مسکن مهر لرستان درسایه بی‌توجهی مسوولان/تعهدات اجرا نشده و چشم انتظاری خریداران

مسکن مهر لرستان درسایه بی‌توجهی مسوولان/تعهدات اجرا نشده و چشم انتظاری خریداران
شناسه خبـر : ۱۴۶۰۴ پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۲

مسکن مهر را می‌توان نمونه ناموفقی از انجام طرح‌های اقتصادی در ایران دانست چرا که این بخش توسط دولت با هدف تامین مسکن اقشار کم‌درآمد به اجرا درآمد حال اینکه مشکلات فراوان زیرساختی و خدماتی مسکن‌های مهر، مانع از استقبال این بخش شد.

به گزارش سفیر افلاک مسکن از جمله نیازهای اولیه و اساسی هر جامعه‌ای محسوب شده که البته با رشد روزافزون جمعیت در سالیان اخیر این بخش از نیازها اهمیت دوچندانی پیدا کرده است.

 

از آنجا که جنب‌وجوش برای به دست‌آوردن مسکن هیچ‌گاه از تب‌وتاب نیفتاده، لذا حاکمیت‌های مختلف همواره در پی راهکاری برای حل این معضل بوده‌اند.

 

راهکارهایی که تنها مسکنی بر زخم متورم مسکن محسوب می‌شدند و آن‌طور که باید و شاید نتوانستند اهداف و سیاست‌های اقتصادی دولت‌ها را تحقق بخشند.

 

مسکن مهر را می‌توان نمونه ناموفقی از انجام طرح‌های اقتصادی در ایران دانست چرا که این بخش توسط دولت با هدف تامین مسکن اقشار کم‌درآمد به اجرا درآمد حال اینکه مشکلات فراوان زیرساختی و خدماتی مسکن‌های مهر، مانع از استقبال این بخش شد.

 

 

طرحی که در کشورهایی با وضعیت مشابه ایران به خوبی توانست بر مشکلات مسکن فائق آید و دولت‌مردان بسیاری توانستند با اجرای سیاست‌هایی، این بخش  را به عنوان نیرومحرکه اقتصاد در نظرگرفته و از آن نهایت بهره را ببرند.

 

مسکن مهر لرستان نیز از این رکود بی‌میلی متقاضی بی‌نصیب نمانده و در حال حاضر بسیاری از واحدهای مسکن مهر این استان فاقد متقاضی هستند.

 

جانمایی‌های نامناسب مسکن مهر در اغلب شهرهای استان مهمترین و بزرگترین مشکل این مجموعه است و بسیاری از مولفه‌ها همچون فاصله تا مرکز شهر، دسترسی به حمل‌ونقل عمومی و تامین اشتغال در محل سکونت را تحت تاثیر خود قرار داده است.

 

عدم دسترسی آسان به بسیاری از امکانات رفاهی و خدماتی سبب شده ساکنان مسکن مهر مسافتی طولانی را برای خرید مایحتاج روزانه خود طی کرده و در این راه زحمات فراوانی را متحمل شوند.

 

مسکن مهر از هیچ‌کدام از امکانات اولیه شهری برخوردار نیست

در همین راستا یکی از ساکنین فاز یک مسکن مهر خرم‌آباد اظهار کرد: دو سالی می‌شود که ساکن یکی از واحدهای فاز یک هستم و در ابتدا واحدها کامل نبوده و به مرور تکمیل شدند.

 

وی خاطرنشان کرد: فاز یک مسکن مهر از هیچ‌کدام یک از امکانات اولیه شهری برخوردار نبوده و فاقد مبلمان شهری است.

 

 

جعفری با بیان اینکه هیچ‌کدام از کوچه‌های این مجموعه آسفالت نیست، افزود: در زمان بارندگی محیط خاکی کوچه‌ها به گل تبدیل شده و مشکلات فراوانی را برای ساکنان به وجود می‌آورد.

 

ساکن مسکن مهر خرم‌آباد ادامه داد: متاسفانه جدول‌های مجموعه از آشغال و نخاله ساختمانی پر بوده و در زمان بارندگی، آب در سطح خیابان‌ها جاری می‌شود.

 

وی از کمبود روشنایی در محیط مجموعه انتقاد کرد و گفت: شب‌ها فضایی تاریک مجموعه را دربرگرفته و مشکلاتی را برای افراد فراهم می‌کند.

 

جعفری یادآور شد: فاز یک مسکن مهر هیچ‌گونه فضای سبز نداشته و همچنین فاقد هرگونه وسیله تفریحی و بازی برای کودکان است.

 

 

نبود امکانات رفاهی و خدماتی مشکل بزرگ مسکن مهر خرم‌آباد

یکی دیگر از ساکنان مسکن مهر فاز یک خرم‌آباد اظهار کرد: مجموعه به محلی برای زندگی حیوانات از جمله سگ تبدیل شده و تقریبا قریب به یکصد قلاده در مجموعه رفت‌وآمد دارند.

 

وی خاطرنشان کرد: این موضوع مشکلاتی را برای ساکنان خصوصا خانم‌ها و کودکان به وجود آورده و صبح‌های زود دانش‌آموزان از رفتن به مدرسه به دلیل حضور سگ‌ها خودداری می‌کنند.

 

 

رضایی نبود امکانات رفاهی و خدماتی را مشکل بزرگ مجموعه عنوان کرد و افزود: تنها دو سوپرمارکت در فاز یک فعال هستند که آن نیز مایحتاج ساکنان را کاملا تامین نمی‌کنند.

 

ساکن فاز یک مسکن مهر خرم‌آباد گفت: یک نانوایی در مجموعه وجود داشت که 6 ماه است غیر فعال بوده و هیچ‌گونه خدمتی به ساکنان مجموعه ارائه نداده‌است.

 

وی با انتقاد از نبود امکانات فرهنگی همانند نبود مسجد در مجموعه فاز یک، یادآور شد: ساختمان‌ها فاقد هرگونه پله اضطراری بوده و در زمان وقوع زلزله مشکلات عدیده‌ای را به وجود خواهد آورد.

 

رضایی به استاندارد نبودن آسانسور در برخی واحدها اشاره و تصریح کرد: عدم امنیت دیگر مشکل مجموعه بوده به‌نحوی‌که تاکنون سرقت‌های بسیاری از واحدها انجام گرفته است.

 

 یکی دیگر از ساکنان مسکن مهر بسیجیان خرم‌آباد اظهار کرد: رهاسازی فاضلاب تراس‌ها در پیاده ورودی این مجموعه، مشکلات فراوانی برای ساکنان به وجود آورده است.نبود هرگونه مبلمان شهری در مسکن مهر بسیجیان خرم‌آباد

 

وی خاطرنشان کرد: استفاده از لوله مشترک برای تهویه واحدها موجب سرایت هوای نامطبوع به واحدها شده‌است.

 

میرحسینی از نبود هرگونه مبلمان شهری در مسکن مهر بسیجیان انتقاد کرد و افزود: متاسفانه شاهد ریختن نخاله‌های ساختمانی در فضاهای خالی مجموعه هستیم که فضایی ناخوشایند را به وجود آورده‌است.

 

 

ساکن مسکن مهر بسیجیان خرم‌آباد یادآور شد: هیچ‌گونه امکانات ایمنی همچون کپسول اطفاء حریق برای واحدها در نظرگرفته نشده‌است.

 

وی به عدم نصب رادیاتور در واحدهای مسکن مهر بسیجیان اشاره کرد و گفت: مجموعه فاقد هرگونه امکانات اولیه همچون فضای سبز و پارکینگ است.

 

مکان‌یابی نامناسب مسکن مهر عامل عدم استقبال متقاضیان

در همین راستا مدیرکل راه و شهرسازی لرستان اظهار کرد: در حال حاضر در سه شهرستان خرم‌آباد، الیگودرز و پلدختر مسکن مهر فاقد متقاضی وجود دارد.

 

وی خاطرنشان کرد: 560 واحد مسکن مهر در الیگودرز، 280 واحد در پلدختر و 200 واحد در خرم‌آباد فاقد متقاضی است.

 

علی علیخانی از خارج شدن واحدهای مسکن مهر کمتر از 30 درصد پیشرفت فیزیکی خبر داد و افزود: یک هزار و 600 واحد مسکن مهر دیگر دارای پیشرفت 60 درصد به بالا در استان وجود دارد.

 

 

این مسوول بیان داشت: زیرساخت‌ها به طور کامل انجام شده و هیچ واحدی بدون تکمیل زیرساخت‌ها همچون آب، برق، گاز و معابر به متقاضی واگذار نشده‌است.

 

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان ادامه داد: برخی از افراد اوایل طرح اقدام به ثبت‌نام کردند و برخی دیگر بدون متقاضی بوده که پیش‌بینی شده برای خرید آن‌ها اقدام می‌شود و لذا بخشی از تسهیلات در این راستا هزینه شده و اکنون به دلیل پیشرفت کمتر از 30 درصد و نبود متقاضی از دستورکار خارج شدند.

 

علیخانی بیان داشت: یکی از عوامل عدم استقبال مکان‌یابی نامناسب مجموعه مسکن مهر بوده که با برخی تلاش‌ها همچون فراهم‌کردن زیرساخت‌ها این مشکل را تا حدودی برطرف کرده‌ایم.

 

وی با بیان بخشی از زیرساخت‌ها در مکان‌های فاقد متقاضی لازم به انجام نبوده، تصریح کرد: اگر متقاضی مراجعه کند طبیعتا امکانات و زیرساخت‌ها نیز فراهم می‌شود.

 

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان تاکید کرد: آمادگی هرگونه واگذاری زمین تجاری به متقاضیان برای انجام امورات تجاری در مجموعه مسکن مهر را داریم.

 

علیخانی افزود: تاکنون برخی افراد در قالب کانکس مراجعه کردند، ضمن اینکه تعدادی واحد تجاری در سایت ساخته شده و در معرض فروش قرار داده شده‌است.

 

تا زمان تحویل پایان‌کار، شهرداری هیچ‌گونه پیگیری و صرف هزینه‌ای در مسکن مهر ندارد

 

در همین راستا شهردار منطقه یک خرم‌آباد اظهار کرد: جمع‌آوری آب‌های سطحی همچون تراس‌ها جزء تعهدات راه و شهرسازی بوده که کامل انجام نداده‌است.

 

 

وی خاطرنشان کرد: ساکنان مسکن مهر بسیجیان خرم‌آباد تاکنون پایان کار نگرفته‌اند، ضمن اینکه از نظر ایمنی نیز واحدها هنوز مورد تایید شهرداری قرار نگرفته‌اند.

 

سعید حسین‌زاده با بیان اینکه تا زمان تحویل پایان کار، شهرداری هیچ‌گونه پیگیری و صرف هزینه‌ای در مسکن مهر ندارد، افزود: سایت مشکلاتی از نظر دفع آب‌های سطحی، حصارکشی و فضای سبز داشت که اگرچه کمک‌هایی صورت گرفته اما هنوز مشکلات به طور کامل مرتفع نشده‌اند.

 

شهردار ناحیه یک خرم‌آباد ادامه داد: راه و شهرسازی می‌بایست پایان کار و تاییدیه ایمنی را از شهرداری دریافت کند تا شهرداری نیز بتواند جوابگوی نیازهای ساکنان مجموعه باشد.

 

این مسوول یادآور شد: پیگیری‌هایی با راه و شهرسازی به منظور مرتفع‌کردن مشکلات مسکن مهر خرم‌آباد صورت گرفته که منوط به تحویل پایان کار واحدها به شهرداری است.

 

کاربری‌ها در فاز یک مسکن مهر به خوبی مشخص نشده‌است

 

در همین راستا معاون عمرانی فرمانداری خرم‌آباد اظهار کرد: تاکنون متقاضی برای ایجاد نانوایی به فرمانداری مراجعه نکرده است.

 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به آزادشدن نرخ گندم و آرد اجباری آنچنانی به نانوایی‌ها صورت نمی‌گیرد با این وجود به متقاضیان به شرط ایجاد نانوایی در محلات جدیدساز خرم‌آباد مجوز داده می‌شود.

 

ابوالفضل خورشیدوند با بیان اینکه در اسرع وقت پیگیری‌های لازم جهت ایجاد نانوایی در سایت مسکن مهر انجام خواهد شد، افزود: متاسفانه کاربری‌ها در فاز یک مسکن مهر به خوبی مشخص نشده‌است.

 

معاون عمرانی فرمانداری خرم‌آباد تصریح کرد: تلاش خواهیم کرد با وجود نبود کاربری‌ها اما اقدامات لازم برای فراهم‌کردن ارائه خدمات را به‌کار خواهیم گرفت.

 

 

محیط‌زیست متولی جمع‌آوری سگ‌های محدوده خارج شهر

در همین راستا معاون خدمات شهری شهرداری خرم‌آباد در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: مسکن مهر خود به‌مانند شهری بوده که متاسفانه از کمبود امکانات اولیه رنج می‌برد.

 

وی خاطرنشان کرد: تعدادی از نیروهای خدماتی کار تنظیف و جمع‌آوری زباله سایت مسکن مهر را انجام می‌دهند، با این وجود تعداد نیروها را افزایش خواهیم داد.

 

فرشید خدامرادی با بیان اینکه شهرداری متولی جمع‌آوری سگ‌های حوزه درون شهری بوده، بیان داشت: محیط‌زیست استان بایستی سگ‌های محدوده خارج از شهر را جمع‌آوری نماید.

 

 

معاون خدمات شهری شهرداری خرم‌آباد تصریح کرد: احداث فضای سبز و زیرساخت‌هایی از قبیل وسایل بازی در مجموعه مسکن مهر آرمانی بوده که شاید بعدها تحقق یابد.

 

بنا بر این گزارش موضوع مسکن از جمله نیازهایی بوده که ضمن اینکه می‌تواند مشکل سرپناه بسیاری از اقشار کم درآمد جامعه را حل نماید، می‌تواند شاخص‌های اقتصادی هر جامعه‌ای را نیز بهبود بخشد.

 

متاسفانه در ایران و به تبع آن لرستان آن‌گونه که باید از ظرفیت مسکن مهر به دلایلی از جمله ضعف مدیریت اقتصادی، کارشناسی‌های نادرست طراحان و فقدان منابع کافی بهره لازم برده نشده‌است.

 

با توجه به رشد روزافزون جمعیت خرم‌آباد انتظار می‌رود مسوولان نسبت به فراهمی حداقلی امکانات اولیه در سایت مسکن مهر اقدام کرده تا بیش از این شاهد واحدهای فاقد متقاضی نباشیم.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

ارسال نظر

9 + 7 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران