رئیس اتحادیه کانون‌های وکلای دادگستری ایران:

ایران ۱.۵برابر چین دانشجوی حقوق دارد/ روز وکیل در تقویم ثبت می‌شود

ایران ۱.۵برابر چین دانشجوی حقوق دارد/ روز وکیل در تقویم ثبت می‌شود
شناسه خبـر : ۱۴۶۴۴ یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۷

رئیس اتحادیه کانون‌های وکلای دادگستری ایران گفت: ایران ۱.۵ برابر چین دانشجوی حقوق داشته و بیشتر از کل اتحادیه اروپا دانشکده حقوق دارد.

به گزارش سفیر افلاک مرتضی شهبازی نیا شامگاه شنبه در جمع وکلای لرستان با اشاره به اینکه هیچ دستاوردی در تاریخ زندگی بشری تاکنون هم پای دستاورد «حاکمیت قانون» نبوده و در سایه حاکمیت قانون تحولات اجتماعی رخ داده است، اظهار داشت: حاکمیت قانون شرایطی را فراهم کرده که افراد بتوانند در سایه قانون به کار و تلاش و فعالیت علمی و تجاری بپردازند و مطمئن باشند دستاورد آن ها در حمایت قانون است.

 

وکیل برای تحقق بزرگترین آرمان بشریت یعنی عدالت تلاش می کند

وی با بیان اینکه حاکمیت قانون یک ساختاری دارد که آن را تعبیر به تفکیک قوا می کنیم، نیاز است که مشاغلی که تخصصی باشند در کنار این قوا ایجاد شوند در حالیکه مستقل باشند، تصریح کرد: نهاد کانون وکلا نیز یکی از این نهاد ها است؛ قضاوت و وکالت همه جا می گویند مشاغل شریفی هستند، وکالت شاید تنها شغلی باشد که قانون گذار اشاره به شریف بودن آن می کند.

 

رئیس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران با تاکید بر اینکه وکیل برای تحقق بزرگترین آرمان بشریت یعنی عدالت تلاش می کند، ادامه داد: کانون های وکلا یکی از کارآمدترین نهادها در کشور هستند، برای این ادعا چند دلیل دارم، یکی مسئله اشتغالی است که ایجاد شده، در تمام سال هایی که مدیریت نهاد وکالت در اختیار خود وکالا بوده، کانون ها با همه توان در جهت ایجاد اشتغال فعالیت کرده اند.

 

شهبازی نیا با اشاره به اینکه هیچ نهادی مثل نهاد وکالت در تامین مالیات فعالیت نمی کند، وکلا تقریبا فرار مالیاتی ندارند که این موضوع به دلیل ساختار کاری و قانونی کار آن ها است، گفت: در کشور انگلستان سالانه ۲.۵ میلیارد پوند یعنی ۱۱ هزار میلیارد تومان هزینه معاضدت قضایی است، در استرالیا این رقم ۱.۸ میلیارد دلار است و دولت این مبالغ را به وکلا می دهد تا آن ها خدمات معاضدتی را به مردم ارائه دهند.

 

از کل اتحادیه اروپا بیشتر دانشکده حقوق و دانشجوی حقوق داریم

وی یادآور شد:این در حالی است که خدمات وکالت معاضدتی در ایران به صورت رایگان از سوی وکلا به مردم ارائه می شود.

 

رئیس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران در بخش دیگری از سخنان خود از سیاست های سیستم آموزش عالی در تربیت تعداد زیاد دانشجویان حقوق و عدم هماهنگی این تعداد با بازار کرد انتقاد کرد و اظهار داشت: آموزش عالی در همه روستاها دانشکده ایجاد کرده و دانشجو تربیت می کند، در حالیکه برای این افراد در جامعه بازار کاری نیست.

 

شهبازی نیا با بیان اینکه ما ۱.۵ برابر چین دانشجوی حقوق داریم، از کل اتحادیه اروپا بیشتر دانشکده حقوق و دانشجوی حقوق داریم، تصریح کرد: توقع این است که همه این دانشجویان هم وارد کار شوند!

 

امروز استقلال کانون وکلا قابل قبول است

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع استقلال کانون وکلا اشاره کرد و گفت: از زمانی که دانشجوی حقوق بوده ام هر روز بحث بوده قانونی تصویب شود و این نهاد زیرمجموعه بشود و استقلال آن زایل شود.

 

رئیس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران با بیان اینکه البته امروز استقلال کانون وکلا قابل قبول است و تمام هم و غم ما این است که این استقلال را حفظ کنیم و مطمئن باشید اگر نهاد وکالت در جای درست خود قرار بگیرد، می تواند در خدمت توسعه و ارتقای سیستم قضایی باشد، تصریح کرد: امسال رویکرد مقامات قضایی و دولت و مجلس بهتر شده و همه استقلال کانون وکلا را پذیرفته اند.

 

شهبازی نیا یادآور شد: بر اساس پیگیری های صورت گرفته، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی قول دادند سال آینده ۷ اسفند را به عنوان روز وکیل در تقویم داشته باشیم.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: مهر

ارسال نظر

3 + 9 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران