قرق 20 هزار هکتار از اراضی مرتعی شهرستان سلسله

قرق 20 هزار هکتار از اراضی مرتعی شهرستان سلسله
شناسه خبـر : ۱۴۱۹۲ پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۵

 رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سلسله گفت: با توجه به آغاز کوچ عشایر و به منظور حفظ گونه های مرتعی نادر حدود 20 هزار هکتار از اراضی مرتعی شهرستان سلسله قرق می شود.

به گزارش سفیر افلاک امیرمحمد نظرپوری افزود: این اراضی حدود هشت پلاک هستند که در مناطق جوانمرد، ریگ سفید، پشت تنگ خیاط، نخود در، گاو گلان و فرج الهی واقع شده اند.

 

 وی با اشاره به انجام عملیات بذرکاری در سطح 42 هکتار از اراضی مرتعی منطقه جوانمرد سلسله گفت: قرق مراتع یکی از روش‌ های مدیریتی مرتعداری و آبخیزداری است که در جهت اصلاح و توسعه مراتع اعمال می‌ شود به طوری که افزایش تراکم پوشش گیاهی در پهنه‌ های تحت قرق سبب تثبیت و پایداری خاک به عنوان بستر استقرار گیاهان و در نتیجه کاهش هدر رفت خاک و تولید رسوب می‌شود.

 

 رئیس منابع طبیعی سلسله با اشاره به رفع تصرف 42 هکتار از اراضی ملی این شهرستان اظهار کرد: در راستای صیانت از حقوق بیت المال، 42 هکتار از اراضی ملی این شهرستان در اراضی موسوم به ژیریان رفع تصرف و به انفال عمومی بازگردانده شد.

 

 نظرپوری افزود: پس از رفع تصرف این اراضی با همراهی بهره برداران بومی منطقه به منظور احیا و اصلاح اراضی تخریبی، گونه های جنگلی و مرتعی ارژن، بادامک، موسیر و بلوط مازودار در این اراضی کاشت شد. 

 

 وسعت عرصه‌ های منابع طبیعی سلسله 112 هزار هکتار است که 58 هزار هکتار از این اراضی، مرتعی و 54 هزار هکتار جنگلی است.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: ایرنا

ارسال نظر

3 + 6 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات کاربران