاره کرد.

 

مهدی بهاروند، کارشناس گردشگری اظهار داشت: حدود 40 آبشار فصلی و دائمی داریم که حدود 10 آبشار از آبشارهای دائمی تبدیل به جاذبه شده‌اند به‌عنوان‌مثال آبشار بیشه، آبشار وارک، نوژیان و افرینه و آب سفید و چکان و..... است.

 

 

 

وی با اشاره به اینکه معمولاً در حوزه جنوب شرقی و شرق استان پراکنش آبشارها بیشتر است، گفت: شاخص‌ها می‌گوید لرستان پتانسیل بالایی در حیطه آبشار گردی دارد که یکی از دلایل آن وجود منابع آبی گسترده در لرستان به لحاظ بارندگی و رودخانه‌ها و وجود توپوگرافی است که ناهمواری‌هایی ایجادشده و عبور آب از این ناهمواری‌ها سبب ایجاد آبشارها است و سبب سرآمدی در این زمینه شد که منابع و جاذبه‌های گردشگری لرستان شناخته می‌شود.

 

 این کارشناس گردشگری بابیان اینکه از آبشارهای دائمی در کل سال می‌توان استفاده کرد، عنوان کرد: همه آبشارهای استان در واقع جاذبه هستند چراکه طبیعت گردان مشکلی برای دسترسی ندارند و نیازمند امکانات زیادی نیستند اما برای توریست‌های عامیانه بخشی از آبشارها امکانات حداقلی را دارند.

 

وی گفت: آبشار بیشه برند آبشارهای لرستان است که در 65 کیلومتری شهر خرم‌آباد قرار گرفته و حدود 45 متر ارتفاع وجود دارد، این آبشار در کنار روستای بیشه و بر روی رودخانه سزار قرار دارد و چشم‌انداز جنگل، آبشار، روستا و حتی پلی که اثری از دوران پهلوی است به چشم می‌خورد.

 

در همین راستا حسن حسینی، مدیر آژانس گردشگری و تورلیدر گردشگری خرم افلاک بابیان اینکه لرستان به دلیل داشتن آبشارهای فراوان معروف به سرزمین آبشارها شده اظهار داشت: توسط کوهنوردان در چند سال اخیر حدود 6 آبشار نیز کشف‌شده که برخی از آن‌ها با معرفی به سازمان میراث فرهنگی در نقشه‌ها گنجانده‌شده و برخی هنوز نه.

 

وی با اشاره به اینکه آبشارهای لرستان بیشتر از دل کوه‌ها زده بیرون و در محیط‌های جنگلی و بکر وجود دارند، افزود: آبشارهای بیشه، گریت، وارک، نوژیان، آب سفید، افرینه و ... ازجمله آبشارهایی هستند که دسترسی آن‌ها برای توریست‌های عامیانه بهتر است.

 

مدیر آژانس گردشگری خرم افلاک گفت: آبشاری در دل کوه "کلاً" یا آبشارهایی در منطقه کول چپ، مالو، زیتون و آب سرده وجود دارند که حتی در نقشه نیستند که می توان آنها را آبشارهای بکر گفت چنانکه دسترسی آن‌ها بیشتر برای طبیعت گردها قابل‌دسترسی است.

 

پوشش جنگلی آبشارهای لرستان

 

وی عنوان کرد: برترین‌های آبشارهای لرستان نسبت به بقیه آبشارهای استان‌ها دیگر پوشش جنگلی آن‌ها است.

 

به منظور معرفی بهتر برخی آبشارهای لرستان در زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 

آبشار بیشه؛ برند آبشارهای لرستان

 

 

آبشار بیشه یکی از زیباترین آبشارهای کشور است در 65 کیلومتر خرم‌آباد –دورود در کنار راه‌آهن تهران- جنوب و نزدیکی ایستگاه بیشه با ارتفاع 48 متر و عرض 20 متر یکی از عریض‌ترین آبشارهای کشور است که در بالای آبشار چشمه‌های پُر آب متعددی از دل کوه می‌جوشد و زمزمه‌کنان در وسط یک ایستگاه قطار، آبشار بیشه را تشکیل داده و سالانه پذیرای مسافران زیادی از نقاط مختلف کشور است.

 

آبشار آب سفید الیگودرز عروس زیبای آبشارهای ایران

 

 

آبشار آب سفید الیگودرز در جنوب شرقی استان لرستان، در دامنه کوه‌های زاگرس و در کنار کوه بلند قالی کوه در بخش بشارت زلقی از شهرستان الیگودرز با ارتفاعی 70 متری و عرض تاج آن در فصل پرآب حدود 8 متر که از داخل تونلی در دل یک کوه سنگی بیرون می‌آید به عروس زیبای آبشارهای ایران معروف است.

 

پوشش جنگلی و گیاهی در اطراف آبشار زیبایی و طراوت خاصی به این منطقه توریستی داده و تلفیق آب با هوا و برخورد با سنگ‌ها حباب‌های سفیدی به وجود می‌آید که همین ریشه در نام‌گذاری این آبشار دارد و در فصل بهار پذیرای گردشگران زیادی است.

 

افرینه آبشاری چشم‌نواز

در 38 کیلومتری جنوب خرم‌آباد آبشاری عریض و پر آب از تلاقی رودهای چشمک و افرینه آبشار چشم‌نواز افرینه در جوار روستای افرینه در جاده خرم‌آباد – اندیمشک را به وجود می‌آورد که یکی از پرآب‌ترین آبشارهای ایران به شمار می‌رود.

 

 

آبشار نوژیان نیز از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران به شمار می‌رود در 38 کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد (بخش پاپی) به ارتفاع 95 متر و عرض تاج 5 متر در گردشگاه جنگلی نوژیان بالای کوه تاف قرار دارد.

 

وارک آبشاری با سرچشمه سنگی

 

آبشار وارک در جنوب شرقی شهرستان خرم‌آباد در بخش پاپی، دهستان کشور در کنار روستای دار خاتون و در نزدیکی آبشار نوژیان قرارگرفته است.

 

سرچشمه آبشار وارک یک صخره سنگی است که حداکثر ارتفاع آبشار وارک به 57 متر می‌رسد و عرضی معادل 50 متر را دربر می‌گیرد و پس از طی حدود 15 متر، از صخره دوم فرومی‌ریزد و آبشار دوم را ایجاد می‌کند و مسیر این آبشار طبیعتِ جنگلی دارد و مملو از درختان بلوط است.

 

 

آبشار شیرز شگفتی طبیعت لرستان

آبشار شیرز در 120 کیلومتری غرب خرم‌آباد در تنگه شیرز و کوه کاکیزه، در اطراف اولاد قباد در 20 کیلومتری شمال غرب کوهدشت در مسیر 3 استان کرمانشاه، ایلام و لرستان در کنار رود خروشان سیمره قرار دارد.

 

دره حیرت‌انگیز شیرز دارای طبیعتی زیبا، چشمه‌های جاری با آب فراوان، صخره‌های تندوتیز و میوه‌های وحشی فراوان است که در این تنگه شگفت‌انگیز درخت‌های کوهی میوه ازجمله انگور، انجیر و گلابی وجود دارد.

 

رود کوچکی با سراب‌ها و چشمه‌های زلال از میان این تنگه عبور می‌کند که در مسیر خود آبشارهای زیبایی را به وجود آورده است؛ کوه‌ها، صخره‌های منحصربه‌فرد، پوشش گیاهی و جنگلی زیبا، طبیعت دل‌انگیز و آبشارهای متعدد که از دل این تنگه بیرون می‌آید زیبایی خاصی به این دره تنگ و صخره‌ای بخشیده است.

 

آبشار شوی، زیباترین آبشار ایران

 

آبشار شوی یا «تله زنگ» در نزدیکی مرز استان خوزستان و لرستان و در بین کوه‌های سر تنگ شوی در حوالی روستای شوی و در ۱۰ کیلومتری ایستگاه راه‌آهن واقع‌شده که زیباترین آبشار ایران یا نیاگارای ایران محسوب می‌شود؛ آبشاری زیبا و دلنشین به ارتفاع ۱۰۰ متر و عرض ۴۰ متر از غاری بیرون می‌آید و از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود.

 

نزدیک‌ترین مسیر دسترسی به این آبشار در مرز خوزستان از طریق ایستگاه راه‌آهن تله زنگ از شهرستان دورود و روستای شوی است.

 

آبشار برنجه بلندترین آبشار ایران

 

آبشار تاف یا برنجه از نوع آبشارهای پلکانی متشکل از سه پله به ارتفاع حدود 800 متر است که در نزدیکی روستاهای سر تنگ برزه و پیر امام در بخش زز و ماهرو از توابع شهرستان الیگودرز قرار دارد.

 

بافت کوهستانی این منطقه، وجود چشم‌اندازها و مناظر زیبای طبیعی، پوشش گیاهی متنوع، گل‌های رنگارنگ و لاله‌های واژگون در ارتفاعات کوه برنجه هرساله مورد استقبال و بازدید گردشگرانی از داخل و خارج کشور قرار می‌گیرد.

 

آبشار چکان از عجایب طبیعت لرستان

 

آبشار چکان با ارتفاع 30 متر و عرض تاج 4 متر از درون غاری مشرف‌به زمین زراعی چکان بیرون می‌آید که فوران آن ده‌ها متر طول دارد و ریزش از ارتفاع سی متری با شیبی متوسط در دشت چکان جاری می‌شود یکی از آبشارهای زیبای الیگودرز است که مشرف بر دره چکان و نزدیکی روستاهای حسین‌آباد و دهقادی قرارگرفته است.

 

امتداد رودخانه پایین این آبشار پوشیده از درختان میوه گردو، بلوط و گلابی است و کوه‌های اطراف آبشار زیستگاه پرندگانی همچون بلبل، کبک، کبوتر و انواع حیوانات وحشی مانند خرس، پلنگ، گرگ و گراز است.

 

آبشار دره گرم

آبشار دره گرم با ارتفاعی حدود 7 متر در شهرستان خرم‌آباد، آبشاری دوقلو در مجاورت منطقه دره گرم و در دل دره‌ای زیبا در مخمل کوه (در رشته‌کوه زاگرس) که در دهانه آن حوضچه بزرگی قرار دارد در فاصله بسیار نزدیک شهرستان خرم‌آباد واقع‌شده است.

 

 

 آبشار دوم زیباتر و دارای پوشش گیاهی متنوع‌تری است و در منطقه بکر و دست و نخورده واقع‌شده است؛ صدای ریزش مهیب و دلنواز آب آبشار از ارتفاع بالا به گوش می‌رسد که با نزدیک‌تر شدن به آن، آبشاری زیبا هویدا می‌شود.

 

این‌ها گوشه‌ای از آبشارهای زیبای لرستان است که هر گردشگری با توجه به علاقه و موقعیت خود از این زیبایی‌ها بهر می‌برد و مدتی را به نظاره آن‌ها می‌پردازد.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

4 + 1 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران