سرخی اصالت چهارشنبه سوری را سیاه نکنیم

سرخی اصالت چهارشنبه سوری را سیاه نکنیم
شناسه خبـر : ۱۴۶۶۵ سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۰

چهارشنبه سوری از سنتی نشاط آور به نمایش پوشالی برای ایجاد خسارت های جبران ناپذیر مالی و جانی تبدیل گردیده  و بلای جان وسلامت جوانان ونوجوان ایرانی شده است.

به گزارش سفیر افلاک، شادی و سرور، زیبایی و نشاط از دیرباز با جسم و جان آدمیان عجین بوده و شادمانی و شور با صیقل روح و روان زندگی و بالندگی را به میان جامعه برده و غصه و تلخ کامی جامعه را از حرکت و امید باز می دارد.

 

بلند آفریدگار جهان هستی خالق همه زیباییها خود زیباترین زیباییهاست و با قرار دادن احساس پاک نشاط و زیبایی در نهاد و فطرت همگان کمال، خوبی ، پاکی و آرامش را تحفه ای برای زیبندگی ، سرخوشی و نیل به آرمانهای والای اخلاقی و انسانی همه جوامع بشری ارزانی داشت.

 

ایرانیان فرهیخته و نیک سرشت از ایران باستان گرفته تا یادگار نیاکان و پیشینیان همواره در اکرام و بزرگداشت ارزشهای بی بدیل انسانی و موهبت های بیکران الهی، دوستی، محبت، جشن و شادی، ایثار و کرامت سرآمد جهانیان بوده و در میان ملل مختلف به جهت نبوغ و دانش ذاتی و برخورداری از فرهنگ و تمدن چندهزارساله و ارج نهادن به آیین های ملی، سنت ها و آداب و رسوم خاص همچون کهکشانی از ستاره های نورانی و درخشان بر تارک تاریخ افتخارات و فرهنگ های جهان تا ابد خودنمایی می کند.

 

برپایی جشن ها، آیین های ویژه و مراسم شادی و سروربخش مهم و جداناشدنی از تاریخ و فرهنگ غنی مردمان با شعور، پاک نهاد و فرهنگ دوست ایران زمین است.

 

نوروزسرود پاک مهربانی و پیش قراول بهار است و برپایی جشن و آیین های نوروزی جایگاهی خاص و ابدی در میان اقوام مختلف ایرانیان دارد، مراسم چهارشنبه سوری از آیین های کهن و تاریخی ایران زمین است و هیچ نوروزی بدون چهارشنبه سوری از راه نمی رسد، آتش ازدیرباز مظهر پاکی و سلامت، غرور و کامیابی بوده و در بسیاری ادیان آتش را بعنوان سمبل قدرت و عظمت آفرینش، پرستش می کردند و براین عقیده بودند که شعله های فروزان آتش همه چیز را پاک و مطهر می سازد و سرخی نشاط آور و جانبخش،آن امیدی تازه می بخشد، آدمیان را،سوزاندن اجساد مردگان نیز در برخی ادیان که امروزه هم صورت می پذیرد به همان دلیل و اعتقادات مذهبی و باورهای قلبی آن مردمان انجام می شود.

 

زرتشتیان نیز همواره آتش را بعنوان مظهر پاکی وافتخار و نمادی فروزان از عظمت و اقتدار بی پایان خالق جهان هستی گرامی داشته و از این جهت آتشکده های بزرگ و تاریخی در برخی شهرها به زیبایی بنا گذاشتند که امروزه میعادگاه مشتاقان و گردشگران فراوانی است.

 

چهارشنبه سوری در سنت و فرهنگ ایرانیان که بعد از غروب آخرین سه شنبه سال بابرافروختن تپه هایی از آتش سرخ برگزار می شود و در کنار آن مراسم قاشق زنی که در تاریکی شب توسط دختران دم بخت کوچه به کوچه و خونه به خونه انجام می شود شادی واهمیت چهارشنبه سوری را صد چندان می کند، در واقع سوزاندن همه بدی ها، زشتی ها، نومیدی ها، تلخ کامی ها و ناپاکی ها و برجاگذاشتن حسرت و افسوس، درد و بلا، فقر و درماندگی و زردی و ناتوانی برخاکستر سرد به جا مانده از آتش شاد کامی هاست.

 

در گذشته مردم از ساعت ها قبل با جمع آوری بوته های خشک،هیزم و چوب آماده جشن چهارشنبه سوری می شدند و هر خانواده به میل ودرایت خود هیزم ها را به پشت بام می برد و یا در حیاط بزرگ و با صفای خانه ها تپه هایی از بوته و چوب پشت هم مهیا می ساختند و بعد از روشن کردن آتش و در میان شور و غوغای ساده و وصف ناپذیر کودکان، بزرگترها، زن و مرد پابه پای آنهادرصف منظم شادی از روی شعله های سرکش آتش می پریدند و فریاد می کردند.

 

 شب چهارشنبه سوری رنگ آتیش چه جوری ، زردی من از تو ،سرخی تو از من ،پاکی و خوبی تو از من،زشتی و بدی ها مال تو ...نوجوانها و جوونها نیزازروزها قبل تکه پارچه های کهنه و اضافه را جمع می کردندوبا پیچاندن روی یکدیگر توپ گرد و بزرگی می ساختند و سپس با چند متر سیم مفتول نرم آنرا می بستند و برای چرخاندن آن یکی دو متر سر سیم را هم آزاد می گذاشتند که به آن توپ نفتی می گفتند ، شب چهارشنبه آن را حسابی در نفت قرار می دادند تا خوب خیس بخوردوبعدباروشن کردن و چرخاندن آن به دورسردرپشت بام ها شهر را غرق در شادی و نور می کردند.

 

اما متاسفانه در سالهای اخیراثرات مخرب پیشرفت فوق مدرن تکنولوژی و ترقی زندگی ماشینی چون دیگر سنت ها و اصالت های فرهنگی و تاریخی ، زیبایی، نشاط،پاکی و هویت زلال تاریخی چهارشنبه سوری را به نمایشی پوشالی از هرج و مرج ،منفعت طلبی ، بی فرهنگی و بیماری،تخریب و آزار و خسارت های جبران ناپذیر مالی و جانی مبدل ساخته و بجای آرامش جسم و صیقل روح و روان و عطر شادی و بالندگی درجامعه ، بلای جان وسلامت شهر و شهروندان شده ، چهارشنبه سوری امروز به جهت بی تفاوتی متولیان فرهنگی ،هجوم ماهواره ها، شبیخون فرهنگی دشمن به هرز رفتن جوانان و سودجویی و کسب ثروتی سرشار توسط باندهای قاچاق و ضد آرمانی به یک جنگ تبدیل شده است.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: هیجار
نویسنده : محمدغفاری

ارسال نظر

7 + 8 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران